Hobbit, czyli tam i z powrotem

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Hobbit, czyli tam i z powrotem, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!
Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Charakterystyka, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Charakterystyka

Książka „Hobbit, czy;i tam i z powrotem” została napisana przez Johna Ronalda Reuela Tolkiena. Wszystko rozpoczyna się wiosną w 2941 roku Trzeciej Epoki, oczywiście nie w świecie realistycznym. Wszystko dzieje się w niesamowitym świecie magii i cudownych stworzeń – Sródziemiu. Większość czasu zajmuje podróż, więc bohaterowie znajdują się w wielu miejscach, między innymi w okolicach Samotnej Góry oraz w domu Bilba Bagginsa.
O autorze:
– Urodził się 3 stycznia 1892 w Bloemfontein, a umarł 2 września 1973 w tym samym miasteczku.

– Jego najbardziej znane z krótszych utworów to między innymi: Liść, Pan Bliss oraz Kowal z Podlesia.

– Znany jest także zbiór jego wierszy „Przygody Toma Bombadila”.

– Dzień Tolkiena obchodzi się 25 marca.

– Oprócz książki „Hobbit, czyli tam i z powrotem” napisał również „Władca pierścieni”, a także Silmarillion.

Bohaterowie:
Głównym bohaterem jest oczywiście tytułowy hobbit – Bilbo Baggins. Oprócz niego w wyprawie bierze udział trzynastu krasnoludów (Thorin, Balin, Dwalin, Oin, Gloin, Kíli, Fíli, Dori, Ori, Nori, Bifur, Bofur, Bombur) oraz czarodziej Gandalf, który okazał się także ważną postacią. Bohaterowie walczyli z smokiem – Smaugiem, trollami, goblinami i wieloma innymi magicznymi stworzeniami.
Geneza utworu:
Utwór jest oczywiście powieścią fantasy. Cały pomysł rozpoczął się poprzez opowiadanie historyjek na dobranoc, które wymyślał. Wszystkie realia są wyjątkowo świetnie przedstawione (inne ważne święta, nowe miejsca, nie ten sam czas, stworzenia, języki).
Wątki:
– głównym wątkiem jest oczywiście wyprawa, po odnalezienie skarbu.,

– wątek miasta Dal

– Wątek związa

W tej chwili widzisz 50% opracowania
Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Recenzja książki, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!
Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Streszczenie, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Streszczenie

