Sofokles

Sofokles urodził się w 496 roku p.n.e. w podateńskiej wiosce, w gminie Kolonos (obecnie na przedmieściach Aten). Zmarł natomiast w 406 r.p.n.e. Jako jeden z niewielu pisarzy żył długo i szczęśliwie. W dodatku stał się sławny po wsze czasy i do dziś jego utwory grane są w teatrach. Ten dramatopisarz, wraz z Ajschylosem i Eurypidesem należał do trójki starożytnych tragików greckich.
Był synem właściciela broni-Sofilosa. Jego rodzina była zamożna a niektóre źródła dowodzą, że należał do rodziny arystokratycznej. Sofokles od małego wychowywany był w myśl zasad kalokagiata polegającej na spójnym łączeniu zalet duchowych z cielesnymi. Uczył się więc tańca, śpiewu, gimnastyki oraz literatury. W roku około 468 p.n.e. (16 lat) wystąpił jako przewodnik chóru śpiewającego pieśń dziękczynną, po zwycięstwie nad Persami, pod Salaminą. Działał też w Kole Peryklesa czyli związku intelektualistów, gdzie pełnił ważne funkcje między innymi: w kolegium skarbników.
Sofokles wcześnie zaczął pisać tragedie, które były oparte na mitach greckich. W roku 468 p.n.e. (28 lat) pierwszy raz stanął do zawodów dionizowskich, które od razu wygrał pokonując swojego rywala Ajschylosa. Data debiutu Sofoklesa przytaczana jest na rok 470 p.n.e. czyli za czasów świetności Aten oraz panowania Peryklesa. Zwycięstwo w zawodach dionizowskich było pierwszym tak spektakularnym sukcesem w karierze młodego Sofoklesa. Kilkukrotnie pokonany Ajschylos został wygnany na Sycylię.
Sofokles byÅ‚ aktorem i dramaturgiem a Å›ciÅ›lej rzecz biorÄ…c-tragikiem. W ciÄ…gu swojego dÅ‚ugiego, 90-letniego życia napisaÅ‚ aż 123 utwory, w tym 90 tragedii i 30 dramatów satyrowych przeznaczonych do wykonywania na festiwalach religijnych. Dramaty satyrowe to rodzaj starożytnej greckiej komedii, w której zawarte sÄ… motywy i postacie mitologiczne. Sofokles pierwsze miejsce zajÄ…Å‚ aż 24 razy (18 w zawodach Dionizowskich i 6 w Lenajach), przyjmuje siÄ™ również że pokonaÅ‚ on Ajchylosa 13 razy. W ciÄ…gu kilku lat staÅ‚ siÄ™ jednym z najbardziej szanowanych obywateli Aten. PrzyjaźniÅ‚ siÄ™ on z Herodotem i Peryklesem. Nie przejawiaÅ‚ zbytniego zainteresowania politykÄ…, choć peÅ‚niÅ‚ wiele funkcji publicznych takich jak: Skarbnik ZwiÄ…zku Delijskiego czy dwukrotne posiadaÅ‚ tytuÅ‚u stratega. W roku 443 p.n.e. wystawiÅ‚ jednÄ… z najwiÄ™kszych swoich dzieÅ‚ po tytuÅ‚em ,,Antygona”. W późniejszych latach wydaÅ‚ kolejne tragedie greckie. Do dziÅ› zachowaÅ‚o siÄ™ jedynie siedem:
-,,Ajas”
-,,Antygona”
-,,Król Edyp”
-,,Trachinki”
-,,Eletra”
-,,Filoktet”
-,,Edyp w Kolonie”
W roku 440 p.n.e. u boku Peryklesa uczestniczył w tłumieniu buntu na Samos, który wybuchł z powodu niezadowolenia po scentralizowaniu przez Ateńczyków struktury Ateńskiego Związku Morskiego. Natomiast w roku 420 p.n.e. został wybrany na kapłana Alcona oraz Asklepiosa.
