Skrzynia Władcy Piorunów

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Skrzynia Władcy Piorunów, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!
Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Charakterystyka, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!
Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Recenzja książki, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Recenzja książki

„Skrzynia Władcy Piorunów” to książka, którą warto przeczytać, ponieważ opowiada o przygodach przyjaciół i psa. Bardzo lubię książki przygodowe, a ta książka dodatkowo trzyma w napięciu od początku do końca. Dodatkowym plusem tej książki jest to, że główną bohaterką jest dziewczyna na wózku, Julia. Fajnie, że autor wprowadził wątek niepełnosprawnej dziewczyny, ponieważ dla wielu ludzi widok osoby na wózku wzbudza różne emocje i z reguły przyjmują, że takie osoby są skazane na samotność i brak perspektyw.
Bohaterka książki „Skrzynia Władcy Piorunów” łamie stereotypy, ponieważ wózek nie przeszkadza jej w dążeniu do celów i realizacji marzeń. Julia jest wesołą, miłą i pełną życia dziewczyną, która pragnie odkrywać świat, a choroba nie przeszkadza jej w realizowaniu się. Jej bliski kolega Tom, który jej towarzyszy jest przykładem oddanego przyjaciela, który jest miły, ciepły i troszczy się o Julię. Obok dwójki przyjaciół jest również wierny Spike, wierny pies. Ta trójka przyjaciół przeżywa super przygody w książce, ale prawdziwa akcja pojawia, gdy zniknął ojciec Toma. Wprawdzie ojciec Toma napisał list, żeby go nie szukać, że wszystko jest w porządku, to Tom i Julia nie wierzą w słowa, które zostały napisane w liście. Tom zna bardzo dobrze swojego ojca i nie uwierzył, że ojciec tak sobie odszedł. Trójka przyjaciół rozpoczyna śledztwo, które jest bardzo trudne, ponieważ po drodze spotykają groźnych przestępców, który próbują pokrzyżować im plany w odnalezieniu ojca Toma. Z czasem będą musieli dokona�

W tej chwili widzisz 50% opracowania
Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Streszczenie, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!
Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Streszczenie szczegółowe, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Streszczenie szczegółowe