Chciałabym scharakteryzować wspaniałą książkę Johna Ronalda Reuela Tolkiena pt. „Hobbit, czyli tam i z powrotem”. Jest to bardzo ciekawa powieść i uważam, że naprawdę warto po nią sięgnąć. Niedługo będę ją przerabiać w szkole i na początku usiadłam do niej z niechęcią (mimo, że bardzo lubię czytać), ale po pewnym czasie bardzo mnie wciągnęła i przeczytałam ją jednym tchem!
Pewien Hobbit, który nazywał się Bilbo Baggins, wiódł spokojne życie w swojej przytulnej norce w Bag End w Śródziemiu. Od strony matki był z rodziny Tuków, którzy czasem chętnie szli na spotkanie z przygodą, ale Bagginsowie (od strony ojca Bilba) byli ich zupełnym przeciwieństwem. Otóż Bagginsowie byli bardzo szanowaną rodziną, która nie lubiła ruszać się z domu, a tym bardziej nie cierpiała żadnych przygód. Lecz pewnego dnia wszystko się zmieniło, gdyż Bilba odwiedził czarodziej o imieniu Gandalf. Chciał nakłonić go do tego, aby wybrał się na przygodę. Pana Bagginsa za nic nie dało się przekonać, a więc czarodziej przysłał do niego grupę krasnoludów. A oto ich imiona: Dwalin, Dori, Nori, Ori, Oin, Gloin, Bifur, Bofur, Bombur, Balin, Kili, Fili i Thorin. Zaczęli się domagać różnego jedzenia, a hobbit musiał sam, samiusieńki sobie z nimi poradzić. Dopiero potem zaczęli omawiać plan przygody. W końcu, zmęczony Bilbo się zgodził. Wraz z nimi (i Gandalfem) wybrał się w podróż po złoto, srebro i wiele innych cennych towarów, aby otrzymać czternastą część kosztowności.
Aby dotrzeć do tak zwanej Samotnej Góry, w której były ukryte skarby, musieli przejść długą drogę i zmierzyć się z różnymi niebezpieczeństwami. Ale najtrudniejsze zadanie czyhało na nich u celu podróży – smok imieniem Smaug, którego musieli zabić, aby zdobyć złoto. Omówili trasę do Samotnej Góry, niewiele mówiąc o potworze, po czym wyruszyli po skarb. Po drodze krasnoludy, razem z hobbitem i Gandalfem, musiały stawić czoło goblinom. Gdy pan Baggins zgubił się w ich tunelach, znalazł magiczny pierścień umożliwiający niewidzialność. Potem spotkał potwora o imieniu Gollum, który za wygranie gry w zagadki miał zaprowadzić Bilba do wyjścia, a jeżeli hobbit przegra – stwór mógł go zjeść. Szczęściem naszemu bohaterowi udało się wygrać. Po ucieczce goblinom, spotkali Wargów, czyli wilcze plemię. Z opresji wyratowały ich orły. W międzyczasie odwiedzili też Beorna, o którym słyszał Gandalf. Po postoju musieli przebyć puszczę, która była bardzo, ale to bardzo ciemna. Niestety przed wejściem do lasu czarodziej ich opuścił. Na nieszczęście mieli też niewiele wierzchowców, które mogły nieść jedzenie, więc musieli bardzo je oszczędzać. Kiedy już umierali z głodu, zauważyli światła w oddali. Ilekroć się do nich zbliżali, gasły. Poszukując ratunku, zostali złapani przez okropne, gigantyczne pająki. A uratował ich Bilbo – Gandalf od początku wiedział o tym, że w hobbicie kryje się spryt i potencjał. Niestety wkrótce zostali złapani przez elfy, których światła widzieli w ciemnościach lasu. W końcu, znowu dzięki panu Bagginsowi, uciekli na beczkach i dotarli do miasta. Lud

W tej chwili widzisz 50% opracowania
Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Streszczenie szczegółowe, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Streszczenie szczegółowe

