Chłopcy z Placu Broni

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Chłopcy z Placu Broni, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!
Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Charakterystyka, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Charakterystyka

Ernest Nemeczek jest jednym z głównych bohaterów lektury pod tytułem ,,Chłopcy z Placu Broni’’, której autorem jest znany, węgierski pisarz, Ferenc Molnar. Chłopiec jest jedynakiem, więc nie posiada rodzeństwa. Wraz ze swoimi rodzicami mieszka w skromnym, ubogim mieszkaniu w kamienicy przy ulicy Rakoszańskiej znajdującej się w stolicy Węgier, która nosi nazwę Budapeszt. Jego tata wykonuje zawód krawca, a mama zajmuje się domem. Erno należy do grupy Chłopców z Placu Broni, gdzie jest szeregowcem oraz do Związku Zbieraczy Kitu, a tam z kolei pełni stanowisko sekretarza. Oba urzędy są na najniższym stopniu.
Ernest Nemeczek posiada bardzo drobną sylwetkę. Jest szczupły i niskiego wzrostu. Jego głowę pokrywają włosy w jasnym odcieniu barwy o nazwie blond. Oczy chłopca są koloru błękitnego. Jego twarz jest odrobinę blada. Wygląd zewnętrzny odziedziczył z pewnością po swojej matce, ponieważ jest do niej niezwykle podobny.
Główny bohater jest odważny, gdyż sam udał się na wyprawę do Ogrodu Botanicznego. A także honorowy, ponieważ odrzucił propozycję Feriego Acza, dowódcy drużyny przeciwnej, który zachęcał go do dołączenia do jego drużyny. Jednak Nemeczek nie chciał zdradzić swoich kolegów. To dzielny bohater dlatego, że pomimo swojej choroby pojawił się na placu, gdzie rozgrywała się bitwa o miejsce do zabawy. Wykazał się również siłą oraz odwagą, kiedy pokonał przywódcę Czerwonoskórych. Nieśmiałość to jedna z jego cech, której nie można wykluczyć, ponieważ sprawdził się jako szeregowiec i zasłużył na wyższy stopień, a jednak nigdy nie upomniał się o aw

W tej chwili widzisz 50% opracowania
Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Recenzja książki, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Recenzja książki

Książka autora o nazwisku Ferenc Molnar pt. „Chłopcy z Placu Broni” to kolejna lektura, którą wzięłam do ręki z niechęcią. Natomiast po przeczytaniu już kilku pierwszych stron przygody chłopców mnie wciągnęły.
Cała historia dzieje się w Budapeszcie na Placu Broni. Opowiada historię chłopców, którzy dzięki swoim zabawom uczą się męstwa, odpowiedzialności i patriotyzmu.
Książka zaczyna się od lekcji, na której Boka otrzymuje informacje o zebraniu, na którym odbędzie się wybór przewodniczącego ich grupy. Wychodząc ze szkoły chłopcy spotkali Nemeczka, bardzo spokojnego i cichego chłopca. Bohaterowie książki bawili się na kawałku placu koło tartaku, który w ich wyobraźni przerodził się w fortecę. Spokojny Nemeczek jako pierwszy dotarła na umówione spotkanie i zobaczył jak przywódca konkurencyjnej grupy z Ogrodu Botanicznego kradnie ich sztandar i ucieka. Nemeczek opowiedział całą sytuację chłopcom, którzy przybyli na plac. Odbyło się głosowanie i przewodniczącym został Boka. Postanowił on, że wyruszy wraz z dwoma innymi chłopcami do obozu Czerwonoskórych w Ogrodzie Botanicznym i przeczepią im kartkę „ tu byli Chłopcy z Placu Broni” aby dać im nauczkę. Po przybyciu do wrogiego obozu okazało się, że jeden z ich braci został zdrajcą. Niestety Nemeczek podczas przeprawy cały się zmoczył, a ich misja nie udała się gdyż zostali zauważeni i musieli ratować się ucieczką.
Kilku z chłopców tworzyli Związek Zbieraczy Kitu, w tym Nemeczek, który wydłubywali z okien. Niestety nauczyciel kazał zlikwidować im to stowarzyszenie. Związek postanowił zebrać się na Placu Broni, idąc tam Nemeczek zobaczył zdrajcę i podsłuchał rozmowę, w której zdradliwy chłopiec namawia Słowaka na to, żeby wygonił chłopców z Placu.
Udał się natychmiast do Boki opuszczając zebranie związku czym naraził się swoim kolegom, wtedy to uznali go oni za zdrajcę.
Kilka dni później Nemeczek siedząc na drzewie w Ogrodzie Botanicznym, bronił honoru swoich kolegów, gdy czerwonoskórzy wyzywali ich od tchórzy. Feri Acz chciał aby Nemecze

