Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij i ucz się szybciej!
W tej chwili widzisz tylko 50% opracowania
by czytać dalej, podaj adres e-mail!
Wystąpił błąd, spróbuj ponownie :(
Udało się! :) Na Twojej skrzynce mailowej znajduje się kod do aktywacji konta
";
Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij i ucz się szybciej!
Charakterystyka
Geneza i Gatunek Utworu „Afryka Kazika”
Dziś postaram się wyjaśnić, jaka była geneza i gatunek utworu „Afryka Kazika” Justyny Bednarek.
Pomysł na Książkę
Książka opowiada o podróży Kazimierza Nowaka oraz o Krzysiu i jego dziadku. Chłopiec jest dociekliwym badaczem losów Nowaka. Kazimierz Nowak to mężczyzna w średnim wieku, łysy, z długą jasnobrązową brodą. Był podróżnikiem, wspaniałym fotografem i reporterem.
Podróż Kazimierza Nowaka
W 1931 roku wyruszył z rodzinnego Poznania, przez Europę, docierając do wybrzeży Czarnego Lądu. Przemierzył całą Afrykę z północy na południe i z powrotem. Całą trasę pokonał rowerami, jazdą konną, na wielbłądach oraz łodzią „Maryś”. Podróż zajęła mu pięć niezapomnianych lat, podczas których pokonał ponad 40 tysięcy kilometrów.
Charakterystyka Kazimierza Nowaka
Podczas podróży ubierał się codziennie w kask tropikalny oraz podróżnicze ubranie. Był cierpliwy, znosił wszelkie trudy i przeciwności losu. Wrażliwość Nowaka widoczna jest podczas pożegnań z rodziną oraz w momentach, kiedy pisze listy i myśli o ż
W tej chwili widzisz 50% opracowania
";
onie i dzieciach. Karmił nawet skoczka pustynnego orzechami podczas pierwszej nocy na pustyni.
Wrażliwość i Optymizm
Kazimierz Nowak był wrażliwy wobec potrzebujących pomocy mieszkańców Afryki, ludzi i zwierząt. Ratował przed wężem psa należącego do Remo oraz opatrywał łapę małego geparda. Był szczęściarzem – mimo ataku lwa, wychodził cało z opresji. Nowak to patriota, co okazał, zatykając polską flagę na swojej łodzi.
Krzyś i Dziadek
Krzyś to dociekliwy chłopiec, który żyje w czasach współczesnych. Dzięki dziadkowi dowiaduje się o Kazimierzu Nowaku. Krzyś jest chętny do zdobywania wiedzy. Jego dziadek był byłym podróżnikiem, który w młodości był w Afryce. Prawdopodobnie spotkał Nowaka na jednym ze spotkań prowadzonych po podróży. Jest chętny do dzielenia się wiedzą z innymi, co okazuje w przypadku swojego wnuka.
Podsumowanie
Mam nadzieję, że moje wypracowanie okaże się pomocne. Jeśli ci się podoba, proszę oceń je. „Afryka Kazika” to książka, która łączy w sobie elementy literatury obyczajowej i dziecięcej, a jej geneza wynika z fascynacji przygodami Kazimierza Nowaka.
Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij i ucz się szybciej!
Recenzja książki
Recenzja Książki „Afryka Kazika”
Książka „Afryka Kazika” od pierwszego rozdziału przyciągnęła moją uwagę. Jest pełna przygód, interesująca, emocjonalna, wesoła, a czasami smutna. Opowiada o Kaziku, który podczas swojej podróży rowerem po Afryce miał wiele fascynujących przygód. Spotkał czarodzieja, pigmejów, lwy, wielbłądy, konie i wiele innych interesujących zwierząt oraz ludzi.
Ulubiona Historia
Ze wszystkich opowiadań najbardziej podobała mi się historia o rannym gepardzie, która bardzo mnie wzruszyła. Gdy Kazik dotarł do zielonej doliny i rozłożył namiot, usłyszał miauczenie. Wziął strzelbę i ruszył w kierunku dziwnego dźwięku. Gdy odsunął krzaki, zobaczył małego, rannego geparda. Podszedł do niego, zobaczył kolec w łapce, wyjął go, wytarł mokrą chusteczką i zabandażował łapkę gepardziątka.