Spajk, zwany również Biszkoptem to labrador, pies inny niż wszystkie. Inny również od Roda, starego i mądrego doga kanaryjskiego zamieszkujący prawdziwy psi pałac na działce sąsiadów. Ale na czym polegała wyjątkowość Biszkopta? Otóż żaden pies, oprócz niego, nie pamiętał swojego poprzedniego i jeszcze wcześniejszego życia. Spajk pamiętał, co mogło mieć duże znaczenie w tej opowieści. Wiedział dużo, może i za dużo. Gdy opowiadał o swoich poprzednich wcieleniach Rodowi, temu wydawało się, że nasłuchał się historii czytanych na głos przez Julię. Dziewczyna miała czternaście lat, piękne jasne włosy, błękitne oczy i piękny uśmiech. Julkę świat fascynował i oczarowywał. Była jego ciekawa. Zajmowała się Spajkiem od najwcześniejszych dni jego życia. Ich przyjaźń była wręcz nierozerwalna i poniekąd wymuszona. Julia jeździła na wózku inwalidzkim.
Tom siedział w ogrodzie Julii i uczył jej ułamków. Dziewczyna go wręcz uwielbiała i podziwiała. Był on chłopakiem rok starszym, ale Julce to nie przeszkadzało. Tom wyjawił jej swoje uczucia w stosunku do niej. Okazało się, że lubią się ze wzajemnością. Tak naprawdę było to coś znacznie więcej niż tylko przyjaźń. Wtedy Tom ośmielił się i zdecydował się na powiedzenie pewnej rzeczy, o której nie wiedział prawie nikt. Był synestetykiem, co oznacza, że widział kolory i barwy nieco inaczej. Jemu wydawało się, że niektóre wyrazy bądź liczby pachną lub mają różne kolory. Dziewczyna coś już o tym wiedziała, ponieważ czytała mnóstwo książek. Później Tom powiedział, że jego ojciec też jest synestetykiem i na dodatek widzi świat identycznie jak jego syn. Narysował na kartce pewny zarys, który przedstawiał czas postrzegany jego oczami. Każdy dzień miał inny kolor, a tydzień „szedł” w przeciwną stronę co do wskazówek zegara. Natomiast rok z podziałem na miesiące poruszał się w odwrotną stronę, a najkrótszy był… kwiecień.
Około siedmiu lat wstecz na Julię i jej tatę odprowadzającego wówczas 7-letnią dziewczynkę, wjechał samochód. W wyniku wypadku Julka musiała radzić sobie na wózku inwalidzkim, natomiast jej ojca spotkało coś znacznie gorszego, zginął. Od tamtego feralnego dnia Julka miała już tylko matkę i kochanego Spajka, który stał się jej przewodnikiem.
Dziewczyna z psem jechali sobie aleją, gdy zadzwonił Tom. Miał im do przekazania pewną niepokojącą wiadomość: jego ojciec zniknął. Spajk i Julka wrócili do domu i gdy się dowiedzieli o tym, natychmiast chcieli działać. Okazało się, że ojciec po sobie zostawił tylko list, z którego prawie nic nie wynikało. Spajk jednak był już pewny: tata Toma nie odszedł z własnej woli. Chwilę potem pod domem pojawiła się czarna furgonetka, z której wyskoczyło dwóch mężczyzn: jeden był Wielkoludem, drugi był drobnej postury, dlatego nazwany Mikrusem. Zapytali chłopaka, gdzie jest skrzynia. Tom nie wiedział nic, i tak też odpowiedział. Na to Wielkolud i Mikrus wciągnęli Toma do furgonetki i odjechali. Nie zauważyli, że i bohaterski Biszkopt rzucił się do bagażnika. Porywacze mieli bardzo złe zamiary. Chcieli unieszkodliwić Spajka. Otworzyli więc drzwi furgonetki i chcieli wyrzucić psa, jednak z samochodu wypadł Wielkolud. Na to Tom i pies wyskoczyli z samochodu i uciekli. Niedługo potem byli z powrotem u Julii za sprawą podwiezienia przez pewną staruszkę. Julka dopytywała Toma o skrzynię. Chłopak wspominał, że jakieś dwa tygodnie temu jego ojciec wynosił z garażu jakiś duży przedmiot przykryty płachtą, możliwe, że to była skrzynia. Julka wpadła na pomysł przeszukania komputera ojca Toma.
9 lipca 1856 roku w małej wiosce Smiljan leżącej w dzisiejszej Chorwacji pewien kocur Macak leżał na przypiecku i obserwował to, co się działo za parawanem. Na łóżku leżała kobieta, którą wspierał, jak się okazało, jej mąż. A nazywał się Milutin Tesla. Chwilę potem na świat wydostało się pewne niezwykłe dziecko. Zapadła decyzja, że ten niemowlak będzie miał na imię Nikola. Nikola Tesla.
Podczas przeglądania komputera Julia i Tom dokonali pewnego odkrycia: ojciec chłopaka wykasował prawie wszystkie pliki i informacje z komputera. Jednak po chwili ujrzeli jakąś wiadomość od sklepu internetowego. W wiadomości sprzedawca dziękował za zakup produktu. Gdy dziewczyna kliknęła link, otworzyły się polecane produkty: różne… skrzynie. Wcześniej ojciec Toma kupił coś, co się nazywało: „Skrzynia ozdobna stara, XIX wiek plus stary parasol i inne gratisy”. Ten oto sprzęt kupił od użytkownika Goodman. Wpadli na kolejny trop: być może ojciec Toma kupił skrzynię dla jej zawartości.
Nikola wraz z Macakiem bawił się na łące, gdy nagle przed oczami pięcioletniego chłopca pojawił się dziwny promień światła. Zobaczył wielkie mechaniczne parasole. Nierealne, ale dające się wykonać w rzeczywistości. Nikola nie wiedział, w którym świecie się znajduje – na łące czy wśród parasoli. W końcu się ocknął, a zabawa trwała.
