Doktor Dolittle – Hugh Lofting – Najważniejsze informacje
„Doktor Dolittle i jego zwierzęta” został napisany przez brytyjskiego pisarza Hugha Loftinga. Książka została wydana w 1920 roku pod oryginalnym tytułem „The Story of Doctor Dolittle”. W Polsce wydanie ukazało się dopiero w 1934 roku. Jest pierwszą z dwunastu części serii o historii doktora Jana Dolittle.
Książka powstała na podstawie uczestnictwa Hugha Loftinga w I Wojnie Światowej, na której obserwował konie i woły, które umierały w czasie wojny. Czuł się bezsilny, gdyż nie mógł im pomóc. Stąd wzięła się postać doktora Jana Dolittle – sympatycznego i przyjacielskiego weterynarza, leczy zwierzęta, zna ich język, szanuje je, traktuje na równie z sobą. W listach okopów do swoich dzieci pisał właśnie o tym przemiłym doktorze, pomagającym wszystkim zwierzętom.
Powieść opowiada o historii doktora Jana Dolittle, który opiekuje się zwierzętami, jest weterynarzem i zna mowę zwierząt. Pewnego dnia otrzymuje prośbę o przybycie do Afryki, aby zatrzymać rozszerzającą się epidemię śmiertelnej choroby małp. W trakcie podróży Jan trafia do królestwa Jollinginka, gdzie zostaje uwięziony przez afrykańskiego władcę. Ratuje go podstępnie papuga Polinezja. Doktor po dotarciu do krainy małp, wyleczył je choroby przy pomocy lwów oraz zdrowych małp. Stworzył również szczepionkę. W ramach wdzięczności otrzymał dwugłowa, niezwykle rzadkie zwierzę o dwóch głowach. W drodze powrotnej ponownie został zamknięty w więzieniu przez króla krainy Jollinginka. Zostają zaatakowani również przez piratów. Odnajdują porwanego chłopca i pomagają mu odszukać ojca rybaka. Wreszcie wracają do domu w Puddleby.
Bohaterami powieści są: doktor Jan (w oryginale John) Dolittle, papuga Polinezja, pies Jip, kaczka Dab-Dab, małpka Czi-Czi, krokodyl, sowa Tu-Tu, prosiaczek Geb-Geb, Dwugłowiec, król królestwa Jollinginka, jego syn – książę Bumpo, siostra doktora Jana – Sara.
Historia uczy czytelników szacunku do zwierząt. Powieść uczy, że każde zwierzę zasługuje na miłość szacunek i opiekę. Potrafi odwdzięczyć się za to człowiekowi. Hugh w krytyczny sposób patrzy na ludzkie uczynki i stosunek do zwierząt.
Gatunek: powieść młodzieżowa, przygodowa.
Rodzaj literacki: Epika.
Sprawdź również:
- Kajko i Kokosz. Szkoła latania – Janusz Christa – recenzja książki
- Sklepy cynamonowe – Bruno Schulz – Recenzja książki
- Dziady cz. II – Adam Mickiewicz – Recenzja książki
- Latarnik – Henryk Sienkiewicz; – Recenzja książki
- Testament mój – Juliusz Słowacki – Najważniejsze informacje
- Kamienie na szaniec – Aleksander Kamiński – Recenzja książki
- Moralność pani Dulskiej – Gabriela Zapolska – Charakterystyka
- Folwark zwierzęcy – George Orwell – Recenzja książki
- Harry Potter – J.K. Rowling – Recenzja książki
- Opowieść wigilijna – Charles Dickens – Recenzja książki
Dodaj komentarz jako pierwszy!