Tadeusz Różewicz
Zamień czytanie na oglądanie!
Tadeusz Różewicz urodził się 9 października 1921 roku w Radomsku – mieście położonym w województwie łódzkim. Zlokalizowane dziewięćdziesiąt kilometrów od Łodzi i sto osiemdziesiąt od Warszawy. Był polskim poetą, scenarzystą, prozaikiem, a także dramaturgiem. Członek Wydziału VI Twórczości Artystycznej Polskiej Akademii Umiejętności. Miał braci, którzy nazywali się Janusz, Bogumił, Eugeniusz i Stanisław. On był czwartym z pięciorga rodzeństwa. Miał dwójkę dzieci o imionach Jan oraz Kamil.
Rodzina zaraz po I wojnie światowej przeprowadziła się z Osjakowa do miejsca, gdzie urodził się Tadeusz. Jego ojciec był niższym urzędnikiem sądowym. Matka zaś zajmowała się gospodarstwem domowym. Wywodziła się z rodziny żydowskiej, więc aby możliwe było wyjście za mąż, przyjęła chrzest. Twórca uczył się w Gimnazjum im. Feliksa Fabianiego w Radomsku. Tam też uzyskał tak zwaną małą maturę (było to świadectwo potwierdzające ukończenie czteroletniego gimnazjum). Za sprawą starszego brata, który był miłośnikiem literatury, zaczął wspólnie z nim czytać utwory. Poznali dzieła takie jak ,,Ferdydurke’’, ,,Motory’’ oraz ,,Król Ubu’’. Zajmowali się kolekcjonowaniem czasopism. Zbierali na przykład ,,Chimerę’’, ,,Wiadomości literackie’’ czy też ,,Skamandra’’. Razem z bliskim pisali wiersze i studiowali literaturę.
Janusz Różewicz był pierwszym synem w rodzinie, który opublikował swoją poezję w gazetach. Ze względu na swoje ,,poglądy komunistyczne’’, został wydalony z gimnazjum Fabianiego. Powodem było doszukanie się dyrektora w jednej z jego klasówek zdania: ,,I co ty na to, szary człowieku?’’. Przez to był zmuszony powtarzać klasę. Ciekawostką jest, że w dniu poprzedzającym maturę, wygrał ogólnopolski konkurs poetycki magazynu ,,Polska Zbrojna’’.
Tadeusz Różewicz natomiast starał się dostać do Liceum Pedagogicznego zlokalizowanego w Piotrkowie Trybunalskim. Próba ta zakończyła się niestety niepowodzeniem, z powodu nie zaliczenia egzaminu ze śpiewu. Wtedy rodzina miała problemy finansowe.
Wybuchła II wojna światowa. Młody poeta rozpoczął pracę w charakterze gońca i magazyniera w Kreishautmannschafcie. Następnie jako magistracki pracownik zajmował się ewidencją komornego. Został również w niedługim czasie uczniem stolarskim w Fabryce Mebli Giętych Thonet. Janusz od początków wojny posługiwał się pseudonimami – ,,Zbych’’, ,,Satyr’’ oraz ,,Gustaw’’ w celu zachowania anonimowości. W 1942 roku zaprzysiągł Tadeusza w Armii Krajowej. Ten szkolił się pół roku. Walczył z bronią na terenie powiatów: koneckiego, częstochowskiego, radomszczańskiego, opoczyńskiego oraz włoszczowskiego. Jego poez
W tej chwili widzisz tylko 50% opracowania
by czytać dalej, podaj adres e-mail!Sprawdź również:
Dodaj komentarz jako pierwszy!