Julka zadzwoniła pod numer widniejący na ekranie portalu – telefon do Goodmana. Mężczyzna szybko się rozłączył, a gdy Julka próbowała zadzwonić ponownie, nikt nie odbierał. Po chwili odkryli, że być może ojciec Toma, psycholog dziecięcy chciał zaszyfrować jakąś wiadomość dla nich.
Nikola Tesla, zainspirowany swoim widokiem mechanicznych parasoli postanowił, że weźmie parasol ojca i przeleci nim nad stodołą. Gdy tylko wdrapał się na dach, urzeczywistnił swój plan. Skoczył i przez ułamek sekundy myślał, że leci. Ale tylko przez ułamek, bo po chwili runął prosto w błoto. Na szczęście matka dziecka właśnie wracała z targu. Nikola, jak mogłoby się wydawać, nie był martwy. Ojciec pięciolatka był zły, ale na pamiątkę dał synowi wygięty już parasol. Chłopiec włożył go na dno skrzyni, w której trzymał wszystkie swoje skarby.
Tom i Julia próbowali nieudolnie rozwiązać zagmatwaną informację od ojca za pomocą szyfru Cezara. Ciężko było się w niej domyśleć, o co chodziło, ponieważ było tam coś o karmieniu gołębi, których ojciec Toma nigdy nie hodował. Nic jednak nie działało. Nagle Julka doznała olśnienia: cyfry ukryte w wiadomości mogły był hasłem.
Nikola rozmyślał sobie o chrząszczach niszczących uprawy w całym Smiljan, gdy wpadł na pomysł: zamiast zabijać szkodniki, można je zmusić do pracy. Niedługo potem powstał silnik napędzany szesnastoma okazami. Ten wynalazek naprawdę działał! Mały Tesla nie cieszył się nim jednak zbyt długo: gdy pokazał silnik swojemu koledze, ten z wielkim apetytem zjadł wszystkie chrząszcze zaprzężone do pracy. Wkrótce potem Nikola wraz z ojcem zbudowali młynek wodny i przetestowali go nad rzeką. Działał.
Julka i Tom studiowali drugi szyfr z podręcznika do kryptografii: szyfr Polibiusza. Czternastolatka miała kolejny przebłysk geniuszu: słowem kluczowym do rozgryzienia szyfru mógł być TOM.
Nikola miewał coraz częściej swoje niespotykane nigdzie indziej wizje. Choć nawet zaczynały mu się podobać, wciąż mu przeszkadzały. Swoje pomysły rysował na kartkach, czasami coś dopisywał. Każdą kartkę wkładał do swojej skrzyni. Wtedy zaczęła mu się szczególnie podobać liczba 3.
Tom i Julka odczytali wiadomość od psychologa. Brzmiała ona: HOTEL 18. Tom dobrze wiedział, jakiego hotelu szukać. Natychmiast ruszyli. Nie mieli ani chwili do stracenia.
W Smiljan trwała zima. Dzieci bawiły się na stoku w formowanie coraz to większych kulek śniegu. Po powrocie do domu dzieciak tak głaskał kota, że matka prosiła go, by przestał, ponieważ mógł się zapalić. Ojciec roześmiał się i wytłumaczył synowi, że to prąd. Nikola był oczarowany prądem, co zaprocentowało w przyszłości. Przez 80 lat badał prąd i zjawiska z nim związane.
Julia, Spajk i Tom podróżowali do hotelu, gdy blisko nich pojawił się jakiś samochód. Biszkoptowi zdawało się, że odczuwa zapach Wielkoluda, ale nic takiego się nie stało. W końcu dotarli do hotelu, który już był ruiną. Ruszyli do pokoju numer 18, niestety, nie znaleźli tam ojca Toma. Było tam jednak coś ważnego: skrzynia, na której widniały inicjały: N. T.
W pewnej nowojorskiej restauracji kelner rozmawiał z drugim kelnerem o ich stałym bywalcu, Nikoli Tesli. Mówili o jego pasji do cyfry 3, obrzydzenia do włosów, zapachu perfum, elektrowni na wodospadzie Niagara i jego wynalazkach dotyczących prądu.
Tom otworzył wieko skrzyni. Nie było w niej prawie niczego, oprócz myszy i… drugiego listu od ojca chłopaka! Podobnie jak poprzednio, tekst zagadki był bardzo zawiły. Tom domyślił się, że dziwna treść listu może mieć związek z synestezją. Julia po raz kolejny przeżyła wielką ekscytację, ale chłopak jeszcze nie wiedział o niczym, co mogłoby ułatwić rozwiązywanie zagadki.
Pewni mężczyźni rozmawiali o kolejnym wynalazku Tesli. Za pomocą pewnego skomplikowanego urządzenia i dwóch wieżyczek chciał wyłapywać pioruny. Myśleli, że to szaleniec, i mieli trochę racji.
Tom i Julka szybko rozszyfrowali pierwsze wersy wiadomości. Chodziło tu o poniedziałek, kwiecień i cuchnącą rzeczkę na obrzeżach miasta. Wtem zadzwonił do nich Goodman. Dziewczyna wyjawiła mu prawie wszystkie ważne informacje, ale, jak się okazało, zrobiła to celowo, by zmylić Goodmana. Schowali się i oczekiwali. W końcu pod hotelem pojawił się Goodman.
Spajk dokonał odkrycia. To był ten sam mężczyzna, który jechał samochodem, gdy docierali do hotelu. Pies wówczas pomyślał sobie, że czuje nutę Wielkoluda.
Nikola Tesla był zajęty dokarmianiem gołębi, które skubały pozostawione na jego rękach okruchy. Niemal każdego dnia spacerował po okolicznym parku i zawsze okrążał skwer trzy razy. W pewnej chwili gołębi oblepiły Teslę w całości. One go odwiedzały, gdy chorował, a on ratował im niejednokrotnie życie. Sława nieco wyszarzała, a jego uznanie przyćmiły porażki, a świat nie był gotowy, żeby zrozumieć deklaracje jego odkryć. Jednak Tesla za tym nie

