Tautologia

Tautologia przez wielu niesłusznie jest uważana za synonim tautogramu, jednak jedyne, co łączy te dwa słowa to „tauto”, na tym podobieństwa dobiegają końca.
Czym jest tautologia?
Na pewno znacie powiedzenie „co za dużo to niezdrowo”. Właśnie czymś takim w językoznawstwie jest definicja tautologii. Jest to po prostu zbyt częste powtarzanie określenia, które tak naprawdę oznacza to samo, powtórkę, tylko ubraną w inne słowa. Gdybyśmy z takiej wypowiedzi usunęli słowa będące tautologią, wypowiedź nie straciłaby swojego sensu, ponieważ te słowa zwyczajnie się dublują i powodują konflikt interesów. Często ludzie nawet nie zdają sobie sprawy, że właśnie użyli redundancji, ba nawet mogą nie wiedzieć, że te słowa są sobie znaczeniowo jednakowe, albo uznali, że to już tak weszło do mowy potocznej, że nie ma sensu używać innego określenia. Jednakże w formalnych pismach, wnioskach czy listach użycie powtórzeń, które nie zmieniają sensu zdania jest właśnie tautologią, inaczej zwaną pleonazmem.
Skąd jednak wzięło się w ogóle to słowo?
Wyjaśnieniem znaczenia tego słowa może być sama etymologia, gdyż z greki tautos oznacza „tę samą mowę”.
Przechodzimy więc pomału do samego wyjaśnienia i przykładów, kiedy posuwamy się do tautologii, czyli połączenia wyrazów o tym samym znaczeniu. Jakie pierwsze przykłady przychodzą wam na myśl? No mnie od razu przychodzi do głowy „masło maślane”. Przecież masło z reguły jest maślane, więc nie musimy o tym pisać. Podobnie np. o gorącym ogniu. Logiczne jest, że skoro jest ogień, to też musi być gorąco.
Oczywiście tautologia nie zawsze będzie uznawana za błąd. Artyści i twórcy w swoich książkach i w swoich tekstach używają pewnych form tautologii, aby coś wyśmiać, obśmiać czy ukazać jakieś patologie lub inne zboczenia. Ale to tak naprawdę jedyny wyjątek, w każdym innym przypadku, nawet jeżeli jest to względnie luźna wypowiedź, powinniśmy wystrzegać się takich błędów.
Ostatnio słuchałem pewnego

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!