Buszujący w zbożu - Buszujący w zbożu – Jerome David Salinger – Najważniejsze informacje

,,Buszujący w zbożu” (ang. ,,The Catcher in the Rye”) to powieść amerykańskiego pisarza J.D. Salingera. Pierwsze egzemplarze zostały wydane w 1951 roku w Stanach Zjednoczonych. Natomiast polskie wydanie zostało opublikowane 10 lat później. Książka ta została przetłumaczona na wiele znanych języków świata. Pozycja ukazała się na liście stu najlepszych książek opublikowanych w latach 1923-2005, która została zaaranżowana przez ,,Time” – amerykański tygodnik społeczno-polityczny. Zajęła 64. miejsce w głosowaniu zorganizowanym przez wydawnictwo ,,Modern Library” na sto najlepszych powieści XX wieku. ,,Buszujący w zbożu” zostały wyróżniony również przez francuski dziennik ,,Le Monde”, gdzie znalazła się w plebiscycie stu książek XX wieku. Osiągnęła 88. miejsce.

Holden – jest głównym bohaterem książki. To siedemnastoletni chłopak, który nie lubi się uczyć. Zostaje wyrzucony z czterech szkół. Jego światopogląd jest inny niż wszystkich. Jego nastawienie wobec zasad, zachowań i norm społecznych jest mocno krytyczne. Nastolatek żyje w zgodzie z własnymi przekonaniami opartymi na refleksji. Sprzeciwia się środowisku dorosłych. Uważa, że osobom pełnoletnim brakuje prawdziwych wartości. Pragnie, by więzi ludzkie były zbudowane na szczerości. Holden twardo stąpa po ziemi. Jest pewny swoich przekonań. Niestety chłopak tak naprawdę czuje się samotny. W utworze widzimy porównanie wieku nastoletniego ze światem dorosłym.

Czas i miejsce akcji:
Wydarzenia rozgrywają się w latach współczesnych, w trzy przedświąteczne dni końcówki lat 40-tych. Miejsce akcji to głównie Nowy Jork (,,Edmont”,Dworzec Centralny, Radio City, bar ,,Wicker”, klub Erniego, dom Antoliniego i dom Caufieldów) oraz prywatna szkoła ,,Pensey” w Agerstown.

Tytuł utworu odwołuje się do wiersza Roberta Burnsa – narodowego szkockiego poety, prekursora romantyzmu. Symbolika utworu obejmuje dzieci bawiące się w zbożu nad rozpadliną. Holden fantazjuje na temat bycia strażnikiem ratującym dzieci przed przepaścią. J.D. Salinger pisząc tę książkę, chciał wrócić do wspomnień, do lat dzieciństwa.

Cała szkoła w Twojej kieszeni

Sprawdź pozostałe wypracowania:

Język polski:

Geografia:

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto AdBlocka

Wykryto oprogramowanie od blokowania reklam. Aby korzystać z serwisu, prosimy o wyłączenie go.