W tej chwili widzisz 50% opracowania
Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Streszczenie krótkie, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Streszczenie krótkie

Julia była dziewczyną niepełnosprawną. Nie mogła chodzić, ponieważ potrącił ją samochód. Dla bezpieczeństwa i wygody towarzyszył jej pies-przewodnik Spajk, który był też nazywany Biszkoptem. Wierzył on, że wcześniej miał inne życia, tak jak w filmie „Był sobie pies”. Alicja miała przyjaciela Toma, który był synestetykiem. Pewnego razu ojciec Toma został porwany. Porywacze próbowali porwać też Toma, ale im się nie udało. Julia i Tom znaleźli wskazówki od ojca Toma. Okazało się, że został on porwany przez to, że wszedł w posiadanie pewnej skrzyni, a przede wszystkim tego, co w niej było. Dzięki tym wskazówkom znaleźli ów skrzynię, jednak w środku była tylko karteczka. To była kolejna wskazówka od ojca Toma. Tuż po tym, jak ją znaleźli pod budynek, gdzie byli, podjechali ci, którzy próbowali porwać Toma. Tom, Julia i Spajk postanowili się rozdzielić. Spajk śledził pojazd bandytów, Julia miała wspomagać Toma przez internet i poszukiwać tam informacji, a Tom za pomocą wskazówek miał poszukiwać zawartości skrzyni. Spajk

W tej chwili widzisz 50% opracowania
Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Plan wydarzeń, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Plan wydarzeń

