Szymon Szymonowic

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Szymon Szymonowic, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!
Opiekun merytoryczny: Marek Lepczak
Czytaj więcej

Biografia
Szymon Szymonowic przyszedł na świat 24 lub 25 października 1558 roku we Lwowie. Znamy go również pod pseudonimem Simon Simonides. Był on polskim poetą, pisarzem. Tworzył w późnym renesansie (inaczej odrodzeniu). Szymon Szymonowic pochodził z mieszczańskiej rodziny. Jego ojcem był Szymon z Brzezin, który był rektorem szkoły katedralnej. Jego wujek był wykładowcą na Akademii Krakowskiej. Naukę na Uniwersytecie Krakowskim rozpoczął w 1575 roku, gdzie otrzymał tytuł bakałarza. Szymon Szymonowic studiował w Akademii Krakowskiej na wydziale sztuk wyzwolonych. Następnie studiował w Belgii i we Francji medycynę i filologię klasyczną. Był specjalistą kultury antycznej oraz filologii klasycznej. Gdy powrócił do Polski został protegowanym (protegowany to osoba, która korzysta z pomocy udzielanej przez ważną osobistość) Jana Zamoyskiego. Jego współpracę z Zamoyskim datuje się na 1586 rok. Przyczyniło się to do tego, że Szymonowic brał udział w organizowaniu Akademii Zamoyskiej a w ostateczności został jej rektorem. W 1590 roku otrzymał tytuł szlachecki. Od tamtej pory zdarzało mu się podpisywać nazwiskiem Bendoński. Tytuł szlachecki nie był jedynym jaki otrzymał pisarz, ponieważ Jan Zamoyski nadał mu tytuł Poety Jego Królewskiej Mości. Po śmierci Zamoyskiego Szymonowic nadal utrzymywał kontakt z rodziną Jana Zamoyskiego. Źródła podają nawet, że wychowywał jego syna Tomasza. Szymona Szymonowica można uznać za
pisarza dwujęzycznego, ponieważ pisał on w dwóch językach: polskim i łacińskim. Zmarł 5 maja 1629 roku w Czernięcinie pod Zamościem. Od tego roku uznaje się koniec epoki renesansu w Polsce. Przekazał testament powstającej bibliotece akademickiej. Był to mianowicie jego własny księgozbiór, który liczył około półtora tysiąca książek oraz przeznaczył pieniądze na utworzenie w Akademii katedry teologii. Szymon Szymonowic zyskał sławę jako twórca sielanek. Poeta sam wymyślił nazwę tego gatunku.

Utwory jakie napisał Szymon Szymonowic:

– ,,Castus Ioseph”- utwór napisany w języku łacińskim przez Szymonowica (przekład na język polski dokonał Stanisław Gosławski w 1597 roku). Tytuł oznacza ,,niewinny Józef”. Utwór opisuje losy Józefa z Nazaretu w Egipcie.

– ,,Aleinopean”- podobnie jak utwór ,,Castus Ioseph” Szymon Szymonowic napisał ten utwór w języku łacińskim. Tytuł oznacza ,,żałobny pean” (pean jest to pieśń dziękczynna bądź pochwalna, która pierwotnie wywodziła się ze starożytnej Grecji lub patetyczny, uroczysty wiersz, który pisany jest na czyjąś cześć). Można powiedzieć, że był to pewnego rodzaju hołd dla zmarłego Jana Zamoyskiego. Utwór powstał w 1589 roku.

– ,,Divus Stanislaus”- to poemat napisany w 1604 roku. Poemat ten poświęcony jest Św. Stanisławowi ze Szczepanowa.

– ,,Pentesilea” – jest to tragedia napisana w 1617 roku. Tytuł nawiązuje do mito

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!