Gepard i Kazik
Gepard nie mógł wstać, więc Kazik wpadł na pomysł, by wyciągnąć suszone mięso z plecaka, wziąć długi sznurek i przywiązać do niego mięso. Powoli zaczął iść, pociągając za sznurek, a mały gepard ruszył za n
W tej chwili widzisz 50% opracowania
";
im aż dotarli na wzniesienie. Kazik zobaczył rodzinę gepardów, które upolowały żyrafę. Rzucił więc mięso daleko w trawę, a mały dziki kotek pobiegł w jego kierunku i zaczął szarpać zębami mięso. Po chwili gepardziątko polizało Kazika szorstkim językiem po ręce i wróciło do swojej rodziny. Kazik stwierdził, że w ten sposób gepard chciał mu podziękować za pomoc.
Prawdziwa Historia
Najbardziej zaskoczyło mnie, że ta książka oparta jest na faktach i opowiada o prawdziwej podróży Kazimierza Nowaka do Afryki. Chciałabym zobaczyć tablicę pamiątkową w kształcie Afryki, upamiętniającą tego podróżnika, która znajduje się na dworcu kolejowym w Poznaniu. Bardzo mi przykro, że Kazimierz Nowak nie zdążył sam napisać książki o swojej wyprawie.
Polecam „Afryka Kazika”
Książka bardzo mi się spodobała i mogę ją polecić każdemu. Jest ciekawa, edukacyjna i może nauczyć wiele, na przykład jakie zwierzęta żyją w Afryce, że istnieją Pigmeje, czyli mali ludzie, oraz inne interesujące fakty. Zachęcam do jej przeczytania, ponieważ dostarcza wielu emocji i wiedzy.
Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij i ucz się szybciej!
Streszczenie
Afryka Kazika – Podróż przez Afrykę
„Afryka Kazika” to powieść przygodowa autorstwa Łukasza Wierzbickiego, biografisty i autora książek dla dzieci i młodzieży. Opowiada ona o podróży Kazimierza (Kazika) Nowaka, podróżnika oraz fotografa. W latach 1931-1936, Nowak przemierzył Afrykę z północy na południe i z powrotem.
Historia Kazimierza Nowaka
Główny bohater, Kazimierz Nowak, to mężczyzna w średnim wieku. Był łysy i miał długą jasnobrązową brodę. Wyruszył w 1931 roku z rodzinnego Poznania, przez Europę, aż do wybrzeży Czarnego Lądu. Przemierzył całą Afrykę rowerami, konno, na wielbłądach oraz łodzią „Maryś”. Podróż zajęła mu pięć lat, podczas których pokonał ponad 40 tysięcy kilometrów.
Pierwsza Przygoda Kazika
Wszystko zaczyna się, gdy chłopiec imieniem Krzyś przychodzi na dworzec kolejowy, aby odebrać swojego dziadka. Dziadek podarował Krzysiowi książkę opisującą losy podróżnika Kazimierza Nowaka. Pierwszą przygodą podróżnika była wyprawa do Afryki. Dziwne było to, że Kazimierz postanowił zabrać rower – w końcu w Afryce jest dużo piasku.
Podróż przez Afrykę
Kazik pożegnał się ze swoją rodziną i wybrał się w drogę. Pojechał pociągiem do Rzymu, a następnie wyruszył rowerem do Neapolu. W Neapolu wsiadł na statek płynący do Afryki. Nowak nie spodziewał się, że noc na pustyni będzie aż tak trudna i męcząca. Jego namiot zerwał wiatr, a po kilku dniach zaczęło mu brakować wody oraz jedzenia. Idąc przez pustynię, n
W tej chwili widzisz 50% opracowania
";
agle stracił wzrok. Na szczęście trafił do oazy, gdzie lekarz wręczył mu okulary przeciwsłoneczne, dzięki którym odzyskał wzrok.
Niezwykłe Spotkania i Przygody
W Egipcie Kazik został napadnięty przez bandytę. Wpadł na pomysł, aby odstraszyć mężczyznę pompką do roweru, co okazało się bardzo skuteczne. Następnie postanowił napisać list do swojej rodziny. Podróżnik trafił do krainy zamieszkanej przez plemię Szilluków. Spotkał także dzikie zwierzęta, w tym lwa, który go zaatakował. Na szczęście sytuacja zakończyła się szczęśliwie.
