Myślnik (pauza) ? opis, zasady użycia

Myślnik – zasady stosowania i opis

W języku polskim możemy wyszczególnić aż dziesięć znaków interpunkcyjnych, a jednym jest myślnik, którym się zajmiemy. Omówimy zasady jego stosowania, kiedy możemy go użyć, a kiedy nie, aby nie popełnić błędu interpunkcyjnego. Opiszemy również czym jest i do czego może się nam przydać.

Najpierw jednak należałoby podać krótką definicję, czym jest znak interpunkcyjny i sama interpunkcja.
Interpunkcja – można powiedzieć, że jest graficznym odpowiednikiem rytmu, intonacji i tempa mowy. Składa się z 10 znaków interpunkcyjnych, które mogą wskazywać na zakończenie myśli, wtrącenie nowego wątku bądź przerwania wypowiedzi. Interpunkcja ma zagwarantować poprawny odbiór wypowiedzi, aby nie pozostawić wątpliwości do odmiennej interpretacji. Tekst powinien być poprawnie skonstruowany pod względem interpunkcji, aby inni mówcy mogli bez problemu odczytać go poprawnie.
Znak interpunkcyjny – jest to znak graficzny, który ma nadać wypowiedzi jednoznaczności, ograniczyć nadmierną interpretację. Może wskazać czytelnikowi, aby przerwał na chwilę, wyraził silne emocje, zastanowił się, zmienił intonację, podkreślił zakończenie myśli. Możemy wyszczególnić aż dziesięć znaków interpunkcyjnych, które należy stosować, aby nie popełnić błędu interpunkcyjnego.

Na interpunkcję składa się dziesięć znaków. Oto one:
1. Kropka – stawiamy ją po zakończeniu wypowiedzi. Najczęściej oznacza koniec myśli. Stawiamy ją również na końcu bądź w środku skrótów, jeśli wymagają tego zasady.
2. Przecinek – stawiamy go jeśli chcemy rozdzielić jednakowe i równorzędne części zdania, stosujemy przed spójnikami a, ale, lecz, zatem, toteż, jednak, więc oraz kiedy coś wyliczamy i wiele innych zasad.
3. Średnik – jest silniejszy od przecinka, ale słabszy od kropki. Zapisujemy go, kiedy chcemy oddzielić w miarę samodzielne i jednorodne części wypowiedzi, stawiamy w zdaniach rozbudowanych.
4. Wielokropek – oznaczamy nim miejsce przerwania wypowiedzi, umieszczamy go, aby zasygnalizować opuszczenie pewnego fragmentu tekstu.
5. Pytajnik – stosujemy kiedy chcemy zadać pytanie.
6. Wykrzyknik – stosujemy kiedy chcemy zaznaczyć emocjonalne zabarwienie wypowiedzi.
7. Dwukropek –
8. Cudzysłów – stosujemy, aby wyodrębnić w wypowiedzi czyjeś słowa, czyli podać cytat, zapisać tytuł książki, zapisać słowo w innym kontekście (np. Była z niej bardzo „miła” koleżanka)
9. Nawias – stosujemy, aby uzupełnić posiadane informacje, wytłumaczyć coś, wtrącić nową myśl.
10. Myślnik –zwany też pauzą, opisuję go w tej pracy poniżej.

Myślnik, inaczej pauza
Myślnik może być mieć różną długość:
• Może być dłuższą kre

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!