🎓 Poznaj Panda Genius – Twojego edukacyjnego superbohatera! https://panda.pandagenius.com/

Lekcja – Eug?ne Ionesco – Geneza utworu i gatunek

’Lekcja’ jest dramatem autorstwa Francuza E. Ionesco. Mamy do czynienia z teatrem absurdu. W przypadku 'Lekcji’ akcja rozgrywa się w miejscu, w którym trudno doszukiwać się jakiegokolwiek sensu, za to panuje wszechobecny chaos. E. Ionesco celowo pozbawił swe dzieło jakiegokolwiek sensu. Dramaturg stworzył swe dzieło, by zmusić odbiorcę sztuki do głębszego zamysłu nad znaczeniem autorytetu, dominacji, która ma miejsce w relacjach różnego rodzaju. Można powiedzieć, że sztuka jest uniwersalna, gdyż E. Ionesco pisze o uczuciach, które nosi w sobie każdy człowiek. 'Lekcja’ wraz z dwoma innymi dziełami z: 'Łysą śpiewaczką’ oraz z 'Krzesłem’ stanowią pierwsze dramaty w karierze tego cenionego dramaturga, od których zaczęła się jego wielka kariera. Możemy napisać, że 'Lekcja’ to dramat komiczny. 'Lekcja’ porusza ważną kwestię; gdzie przebiega granica pomiędzy upoważnionym wydawaniem poleceń uczniom przez nauczyciela a rozkazywaniem, Ionesco wskazuje więc na funkcję języka jako narzędzia przemocy.
Dramat, który został napisany w czerwcu 1950 r., stanowi dzieło o wiekopomnej wartości. 20 lutego 1951 r. dzieło zostało wystawione w szóstej dzielnicy Paryża.
Poznając twórczość Ionesco, zwrócimy uwagę, że pisarz ten słynie z używania w swych dziełach grozy oraz satyry, tak też jest i teraz kiedy to profesor arytmetyki niby zabija swoją uczennicę. Dostrzegamy tutaj egzystencjalizm, podobnie jak też w 'Krześle’ oraz w 'Łysej śpiewaczce’. Francuz rumuńskiego pochodzenia całą dalszą karierę w lwiej części poświęci właśnie pisaniu dramatów.

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!