Spotkanie z Pigmejami
Kazik znalazł się w wiosce Pigmejów, ludzi charakteryzujących się niskim wzrostem. Gdy wspiął się na Górę Księżycową, zobaczył śnieg, co bardzo go zdziwiło. Kiedy dotarł na południe Afryki, wyruszył konno w drogę powrotną. Później zmienił środek transportu na własnoręcznie wykonaną łódkę. Niestety, łódka rozbiła się podczas burzy, więc musiał kontynuować podróż lądem.
Powrót do Europy
Kazik dotarł do miejscowości Leopoldville, gdzie kupił nowiutki rower. Spotkał czarownika i ludożercę. Przez Saharę dotarł do Algieru, skąd wypłynął statkiem do Europy. Po przypłynięciu do Europy tęsknił za dziką Afryką i postanowił opowiadać o swoich przygodach.
Opowieść Dziadka
Pod koniec książki powracamy do Krzysia, któremu dziadek podarował książkę o Kazimierzu Nowaku. Dziadek opowiedział wnukowi, że udało mu się spotkać podróżnika, ponieważ uczestniczył w prowadzonych przez niego spotkaniach.
Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij i ucz się szybciej!
Streszczenie szczegółowe
Opracowanie lektury dla klas 1-3: „Afryka Kazika”
Spotkanie z dziadkiem
Krzyś wraz ze swoją mamą idą odebrać dziadka z dworca kolejowego. Na dworcu widzą mapę Afryki i trasę, którą przemierzył Kazimierz Nowak. Po powrocie do domu, dziadek opowiada Krzysiowi historię o podróży Kazimierza Nowaka, która rozpoczyna się od pożegnania z rodziną na dworcu kolejowym w Poznaniu.
Początek podróży Kazimierza Nowaka
Kazimierz Nowak wyrusza pociągiem do Rzymu, skąd jedzie do Neapolu. Stamtąd płynie statkiem do Afryki, lądując w Trypolisie w listopadzie 1931 roku. Podczas nocy na pustyni, jego namiot zostaje porwany przez wiatr. Spotyka skoczka pustynnego, któremu daje orzechy. Kazimierz przemierzając pustynię kończy zapasy wody, a jego wzrok zaczyna zawodzić. Na szczęście, wioska jest blisko, a ludzie go ratują.
Spotkanie z niebezpieczeństwami
W Egipcie Kazimierz zostaje napadnięty, ale broni się pompką od roweru i pisze list do rodziny. W kraju Szilluków zostaje zabrany do wodza, który zna jego imię dzięki bębnom służącym do przekazywania wiadomości. Podczas podróży przez las zostaje zaatakowany przez lwa, ale udaje mu się uciec. W wiosce Pigmejów, Nowak obserwuje polowanie na słonia, którego później jedzą.
Handel i wymiana
Kazimierz dociera do Usumbury, gdzie na targowisku wymienia stary zegarek na bransoletkę i korale dla swojej córki i żony. Spot
W tej chwili widzisz 50% opracowania
";
tyka się z królem Rwandy, z którym jedzie na przejażdżkę. W wiosce Beni postanawia wspiąć się na najwyższy szczyt Gór Księżycowych, gdzie ziemię pokrywa śnieg. Po nieudanej wspinaczce, ulepił bałwana i umieścił na nim flagę Polski.
Niezwykłe spotkania
Podczas swojej podróży, Kazimierz spotyka różne postaci, m.in. szalonego staruszka, który pokazuje mu złoto oraz rannego geparda, którego leczy i odprowadza do stada. W Algierii spotyka człowieka z Europy, z którym rozmawia przed wyruszeniem w dalszą drogę.
Podróż powrotna
Kazimierz Nowak kupuje nowy rower w Leopoldville, ale napotyka trudności związane z paszportem. Spotyka ludożercę, który również okazuje się przyjazny. Dociera do jednej wioski, gdzie zostaje uznany za czarownika. Podczas podróży przez pustynię napotyka burzę piaskową, ale udaje mu się przetrwać dzięki swojemu przewodnikowi.
Powrót do Polski
Kazimierz Nowak wraca do Poznania, gdzie dzieci zadają mu mnóstwo pytań. Dziadek opowiada Krzysiowi, że miał okazję spotkać Kazimierza Nowaka, gdyż uczestniczył w prowadzonych przez niego spotkaniach.
Podsumowanie
Książka „Afryka Kazika” to fascynująca opowieść o niezwykłej podróży Kazimierza Nowaka przez Afrykę. Dzięki niej możemy poznać nie tylko przygody podróżnika, ale także kulturę i zwyczaje mieszkańców Afryki. Jest to lektura, która nie tylko bawi, ale i uczy.
Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij i ucz się szybciej!
Streszczenie krótkie
Streszczenie książki „Afryka Kazika”
Spotkanie z dziadkiem
Krzyś i jego mama idą na dworzec kolejowy, aby odebrać dziadka. Na dworcu widzą mapę Afryki i trasę, którą przemierzył Kazimierz Nowak. Dziadek opowiada Krzysiowi o swojej wyprawie do Afryki oraz o przygodach Kazimierza Nowaka, który żegna się z rodziną na dworcu kolejowym w Poznaniu i wyrusza w niezwykłą podróż.
Początek podróży Kazimierza Nowaka
Kazimierz Nowak jedzie pociągiem do Rzymu, skąd przesiada się na rower i jedzie do Neapolu. Następnie płynie promem do upragnionej Afryki, lądując w Trypolisie w listopadzie 1931 roku. Spędza noc na pustyni, ale jego namiot zostaje porwany przez wiatr. Spotyka skoczka pustynnego, którego karmi swoimi orzechami. Podczas przemierzania pustyni, kończy mu się woda, ale spotyka pustynnych wojowników na wielbłądach, którzy dzielą się z nim żywnością i piciem, gdy odkrywają, że nie ma złych zamiarów.
Przygody w Afryce
Podczas podróży Kazimierz Nowak traci wzrok, ale trafia do wioski, gdzie lekarz leczy mu oczy. W Egipcie zostaje napadnięty, ale broni się pompką od roweru. Następnie pisze list do swojej rodziny. Dociera do Szilluków, gdzie zostaje zabrany przez myśl
W tej chwili widzisz 50% opracowania
";
liwych do wodza, który zna jego imię dzięki przekazywaniu wiadomości przez bębny. Podczas wędrówki przez tropikalny las, spotyka lwa, który go przewraca, ale Kazik szybko wstaje i ucieka.
Spotkania z ludźmi i zwierzętami
Kazimierz Nowak dociera nad rzekę, gdzie spotyka ludzi zbierających złoto. Inżynier oferuje mu cenny kamień, ale Kazik odmawia. Spotyka ludzi łapiących szarańczę, z której gotują zupę, ale Kazik woli przygotować zupę z jajek i bananów. Następnie dociera do Pigmejów, gdzie zatrzymuje się na noc. Ludzie idą na polowanie, wracają ze słoniem, którego później jedzą.
Handel i wymiana w Usumburze
Kazimierz Nowak dociera do Usumbury, stolicy Rwandy, gdzie odbywa się handel. Podróżnik wymienia stary zegarek na korale i bransoletkę dla swojej rodziny. Spotyka się z królem Rwandy, który opowiada mu o trudach rządzenia krajem.
Podsumowanie
Książka „Afryka Kazika” opowiada o niezwykłych przygodach Kazimierza Nowaka podczas jego podróży przez Afrykę. Dzięki tej lekturze możemy poznać nie tylko fascynujące historie, ale także dowiedzieć się wiele o kulturze i zwyczajach mieszkańców Afryki. Jest to wspaniała książka, która zarówno bawi, jak i uczy.
Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij i ucz się szybciej!
Plan wydarzeń
Plan wydarzeń książki „Afryka Kazika” autorstwa Łukasza Wierzbickiego
Spotkanie na dworcu
Krzyś i jego mama idą odebrać dziadka z dworca. Dziadek opowiada Krzysiowi o wyprawie Kazimierza Nowaka po Afryce.
Opowieść o Kazimierzu Nowaku
Dziadek zaczyna opowieść o Kazimierzu Nowaku, który przemierzył Afrykę na rowerze. Rozpoczyna czytanie książki o jego przygodach.
Podróż do Afryki
Kazimierz Nowak wyrusza pociągiem do Rzymu, następnie jedzie rowerem do Neapolu, skąd płynie promem do Afryki. Ląduje w Trypolisie w listopadzie 1931 roku.
Pierwsze przygody
Podczas pierwszej nocy na pustyni spotyka skoczka pustynnego i karmi go orzechami. Atakują go pustynni wojownicy, ale po odkryciu, że nie ma złych zamiarów, dzielą się z nim żywnością.
Problemy zdrowotne i trudności
Kazimierz traci wzrok z powodu pustynnego słońca, ale zostaje wyleczony przez lekarza w wiosce. W Egipcie atakuje go złodziej, ale Kazik broni się pompką od roweru.
