Rudyard Kipling

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Rudyard Kipling, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

RUDYARD KIPLING (Joseph Rudyard Kipling) to angielski pisarz, poeta i prozaik. Jego osobę rozsławiły wiersze o brytyjskich żołnierzach służących w koloniach oraz powieści przygodowe dla dzieci i młodzieży. Najbardziej kojarzonym tytułem z nazwiskiem autora jest „Księga dżungli”. Rudyard proklamował imperializm, jednocześnie dostrzegając wartości kulturowe krajów podbitych. Nie potępiał i nie krytykował kolonializmu, uważał tę politykę za „krzewienie zasad europejskiej cywilizacji”. Często komentował wydarzenia polityczne. Jego twórczość budziła skrajne opinie krytyków.

ŻYCIORYS:
Rudyard Kipling urodził się 30 grudnia 1865 w Bombaju, w Indiach Brytyjskich. Jego ojciec – John Lockwood Kipling – był nauczycielem sztuki na założonej przez Anglików Szkole Sztuk Pięknych w Bombaju, ponadto był rzeźbiarzem i rysownikiem. Pracował jako kustosz muzeum. Często ilustrował twórczość swojego syna. Matka – Alice Kipling – była jedną z czterech wiktoriańskich sióstr, które związały się ze sławnymi mężczyznami; pisała również prozę i poezję. Jest znana ze swojego wkładu w sztukę. Imię Rudyard pochodzi od nazwy jeziora Rudyard w angielskim hrabstwie Staffordshire, gdzie jego rodzice przebywali jeszcze przed małżeństwem. Będąc dzieckiem, Rudyard często słuchał lokalnych baśni opowiadanych przez służbę. Kiedy ukończył sześć lat, został wysłany na naukę do Anglii, wraz ze swoją młodszą o trzy lata siostrą Alice, którą nazywano Trix. Dzieci trafiły do domu w Southsea, gdzie opiekowali się nimi państwo Hollowayowie. Ten sześcioletni pobyt autor wspominał niechętnie, ponieważ opiekująca się nim kobieta bywała surowa i okrutna. W 1878 roku Rudyard ukończył szkołę, która przygotowywała chłopców do akademii wojskowej. Wada wzroku uniemożliwiła jednak wstąpienie do szeregu armii. Rudyard chciał się dostać na prestiżową uczelnię, nie uzyskał jednak stypendium. Jego ojciec pomógł mu w znalezieniu pracy w muzeum Lahaur (obecnie to miasto we wschodnim Pakistanie). Rudyard został tam kustoszem. W roku 1882 został pomocnikiem wydawcy małego pisma „Civil & Military Gazette”. W roku 1889 opuścił Indie i zaczął podróżować po świecie. Pisał wówczas liczne reportaże i artykuły. W roku 1892 ożenił się z Caroline Balestier, córką pisarza. Małżeństwo miało troje dzieci: Josephine, Elsie i Johna. W roku 1899 pierwsza córka zachorowała na zapalenie płuc i zmarła, mając zaledwie siedem lat. Wydarzenie to wstrząsnęło Kiplingiem. Rudyard Kipling zmarł 18 stycznia 1936 w Londynie, mając 71 lat.

DOROBEK ARTYSTYCZNY:
Autor zaczął od krótkich form literackich i pisał opowiadania. W czasopiśmie pod tytułem „Gazette” na przestrzeni lat 1886-87 ukazało się 39 opowiadań Kiplinga. W kolejnych latach zamieszczał swe utwory w gazetach. Po przeprowadzce do Londynu zaczął wydawać nowele. Pierwsza powieść przygodowa została wydana w roku 1892 i nosiła tytuł „Królewski klejnot”. Napisał ją wspólnie ze swoim przyjacielem Wolcottem Balestierem. Przebywając w Vermoncie, Kipling zainspirował się tradycyjnymi bajkami indyjskimi, które poznał w dzieciństwie i wydał zbiór opowiadań pod tytułem „Księga dżungli” – 1894 rok, a następnie kolejny tom, „Druga księga dżungli” – 1895. Wówczas by�

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto AdBlocka

Wykryto oprogramowanie od blokowania reklam. Aby korzystać z serwisu, prosimy o wyłączenie go.