Baner-og-lny-306x810-1-min

Kamienie na szaniec

Baner-og-lny-306x810-1-min

Aleksander Kamiński – o autorze

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Aleksander Kamiński – o autorze, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Aleksander Kamiński urodził się 28 stycznia 1903 roku w Warszawie. Miał przybrane nazwisko – Kędzierski, jednak nie jest ono powszechnie używane. Z racji tego, że niedługo później wybuchła wojna, posługiwał się zazwyczaj pseudonimem – ,Dąbrowski’’, ,,Kamyk’’, ,,Kaźmierczak’’, ,,Fabrykant’’ oraz ,,Hubert’’ i ,,Bambaju’’, żeby pozostać anonimowym i utrudnić władzom ewentualne namierzenie go. Był pedagogiem, historykiem, pisarzem, instruktorem – harcmistrzem oraz profesorem nauk humanistycznych. Działał w Armii Krajowej. Przywódca ideowy grupy o nazwie Szare Szeregi. Warto również dodać, iż był on głównym komendantem Organizacji Małego Sabotażu ,,Wawer’’, a co za tym idzie – czynnie brał udział w akcjach propagandowych.

Mając dwa latka wyjechał razem z rodzicami do Kijowa. Tam skończył czteroklasową szkołę powszechną. Przez problemy finansowe w jego rodzinie, które były spowodowane głównie przez śmierć jego ojca w 1911, młody chłopak rozpoczął pracę w roli gońca w banku. Od początku 1918 roku był członkiem Pierwszej Męskiej Drużyny Skautowej imienia Tadeusza Kościuszki. Tam wspinał się coraz wyżej w hierarchii, aż stał się przybocznym hufca (taka jednostka organizacyjna). Od maja kolejnego roku kierował już całym Gniezdem Humańskim.

Po roku czasu powrócił do ojczyzny i kontynuował naukę w Gimnazjum Kazimierza Kulwecia. Zdał tam maturę. W trakcie studiów starał się dorobić, aby polepszyć swoją sytuację finansową. Był między innymi pomocnikiem wychowawcy, później wychowawcą, a nawet stał się kierownikiem bursy RGO im. 3 Maja w Pruszkowie. Współzałożyciel oraz jednocześnie członek władz Związku Zawodowego Wychowawców.

Podczas dwudziestolecia międzywojennego pisał do swojej własnej rubryki zatytułowanej ,,Życie harcerskie’’ w piśmie o nazwie ,,Echo Pruszkowskie’’. Działał w Związku Harcerstwa Polskiego (w skrócie ZHP). Osiągnął tam stopień podharcmistrza, później harcmistrza, drużynowego i ostatecznie komendanta hufca Pruszkowskiego. Brał udział w zlotach organizowanych w Holandii, na Węgrzech i w Wielkiej Brytanii.

Nastała druga wojna światowa. Aleksander Kamiński mieszkał wtedy na Śląsku, skąd został ewakuowany do Warszawy. Tam wszedł w skład Komendy Pogotowia harcerzy. Po poddaniu się stolicy zaczął kierować prowizorycznym ośrodkiem dla dzieci osieroconych w wyniku utraty rodziców podczas krwawych wydarzeń. Działał w podziemiu, przez co później pracował w ,,Biuletynie Informacyjnym’’, który był ważnym pismem w okupowanej Polsce. Współtworzył komórkę o nazwie ,,Sztuka’’. Dzięki niej mogło rozwijać się podziemie artystyczne. Poprzez pojawienie się artykułu zatytułowanego

Zobacz więcej o autorze

Wojna i okupacja – o epoce

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Wojna i okupacja – o epoce, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Geneza i kontekst historyczny

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Geneza i kontekst historyczny, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

„Kamienie na szaniec” zostały napisane przez Aleksandra Kamińskiego. Jest to utwór epicki zaliczany do literatury faktu, ponieważ powieść została oparta na autentycznych wydarzeniach.
Wydarzenia opisane w książce miały miejsce w Warszawie w trakcie II wojny światowej. Do powstania powieści przyczyniły się wydarzenia związane z aresztowaniem i uwolnieniem Rudego. W czasie akcji pod Arsenałem uwolniono Rudego oraz innych więźniów przewożonych na Pawiak. Niestety Rudy wskutek odniesionych obrażeń w trakcie przesłuchań umiera. Umiera także Alek, który zos

Wyjaśnienie tytułu i nawiązania („Testament mój” J. Słowackiego)

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Wyjaśnienie tytułu i nawiązania („Testament mój” J. Słowackiego), kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

[{„insert”:”„Kamienie na szaniec” to powieść Aleksandra Kamińskiego.n1) Treść, pochodzenie tytułunKsiążka została wydana w 1943 roku. Opowiada ona o działalności grupy członków Szarych Szeregów w Warszawie podczas drugiej wojny ś