Spotkania z plemionami
Kazimierz dociera do plemienia Szylluków, gdzie myśliwi zabierają go do wodza. Wódz zna jego imię dzięki bębnom przekazującym wiadomości. Kazimierz spotyka także lwa, ale udaje mu się uciec.
Złoto i polowanie
Podróżnik dociera do złotodajnej rzeki, ale odmawia przyjęcia cennego kamienia od inżyniera. Spotyka ludzi łapiących szarańczę, z której gotują zupę. Kazik gotuje sobie zupę z jajek i bananów.
Targowisko i król Rwandy
Kazimierz dociera do Usumbury, stolicy Rwandy, gdzie wymienia stary zegarek na korale i bransoletkę dla
W tej chwili widzisz 50% opracowania
";
a rodziny. Spotyka króla Rwandy i zwiedza miasto samochodem podróżnika.
Góry Księżycowe
Kazimierz próbuje wspiąć się na Góry Księżycowe i dociera do 2/3 wysokości. Uzbraja się w broń i ratuje psa przed wężem.
Święta i choroba
Kazimierz obchodzi Wigilię w Afryce, śpiewa kolędy i je przygotowane jedzenie. Później choruje na gorączkę, ale zostaje uratowany przez ludzi i żyrafy.
Południowa Afryka i trudności
Kazimierz dociera do południowej Afryki, ale topi rower w bagnie. Spotyka Polaka, Mieczysława Wiśniewskiego, który daje mu konie.
Dalsze przygody
Kazimierz spotyka lwy, które płoszą jego konie, ale znajduje wodopój. Spotyka staruszka interesującego się złotem, a następnie zmienia środek transportu na łódkę.
Niebezpieczeństwa na rzece
Podczas podróży łódką Kazimierz napotyka niebezpieczny wicher i rozbija się na wyspie zamieszkanej przez hipopotamy. Zmienia środek transportu na rower.
Trudności z urzędnikami i kolejne spotkania
Kazimierz ma problemy z rowerem w urzędzie. Spotyka króla, który oferuje mu lektykę, ale Kazik odmawia. Spotyka czarownika, który udziela mu rady.
Pomoc dla geparda i karawana
Kazimierz pomaga rannemu gepardowi i odprowadza go do stada. Organizuje jednoosobową karawanę i dociera do miasta oazy, gdzie pije wodę pilnowaną przez strażnika.
Burza piaskowa i sprzedaż wielbłąda
Kazimierz przechodzi przez burzę piaskową z przewodnikiem i sprzedaje wielbłąda na targu. Jego podróż kończy się sukcesem, pełna niezapomnianych przygód i spotkań.
Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij i ucz się szybciej!
Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij i ucz się szybciej!
Bohaterowie
Bohaterowie z książki „Afryka Kazika” autorstwa Łukasza Wierzbickiego
Kazimierz Nowak
Głównym bohaterem książki „Afryka Kazika” jest Kazimierz Nowak. Był fotografem, autorem reportaży, a także podróżnikiem. Jego pasją było podróżowanie po świecie i fascynowały go inne kultury. Urodził się 11 stycznia 1897 roku w Stryju na Ukrainie. Pierwszą samodzielną wyprawę odbył mając 15 lat, kiedy pojechał do Watykanu. W 1931 roku wyruszył z Poznania do Rzymu, a potem z Rzymu do Neapolu. Następnie popłynął do Trypolisu w Afryce, gdzie przebywał od 1931 do 1936 roku. W 1934 roku dotarł do celu swojej podróży, czyli do południowej Afryki. Kazimierz miał dwoje dzieci, Elżbietę i Romualda, a jego rodzice to Maria i Stanisław Nowakowie. Był uprzejmym człowiekiem, znał wiele języków. Kazimierz Nowak zmarł 13 października 1937 roku.
Krzyś
Krzyś to chłopiec żyjący w czasach współczesnych. Słucha historii opowiadanych przez swojego dziadka, który sam podróżował. Pewnego razu Krzyś z mamą czek
W tej chwili widzisz 50% opracowania
";
ali na przyjazd dziadka. Na dworcu zauważyli tłok ludzi i pana, który odsłaniał mapę podróży Kazimierza Nowaka po Afryce. Po powrocie do domu dziadek podarował Krzysiowi książkę „Afryka Kazika”. Po jej przeczytaniu, Krzyś postanowił, że także zostanie podróżnikiem. Był bardzo ciekawym świata dzieckiem, z wypiekami na twarzy słuchał opowieści dziadka o Afryce i zadawał mnóstwo pytań o mieszkańców, kulturę i klimat kontynentu.