Streszczenie „Hobbit: czyli tam i z powrotem” J. R. R. Tolkiena:
W pewnej norze znajdującej się w Śródziemiu – magicznym świecie, w którym mieszka wiele różnych, unikalnych ras, mieszkał pewien hobbit, który nazywał się Bilbo Baggins. Nora była bardzo przytulna, wygodna. Miała okrągłe drzwi koloru zielonego, które prowadziły do hallu, który miał kształt rury. Hobbit posiadał wiele krzeseł, wieszaków na ubrania i tym podobnych, ponieważ bardzo lubił gości. Tunel wił się i wił, był dość długi, ponieważ hobbici nie uznają schodów, i wszystkie pomieszczenia jak kuchnie, łazienki, spiżarnie, sypialnie i tym podobne znajdują się na pierwszym piętrze. Hobbit mieszkał pod Pagórkiem. Bilbo była bardzo zamożny, był synem Bunga Bagginsa i Belladonny Tuk. Hobbici cenili sobie wygody i spokojne życie. Nie lubili wszelkiego rodzaju przygód. Jednak rodzina Tuków była inna. Oni zawsze wybierali się na krótsze czy dłuższe wyprawy i nie cieszyli się takim uznaniem jak Bagginsowie, którzy prowadzili spokojny tryb życia. Hobbici byli niżsi od krasnoludów, ale wyżsi od liliputów, mieli twarde podeszwy na stopach, kędzierzawe włosy na stopach i na głowie i wypięty brzuch. Ubierali się kolorowo, głównie na zielono i żółto. Pewnego dnia, do hobbita przybył tajemniczy gość – czarodziej Gandalf. Bilbo powitał go, ale po chwili rozmowy zaczął się coraz bardziej denerwować i w końcu wyprosił czarodzieja. Gandalf zaśmiał się i laską wydrążył na drzwiach Bilba tajemniczy znak – oznaczał on, że włamywacz szuka pracy. Następnego dnia u progu swoich drzwi zobaczył krasnoluda. Gdy ugościł pierwszego krasnoluda, zaczęło zjawiać się ich coraz więcej. Byli to po kolei: Dwalin, Balin, Kili, Fili, Dori, Nori, Ori, Oin, Gloin, Bifur, Bofur, Bombur oraz Thorin.
Gandlaf stał za gromadą krasnoludami. Bilbo przygotował podwieczorek oraz ugościł swoich nieoczekiwanych gości. Krasnoludy opowiedziały hobbitowi swoje historie. Po chwili dodały, że szukają włamywacza, który będzie im towarzyszył oraz pomagał. Opowiedziały o smoku Smaugu, który posiadał niewyobrażalnie wielką fortunę. Bilbo nagle nabrał chęci na przygodę. Nazajutrz Bilbo znalazł list, obwieszczający, że ma się spotkać z krasnoludami w gospodzie „Pod Zielonym Smokiem”. Ostatniego dnia kwietnia wyruszyli na kucach na przygodę. Nagle pod koniec dnia, gdy już było ciemno, w oddali zobaczyły światło. Wtedy dowiedział się, jaką rolę będzie musiał pełnić jako włamywacz. Musiał zakraść się do źródła światła i zobaczyć co się święci. Okazało się, że świeciło się ognisko, przy którym siedziały trzy trolle – William, Bert i Tom. Złapały hobbita i zaczęły kłócić się, co z nim zrobić. Nagle za sprawą czarów Gandalfa trolle zaczęły się jeszcze bardziej kłócić, przez co nie zauważyli wschodzącego słońca, które zamieniło je w kamień, ponieważ słońce tak oddziałuje na trolle. Czarodziej wpadł na pomysł, aby przeszukać jaskinię stworów. W kryjówce stworzeń znaleźli dwa miecze – Orkrista oraz Glamdringa. Postanowili przenocować. Następnego dnia Bilbo miał zepsuty humor, ponieważ razem z resztą kompanii dotarł do Mglistych Gór, które zasiedlały niebezpieczne i przebiegłe gobliny. Miał nawet podejrzenia co do tego, czy w tych górach nie mieszka smok Smaug, ale Gandalf go uspokoił. Powiedział krasnoludom i hobbitowi, że niedługo znajdą się w Ostatnim Przyjaznym Domu, którego gospodarzem był Elrond – przywódca elfów. Elf ugościł ich i zapewnił im jedzenie oraz miejsce do spania. Wieczorem przetłumaczył księżycowe runy, które znajdowały się na mapie, której kompania Bilba używała. Znaki oznaczały „stań na szarym głazie, kiedy drozd dziobem zastuka, a zachodzące słońce ostatnim promieniem dnia Durina wskaże ci dziurkę od klucza”. Nazajutrz Bilbo, krasnoludy i Gandalf wyruszyli w dalszą drogę, która prowadziła kompanię do Mglistych Gór. Nagle rozpętała się burza. Schowali się w suchej jaskini. Jednak, tak jak obawiał się Bilbo, z wnętrza jaskini zaczęły wybiegać gobliny. Towarzystwo zostało pojmane i zaprowadzone do Wielkiego Goblina. Nagle rozbłysło światło, oślepiając gobliny. Gandalf znów czarował, aby uratować kompanię. Krasnoludy uciekły, ale zapomniały o hobbicie, który został w ciemnościach. Bilbo czołgał się po korytarzu, aż nagle dotknął czegoś zimnego – był to mały, metalowy pierścień. Włożył go do kieszeni i nagle wdepnął w wodę. Pomyślał, że to pewnie podziemna rzeka. Na łódce nagle przypłynął czarny jak noc stwór o wielkich oczach. Nazywał się Gollum. Bilbo wyciągnął swój sztylet, a przestraszony stwór zaproponował grę w zagadki: jeśli on wygra, będzie mógł zjeść hobbita, a jeśli Bilbo wygra, to Gollum pokaże mu wyjście z tajemniczej, ciemnej jaskini. Wymieniali się różnymi, dziwnymi, często bardzo trudnymi zagadkami. Nagle Bilbo wyskoczył z zagadką „Co mam w kieszeni?”. Gollum po trzech próbach nie zgadł. Powiedział, że musi po coś pójść do swojej norki. Bilbo oczekiwał, że już nie wróci, ale tak się nie stało. Stwór poszedł tam po pewien pierścień… ten sam pierścień, którego Bilbo znalazł na podłodze jaskini. Okazało się, że pierścień ma pewną magiczną właściwość – ten, kto włoży go na palec