PLAN WYDARZEŃ

1. Tom pomaga Julce w nauce
2. Tom wyznaje, że ma zdolności synestezji
3. Opowieść o zaginięciu taty i tajemniczy list
4. Zabranie listu przez Spajka i ukrycie go w domu
5. Przyjazd czarnej furgonetki pod dom Julki
6. Wypytywanie Toma o skrzynię
7. Porwanie Toma i wskoczenie do auta psa Spajka
8. Próba pozbycia się psa
9. Popchnięcie członka szajki na jezdnię i ucieczka Toma ze Spajkiem
10. Powrót do domu Julki
11. Wyprawa do domu Toma i przeszukanie komputera ojca Toma
12. E-mail od sprzedawcy skrzyni Goodmana
13. Wejście Spajka do kosza z książkami należącego do taty Toma i wysypanie z niej książek
14. Znalezienie przez dzieci książek o psychologii dziecięcej i jednej o szyfrowaniu
15. Spostrzeżenie, że tylko kilka stron jest wygląda na przeczytane
16. Próba rozszyfrowania listu na podstawie książki
17. Odnalezienie rozwiązania listu (HOTEL18)
18. Udanie się do hotelu i pokoju nr 18 i znalezienie w nim skrzyni z kolejnym listem i rozszyfrowanie zagadki: kwiecień, poniedziałek i rzeczka na granicy miasta
19. Zadzwonienie telefonu Julki i rozmowa z Goodmanem
20. Poinformowanie Goodmana gdzie są i co znaleźli
21. Ukrycie się dzieci i psa
22. Przyjazd Goodmana i przeszukanie hotelu
23. Przyjazd czarnej furgonetki i wyjście z niej Mikrusa i Wielkoluda
24. Schowanie listów ze skrzyni w dziurze w ścianie hotelu
25. Ukrycie się Spajka w furgonetce

W tej chwili widzisz 50% opracowania
Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Problematyka, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!
Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Bohaterowie, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Bohaterowie

Głównymi bohaterami lektury pt.„Skrzynia władcy piorunów” jest Julia, Tom i Spajk.
– Julia („Piękna czternastolatka o jasnych włosach, niebieskich oczach i cudownym uśmiechu malującym się nie tylko na jej drobnych ustach, ale na całej śnieżnobiałej buzi”), niepełnosprawna dziewczynka jeżdżąca na wózku inwalidzkim. Gdy Julka była jeszcze małą dziewczynką, tata odprowadzał ją do szkoły i potrącił ich samochód. Tata Julki zginął, na szczęście Julce udało się przeżyć. Julia jest odważna. Bardzo lubi Toma i Spajka, ale często boi się o o ich zdrowie.
– Tom („burza ciemnych, kręconych włosów”), starszy o rok kolega, który pomaga Julii w nauce. Tom ma taką zdolność, iż widzi kolory słów i czuje ich zapachy. Bardzo lubi grać na gitarze klasycznej. Jest odważny, lecz miewa też momenty słabości.
– Spajk (pies nazywany też Biszkoptem, ze względu na biszkoptowy kolor sierści).Spajk jest odważnym zwierzęciem. W codziennym życiu pomaga Julce. W wielu momentach książki Biszkopt jest narratorem wówczas często opowiada o swoich poprzednich życiach.
Drugoplanowi bohaterowie tej książki to Goodman, Mikrus, Wielkolud, tata Toma, Nikola Tesla i gospodarz.
– Wielkolud jest wielki, kręp

W tej chwili widzisz 50% opracowania
Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Rozprawka, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!
Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Czas i miejsce akcji, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Czas i miejsce akcji

„Skrzynia Władcy Piorunów” – czas i miejsce akcjiAutorem powieści pt. „Skrzynia Władcy Piorunów” jest Marcin Kozioł. Książka jest częścią cyklu powieści przygodowych „Detektywi na kółkach”.
1) CZAS AKCJI – czasy współczesne oraz czasy życia Nikoli Tesli (XIX  i XX w.).Powieść osadzona jest w czasach współczesnych. Czytelnik cofa się także do lat życia wybitnego naukowca Nikoli Tesli, który żył na przełomie XIX i XX w.
2) MIEJSCE AKCJI –  dom Julki, dom Toma, Hotel 18, szopa w lesie, podwórko, rodzinny dom Tesli w Smiljan i inne miejsca związane z naukowcem.a) W domu Julki rozgrywają się rozstrzygające wydarzenia – rabusie zostają zdemaskowani, a tata Toma wraca cały i zdrowy do domu.
b) Detektywi odnajdują w domu Toma papiery naprowadzające ich na trop.
c) Hotel 18 to pamiętne miejsce dla rodziny Toma. Chłopiec rozkodowuje tu szyfr Cezara i razem z