Dziadek
Dziadek Krzysia był podróżnikiem, który przekazywał swoją mądrość wnukowi, aby również on zafascynował się światem. Zajmował się przekazywaniem swojej wiedzy i doświadczeń, aby Krzyś także stał się podróżnikiem.
Mieszkańcy Afryki
Mieszkańcy Afryki są szczegółowo opisywani przez Kazimierza Nowaka. Byli mili i gościnni, często przyjmowali go, oferując jedzenie i picie. Niektórzy z nich wydawali się niebezpieczni, ale okazywali się przyjaźni. Dzięki spotkaniom z nimi, Nowak miał okazję poznawać nowe kultury i przekazywać im wiedzę o Polsce.
Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij i ucz się szybciej!
Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij i ucz się szybciej!
Czas i miejsce akcji
Czas i miejsce akcji książki „Afryka Kazika” autorstwa Łukasza Wierzbickiego
Kontekst historyczny
Książka „Afryka Kazika” została napisana w 2006 roku, a jej akcja opiera się na prawdziwej wyprawie Kazimierza Nowaka, która miała miejsce w latach 1931-1936. Po zakończeniu swojej podróży, Kazimierz Nowak wrócił do Poznania. W tamtych czasach podróżowanie było znacznie trudniejsze i bardziej niebezpieczne niż obecnie, co dodaje niezwykłego charakteru przygodom opisywanym w książce.
Początek podróży
Kazimierz Nowak rozpoczął swoją podróż pociągiem do Rzymu. Następnie wyruszył na rowerze do Neapolu, skąd popłynął statkiem do Trypolisu w Afryce Północnej. Podróż ta była pełna wyzwań i niebezpieczeństw. Nowak był odważnym podróżnikiem, który przemierzał różne kraje, spotykając się z lokalnymi mieszkańcami
W tej chwili widzisz 50% opracowania
";
i poznając ich kulturę.
Główne przygody w Afryce
W roku 1934 Kazimierz Nowak dotarł do południowej Afryki. Podczas swojej podróży spotkał wielu interesujących ludzi, w tym króla Rwandy, czarodzieja i ludożercę. Ludożerca, wbrew swojej nazwie, okazał się przyjaznym człowiekiem, a Nowak zrozumiał, że wiele z tych historii to tylko mity. Nowak także poznał plemię Szilluków i doświadczył ataku lwa. Każde spotkanie i przygoda wzbogacały jego doświadczenie i wiedzę o Afryce.
Powrót do Polski
Kazimierz Nowak zakończył swoją podróż w 1936 roku. Wracał tą samą trasą: z Trypolisu do Neapolu, z Neapolu do Rzymu, a następnie pociągiem do Poznania. Był szczęśliwy, że mógł wrócić do swojej rodziny – żony i dzieci. Jego wyprawa była niezwykłym osiągnięciem, które zostało upamiętnione w książce „Afryka Kazika”.
Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij i ucz się szybciej!
Charakterystyka bohaterów
Charakterystyka bohaterów książki „Afryka Kazika” autorstwa Łukasza Wierzbickiego
Kazimierz Nowak
Kazimierz Nowak to fotoreporter i podróżnik, który w latach 1931-1936 przemierzył Afrykę z północy na południe na swoim starym rowerze. Później zamienił rower na konia, wielbłąda, a nawet sam zrobił łódkę o nazwie Maryś – na cześć swojej żony. Nowak myślał bardzo pozytywnie o swojej wyprawie, mimo że wiedział, iż czeka na niego wiele niebezpieczeństw. Był osobą otwartą, uśmiechniętą i potrafił znaleźć rozwiązanie każdej sprawy. Udało mu się zaprzyjaźnić z ludożercą oraz wieloma zwierzętami. Bardziej cenił dzikość Afryki i ludzi tam mieszkających niż wygody cywilizacji.
Krzyś
Krzyś to chłopiec żyjący w czasach współczesnych, który zainteresował się opowieścią o Kazimierzu Nowaku, usłyszaną od swojego dziadka. Dziadek pokazał mu książkę „Afryka Kazika”, którą Krzyś zaczął od razu czytać. Później pytał dziadka, czy on również był w Afryce. Krzyś był bardzo ciekawym świata dzieckiem, z wypiekami na twarzy słuchał opowieści dziadka o Afryce i zadawał wiele pytań dotyczących mieszkańców, kultury i klimatu tego kontynentu.
