Wanda Chotomska

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Wanda Chotomska, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!
Opiekun merytoryczny: Marek Lepczak
Czytaj więcej

Wanda Maria Chotomska to znakomita polska pisarka. Jest autorką wierszy oraz opowiadań dla dzieci, a także młodzieży. Swą twórczość niemal w całości poświęciła najmłodszym czytelnikom. Uważała, że należy „traktować dzieci jako pełnoprawnych odbiorców literatury”.

Wanda przyszła na świat 26 października 1929 roku w Warszawie. Przed wojną jej ojciec prowadził jedno z największych przedsiębiorstw przewozowych w stolicy. W czasie Powstania Warszawskiego jako kilkunastoletnia dziewczyna pełniła funkcję sanitariuszki. Po kapitulacji miasta znalazła się w obozie przejściowym w Pruszkowie, jednak udało jej się stamtąd uciec. Z jej warszawskiego domu nic nie zostało, dlatego była zmuszona opuścić rodzinne miasto i zdecydowała się zamieszkać wówczas w Mosznie.

Już od najmłodszych lat fascynowała się literaturą piękną. W roku 1947 Wandzie udało się pomyślnie zdać maturę, a następnie dostać się na studia. Kontynuowała swoją edukację na Wydziale Społeczno-Politycznym i Wydziale Dziennikarskim na Akademii Nauk Politycznych w Warszawie.

Literacko zadebiutowała w 1949 roku w czasopiśmie „Świat Młodych”. W roku 1958 opublikowała swój pierwszy zbiór wierszy pt. „Tere fere” wzbogacony ilustracjami Bohdana Butenki. To właśnie dzięki temu zbiorowi zagwarantowała sobie popularność. W późniejszych latach wraz ze swoim wieloletnim przyjacielem, Mironem Białoszewskim rozpoczęli pisanie krótkich
wierszy w tygodniku dla dzieci pt. „Świerszczyk”. Podpisywali się wtedy wspólnym pseudonimem „Wanda Miron”.

Pierwszą miłością pisarki był Jerzy Steinmetz. To właśnie z nim miała córkę, Ewę Chotomską, która znana jest jako ciotka Klotka z popularnego programu „Pan Tik-Tak”. Małżeństwo z Steinmetzem zakończyło się rozwodem. Potem Wanda Chotomska związała się z malarzem Eugeniuszem Stecem. Była z artystą aż do dnia jego śmierci.

W latach 1962 – 1973 tworzyła popularny cykl programów telewizyjnych dla dzieci o Jacku i Agatce. Przez wielu Polaków jej postać jest kojarzona właśnie dzięki tej bajce. Była to jedna z pierwszych dobranocek, emitowana przez Telewizję Polską. Transmisja odbywała się stale o godzinie 19:20.

Chotomska należała do Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Kobieta napisała kilkaset popularnych utworów dla dzieci i młodzieży, jest również autorką wielu piosenek dla teatru szkolnego Łejery z Poznania. Była Prezesem Zarządu Polskiej Fundacji Dzieci i Młodzieży. Jej książka „Drzewo z czerwonym żaglem” została wpisana na Listę Honorową IBBY. Niejednokrotnie mówiła o sobie, że jest „pediatrą w literaturze, na receptach wypisuję uśmiech”.

Była pomysłodawczynią Orderu Uśmiechu, którego w pozniejszych latach została także laureatką. Oprócz tego nagrodzono ją Złotym Medalem

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!