Stanisław Młodożeniec

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Stanisław Młodożeniec, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!
Opiekun merytoryczny: Marek Lepczak
Czytaj więcej

Stanisław Młodożeniec – Biografia
Stanisław Młodożeniec (1895 – 1959) był współautorem futuryzmu, poetą oraz ojcem polskiego malarza i grafika Jana Młodożeńca.
Urodził się trzydziestego pierwszego stycznia 1895 roku w sołeckiej wsi Dobrocice. Wywodził się z dość zamożnej rodziny włościańskiej. Jego rodzicami byli Józefa pochodząca z rodu Siudaków oraz Łukasz Młodożeniec. W okresie lat 1906 – 1914 Młodożeniec pobierał naukę w jednym z sandomierskich gimnazjów, gdzie otrzymał tzw. świadectwo dojrzałości. Jeszcze jako adept identyfikował się jako współredaktor tajnego pisma ,,Nasze”, przynależał także do równie tajnej grupy skautów, gdzie pełnił funkcję drużynowego. W wieku dwudziestu lat przeniósł się do państwa Federacji Rosyjskiej. Był wtedy świadkiem rewolucyjnych wydarzeń z 1917 roku, które w dużym stopniu składały się na treść najpopularniejszych utworów autora (,,Anarchiści”, ,,Z Moskwy”). Do ojczyzny wrócił w czerwcu roku 1918. Jeszcze w październiku tego samego roku rozpoczął naukę na
krakowskim Uniwersytecie Jagiellońskim, które był zmuszony przerwać z powodu pilnej służby wojskowej (swoje studia przerywał dwukrotnie). Jego pierwsza służba była organizowana w Legii Akademickiej, następna dotyczyła zaś wojny polsko – bolszewickiej. Młodożeniec czynnie uczestniczył w plebiscytowej akcji odbywającej się w europejskich krainach historycznych, a tak dokładniej na Spiszu i Orawie.
Wraz z poetą i dramaturgiem Brunonem Jasieńskim skierował się do kraju ojczystego, gdzie zapoznał się z wieloma członkami grupy artystycznej ,,Formiści”. Wśród nich znajdował się między innymi malarz i poeta Tytus Czyżewski. Wielokrotnie spotykał się z nimi w pobliskiej kawiarence o nazwie ,,Esplanada”. W latach 1919 – 1920 razem z Jasieńskim oraz Czyżewskim utworzył Futurystyczny Klub ,,Katarynka”, który zorganizował jeden z pierwszych wieczorów poezji charakterystycznej da tego kierunku sztuki (odbył się on w Krakowie). Był również współtwórcą głównych publikacji polskiego futuryzmu (,,Nuż w bżuhu – jednodńuwka futurystuw. Wydanie nadzwyczajne”). W 1921 roku upublicznił swój debiutancki tomik ,,Kreski i Futureski”, który cieszył się wówczas niemałą popularnością wśród całej populacji. Stanisław Młodożeniec rozpoczął współpracę z dość znaną gazetą ,,Zwrotnica” pod przewodnictwem polskiego poety Tadeusza Peipera. W pierwszym wydaniu tego pisma został zamieszczony jego programowy wiersz o nazwie ,,Wyskok”. Następnymi zbiorami wierszy opublikowanych przez pisarza były tomiki: ,,Kwadraty”, ,,Niedziela”, ,,Futuro – pejzaże” i ,,Futuro – gamy”.
W roku 1922 wreszcie zyskał możliwość ukończenia nauki i wyprowadzenia się z Krakowa. Przez około siedemnaście lat był nauczycielem języka polskiego w Kieleckim gimnazjum, a także w Gimnazjum Państwowym im. Jana Zamoyskiego w Zamościu. Trzy lata po wyjeździe z Krakowa zadomowił się w stolicy, gdzie nauczał w takich placówkach, jak II Liceum Ogólnokształcące z oddziałami Dwujęzycznymi im. Stefana Batorego, Gimnazjum i Liceum im. księcia Józefa Poniatowskiego, pensja żeńska ,,Szkoła na Wiejskiej”, bądź Gimnazjum i Liceum im. Narcyzy Żmichowskiej. Ponadto prowadził działalność związaną z ruchem społecznym i literackim. Na kartach czasopisma ,,Ty

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!