W tej chwili widzisz 50% opracowania
Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Streszczenie krótkie, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Streszczenie krótkie

„Hobbit, czyli tam i z powrotem”- opowieść J.R.R. Tolkiena. Akcja toczy się w 2941 roku, w fikcyjnej krainie zwanej Śródziemiem. Główny bohater – hobbit, nosi imię Bilbo Baggins, nazwisko nosi po ojcu – Bungo Bagginsie, jego matka zaś pochodziła z plemienia Tuków. Pewnego dnia, hobbit wychodzi do ogródka na poranną fajkę sięgającą do jego kosmatych stóp. Odwiedza go czarodziej Gandalf. Okazuje się, że czarodziej poszukuje uczestnika wyprawy. Hobbit zaprasza Gandalfa na herbatę.
Następnego dnia słyszy pukanie do drzwi. Otwiera je i, ku swojemu wielkiemu zdziwieniu, widzi na progu krasnoludy. Nieproszeni goście do cna wyjadają zapasy ze spiżarni zrozpaczonego Hobbita. Do ucztujących dołącza Gandalf. Okazuje się, że krasnoludy zamierzają odbyć wyprawę mającą na celu odzyskanie utraconej ojczyzny. Gandalf chce, by Bilbo dołączył do kompanii jako włamywacz. Thorin opowiada, co może spotkać uczestników wyprawy i hobbit wpada w panikę. Następnego dnia wszyscy wyruszają. Pierwszym niebezpieczeństwem są napotkane na drodze Trolle, które porywają krasnoludy i Hobbita, z zamiarem zjedzenia ich. Gandalf ratuje kampanię, a Trolle zamieniają się w kamień. Drużyna rusza do doliny elfów, do Rivendell. Wita ich Elrond. Tłumaczy im runy na mapie przedstawiającej okolice Ereboru – stolicy krasnoludów.
Kolejną przygodą na drodze są gobliny, które pojmały krasnoludy w Górach Mglistych. Kolejny raz Gandalf ratuje kampanię, zabijając Króla Goblinów. Wszyscy starają się uciec goblinom i wydostać się z podziemi. Hobbit spada do dziury, w której znajduje Pierścień Jedyny. Okazuje się, że nal

W tej chwili widzisz 50% opracowania
Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Plan wydarzeń, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Plan wydarzeń

1. Czarodziej w domu Bilba.
2. Krasnoludy w Hobbitonie.
a) Pojawienie się krasnoludów i Gandalfa u hobbita.
b) Historia rodu Thorina.
3. Spotkanie w gospodzie i początek wyprawy.
4. Przygoda z trollami.
a) Próba kradzieży sakiewki trollowi.
b) Intryga Gandalfa.
c) Zamiana trolli w kamień.
c) Przejęcie ich majątku.
5. Cenne rady Elronda.
6. Śmierć Wielkiego Goblina.
a) Pobudka Gandalfa.
b) Zabicie Wielkiego Goblina.
c) Wypadek Bilba.
7. Spotkanie z Gollumem.
a) Magiczny pierścień.
b) Zagadki.
8. Atak wargów i pomoc wielkich orłów.
9. Przestrogi Beorna.
10. Przeprawa przez Mroczną Puszczę.
a) Wypadek Bombura.
b) Rozproszenie się kompanii.
c) Porwanie 12 krasnoludów przez pająki, a Thorina przez elfy.
11. Atak pająków.
a) Uwolnienie krasnoludów.
b

W tej chwili widzisz 50% opracowania
Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Problematyka, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Problematyka