W tej chwili widzisz 50% opracowania
Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Charakterystyka bohaterów, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Charakterystyka bohaterów

„Skrzynia władcy piorunów” to niesamowita, pełna tajemnic książka napisana przez polskiego pisarza Marcina Kozioła. Jest on również autorem takich utworów jak „Tajemnica przeklętej harfy” oraz „Wombat: Maksymilian i Królestwo Grzmiącego Smoka”.
Powieść wydana została w 2014 roku
Omawiana dziś książka, to powieść kryminalna, która ma momentami mroczny charakter. Występują w niej młodzi detektywi próbujący rozgryźć zagadkę, dotyczącą zaginięcia jednego z członków rodziny.
Główną bohaterką jest niepełnosprawna, czternastoletnia Julia, poruszająca się na wózku inwalidzkim. Inwalidztwo nie przeszkadzało jej w marzeniu o staniu się słynnym detektywem. Cechowała ją odwaga i gigantyczna determinacja. Nigdy się nie poddawała i gdy tylko miała okazję do sprawdzenia się w roli detektywa, nie wahała się ani chwili. Jest idealnym przykładem, że zawsze powinno się iść za marzeniami. Julia z chęcią pomogła w sprawie zaginięcia

W tej chwili widzisz 50% opracowania
Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Geneza utworu i gatunek, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Geneza utworu i gatunek

Skrzynia władcy piorunów – geneza utworu i gatunek
„Skrzynia Władcy Piorunów” autorstwa Marcina Kozioła to powieść przygodowa dla dzieci i młodzieży, która jest pierwszą częścią serii „Detektywi na kółkach”, wydana po raz pierwszy została w 2014 roku przez wydawnictwo The Facto. Opowiada o przygodach trójki bohaterów – Toma, Spajka i Julki.Fabuła książki opiera się na detektywistycznych śledztwach, dochodzeniach i wątkach kryminaln

W tej chwili widzisz 50% opracowania
Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Opracowanie, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Opracowanie

„Skrzynia Władcy Piorunów”, której autorem jest Marcin Kozioł, to pełna przygód książka dla dzieci z elementami kryminalnymi. W książce autor łączy świat realny ze światem fikcyjnym opowiadając o przygodach trójki bohaterów szukających taty jednego z nich.
Pierwszą bohaterką książki jest 14-letnia dziewczynka Julia, która porusza się na wózku inwalidzkim, gdyż jakiś czas temu miała wypadek samochodowy, w którym zginął jej tatuś. W codziennym życiu pomaga jej psi asystent – labrador imieniem Spajk, nazywany również Biszkoptem.
Spajk, mimo iż jest psem, wie bardzo dużo, a to dzięki jego doświadczeniu, które zdobył w poprzednich życiach, których ponoć miał wiele. Na co dzień z wielkim zaangażowaniem pomaga swojej pani. To on jest głównym narratorem książki.
Drugim przyjacielem Julki jest jej starszy o rok kolega, Tom, który pomaga jej w nauce. Tom ma taką zdolność, iż widzi kolory słów i czuje ich zapachy.
Pewnego dnia tata Toma kupił na aukcji, w czasie licytacji, starą drewnianą skrzynię, która pełna była dokumentów i rysunków oraz stary parasol jakiegoś małego chłopca. Dziwnym trafem tata Toma znika pewnego dnia zostawiając krótki i niezrozumiały list, w którym mowa jest tylko o gołębiach, których nie posiadali. Troje bohaterów postanawia odszukać tatę Toma, tym bardziej, że sami omal nie zostają porwani. W trakcie poszukiwań bohaterowie odkrywają, iż niezrozumiały do tej pory list, który zostawił tato To

W tej chwili widzisz 50% opracowania
Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Najważniejsze informacje, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Najważniejsze informacje

„Skrzynia władcy piorunów”-najważniejsze informacje

Autorem książki pt. „Skrzynia władcy piorunów” jest Marcin Kozioł. Wydana została przez wydawnictwo Pruszyński i S-ka. W książce autor łączy świat realny ze światem fikcyjnym, gdyż w lekturze opisane są urywki z życia Nikoli Tesli, wielkiego wynalazcy. Są momenty z jego narodzin, z dzieciństwa, z dorosłości i śmierci.