Czas i miejsce akcji

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Czas i miejsce akcji, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

W ostatnim czasie moją szczególną uwagę wzbudziła książka pt. Kamienie na szaniec autorstwa Aleksandra Kamińskiego. Przebieg akcji oraz wiele historycznych wątków skłoniły mnie do głębszej analizy tej wyjątkowej lektury okresu okupacji hitlerowskiej. Podczas mojej wypowiedzi postaram się przytoczyć najważniejsze elementy analizy tego utworu, a w szczególności czas i miejsce akcji.
Wydarzenia opisane w książce Aleksandra Kamińskiego rozgrywają się w okresie okupacji hitlerowskiej. Akcja rozgrywa się od czerwca 1939 roku do sierpnia 1943 roku. Głównym centrum zdarzeń była okupowana Warszawa. Należy podkreślić, że książka jest oparta na faktach i opiera się na relacji jednego z głównych bohaterów – Tadeusza Zawadzkiego „Zośki”- spisanej wiosną 1943 roku. Prawdziwymi postaciami z wyjątkiem Zośki byli jego koledzy: Aleksy Dawidowski „Alek” oraz Jan Bytnar „Rudy”. Przytoczone przeze mnie postacie cechuje młodzieńczy patriotyzm oraz stawanie w obronie ojczyzny w chwili jej zagrożenia. W chłopcach budzi się

Bohaterowie

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Bohaterowie, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

„Kamienie na szaniec” – Aleksander Kamiński – Bohaterowie
Głównymi bohaterami dzieła Aleksandra Kamińskiego są Alek, Rudy i Zośka.
Alek – Aleksy Dawidowski urodził się trzeciego listopada 1920 roku, zmarł trzydziestego marca 1943. Pochodził z raczej zamożnej rodziny, jego ojciec był kierownikiem fabryki i znanym działaczem społecznym. Alek zajmował stanowisko podharcmistrza, był członkiem podziemnej organizacji „Wawer”, sierżantem, podchorążym AK, odznaczonym orderem Virtuti Militari. Miał niebieskie oczy i jasne włosy. Był wysoki i szczupły, stąd wzięło się przezwisko Glizda. Na jego twarzy prawie zawsze widniał uśmiech. Szczególną cechą Alka było szybkie mówienie i wymachiwanie rękoma. Swoją spontanicznością zyskiwał sympatię rówieśników. Jednak w ważnych chwilach potrafił nad sobą zapanować. Podczas akcji usunięcia niemieckiej tablicy z pomnika Mikołaja Kopernika wykazał opanowanie. Był bezpośredni, szczery i uczynny. Miał talent przywódczy. Aleksy Dawidowski z książki „Kamienie na szaniec” doskonale jeździł na nartach, dbał o kondycję fizyczną.
Rudy – Jan Bytnar, urodzony szóstego maja 1921, zmarł na skutek odniesionych ran trzydziestego marca 1943 roku. Był on harcmistrzem i członkiem organizacji „Wawer”, podporucznikiem Armii Krajowej. Został odznaczony Krzyżem Walecznych. Rudy miał piegowatą twarz i rude włosy. Był szczupły i drobny. Wyróżniał się wybitną inteligencją, skromnością. Był delikatny wobec innych. Tak jak jego kolega wykazywał się ogromną odwagą. Interesował się światem uczuć i myśli ludzkich. Podobnie jak i Alek pochodził z zamożnej rodziny, jego ojciec

