Stanisław Dygat

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Stanisław Dygat, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!
Opiekun merytoryczny: Marek Lepczak
Czytaj więcej

Stanisław Ludwik Dygat – polski powieściopisarz i autor opowiadań, felietonista, dramaturg oraz scenarzysta filmowy.
Stanisław Dygat przyszedł na świat 5 grudnia 1914 roku w polsko-francuskiej rodzinie architekta Antoniego Dygata. Po zdaniu matury w 1935 roku rozpoczął studia w Wyższej Szkole Handlowej w Warszawie, następnie studiował architekturę na Politechnice Warszawskiej i filozofię w Uniwersytecie Warszawskim, choć żadnego z tych kierunków nie udało mu się ukończyć. Debiutował w 1938 roku opowiadaniem zatytułowanym „Różowy kajecik”. Od tytułu tego debiutanckiego opowiadania powstał tomik zawierający zbiór krótkich opowiadań, takich jak między innymi: „Przy sobocie po robocie”, „Podróż warszawianina do Włoch” oraz „Wieczorne spacery”.
Po kampanii wrześniowej w 1939 roku, z powodu francuskiego obywatelstwa został internowany i przez kilka miesięcy przebywał w obozie dla cudzoziemców w Konstancji nad Jeziorem Bodeńskim. Najprawdopodobniej pobyt w tym obozie zainspirował go, do napisania powieści „Jezioro Bodeńskie”. Powieść ta, została opublikowana w 1946 roku. Przedstawia ona przeżycia młodego Polaka przebywającego w niemieckim obozie dla Francuzów i Anglików. Książka ta jest nasycona nutą melancholii i poezji, a także subtelnego humoru, charakteryzująca się przy tym trzeźwością i sceptycyzmem.
Po powrocie do Warszawy związany był z kulturalnym podziemiem. Po wojnie długo nie mógł znaleźć stałego miejsca dla siebie. Mieszkał kolejno w Krakowie, Łodzi, Wrocławiu, a od 1950 roku w Warszawie. Skupiał wokół siebie duże grono artystów mieszkających w stolicy, którymi byli pisarze, filmowcy oraz sportowcy. Stanisław współpracował z wieloma czasopismami takimi jak między innymi „Kuźnica”, „Twórczość”, „Przegląd Kulturalny”, „Życie Literackie” a także „Literatura” i „Polityka”. Pisarz należał również do Związku Literatów Polskich oraz Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej, z której odszedł w 1957 roku po proteście w sprawie wydawania miesięcznika „Europa”. Wydarzenie to spowodowało, że od tamtej pory Dygat unikał przynależności do tego typu organizacji.
Pierwszą żoną Stanisława została aktorka Władysława Nawrocka. W 1945 roku przyszła na świat ich córka Magda. Powieść zatytułowana „Podróż” została wydana w 1958 roku. Książka ta jest niejako zbiorem przemyśleń turysty-pisarza, a zarazem historią przeplatającego się uwielbienia i rozczarowania miłością, przyjaźnią i mitycznymi Włochami. W 1959 roku Dygat został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.
Stan

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!