Bohaterami tej lektury są:
– Julia („Piękna czternastolatka o jasnych włosach, niebieskich oczach i cudownym uśmiechu malującym się nie tylko na jej drobnych ustach, ale na całej śnieżnobiałej buzi”), niepełnosprawna dziewczynka jeżdżąca na wózku inwalidzkim
– Tom (burza ciemnych, kręconych włosów), starszy o rok kolega, który pomaga Julii w nauce. Tom ma taką zdolność, iż widzi kolory słów i czuje ich zapachy.
– Spajk (pies nazywany też Biszkoptem, ze względu na biszkoptowy kolor sierści).
Ważnymi bohaterami tej lektury są też tata Toma, Mikrus i Wielkolud (członkowie szajki) i Goodman.

Historia zaczyna się dość niepozornie – Tom uczy Julię ułamków, pomagając jej w nauce. W pewnym momencie stół, przy którym siedzą przewraca się, a z powodu tego wydarzenia ręce bohaterów się stykają. Po tym wszystkim Tom postanawia powiedzieć Julce, że ma zdolności synestezji i opowiada o tym, że jego tata parę dni temu zniknął, zostawiając tylko tajemniczy list, w którym mowa jest o gołębiach, których nie posiadają.

Chwilę potem pod dom Julki podjeżdża czarna furgonetka, z której wysiedli dwaj panowie- Mikrus i Wielkolud (nazwani tak przez Spajka). Jeden z nich złapał Toma i zaczął go wypytywać o skrzynię, o której Tom nic nie wiedział. Mężczyźni wrzucili Toma do furgonetki i odjechali, a pies Spajk wykazując się wielką odwagą i sprytem, wskoczył za przyjacielem Julki do samochodu.

Po dość długiej podróży, niemili panowie, którzy ich porwali, postanowili pozbyć się psa, który, jak podejrzewali, mógł im pokrzyżować plany. Gdy tylko otworzyli tylne drzwi, Spajk wyrzucił Wielkoluda na jezdnię. Kierowca wraz z Mikrusem oczywiście zatrzymali się, by pomóc koledze, ale wtedy Biszkopt i Tom skorzystali z okazji i uciekli. Obaj schowali się w lesie, a potem wrócili do domu Julki, która ucieszyła się na ich widok. Od tej pory wiedzieli, że nie mogą ufać dwóm mężczyznom. W domu nie było mamy Toma, więc nie mogli opowiedzieć jej o porwaniu. Po tym wszystkim postanowili przeszukać dom chłopaka w celu znalezienia jakichś wskazówek dotyczących zaginięcia taty. Najpierw postanowili przeszukać komputer, lecz nic w nim nie znaleźli poza paroma reklamami. Jedyne co znaleźli, to wiadomość z serwisu aukcyjnego, która brzmiała:”Dziękujemy za skorzystanie z naszego serwisu. Polecamy inne produkty, które mogłyby Pana zainteresować”. Julka przeglądnęła dołączone do wiadomości zdjęcia i przeczytała dalej: „Skrzynia duża, dwudziesty wiek. Skrzynka z ornamentami, zniszczona, do renowacji. Drewniany kufer francuski. Powyższe produkty są podobne do wcześniej zakupionego: Skrzynia zdobiona stara, XIX wiek plus stary parasol i inne gratisy. Kupione od użytkownika: Goodman”. Przy nicku Goodman Julia znalazła numer telefonu do tego użytkownika. Czym prędzej zadzwoniła do niego i spytała o skrzynię, którą kupił niedawno ojciec Toma. Goodman najwyraźniej próbował się wykręcić i nie powiedział co znajdowało się w skrzyni.