Streszczenie

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Streszczenie, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Kamienie na szaniec to powieść opowiadająca o wydarzeniach z drugiej wojny światowej.
W książce występują trzej główni bohaterowie. To właśnie o ich przeżyciach i czynach jest w niej mowa.
Na początku książki autor przedstawia bohaterów. Jeden z nich nazywa się Jan Bytnar, jego pseudonim to Rudy.
Następny to Tadeusz Zawadzki, pseudonim Zośka. Jego nienaturalne przezwisko wzięło się stąd, że miał bardzo dziewczęce rysy twarzy. Poza tym był to bardzo skryty chłopak, jego najlepszą przyjaciółką była rodzona matka.
Ostatni z trójki opisywanych bohaterów to Maciej Aleksy Dawidowski. Wołano na niego Alek, lecz przyjaciele nazywali go Glizdą. Był wysokim i szczupłym chłopakiem, dlatego też dostał taki pseudonim.
Cała trójka należała do 23 Warszawskiej Drużyny Harcerskiej. Jej członkowie nazywali się Buki. Była to bardzo zorganizowana i zaprzyjaźniona grupa chłopców. Właśnie dzięki Bukom Rudy, Zośka i Alek byli w pewnym stopniu przygotowani psychicznie do nadchodzących wydarzeń.
Było lato. Chłopcy dopiero co ukończyli liceum imienia Stefana Batorego w Warszawie. Chcieli cieszyć się urokami młodości i lata. Mieli zaledwie po osiemnaście lat.
Niestety nie udało im się to do końca, co opisuje książka „Kamienie na szaniec”.
Jesienią wybuchła druga wojna światowa.
Bohaterowie od razu, bez zastanowienia wiedzieli gdzie jest ich miejsce. Postanowili, że będą walczyć. Zaczęli więc szukać dla siebie odpowiedniej organizacji, dzięki której będą mogli prowadzić walkę konspiracyjną.
Wstąpili zatem do „Małego Sabotażu”. Tam właśnie dokonywali swoich pierwszych wystąpień przeciw wrogowi – Niemcom. Zrywali niemiecki flagi i zastępowali je polskimi, malowali na murach znaki Polski Walczącej itp. Głównie zadania przez nich wykonywane polegały na pokazaniu Niemcom, jak bardzo są niechciani w okupowanej Polsce.
Później, po Małym Sabotażu chłopcy wstąpili do Grup Szturmowych, gdzie mieli już trochę trudniejsze zadania. Jednak nie przeszkadzało im to wcale. Byli wręcz bardziej uradowani, że mogą bardziej pomagać polskiemu społeczeństwu.
Jedną z ważniejszych akcji przedstawionych w powieści była Akcja pod Arsenałem. Musiała się ona odbyć, ponieważ pewnego dnia Rudy został aresztowany przez gestapo. Był tam okropnie katowany przez Niemców. Stosowali niewyobrażalne ciosy i uderzenia. Chcieli bowiem wyciągnąć z niego plany Polaków oraz ważne nazwiska.
Rudy natomiast nawet mimo nieludzkiego cierpienia nie zdradził nic gestapowcom.
Zośka i inni przyjaciele chłopaka, gdy tylko dowiedzieli się o aresztowaniu, od razu przystąpili do planowania odbicia Rudego. Nie mogli go tak przecież zostawić.
Przeprowadzenie tak ważnej akcji wymagało zaplanowania najdrobniejszych szczegó�

Plan wydarzeń

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Plan wydarzeń, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Plan wydarzeń książki „Kamienie na szaniec”
1. Przedstawienie głównych bohaterów powieści-Jan Bytnar-Rudy, Tadeusz Zawadzki-Zośka, Maciej Aleksy Dawidowski-Alek, Glizda

2. Ukończenie przez osiemnastoletnich bohaterów liceum imienia Stefana Batorego w Warszawie

3. Rozpoczęcie ll wojny światowej.

4. Podjęcie przez chłopców próby szukania organizacji, w której mogliby walczyć z wrogiem – Niemcami. Dołączenie do Małego Sabotażu.

5. Przeprowadzanie wielu akcji dywersyjnych i sabotażowych.

6. Aresztowanie Rudego. Niewyobrażalne, nieludzkie, okrutne tortury chłopaka.

a) Milczenie Rudego na przesłuchaniu.Decyzja Zośki o odbiciu przyjaciela z rąk gestapowców. Plan i przygotowywania akcji.
7. Akcja pod Arsenałem.

a) Postrzelenie Alka w brzuch przez jednego z gestapowców. Koniec końców uwolnienie Rudego i innych więźniów przewożonych razem z nim.Pogarszające się stany Alka i Ru

Problematyka

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Problematyka, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Powieść „Kamienie na Szaniec” autorstwa Aleksandra Kamińskiego to książka o ogromnym patriotyzmie oraz walce o zachowanie godności i tożsamości narodowej. Już będąc w domu, szkole, czy na zbiórkach harcerskich młodzi bohaterowie byli odpowiedzialni i rozważni, ale chęć wygrania walki zmusiła ich do poświęceń i rozsądnego postępowania.
Już od pierwszego dnia wojny starali się stawić czoła okupantowi. Szybko zaczęli działać w Małym Sabotażu. Sporządzali hasła propagandowe, naklejki, rysunki, dając nadzieję innym mieszkańcom Warszawy. Gazowali niemieckie sklepy, kina oraz inne lokale. Wybijali szyby u fotografów, na których widniały zdjęcia wrogich oficerów. Rozwieszali również polskie flagi w centrum miasta. Pewnego dnia Alek zdjął nawet niemiecką tablicę z pomnika Mikołaja Kopernika. Później, w listopadzie 1942 roku bohaterowie „Kamieni na szanie

Rodzaj i gatunek

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Rodzaj i gatunek, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Motywy

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Motywy, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!
Baner-og-lny-724x146-min

Sprawdź pozostałe wypracowania:

Język polski:

Geografia: