Teofil Lenartowicz
Zamień czytanie na oglądanie!
Teofil Lenartowicz – życiorys
Teofil Lenartowicz przyszedł na świat 27 lutego 1822 roku w Warszawie w dzielnicy Powiśle. Miał starszą siostrę. Wywodził się ze szlacheckiej rodziny herbu Pobóg – jego ojciec był z pochodzenia szlachcicem. Pracował jako przedsiębiorca budowlany i majster murarski. Niestety umarł, gdy Teofil miał zaledwie 7 lat. Matka chłopca natomiast postanowiła powtórnie wyjść za mąż i z tego powodu dalszy okres swojego dzieciństwa (do dwunastego roku życia) chłopiec spędził poza Warszawą, a dokładniej w okolicach Rawy Mazowieckiej, skąd pochodził nowy partner jego matki. Ojczym jednak był alkoholikiem, więc minione lata nie były dla Teofila zbyt szczęśliwe. Sam wspominał później, że często wychodził do lasu, siadał pod drzewem i płakał. Co ciekawe właśnie w tamtych gorszych chwilach narodziła się u niego miłość do poezji i pisania.
Gdy miał około 13 lat, wrócił do stolicy i zamieszkał tam razem ze swoją siostrą. Ukończył tam szkołę obwodową, a w międzyczasie podejmował się drobnych prac w sądzie. By zarobić na swoje utrzymanie zajmował się kopiowaniem dokumentów prawniczych i pełnił funkcję kancelisty. Swoją młodość spędził wśród lewicowej młodzieży – ciągle spiskującej, ale patriotycznej. To zbliżyło go właśnie do środowiska Cyganerii Warszawskiej – grupy młodych artystów posiadających własne czasopismo. Potem związał się także z grupą Entuzjastek – kobiet prowadzących działalność konspiracyjną w zaborze pruskim i rosyjskim. Jednak to działalność w Cyganerii Warszawskiej otworzyła mu możliwości na publikowanie swoich dzieł i rozwijanie się. Jego utwory, np. „Kalina” czy „Duch sieroty” zdobyły większe uznanie, gdyż melodię napisał do nich Ignacy Komorowski. Wiadomo też, że Teofil przyjaźnił się przez krótki czas z Cyprianem Kamilem Norwidem, ale różnice ideowe równie szybko ich rozdzieliły.
Lenartowicz dzielił zamiłowanie do mazowieckiego folkloru razem z kilkoma członkami Cyganerii Warszawskiej. Z tego powodu mężczyźni bardzo często odbywali wycieczki do wsi i dworków między Wisłą a Bugiem, by badać i utrwalać tamtejszą kulturę. Te wyprawy mogły być też związane z działalnością spiskową. W 1843 roku zagrożony aresztowaniem Teofil udał się do Poznania, gdzie nawiązał kontakt z działaczami Komitetu Poznańskiego. Później wrócił do Warszawy i zajął się intensywną pracą – redagował m.in. artykuły do „Dzwonu Literackiego”. Następnie wyruszył ze swoim bliskim znajomym – Oskarem Kolbergiem do Galicji. Teofil uczestniczył też w konspiracji podczas Wiosny Ludów. Gdy do Galicji wkroczyły oddziały rosyjskie, mężczyzna musiał
W tej chwili widzisz tylko 50% opracowania
by czytać dalej, podaj adres e-mail!Sprawdź również:
Dodaj komentarz jako pierwszy!