W pewnym momencie Spajk podszedł do wiklinowego kosza stojącego w kącie i przewrócił go próbując wejść do środka, a wtedy na podłogę wysypały się trzymane w środku książki. Wśród książek z psychologii dziecięcej (tata Toma był psychologiem dziecięcym), zauważyli książkę pt. „Sekrety kryptografii”. Na wstępie zobaczyli szyfr Cezara i Polibiusza. W książce było zaledwie parę stron, które były poplamione. Dzieci od razu zorientowały się, że tylko te strony czytał tata Toma i domyśliły się, że to może mieć coś wspólnego ze sprawą, zwłaszcza że na wstępie rzucił im się w oczy szyfr Cezara i Polibiusza.

Zrozumieli, że aby odszyfrować wiadomość zapisaną przez ojca bohatera książki, muszą wprawić się w odczytywaniu szyfrów. Po zaznajomieniu się z kodami, postanowili odszyfrować list, lecz niestety żadna cyfra nie chciała się dopasować. W końcu spróbowali z literami i to był strzał w dziesiątkę! Wyszło im hasło: HOTEL18. Julka ni w ząb nie wiedziała, o co chodzi, ale Tom skojarzył natychmiast. Wytłumaczył Julce, że chodzi o hotel, w którym mieszkali po przeprowadzce, gdy w ich domu pękła rura. Osiemnastka to numer pokoju, w którym mieszkali przez ten czas.

Dzieci z psem pobiegły pod hotel, okazało się jednak, że od dawna jest opuszczony, a jego drzwi i okna są zabite deskami. Zakradli się na tyły hotelu i tam znaleźli małe okienko, przez które Tom i Biszkopt mogliby się przecisnąć. Umówili się, że Tom i Spajk po wejściu do opuszczonego hotelu, otworzą Julii drzwi, gdyż ona na wózku nie mogła przedostać się przez okno do środka.

Gdy wszyscy byli już w środku, udali się do pokoju nr 18. Znajdował się na parterze, więc Julia bez problemu mogła do niego wjechać. Przeszukali pokój i znaleźli! Znaleźli skrzynię! Niestety, nie odnaleźli w niej niczego, oprócz kolejnego listu. Tom go odczytał i udało się im ustalić, że nie chodzi o cyfry ani litery, tylko o zdolności synestezji, którą chłopak posiadał, a którą dzielił ze swoim ojcem. Dzięki tej zdolności Tomowi, udało się odczytać treść listu. Nie było jednak jasne, co miała oznaczać, były tam bowiem słowa: KWIECIEŃ, PONIEDZIAŁEK, RZECZKA NA GRANICY MIASTA.

Właśnie w tym momencie rozległ się dzwonek telefonu Julki – dzwonił człowiek o nicku Goodman. Julka odebrała i dowiedziała się, że chce się on spotkać. Dziewczyna powiedziała nieznajomemu, gdzie są i aby spotkali się w hotelu. Tom i Biszkopt zdziwili się, że Julia wygadała wszystko. Na szczęście miała plan. Kazała im się ukryć. Gdy znaleźli odpowiednie miejsce, a Goodmana jeszcze nie było, zaczęli czytać dalej list i dedukować. Kolejnym słowem był: FIOLETOWY.

Po chwili zza rogu wyłonił się samochód osobowy, którym przyjechał Goodman. Mężczyzna wszedł do hotelu. Tom na wszelki wypadek ukrył listy w szczelinie w ścianie. Goodman porozglądał się po hotelu w poszukiwaniu skrzyni. Znalazł ją pustą i po 15 minutach wyszedł z hotelu niezadowolo

W tej chwili widzisz 50% opracowania
Cała szkoła w Twojej kieszeni

Sprawdź pozostałe wypracowania:

Język polski:

Geografia:

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto AdBlocka

Wykryto oprogramowanie od blokowania reklam. Aby korzystać z serwisu, prosimy o wyłączenie go.