Stowarzyszenie Umarłych Poetów - Stowarzyszenie Umarłych Poetów – Nancy H. Kleinbaum – Czas i miejsce akcji

„Stowarzyszenie Umarłych Poetów” Nancy H. Kleinbaum jest historią o szkole cechującej się zarówno sukcesami jak też dyscypliną. Wartości którymi kieruje się owa placówka edukacyjna, czyli Akademia Weltona w stanie Vermont, w USA to:
1) tradycja
2) honor
3) dyscyplina
4) doskonałość 
Przez wielu Amerykanów, Akademia Weltona była uważana za najlepszą szkołę średnią na całym obszarze Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej.
Geograficznie położona wśród odległych wzgórz Vermontu, założona w 1859 r.
Keating zna doskonale realia panujące w tejże placówce edukacyjnej, gdyż w przeszłości sam był Jej uczniem, następnie zaś absolwentem.
Możemy stwierdzić, iż akcja utworu ma miejsce w roku stulecia tejże to szkoły.
Akcja rozpoczyna się w chwili inauguracji nowego roku szkolnego przez dyrektora Akademii Weltona, którym jest Gale Nolan.
Uczniowie poddawani są presji, jednakże ich cele często nie są zbieżne z tym, czego wymaga od nich szkoła oraz rodzice. Możemy więc powiedzieć, iż jest to historia poniekąd o buncie oraz o odkrywaniu własnej drogi. Czas akcji to 1959 r, początek jest na jesieni, kiedy to rozpoczyna się nowy rok szkolny a kończy wraz z początkiem zimy. W szkole pojawia się nowy nauczyciel, uczący literatury z pasją, pan Keating, który pragnie wpoić pasję do języka W. Shakespeare’a i trwa do momentu wyrzucenia pedagoga z placówki oświatowej oraz samobójstwa Neila Perry’ ego. Nauczyciel został obciążony zarzutem pośredniego uczestnictwa w tej śmierci. Dzięki nauczycielowi, młodzi uczą się samodzielnie myśleć, a więc zachodzi proces dorastania oraz dojrzewania. Nauczyciel przedstawia literaturę jako coś naprawdę niezwykłego, widać tę pasję, zafascynowanie. Poezja jest jedynie pretekstem, jest to opowieść o pogoni za marzeniami, wręcz nieprzychylnej często opinii środowiska. Książka porusza temat relacji na linii rodzic- dziecko, jak ważny jest dialog z latoroślą i jakie owoce przynieść może brak tej więzi. Nauczyciel wskazuje jak ważna jest poezja, przynależy bowiem do gatunku ludzkiego. Żyjemy dla poezji, która niesie za sobą piękno, jest kanwą romansów, ogniskiem miłości oraz namiętności, dla tych wartości żyjemy. Medycyna, ekonomia, prawo oraz inżynieria są tymi dziedzinami które podtrzymują świat przy istnieniu, ale żyjemy dla poezji. O tym jest ta piękna książka. Dowiadujemy się, że żaden przedmiot nie jest nudny, natomiast są wykładowcy, którzy nie potrafią zaszczepić wiedzy w ciekawy sposób, nie potrafią przyciągnąć do wykładanego przedmiotu. Jest to książka o naturze ludzkiej, lektura godna i warta przeczytania. Lektura pokazuje, iż aby być indywidualistą, należy mieć silny charakter, który nie każdy z nas posiada. 

Cała szkoła w Twojej kieszeni

Sprawdź pozostałe wypracowania:

Język polski:

Geografia:

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto AdBlocka

Wykryto oprogramowanie od blokowania reklam. Aby korzystać z serwisu, prosimy o wyłączenie go.