Safona
Zamień czytanie na oglądanie!
Dziś przeniesiemy się w odległe czasy do starożytniej Grecji, by zapoznać się z postacią wybitnej poetyki o imieniu Safona. Czasem nadawano jej inne imiona, takie jak: Psafo, Sapfo lub Safo. Dzięki swojej twórczości, przez wielu jest oceniana jako najwybitniejsza oraz najsławniejsza twórczyni słowa dawnej Grecji. Jako pisarka charakteryzowała się dziełami z dziedziny poezji lirycznej oraz modlitwami i pieśniami weselnymi.
Safona najprawdopodobniej żyła na przełomie VII i VI p.n.e., na wyspie o nazwie Lesbos, a konkretniej w mieście Mitylene. Jesteście ciekawi, skąd naukowcy wiedzą w jakim mieście urodziły się ważne osobliwości i postacie? Mogą to odkryć, jak w przypadku Safony, poprzez znalezione monety. Brązowa moneta z Mitylene przedstawia obraz naszej autorki, grającej na lirze. Gdyby kobieta nie miała związki z tym miastem, z pewnością nie byłaby umieszczana na jednej z monet tej miejscowości. Jest jeszcze jedno znalezisko, które może wprowadzić pewne wątpliwości, dotyczące miejsca zamieszkania kobiety. Otóż obraz Safony odnaleziono również na monecie z miasta Eresos. Jednak tutaj naukowcy twierdzą, że to przez wzgląd, że popularna poetka odwiedziła to miejsce i jest to tylko i wyłącznie pamiątka tej wizyty. Urodziła się prawdopodobnie w latach między 630 p.n.e. – 618 p.n.e. Niestety, nie możemy być pewni dokładnej daty, ponieważ były to odległe czasy. Wiemy jednak, że rodzina Safony była zamożna i znacząca. Autorka pochodziła z arystokratycznej rodziny, która była bardzo szanowana w okolicy. Niestety stosunki z najbliższymi nie zawsze były tak optymistyczne. Ojciec autorki, zwany Skamandronymosem, osierocił ją i jej trzech braci, w bardzo młodym wieku. Dzieci, po śmierci ojca zostały już tylko pod opieką matki Kleuis. Dodatkowo znane są szczegóły dotyczące dorosłego życia braci autorki. Najstarszy był bardzo wpływowym człowiekiem, ponieważ pracował w budynku, który dziś zapewne pełniłby funkcję ratuszu. Średni brat przysporzył wiele problemów rodzinie Safony. Charakos, bo tak się nazywał, nieszczęśliwi się zakochał. Skutkiem tej miłości była ruina finansowa oraz wstyd dla bliskich.
Mało szczegółów, dotyczących wczesnego życia Safony jest odkrytych. Jest pewna informacja, która głosi, że wyszła za mąż za mężczyznę o imieniu Cercylas. Niestety nie ma potwierdzenia tego faktu, oprócz wpisu w Księdze Suda. Wiemy jednak, z jej twórczości i poezji, że miała ona córkę o imieniu Kleis. Autorka wspominała o niej z dużą czułością i miłością.
Kobieta miała swoje specyficzne zajęcie. Była ona swego rodzaju przewodniczką oraz nauczycielką dla dziewcząt, która należały do koła, gdzie czczono najpiękniejszą boginię mitologii greckiej zwanej
W tej chwili widzisz tylko 50% opracowania
by czytać dalej, podaj adres e-mail!Sprawdź również:
Dodaj komentarz jako pierwszy!