W tej chwili widzisz 50% opracowania
Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Streszczenie, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Streszczenie

Książka pod tytułem ,,Chłopcy z Placu Broni” autorstwa Ferenca Molnara opowiada o chłopcach, którzy założyli stowarzyszenie. Jego przewodniczącym jest niejaki Janosz Boka. Boka jest serdecznym i inteligentnym chłopcem, który dba o dobro placu. Ma też jednak zwykłe, życiowe problemy – jak każdy z nas. Tym razem musi stawić czoła różnym niebezpieczeństwom podczas walki.

Stowarzyszenie Chłopców z Placu Broni rywalizuje z innym stowarzyszeniem – Czerwonych Koszul. Pewnego dnia jego przyjaciel, mały Erno Nemeczek, zostaje zaatakowany przez braci Pastorów, należących do Czerwonych Koszul. Wskutek dostrzeżenia przez Nemeczka wodza Czerwonych – Feriego Acza – zabierającego im chorągiewkę, Boka postanawia wraz z Nemeczkiem i innym chłopcem – Czonakoszem – wybrać się do siedziby Czerwonych. Na miejscu bez ukazywania się im chłopcy wywieszają na drzewie obok bazy Czerwonych karteczkę informującą, że tu byli. Odkrywają również, że jeden z ich chłopców – Deżo Gereb – zdradził ich i przeszedł na stronę Czerwonych.
Oprócz stowarzyszenia chłopców z Placu Broni kilku z nich założyło kiedyś jeszcze inne, o nazwie ,,Związek kitowców”. Polega na żuciu związkowego kitu, który wydłubują z ram okiennych. Przez przypadek dowiaduje się o tym profesor Rac, karze uczniów i surowo zabrania im zakładania tego typu stowarzyszeń. Chłopcy ze Związku Kitowców wyrzucają Nemeczka ze stowarzyszenia i haniebnie go poniżają, wypisując nazwisko chłopca w księdze małymi literami. Powodem tego jest fakt, że Nemeczek nie był obecny na zebraniu, gdyż śledził Gereba.

Dwa dni później Nemeczek, ukryty na drzewie, podsłuchuje rozmowę Czerwonych Koszul. Czerwoni mówią, że wypowiedzą wojnę. Kiedy go odkrywają, za karę zanurzają chłopca w stawie po szyję.
Chłopcy od Nemeczka na szczęście wkrótce dowiadują się o wypowiedzianej wojnie. Boka za odwagę awansuje Nemeczka ze zwykłego szeregowca na adiutanta.
Gereb pragnie naprawić swój błąd i przychodzi do Janosza Boki z prośbą o przebaczenie, ale ten mu odmawia. Boka jest w żywiole organizowania działań wojennych – wymyśla plan: dwa oddziały chłopców mają bronić plac od ulicy Marii i, pozorując ucieczkę, zapędzić Czerwonych do budki stróża,

W tej chwili widzisz 50% opracowania
Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Streszczenie szczegółowe, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Streszczenie szczegółowe