„Hobbit, czyli tam i z powrotem” to bez wątpienia klasyk literatury fantastycznej. Powieść została napisana w 1932 roku przez profesora filologii klasycznej i literatury staroangielskiej – Johana Ronalda Reuela Tolkiena (J.R.R. Tolkiena).
Mimo iż książka liczy sobie prawie 80 lat, to do dziś jest chętnie czytana przez czytelników z różnej grupy wiekowej. Wiele pokoleń wychowało się właśnie na tej historii.
Problem jaki poruszył autor jest wojna. Tolkien w wieku 21 lat walczył o życie na placu wojennym. Według niektórych teorii świat ukazany w powieści jest fantastycznym odwzorowaniem wojny, straty i cierpienia jaki przeżył pisarz.
Wiele rzeczy odpowiada prawdziwym zdarzeniom. Orkowie są wrogiem plądrującym wszystkich i wszystko, elfy, ludzie i krasnoludy to natomiast kraje sprzeciwiające się tym zdarzeniom. Oprócz takich sytuacji widzimy również inne, wartościowe morały, na przykład, że nie powinniśmy lenić się i dbać tylko o naszą wygodę, lecz ruszać na niesamowite przygody. Jednak najważniejs

W tej chwili widzisz 50% opracowania
Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Bohaterowie, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Bohaterowie

1) Bilbo Baggins – tytułowy bohater. Bilbo to hobbit, który wyrusza na przygodę z krasnoludami, pełniąc rolę włamywacza. Jest miły, spokojny i uwielbia gości. Preferuje spokojne życie bez przygód (przed wyprawą). Po wyprawie zmienia się – zaczyna lubić przygody. Ma wypięty brzuch, kędzierzawe włosy, lubi kolory zielony i żółty.
2) Gandalf – czarodziej, zwany również Gandalfem Szarym. Zna wiele sztuczek i czarów, w trakcie wyprawy często ratuje przyjaciół z opresji. Wyskrobał na drzwiach hobbita informację, że Bilbo jest włamywaczem szukającym pracy. W trakcie wyprawy odchodzi przed wejściem do Mrocznej Puszczy, a pod koniec utworu powraca i towarzyszy przyjaciołom w trakcie Bitwy Pięciu Armii.
3) Krasnoludy – Kili, Fili, Nori, Dori, Ori, Balin, Dwalin, Bifur, Bofur, Bombur, Oin, Gloin oraz Thorin. Towarzyszą hobbitowi w trakcie wyprawy. Zaangażowali głównego bohatera, aby liczba uczestników wyprawy wynosiła 14 (szczęśliwa liczba). Thorin, zwany również Thorin Dębowa Tarcza, to lider tej grupy krasnoludów. Chciał odzyskać Arcyklejnot Thraina poprzez wkradnięcie się do jaskini Smauga. Po Bitw

W tej chwili widzisz 50% opracowania
Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Rozprawka, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!
Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Czas i miejsce akcji, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Czas i miejsce akcji

„Hobbit, czyli tam i z powrotem” to niesamowita, pełna pasji powieść napisana przez J. R. R. Tolkiena.
Miejsce akcjiAkcja rozgrywa się w wymyślonym przez autora świecie – Śródziemiu.
Jest to gigantyczny kontynent, w którym ma miejsce większość wydarzeń.
Żyją tam różne rasy, na przykład krasnoludy (których cechą rozpoznawczą jest niewielki wzrost, lecz gigantyczna siła), elfy słynące z umiejętności łuczniczych i hobbity o dużych stopach i bardzo niskim wzroście. Żyją tam również ludzie, którzy w pierwszej części tej książki nie odegrali ważnej roli.
Jednak głównymi przeciwnikami innych narodów są orkowie i gobliny, którymi rządzi potężna, mroczna moc.Czas akcjiAkcja dzieje się wiosną w latach 2941-2942. To również wymyślony czas, nazwany przez autora trzecią erą.
Bohaterowie posługują si

W tej chwili widzisz 50% opracowania
Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Charakterystyka bohaterów, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Charakterystyka bohaterów

„Hobbit, czyli tam i z powrotem” to niesamowita, pełna pasji książka napisana przez J. R. R. Tolkiena. Jest to powieść fantasy, przez co widzimy tam wiele magicznych istot.