WiÄ™kszość jego utworów można uÅ‚ożyć w dwa cykle, zależnie od miejsca akcji: cykl trojaÅ„ski (,,Ajas”, ,,Filoktet” oraz ,,Elektra) i cykl tebaÅ„ski (,,Król Edyp”, ,,Edyp w Kolonie” oraz ,,Antygona”. Atutem utworów Sofoklesa byÅ‚o zwiÄ™kszenie roli akcji aktorów. WprowadziÅ‚ on na scenÄ™ trzeciego aktora oraz kobiety. OgraniczyÅ‚ również rolÄ™ chóru przez co wzrosÅ‚a rola przewodnika. Liczba czÅ‚onków chóru wzrosÅ‚a z 12 do 15. WprowadziÅ‚ również dekoracje na scenÄ™. Sofokles zerwaÅ‚ ze zwiÄ…zkiem tematycznym czterech tragedii, ujÄ™tych w tetralogiÄ™, wystawiaÅ‚ inaczej niż to byÅ‚o wczeÅ›niej przyjÄ™te, cztery dzieÅ‚a o odrÄ™bnej części. W Jego utworach akcja miaÅ‚a wyraźne zwiÄ…zanie, punkt kulminacyjny i rozwiÄ…zanie. Postacie byÅ‚y przekonujÄ…ce i przeżywaÅ‚y silny konflikt tragiczny, który wzruszaÅ‚ widzów, np. Antygona musiaÅ‚a wybierać miÄ™dzy prawem boskim a prawem ludzkim. Kreon natomiast miÄ™dzy sprawiedliwoÅ›ciÄ… i mocÄ… swojej wÅ‚adzy a litoÅ›ciÄ… wobec dziewczyny z rodziny, obdarzonej w dodatku uczuciem jego syna. WiÄ™kszość utworów Sofoklesa odznacza siÄ™: gÅ‚Ä™bokim patriotyzmem, konserwatyzmem, religijnoÅ›ciÄ…, tradycyjnoÅ›ciÄ…, fatalizmem oraz pesymizmem. ZminimalizowaÅ‚ również udziaÅ‚ bogów na losy bohaterów, oznacza to, że wola ludzka jest ważniejsza od woli boskiej. WprowadzaÅ‚ również monologi ,którego przykÅ‚adem sÄ… wypowiedzi Ajasa i Edypa.
Sofokles ożenił się z obywatelką ateńską Nikostratą z którą miał syna Jofona. Data ślubu czy narodzin dziecka nie jest znana. Wiadomo również, że miał on kochankę Theoris, pochodzącą z peloponeskiego miasta Sykion. Ze związku z Theoris, Sofokles miał drugiego syna-Aristona.
Tragik dożyÅ‚ późnej staroÅ›ci i zmarÅ‚ w roku 406 p.n.e. (90 lat). Aby zademonstrować swój szacunek do Sofoklesa, wystawiano jego dzieÅ‚a w Lenajach. Jego ostatniÄ… tragediÄ… jest utwór „Edyp w Koloni”, którego napisaÅ‚ tuż przed Å›mierciÄ….
Sofokles zarówno za życia jak i po Å›mierci nazywany jest bohaterem. Jego dzieÅ‚a wystawiane sÄ… do dziÅ›, a konflikty tragiczne, bÄ™dÄ…ce udziaÅ‚em jego bohaterów, pozostajÄ… wciąż aktualne. Psycholodzy zainspirowali siÄ™ nieÅ›miertelnymi postaciami Sofoklesa i nazwali odwieczne kompleksy ludzi ich imionami. Do utworu ,,Antygona” nawiÄ…zaÅ‚ również Janusz GÅ‚owacki w swej gÅ‚oÅ›nej sztuce ,,Antygona w Nowym Jorku”. Pisarze do dnia dzisiejszego czerpiÄ… inspiracjÄ™ do swoich utworów z jego dzieÅ‚.Jest on jednym z najbardziej rozpoznawalnych twórców okresu starożytnoÅ›ci.

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto AdBlocka

Wykryto oprogramowanie od blokowania reklam. Aby korzystać z serwisu, prosimy o wyłączenie go.