Lektura, którą streszczam, nosi tytuł „Chłopcy z Placu Broni” i jest autorstwa Ferenca Molnára. Powieść opowiada o przygodach chłopców, którzy traktują plac zabaw przy ulicy Pawła w Budapeszcie jak własną małą ojczyznę. Historia rozgrywa się w 1889 roku, w stolicy Węgier – Budapeszcie. Bohaterowie powieści nazwali się Chłopcami z Placu Broni. Rywalizuje z nimi inna grupa chłopców o nazwie Czerwone Koszule.
Na początku książki akcja rozgrywa się w klasie szkolnej, pod koniec lekcji. Wszyscy uczniowie nie potrafili powstrzymać się od śmiechu, ponieważ na ulicy kataryniarz zagrał skoczną, węgierską melodię w marszowym rytmie, a służąca zanuciła zupełnie inną melodię od tej, którą grał kataryniarz. Wskazówka zegara zbliżała się do godziny dwunastej w południe. W tej chwili poznajemy bohaterów książki. Są nimi Janosz Boka, Czele, Czonakosz, Gereb i Barabasz. Wszyscy uczniowie przygotowywali się do opuszczenia szkoły. Nauczyciel zwrócił uwagę dzieciom i powiedział, aby wrócili na swoje miejsca. W tym czasie Janosz Boka otrzymał liścik od Gereba z wiadomością, że o 13:00 jest zebranie na Placu Broni, na którym wybiorą przewodniczącego. Wszyscy uczniowie wyszli ze szkoły. Okazało się, że Czele targował się ze sprzedawcą szkolnych łakoci, ponieważ ten podniósł ceny chałwy z jednego do dwóch grajców. Gereb podsunął wówczas Czelemu pomysł, aby ten uderzył kapeluszem w kram. Janusz Boka zdecydowanie sprzeciwił się temu. Upomniał Czelego, pouczając go, że to jest bezcelowe. Chłopcy przyszli do Nemeczka, najmłodszego i najsłabszego z Chłopców z Placu Broni. Okazało się jednocześnie, że bracia Pastorowie, członkowie Czerwonych Koszul, zrobili „einstand” w ogrodeum, co w praktyce oznacza wywołanie konfliktu. Nemeczek niestety nie zdołał odebrać kulek braciom. Janosz Boka zdecydował, aby po południu się spotkać i wszystko omówić.
W tym momencie dowiadujemy się, że słynny Plac Broni jest placem budowy przy ulicy Pawła i że znajduje się na nim dużo sągów drewna. Okazuje się, że Nemeczek razem z psem, który wabi się Hektor, są jedynymi szeregowcami, a więc wszyscy chłopcy mogą im rozkazywać. Nemeczek pojawił się na Placu Broni. Nikogo tam wtedy jeszcze nie było. Zawołał psa Hektora, lecz zwierzę nie zareagowało. To wzbudziło niepokój chłopca. Obok chorągiewki stał sam Feri Acz, dowódca Czerwonych Koszul, który krzyknął kilka razy: „Nie bój się, Nemeczku!” i ukradł chorągiew Chłopców z Placu Broni. Nemeczek szybko oddalił się z miejsca zdarzenia. Później nie udało mu się już zobaczyć Feriego Acza. Kiedy wszyscy chłopcy przybyli na plac, nie chcieli uwierzyć, że sam Feri Acz tutaj był. Janosz Boka dał nakaz Gerebowi, aby jego siostra uszyła nową flagę. Niestety okazało się, że siostra Gereba nie ma już zielonego materiału i kolory chłopców zmieniły się na czerwono-białe. Janosz Boka nie zamknął furtki i jego nazwisko został wpisane do czarnej księgi, czyli księgi osób, które dokonały jakichś przewinień. Nemeczek postawił się chłopakom i powiedział, że nie chce być już więcej szeregowcem. Chłopcy jednak orzekli, że musi się bardziej wykazać.
Zdecydowali, aby pójść do ogrodu botanicznego i dowieść swojej odwagi. Plan polegał na wzięciu ze sobą trzech chłopców i przyklejeniu kartki z napisem „TU BYLI CHŁOPCY Z PLACU BRONI” w siedzibie wroga. Na wyprawę udali się: Czonakosz, Nemeczek i Boka. Ostatni z wymienionych zwrócił uwagę na dziwne zachowanie Gereba. Chłopcy przeszli przez mur, jednak Czerwone Koszule zauważyły chłopców. Boka dostrzegł Gereba w bazie wroga, co to oznaczało, że Gereb jest zdrajcą. Janosz Boka nakazał popłynąć do drugiego brzegu stawu łódką. Nemeczek, próbując wejść do łódki, wpadł do jeziora. Janosz Boka nasłuchiwał cennych informacji. Okazało się, że Czerwone Koszule chcą przejąć plac, aby grać na nim w palanta. Chłopcy przybili kartkę z napisem, a Czerwone Koszule to zauważyły. Nemeczek bardzo zmókł. Chłopcy dali mu 6 grajców, aby spokojnie wrócił do domu.
Następny rozdział zaczyna się w klasie. Ogłoszono, że o drugiej odbędzie się zbiórka na placu, ponieważ Czonakosz, Nemeczek i Boka mieli złożyć sprawozdanie z wyprawy do Ogrodu Botanicznego. Rychter, Czele, Kolnay, Barabasz, Lesik i Nemeczek zostali wezwani przez Profesora Raca, bowiem dowiedział się on wcześniej o „jakimś tajnym stowarzyszeniu” i uzyskał informację, że nazywa się ono Związek Kitowców. Chłopcy zdradzili wszystkie tajemnice, a Barabasz musiał oddać pieczęć. Do Związku Kitowców należeli chłopcy, który zbierali, a następnie przeżuwali kit.
W kolejnym rozdziale akcja rozgrywa się w Ogrodzie Botanicznym. Rozpoczęło się zebranie Czerwonych Koszul. Okazało się, że Gereb przekupił Słowaka cygarami i pieniędzmi. Jedyny warunek, jaki musiał spełnić, to przepędzenie chłopców z placu. Nagle z drzewa zszedł Nemeczek, który szpiegował tajne zebranie. Czerwone Koszule za karę wykąpali go w jeziorze, mimo iż był przeziębiony. Feri Acz bardzo szanował Nemeczka. Gdy dowiedział się o karze, która spotkała chłopca, rozkazał braciom Pastorom zamoczyć się w wodzie.
Akcja kolejengo rozdziału rozgrywa się początkowo się na placu broni. Boka wywiesił tabliczkę z informacją, że Placowi zagraża wielkie niebezpieczeństwo. Prezes Związku Kitowców nie żuł związkowego kitu i ten stwardniał. Bo

W tej chwili widzisz 50% opracowania
Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Streszczenie krótkie, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Streszczenie krótkie

„Chłopcy z Placu Broni” streszczenie krótkie

Tytułowi chłopcy z Placu Broni to młodzieńcy, którzy mieszkają w Budapeszcie. Najmłodszym z nich jest Nemeczek, a najstarszym – Boka. Kochają swoją małą ojczyznę, czyli plac przeznaczony pod budowę, który stał się miejscem ich zabaw.
Poznajemy ich, gdy kończy się lekcja chemii. Chłopcy przekazują sobie wiadomość o spotkaniu na Placu Broni, turlając kulkę papieru po podłodze. Gdy zadzwonił dzwonek, wychodzą najszybciej jak mogą. Podczas tego zamieszania, Czele stał i targował się ze sprzedawcą słodyczy. Podczas kłótni, przychodzi Gereb i namawia go do uderzenia kapeluszem w słodycze. Czele odmawia, więc kolega już szykuje się do tego czynu, gdy nagle przychodzi Boka i go powstrzymuje. Wszyscy chłopcy poszli do fabryki, gdzie byli Nemeczek oraz Czonakosz. Zaczęli z nimi rozmawiać o napadzie Braci Pastorów na ich kolegów, który miał miejsce podczas gry w kulki. Byli to ich wrogowie. Mówili: „poddaj się”, gdy chcieli coś zabrać młodszym uczniom. Nemeczek, podczas opowiadania o tym wydarzeniu, czuł się ważny i potrzebny. Wkrótce spotkali się na Placu Broni. Gdy Nemeczek był na miejscu, spotkał Hektora – psa starego Słowaka Jano. Po kilku minutach, usłyszał szelest. Wszedł na szczyt sąga i zobaczył Feriego Acza, który kradł czerwono-zieloną chorągiewkę chłopców. Nagle pojawili się koledzy. Nemeczek mówi im o wszystkim i ustalają, że odtąd ich barwy są czerwono-białe. Przychodzą też inni chłopcy i na rozkaz Boki, piszą jego imię w czarnej księdze. Zaczęli rozmawiać o kradzieży chorągwi. Zaczęto wybieranie przewodniczącego. Wygrał Gereb. Chłopcy wiwatowali, Boka obudził w nich ducha walki. Potem zagrali w palanta.
W kolejnym rozdziale Boka, Czonakosz i Nemeczek wybrali się do Ogrodu Botanicznego i podsłuchiwali wrogą grupę bę

