Menu książki:
Gdy brat staje się katem
W tej chwili widzisz tylko 50% opracowania
by czytać dalej, podaj adres e-mail!Problematyka
Problematyka dotyczy wysiedleń ludności polskiej z obszarów Podola i Żytomierszczyzny na teren Wołynia.
Pamiętamy z lekcji historii, że część Podola znalazła się w rękach Polaków w 1920 r., m.in. Czortkowo, Zaleszczyki, jednakże nie całość.
Narratorem opowieści jest mała dziewczynka, Janeczka Lipska, która wraz z rodziną musi opuścić swe rodzinne strony, by przenieść się na obszar Wołynia.
Pisarka przedstawia dramat rodzin, które zostawiły w Żytomierzu oraz na Podolu swe majątki, które następnie dostały się w ręce bolszewików.
Warto powiedzieć kilka słów o autorce książki, którą jest Krystyna Lubieniecka- Baraniak, córka komendanta Straży Granicznej, który brał czynny udział w wojnie polsko- bolszewickiej 1920 r., który został zamordowany w Katyniu. Pisarka wraz z matką oraz rodzeństwem, została zesłana do tajgi archangielskiej.
Celem tej książki, jak też całej twórczości pisarki, jest przedstawianie historii Polski w sposób jak najbardziej rzetelny, wiarygodny, tak jak to miało miejsce w rzeczywistości.
Pisarka kreśli relacje łączące Polaków z Ukraińcami, które jeszcze przed II WŚ, były serdeczne i życzliwe. Stosunek ten zmienił się wraz z rozpoczęciem II WŚ.
Autorka opisuje agonię Polaków mordowanych przez Ukraińców, również losy Janeczki, która wraz z bliskimi wielokrotnie ociera się o śmierć.
Książka wpisuje się w nurt opowieści o masakrze na Polakach, dokonanej przez Ukraińców na Wołyniu. Takich książek powstaje bardzo dużo, chociażby „Masakra w Lipnikach. Wołyn’43” pióra Władysława Hermaszewskiego.