🎓 Poznaj Panda Genius – Twojego edukacyjnego superbohatera! https://panda.pandagenius.com/

Ludzie, zwierzęta, bogowie – Ferdynand Antoni Ossendowski – Problematyka

Pisarz opisuje swoją ucieczkę z Rosji sowieckiej, w której panuje rewolucja.
Jako że Ossendowski dysponuje wprawnym piórem, książkę „Przez kraj ludzi, zwierząt i bogów” czyta się szybko i z wielką przyjemnością, chcąc zaspokoić swoją potrzebę poznawczą.
W opisach F.A. Ossendowskiego dużą rolę odgrywa dzika przyroda, wobec której człowiek jest mały i nic nieznaczący. Pisarz przemierza Mongolię w podróży do Chin, więc można wyobrazić sobie jak piękne, orientalne są te obszary. F.A. Ossendowski, przemierzając rozległe obszary spotyka się z wielością kultur, religii. Opisy mogą wydać się nużące, jednak właśnie w ten sposób, czytelnik może zrozumieć duszę Azji, nie tylko rozumianej jako dany teren, ponadto jako pewną ideę, kontynent ten, który nigdy nie będzie w pełni zrozumiany przez nas, ludzi żyjących na Starym Kontynencie, zadziwia.
Pisarz przedstawia barona R. von Ungern- Sternberga, który był zmorą dla bolszewickiej Rosji, walczył z nią na wszystkie możliwe sposoby.
Historyków, w tym mnie zainteresowała właśnie postać barona, który postanowił na stepach Syberii utworzyć Imperium Panmongolskie. Nie każdemu dane było poznać tak wybitne postaci, dlatego też warto sięgnąć po niniejszą książkę, gdyż właśnie Ossendowskiemu udało się nawiązać przyjaźń z rosyjskim baronem, dowódcą Azjatyckiej Dywizji Konnej na Dalekim Wschodzie.
„Przez kraj ludzi, zwierząt i bogów” jest więc również o próbach podejmowania oporu. Oprowadzam „śladami ofiar i katów”, na jednym z moich spacerów, zatrzymywaliśmy się z grupą przed budynkiem, w którym mieszkał Ossendowski, wielki przeciwnik bolszewii, budynek ten mieści się nieopodal kościoła św. Jakuba, przy ul. Grójeckiej w Warszawie. Mniemam, że postać barona była bliska ideowo autorowi niniejszego dzieła. Również dlatego, że autor książki znalazł się na jakiś czas w Armii 'Białej’ pełniąc zaszczytną funkcję doradcy politycznego barona Ungerna, po tym jak dostał się do dowództwa 'białego’ oddziału samoobrony.
Autor w swym dziele przedstawia również motyw walki o wpływy w Mongolii, czy ma być ona 'czerwona’, czy też 'biała’. Pamiętajmy, że w 1920 r. jeszcze sprawa nie była tak oczywista, jak ma to miejsce dzisiaj, wtedy jeszcze spierały się między sobą dwie idee, grupy. W tym miejscu mogę polecić książkę, którą niedawno czytałem, mianowicie „Polska i Trzy Rosje” prof. Nowaka.
F.A. Ossendowski opisuje świat kontrastów, w którym to postęp miesza się z zabobonem, polityka z religią. Być może jest to poniekąd klucz do zrozumienia ludzi Wschodu? Właśnie ta, wyraźnie tutaj wskazana dwoistość.
Książka, którą napisał F.A. Ossendowski jest również opowieścią o zetknięciu się z dzikimi plemionami. Pragnę zauważyć, że pisarz, człowiek z wyższych sfer, naukowiec, poliglota przybył do miejsca, gdzie wcześniej nie postawił nogi biały człowiek.
F.A. Ossendowski przenosi nas do czasów, kiedy rodziła się i utrwalała 'władza proletariatu’, kiedy jeszcze żyli ludzie zdolni ją pokonać. Baron von Ungern- Sternberg poniesie śmierć 15 IX 1921 r. Opisy Ossendowskiego przepełnione są pasją, dlatego przekazy o różnorodności świata, o sprawach, które wielu mieszkańcom Starego Kontynentu wydają się wręcz nieprawdopodobne, nabierają dodatkowego wyrazu.

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!