W tej chwili widzisz 50% opracowania
Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Plan wydarzeń, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Plan wydarzeń

„Chłopcy z Placu Broni” Ferenca Molnára – plan wydarzeń1. Granie przez chłopców w piłkę nożną i kulki oraz w palanta.
2. Kradzież chorągiewki chłopców przez Feriego Acza.
3. Wybór Boki na przewodniczącego grupy Chłopców z Placu Broni.
4. Wyprawa chłopców do tajemniczej siedziby Czerwonych Koszul.
5. Samotna wyprawa Nemeczka do Ogrodu Botanicznego.
6. Gereb zdrajcą.
7. Smutek Boki z powodu Gereba.
8. Opowieść Ernesta Nemeczka o napaści dokonanej przez Czerwone Koszule
9. Rozwiązanie Związku Kitowców.
10. Plan bitwy.
11. Ustalenie zasad walki.
12. List Gereba do chłopców.
13. Bitwa z Czerwonymi Koszulami.
14. Zebranie na Placu Broni.
15. Zajęcie pozycji przez obie grupy.
16. Przedstaw

W tej chwili widzisz 50% opracowania
Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Problematyka, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Problematyka

„Chłopcy z Placu Broni” – problematykaPowieść pod tytułem ”Chłopcy z Placu Broni” Ferenca Molnára opowiada o grupie chłopców, którzy założyli stowarzyszenie. Akcja książki rozgrywa się pod koniec dziewiętnastego wieku w Budapeszcie, węgierskiej stolicy. Książka porusza problematykę uczuć, które miotały chłopcami podczas rywalizacji między dwiema grupami (grupy: Chłopcy z Placu Broni i Czerwone Koszule).Zebrania chłopców odbywały się na Placu Broni, niewielkim skrawku ziemi między kilkoma domami. Dla chłopców plac był jednak bardzo ważnym miejscem – wiązał się z ich dzieciństwem, wspomnieniami, wywoływał w nich wiele pozytywnych emocji. Darzyli go czułością i przywiązaniem. Dla innych był może tylko starym placem, jednak dla nich tętniącym życiem miejscem licznych zabaw. Twierdzili, że plac był ich, chociaż do końca nie było to prawdą. Chłopcy zaparcie bronili go przed Czerwonymi Koszulami, gotowi wręcz byli oddać za niego życie. Najmłodszy z ich przedstawicieli, Nemeczek, dotąd pogardzany i niedoceniany, najbardziej przyczynił się do zwycięstwa swojej grupy i umarł honorowo. Nemeczek nie dożył chwili, w której plac zabetonowano i postawiono na nim kamienicę.Książka ma bardzo mądre przesłanie. Uczy nas przede wszystkim prawdziwej wartości przywiązania, przyjaźni i poświęcenia, a także umiejętności walczenia o swoje prawa.