Dziadek
Dziadek Krzysia to podróżnik, który
W tej chwili widzisz 50% opracowania
";
wzbudził w chłopcu pasję do podróżowania. Opowiadał wnukowi o Kazimierzu Nowaku, przekazując mu swoją wiedzę i mądrość. Jego opowieści były pełne fascynujących szczegółów, które rozbudzały wyobraźnię Krzysia.
Mieszkańcy Afryki
Mieszkańcy Afryki są szczegółowo opisywani przez Kazimierza Nowaka. Byli to między innymi:
– Pustynni wojownicy na wielbłądach, z włóczniami, chroniący Afrykę.
– Wódz Szilluków, który na pożegnanie dał Kazimierzowi dwie strzelby, aby mógł się obronić przed dzikimi zwierzętami.
– Król Rwandy, smutny i miły, który przejechał samochodem z Kazimierzem Nowakiem na koniec wyprawy. Król napisał w książce pamiątkowej: „Dla Kazika, podróżnika z Polski, z życzeniami szczęśliwego powrotu do domu. Mutara król Rwandy”.
– Chłopiec o imieniu Remo, który nie miał domu i kochał swojego pieska jak brata. Piesek został uratowany przez Kazimierza Nowaka, który zastrzelił węża strzelbą otrzymaną od wodza Szilluków.
– Ludożerca, wzbudzający przerażenie, który okazał się przyjazny.
– Czarownik, który udzielał rad i przepowiadał przyszłość.
– Strażnik studni, który słuchał opowieści od ludzi, w zamian dając im wodę.
Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij i ucz się szybciej!
Geneza utworu i gatunek
Geneza i gatunek książki „Afryka Kazika” autorstwa Łukasza Wierzbickiego
Geneza utworu
Książka o Kazimierzu Nowaku ukazała się drukiem w 2008 roku. Jej publikację poprzedził wcześniejszy zbiór reportaży pt. „Rowerem i pieszo przez Czarny Ląd”. Autor, kiedy był małym chłopcem, uwielbiał słuchać opowieści dziadka, szczególnie tych o podróżach Kazimierza Nowaka – polskiego podróżnika. Nowak jako pierwszy człowiek w historii przemierzył Afrykę rowerem, i to w czasach, gdy nie było już co prawda białych p
W tej chwili widzisz 50% opracowania
";
plam na mapie, lecz cały czas był to dziki i tajemniczy kontynent.
Gatunek
„Afryka Kazika” to zbiór opowiadań, które można również określić jako nowele. Każda z historii opowiada o innej przygodzie Kazimierza Nowaka, ukazując zarówno jego niezwykłe zdolności adaptacyjne, jak i fascynację afrykańskim kontynentem. Łukasz Wierzbicki w umiejętny sposób łączy elementy biograficzne z literacką fikcją, tworząc dzieło pełne emocji, humoru i przygód, które przyciąga zarówno młodszych, jak i starszych czytelników.
Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij i ucz się szybciej!
Opracowanie
Opracowanie książki „Afryka Kazika” autorstwa Łukasza Wierzbickiego
Czas akcji
Wydarzenia w książce rozgrywają się w 2006 roku. Wspomnienia dotyczą podróży Kazimierza Nowaka, która miała miejsce w latach 1931-1936. Po powrocie w 1936 roku, Kazimierz Nowak wrócił do Poznania.
Miejsce akcji
Główne miejsca akcji to:
– Poznań: dworzec kolejowy i mieszkanie dziadka Krzysia
– Afryka: Kazimierz Nowak przemieszcza się z północy na południe, odwiedzając m.in. Saharę, Rwandę, Góry Księżycowe i Trypolis
Motywy występujące w książce
a) Motyw podróży
Główny motyw książki, opisujący podróż Kazimierza Nowaka przez Afrykę. Ta trudna wyprawa to zmagania z przeciwnościami losu, nieprzebytą dziczą Czarnego Lądu oraz mieszkającymi tam zwierzętami i ludźmi. Na szczęście większość relacji z mieszkańcami Afryki miała przyjazny charakter. Nowak podróżował łodzią, rowerem, konno, na wielbłądzie i pieszo, przemierzając Afrykę z północy na południe i z powrotem.