Bilbo Baggins był hobbitem, to znaczy, miał niski wzrost za to duże, potężne stopy. Mężczyzna nie lubił wędrówek ani żadnych zwariowanych przygód. Mieszkał w pagórku, lecz nie w brzydkim, ubłoconym, a drewnianym i przytulnym w środku. Pan Baggins bardzo cenił sobie spokój i wygodę, dlatego wieść o przygodzie, w dodatku niebezpiecznej nawet go nie zastanawiała.
Gandalf za to był potężnym czarodziejem, choć nie wszyscy o tym fakcie wiedzieli. Miał bujną, szarą, tajemniczą brodę, spiczasty kapelusz, a także długą szatę. Pomagał sobie drewnianą laską, która w rzeczywistości była potężnym narzędziem magii. Przy pasie, miał przyczepiony miecz, połyskujący światłem. Mimo, iż wiele osób znało Gandalfa, mało kto wiedział kim naprawdę był. W innych książkach Tolkiena, możemy się dowiedzieć, iż czarodziej w pewnym sensie był istotą o mocy boskiej. Kilka tysięcy lat przed sytuacją w książce „Hobbit…” dowiadujemy się, że został on wysłany wraz z Sarumanem, R

W tej chwili widzisz 50% opracowania
Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Geneza utworu i gatunek, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Geneza utworu i gatunek

Hobbit to powieść fantasy, w której przeżywamy przygody i odkrycia Bilba Bagginsa. Widzimy tam magiczne istoty takie jak elfy, krasnoludy, gobliny, czarodzieje, a nawet ogromne smoki.
Książka została napisana przez J. R. R. Tolkiena, a wydana w 1937 roku. Autor świetnie pokazał wygląd wojny, bowiem sam ją przeżywał, walcząc o życie i widząc śmierć swoich najbliższych w ogniu.
Jedna z teorii mówi, iż Tolkien opisał w swych ks

W tej chwili widzisz 50% opracowania
Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Opracowanie, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Opracowanie

„Hobbit, czyli tam i z powrotom” to książka napisana w XX wieku przez znanego na całym świecie pisarza – J.R.R. Tolkiena. Autor studiował na prestiżowym uniwersytecie w Oksfordzie. Zdobył tytuł profesora filologii klasycznej i staroangielskiej.
Brał udział w wojnie w 1916 roku, co według niektórych zainspirowało go do stworzenie swojej mitologii – mitologii tolkienowskiej.
Kontynuacją tej historii jest władca pierścieni, tylko przedstawia on ten sam świat wiele lat później.
Akcja powieści rozgrywa się głównie w wymyślonym przez autora kontynencie – Śródziemiu.
Żyją tam różnego rodzaju rasy takie jak elfy, ludzie, krasnoludy, orkowie lub gobliny. Jako, iż jest to literatura fantastyczna istnieją tam również różnego rodzaju postacie z mitologii i legend, takie jak czarodzieje, enty, a także krwiożercze smoki o skórze twardej jak skała.
W książce widzimy pewnego hobbita o imieniu Bilbo. Jest on miłośnikiem wygody i odpoczynku. Mieszka w rejonie Shire wraz z innymi hobbitami.

W tej chwili widzisz 50% opracowania
Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Najważniejsze informacje, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Najważniejsze informacje

Autorem tej powieści jest J. R. R. Tolkien (1892-1973). Był on profesorem filologii klasycznej i literatury staroangielskiej na prestiżowym uniwersytecie w Oxfordzie. Rozpowszechnił literaturę fantasy dzięki swoim dziełom – „Władca Pierścieni” i „Hobbit”. Zdecydowanie mogę go nazwać jednym z najlepszych pisarzy XX wieku.
Akcja książki „Hobbit” rozgrywa się na mitycznym kontynencie – Śródziemiu. Tam w wiosce Shire mieszkali hobbici. Mieli oni duże nogi w porównaniu do niewielkiego wzrostu. Mieszkali w pagórkach, które w środku były przytulne i ciepłe.
Pewnego dnia przybył do jednego z hobbitów czarodziej, próbujący przekonać go do wyruszenia w podróż, ten jednak odmówił.
Następnego dnia, niespodziewanie do Bilba (bo tak miał na imię ten hobbit) przyszedł ten sam czarodziej z trzynastoma krasnoludami.

W tej chwili widzisz 50% opracowania
Cała szkoła w Twojej kieszeni

Sprawdź pozostałe wypracowania:

Język polski:

Geografia:

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto AdBlocka

Wykryto oprogramowanie od blokowania reklam. Aby korzystać z serwisu, prosimy o wyłączenie go.