W tej chwili widzisz 50% opracowania
Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Bohaterowie, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Bohaterowie

„Chłopcy z Placu Broni” – bohaterowie
Ernest Nemeczek  – ubogi, drobny, jasnowłosy jedenastoletni chłopiec, jedynak, bardzo chorowity.
Janosz Boka  – czternastoletni przywódca grupy z Placu Broni, świetny lider.
Gereb  – pochodził z bogatej rodziny, należał do grupy z chłopców z Placu Broni. Zdradził chłopców z Czerwonych Koszul, a następnie błagał o przebaczenie i ponowne przyjęcie do grupy z Placu.
Czele  – uważany był on za wielkiego eleganta, więc nie nosił książek tylko powyrywane z nich strony, potrzebne na dany dzień.
Czonakosz  – wysoki, silny chłopak, przyjaciel małego Nemeczka. Był zawsze gotowy, żeby się z kimś bić, w kieszeniach miał wszystko. Umiał gwizdać najlepiej z całej szkoły.
Weiss  – członek Związku Kitowców, jego prezes, po odkryciu Związku przez nauczyciela miał obniżone zachowanie.
Barabasz  – strażnik pieczęci Związku Kitowców, nie lubił Konlaya, często się z nim sprzeczał.
Konlay  – gdy coś się działo, uciekał, często płakał, nie lubił Barabasza był członkiem Związku Kitowców.
Rytcher – należał do grupy chłopców z Placu Broni

W tej chwili widzisz 50% opracowania
Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Rozprawka, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!
Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Czas i miejsce akcji, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Czas i miejsce akcji

Powieść Ferenca Molnára pt. „Chłopcy z Placu Broni” opowiada o dzieciach w wieku od 10 do 14 lat, które tak pokochały swój plac, że uznały go za swoją ojczyznę i gotowe były walczyć ze sobą o ten mały kawałek ziemi. Głównymi odbiorcami książki także miały być dzieci. Autor wczuwa się w ich sytuację i opisuje zdarzenia z punktu widzenia dorastających chłopców.
Czas akcjiAkcja książki rozgrywa się w marcu 1889 roku, co sugeruje data na pieczątce Związku Kitowców, do którego należeli główni bohaterowie. Miejsce akcjiAkcja powieści rozgrywa się w wielu miejscach – najczęściej na Placu Broni w Budapeszcie. Miejsce zabaw i spotkań chłopców mieściło się między ulicami Pawła i Marii. Mimo że był to teren przeznaczony pod budowę, chłopcy uznawali go za najwspanialsze miejsce na świecie. Był ogrodzony płotem. Znajdowała się tam wozownia, obok tartaku i sągów drewna, które były w pobliżu ulicy Marii. Budka Słowaka znajdowała się w samym centrum placu. Kamienica z kolei – przy ulicy Pawła. Do Placu Broni prowadziła tylko jedna furtka. K

W tej chwili widzisz 50% opracowania
Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Charakterystyka bohaterów, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Charakterystyka bohaterów

1) O książce i o jej autorze„Chłopcy z Placu Broni” to niesamowita, fascynująca i wzruszająca książka, napisana na początku XX wieku przez Ferenca Molnára, a wydana dokładnie w 1906 roku. Molnár urodził się 12 stycznia 1878 roku w Budapeszcie, a zmarł 1 kwietnia 1952 roku w Nowym Yorku. Autor był również twórcą takich dzieł jak: „The Devil”, „The Wolf” czy „Fashions for Men: And The Swan; Two Plays”. Mężczyzna w każdej ze swych książek poruszał istotne problemy i formułował mądre morały. „Chłopcy z Placu Broni” to powieść należąca do literatury młodzieżowej. Widzimy w niej wiele interesujących postaci, mających swoje osobne wątki, a także przekonania, którymi kierują się w życiu codziennym. To właśnie te fakty, czynią tę powieść tak wyjątkową i barwną.2) Bohaterowie książkia) Ernest Nemeczek to główny bohater książki, który – jak sądzę – dzięki swej charyzmie wzbudził sympatię każdego czytelnika.  Chłopiec miał jedenaście lat, pochodził z ubogiej rodziny i był jedynakiem. Jego ojciec – Andrasz Nemeczek – był krawcem. Ernest miał piękne jasne włosy. Ten drobny chłopczyk bez wątpienia był najmniejszym z chłopców z Placu Broni i jako jedyny miał stopień szeregowego.
Nemeczek był wesoły i uśmiechnięty i chętnie wykonywał rozkazy starszych kolegów, ponieważ uważał to za swój obowiązek. Bohatera cechowała nieśmiałość. Chłopiec dużą wagę przywiązywał do swego honoru, którego pod żadnym pozorem nie chciał stracić. Jego najpiękniejszymi cechami według mnie była odwaga oraz niezłomność. Był to uczciwy i sprawiedliwy chłopiec, który Plac Broni tra

