Pierre Abélard

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Pierre Abélard, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!
Opiekun merytoryczny: Marek Lepczak
Czytaj więcej

Pierre Abelard to francuski poeta, ale również filozof i teolog urodzony w niewielkiej wiosce Pallet, żyjący na przełomie XI i XII wieku. Bardzo ciekawy jest wątek i geneza jego przydomku. Jedna z teorii głosi, że jest to zniekształcenie imienia Habelardus, druga z kolei (ta bardziej współczesna), iż pochodzi on od francuskiego wyrazu abeille oznaczającego pszczołę. Zgodnie z tym poglądem filozof miał chłonąć wiedzę niczym pszczoła wydobywająca z kwiatów nektar.
Przechodząc powoli do krótkiego streszczenia życiorysu Abelarda, warto jest wiedzieć, że zrezygnował on z możliwości nabycia praw majątkowych, przepisując je na braci, ale także nie wypełnił zwyczaju odbycia kariery wojskowej i postanowił studiować filozofię. Pod koniec XI wieku opuścił miejscowość rodzinną i przez pewien czas wiódł życie wędrowne. Ten okres życia, o którym zresztą niewiele wiadomo, zakończył się na przełomie wieków, kiedy to filozof przybył do Paryża. Tam trafił do bardzo renomowanej szkoły Wilhelma z Champeaux. Przez długi czas był bardzo cenionym uczniem, jednak po pewnym czasie, kiedy stał się bardziej dociekliwy i popadł w konflikt z Wilhelmem, przez co finalnie został zmuszony do opuszczenia uczelni. Po pewnej przerwie i pomieszkiwaniu to w Melun, to w Corbeil, to w Laon, wrócił do Paryża i ponownie został przyjęty przez Wilhelma na jego uczelnię. Niestety od ostatniego pobytu niewiele się zmieniło, a nawet można powiedzieć, że konflikt zaostrzył się. W ostateczności Pierre, wygrywał „pojedynki” na tle filozoficznym z Wilhelmem, zyskał bardzo dużą sławę w Paryżu, który jednak opuścił, aby objąć stery biskupstwa w Chalons. Następnie Abelard wyjechał na pewien czas do Melun, ale dosyć szybko postanowił wrócić do stolicy Francji. W czasie tego pobytu w Paryżu zaczęły się jego pierwsze, poważniejsze problemy. Mianowicie kanonik Fulbert zaoferował mu udzielanie lekcji jego siostrzenicy Heloizie. Była to kobieta bardzo wykształcona i piękna. Abelard wykorzystał i w sposób świadomy postanowił ją uwieść. Po pewnym czasie pobrali się, a nawet doczekali się syna. Jednak kiedy małżeństwo wyszło na jaw, przez panujący wówczas system prawny Pierre musiał wstąpić do klasztoru. Te zawiłości doprowadziły do zwołania przez jego przeciwników synodu poświęconemu jego sprawie.
Doszło tam do napadu na Abelarda i jego uczniów, w czasie którego omal nie zginęli. Pomimo przymusowego rozstania, Pierre i Heloiza zostali pochowani razem w klasztorze pod wezwaniem Parakleta, jednak na początku XIX wieku ich szczątki zostały przeniesione na paryski cmentarz Pere-Lachaise.
Filozof zasłynął między innymi z wygłoszenia własnego, odrębnego poglądu

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!