🎓 Poznaj Panda Genius – Twojego edukacyjnego superbohatera! https://panda.pandagenius.com/

Orfeusz i Eurydyka – streszczenie

Lody i śniegi górzystej Tracji były ojczyzną największego śpiewaka i wieszcza Hellady, Orfeusza. Od swego ojca, Apollina, który spłodził go z muzą Kalliope, otrzymał on w darze umiejętność gry na lirze. Orfeusz grał przepięknie. Czasami nawet bogowie przysłuchiwali się z zachwytem jego pieśniom, a dzikie zwierzęta otaczały go kręgiem i łagodniały. Można by przypuścić, że nawet zimne głazy odrywały się od swojego siedliska pod wpływem gry Orfeusza.
Orfeusz miał również swoją ukochaną, która nazywała się Eurydyka. Eurydyka była nimfą drzewną – hamadriadą. Mężczyzna kochał ją najmocniej na świecie
Pewnego dnia dzielny myśliwiec Aristajos, który był najlepszym przyjacielem Orfeusza, wyruszył na polowanie. Ujrzał wtedy Eurydykę. Nie wiedział, że to małżonka Orfeusza. Pogonił więc kochankę swego przyjaciela, a ta, uciekając przed nim, nadepnęła na żmiję, która ją ukąsiła. Był już wieczór, a Orfeusz, wracając ścieżką przez las, zobaczył Eurydykę. Serce podskoczyło mu do gardła. Eurydyka zmarła od razu, gdyż nimfy drzewne były śmiertelne.
Orfeusz postanowił iść do Hadesu i błagać króla piekielnego królestwa o zwrócenie mu Eurydyki. Udał się do głębokich rozlewisk i bagnisk podziemia, w którym bierze swój początek rzeka Styks, i zstąpił w ogromną pieczarę, sięgającą wnętrza ziemi, gdzie nie dochodzą promienie jasnego Heliosa.
Nasz bohater szedł przez ciemności piekielne, aż u wrót napotkał trzygłowego Cerbera, straszliwego strażnika, który żadnej żywej duszy nie przepuści, póki stoi na straży. Muzyka Orfeusza skłoniła go jednak do wpuszczenia go. Gdy Orfeusz, grał cienie zmarłych dusz otaczały go z zaciekawieniem. Charon, przewoźnik po Styksie, słuchając pieśni, bez wahania przewiózł Orfeusza na drugą stronę. W czasie pobytu mężczyzny w Hadesie skazańcy oraz nawet dzikie Erynie zaprzestały swych ofiar.
Muzyka liry zbliżała się coraz bardziej do potężnych murów podziemnego pałacu władców Tartaru.
Orfeusz stanął przed Hadesem i Persefoną, błagając na kolanach o zwrócenie Eurydyki. Król przez chwilę nie chciał się zgodzić, ale królowa, słuchając jego pieśni, wstawiła się za nim u swego męża. Hades po długim namyśle zgodził się. Postawił jednak warunek, którego Orfeusz nie mógł złamać. Warunkiem było, że Orfeusz nie może spojrzeć na Eurydykę przed wydostaniem się z Hadesu. Aby dopilnować, że Orfeusz spełni warunek, Hades wysłał za nim Hermesa, posłańca bogów. Jeśli Orfeusz spojrzy na Eurydykę, kobieta na zawsze już miała wrócić do krainy ciemności. Małżonkowie długo wędrowali ścieżkami Hadesu. Gdy już mieli wychodzić i stać się szczęśliwi, Orfeusz zapomniał o zakazie Hadesa i spojrzał na Eurydykę. Żona zniknęła, a on został wyrzucony z Hadesu.
Z błędnym spojrzeniem, z tęsknotą i żalem w sercu, błąkał się odtąd Orfeusz po górach i kniejach swej chłodnej ojczyzny. Ale nawet śniegi Tracji, różowe od zórz, nie potrafiły dać choć trochę ochłody i ukojenia jego duszy. Pewnej nocy mężczyzna trafił na dziki orszak Bachusa i Menady rozszarpały jego ciało.Słowa do zapamiętania:
a) Tracja – starożytna kraina, obecnie region na granicy Bułgarii, Grecji i Turcji. Trakowie byli wspomniani już w poezji Homera;b) Hellada – starożytna Grecja;
c) Apollin – Apollo; jeden z najważniejszych bogów w mitologii greckiej, opiekun sztuki;d) lira – starożytny instrument, na którym grano, szarpiąc struny;
e) królestwo Hadesa – podziemna kraina zmarłych;f) Cerber – trójgłowy pies z ogonem węża, strzegący wrót Hadesu;g) Erynie – boginie z wężami zamiast włosów, uosabiające ciężką karę za nieprawości;
h) Tartar – najmroczniejsze miejsce w Hadesie.

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!