W tej chwili widzisz 50% opracowania
Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Geneza utworu i gatunek, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Geneza utworu i gatunek

„Chłopcy z Placu Broni” to znana na całym świecie powieść węgierskiego pisarza Ferenca Molnára. Powieść opisująca przygody chłopców mieszkających w Budapeszcie podbiła serca czytelników. Kiedy Ferenc Molnár zaczął pisać swoją kultową powieść, znajdował się w trudnej sytuacji finansowej. W tym niełatwym okresie natknął się na swojego profesora literatury z czasów gimnazjalnych – Kornéla Ruppa. Profesor prosił, aby mężczyzna pomógł mu w uratowaniu szkolne

W tej chwili widzisz 50% opracowania
Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Opracowanie, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Opracowanie

Książka autora Ferenca Molnara pod tytułem „Chłopcy z placu broni”.
W książce bohaterami są chłopcy chodzący do gimnazjum dla chłopców. Mieli oni miejsce, na którym spotykali się, bawili, grali i spędzali czas. Był to ich plac. Pewnego dnia Nemeczek jeden z chłopców chodzących na plac spotkał synów Pastora. Byli oni bardzo niemili i zabrali mu to, czym się bawił. Powiedział o tym kolegom, którzy postanowili, że nie można tak tego zostawić. Wtedy też na placu chłopcy zrobili głosowanie na swojego przewodniczącego. Został nim Janosz Boka. Był on najstarszy ze wszystkich chłopaków. Postanowił on, że trzeba przyjrzeć się bliżej synom Pastora i czerwonym koszulą, bo wiedzieli, że ci do nich chodzą. Dowiedzieli się też, że planują oni zająć ich plac. Wtedy Janosz Boka postanowił udać się z ekspedycją do ogrodu botanicznego, gdzie tamci mieli swoją siedzibę. Wkradli się tam i zauważyli z nimi jednego ze swoich chłopaków, który ich właśnie zdradził. Byli wściekli. Postanowili na drzewie w ogrodzie botanicznym nakleić kartkę z ich podpisem, żeby tamci się przestraszyli. Chłopcy przygotowywali się do o

W tej chwili widzisz 50% opracowania
Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Najważniejsze informacje, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Najważniejsze informacje

Akcja książki „Chłopcy z placu broni” Ferenca Molnára, który urodził się na Węgrzech w roku 1878, dzieje się w jego rodzinnej miejscowości, w Budapeszcie na Węgrzech. Molnár pisał nie tylko powieści, ale także dramaty dla dorosłych. „Chłopcy z Placu Broni” to powieść. Utwór zawiera wiele wątków. Miejsce akcji – najważniejsze wydarzenia w utworze odgrywają się na Placu Broni, znajdującym się tuż przy ulicy Pawła. Część wydarzeń toczy się w szkole niedaleko kamienicy Rakos, gdzie mieszka Nemeczek, oa także koło kramu ze słodyczami. Bohaterowie: Ernest Nemeczek, Gereb, Janosz Boka, Czele, Czonakosz, Rychter, Kolnay, Barabasz, Lesik. Drużyną rywalizującą z Chłopcami z Placu Broni

W tej chwili widzisz 50% opracowania
Cała szkoła w Twojej kieszeni

Sprawdź pozostałe wypracowania:

Język polski:

Geografia:

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto AdBlocka

Wykryto oprogramowanie od blokowania reklam. Aby korzystać z serwisu, prosimy o wyłączenie go.