b) Motyw Afryki
Podróżnik, przedzierając się przez Czarny Ląd, odwiedza wiele ma�
W tej chwili widzisz 50% opracowania
";
ło znanych miejsc. Kazimierz poznaje mieszkańców Afryki oraz lokalną faunę i florę. Odkrywa afrykańską kulturę i tradycje, widzi Afrykę taką, jaka jest naprawdę – pełną niebezpieczeństw, ale także życzliwych ludzi. Nowak chce powrócić w te miejsca.
c) Motyw kultury
Podczas podróży Kazimierz Nowak poznaje kulturę pierwotnych mieszkańców Afryki. Ma okazję porównać życie wielu plemion – poluje z Pigmejami, pomaga czarnoksiężnikowi, a nawet poznaje króla Rwandy.
Problematyka
Problematyka utworu ściśle wiąże się z podróżą Kazimierza Nowaka. Mały Krzyś, czytając reportaże i słuchając dziadka, poznaje sylwetkę podróżnika i jego przygody. Podróżnik podczas pięcioletniego pobytu w Afryce przeżył wiele przygód, zarówno niebezpiecznych, jak i zabawnych. Zawsze jednak wychodził cało z trudnych sytuacji, wyciągając z nich nowe lekcje na dalsze etapy wyprawy. Książka Łukasza Wierzbickiego pokazuje czytelnikom piękno dzikiego Czarnego Lądu. Autor opisuje bogactwo tamtejszej fauny i flory oraz wielką przychylność tubylców do Nowaka. Wytrwałość i upór pozwoliły Kazimierzowi szczęśliwie odbyć podróż przez Afrykę.
Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij i ucz się szybciej!
Najważniejsze informacje
Najważniejsze informacje dotyczące fabuły książki „Afryka Kazika” autorstwa Łukasza Wierzbickiego
Spotkanie na dworcu
Dziadek spotyka Krzysia i jego mamę na dworcu kolejowym. Po powrocie do domu dziadek pokazuje Krzysiowi książkę pod tytułem „Afryka Kazika”. To początek fascynującej przygody, która przenosi czytelnika w niezwykły świat podróży Kazimierza Nowaka.
Początek podróży Kazimierza Nowaka
Kazimierz Nowak, główny bohater książki, wyrusza z Poznania do Neapolu, a następnie z Neapolu statkiem do Afryki, docierając do Trypolisu. W podróż zabiera swój rower, który stanie się jego głównym środkiem transportu przez kontynent.
Przygody w Afryce
W Afryce Kazimierz przeżywa mnóstwo przygód. Spotyka skoczka pustynnego oraz wojowników, a także doświadczył ślepoty pustynnej. W trakcie podróży poznaje różne plemiona i ich wodzów, zapoznając się z ich sposobem życia. Podróżnik stawia czoła wielu niebezpieczeństwom, w tym dzikim zwierzętom.
Spotkania z ludźmi i zwierzętami
Kazimierz bierze udział w polowaniach na słonie,
W tej chwili widzisz 50% opracowania
";
poznaje króla Rwandy i próbuje zdobyć szczyt Gór Księżycowych. Mimo że rezygnuje z tego wyzwania, kontynuuje swoją podróż pełną niebezpieczeństw i niezwykłych spotkań. Po wielu przygodach dociera do krańca Afryki, gdzie jego rower utknął w bagnie i uległ uszkodzeniu.
Zmiana środka transportu
Z powodu uszkodzenia roweru Kazimierz musi zmienić sposób transportu. Najpierw wybiera konie, a potem łódkę. Podróż łódką okazuje się równie niebezpieczna. Mimo to Kazimierz wraca do roweru, kiedy tylko jest to możliwe. Wymienia swój stary zegarek na inny rower, kontynuując podróż.
Przeżycia w Afryce
Podczas swojej wyprawy Kazimierz doświadcza zjawiska fatamorgany, odwiedza oazę i przeżywa burzę piaskową. Spotyka różnorodnych ludzi i dzikie zwierzęta, ucząc się wiele o afrykańskiej kulturze i przyrodzie.
Powrót do Polski
Po wszystkich przygodach Kazimierz wraca do Polski. Opowiada o swoich przeżyciach, podkreślając, że najcenniejsze są wspomnienia, a nie materialne skarby. Dziadek przekazuje tę mądrość Krzysiowi, inspirując go do odkrywania świata.