Calineczka

Recenzja książki

Pewnego razu starsza pani bardzo chciała mieć dziecko. Przyszła do wróżki i opowiedziała jej całą historię o tym, że chce mieć dziecko. To ta dobra wróżka mówi:
– Dobrze mam tu dla CIebie ziarenko, ale niebylejakie ziarenko, i zasadź je w doniczce.
Starsza kobieta wsadziła nasionko do doniczki, przysypała ziemią i w mig wyrósł z tego ziarenka piękny kwiat róży. A w tej róży pojawiła się piękna mała dziewczynka.
Ta dziewczynka nazywała się Calineczka od „cala”. Łupinka orzecha posłużyła jej za kołyskę i przykryta była płatkiem róży. Następnie przyszła ropucha i powiedziała: – Rech, rech. Ładna będzie żona dla mojego chłopca. Porwała ze swoim chłopcem Calineczkę wraz z łupinką orzecha i płatkiem róży. Ropucha umieściła ją na dużym kwiatku lilii wodnej na rzece. Aby uciec i szybciej odpłynąć Calineczka przywiązała motylka trawą do kwiatka i odpłynęła od Ropuchy. Następnie porwał ją Chrabąszcz jak płynęła kwiatkiem lilii. Chrabąszczyce ją wyśmiały: – Taka brzydka! A niech sobie idzie gdzie chce! I Calineczka poszła. Później przyszła zima i spadł śnieg

W tej chwili widzisz 50% opracowania

Plan wydarzeń

„Calineczka” cudowna książeczka o małej dziewczynce szukającej swojego miejsca na ziemi. Moja ulubiona bajka szczególnie fragment o jaskółce, bo ja jak Calineczka uwielbiam ptaki i przyrodę. Każdy powinien przeczytać tę krótką historię o tym, jak warto marzyć i spełniać swe marzenia, o tym jak nawet najmniejszy człowiek zasługuje na swoje szczęście i może je odnaleźć tylko nie może się poddawać! Bo przeszkody są po to, by je pokonywać każdego dnia, trzeba się z nimi mierzyć i iść do przodu tak jak bohaterka tej książki, a na pewno wszystko będzie dobrze! Polecam każdemu do przeczytania. Jest krótka więc można ją przeczytać w jeden dzień nawet jak się za dobrze jeszcze samemu nie czyta. Oto mój plan tej książki.
Plan wydarzeń książki „Calineczka”;
1. Calineczka zostaje powołana do życia.
2. Calineczka poz

W tej chwili widzisz 50% opracowania

Streszczenie

„Calineczka” lektura szkolna co sprawia, że czasem takie książki omija się z daleka. Do tego jest to książka, którą w szkole czytała moja mama, więc ja ją chętnie teraz czytałem sam. Uwielbiam książki, które czytała moja mama, a teraz ja je czytam, daje mi to wiele radości i zawsze wybieram takie książki. Calineczkę to nawet czytała moja babcia jak była mała, a to dopiero jest coś ekstra. Jest to bardzo krótka książka, ale bardzo ciekawa i dużo się w niej dzieje. Napięcie jest w niej cały czas a szybko zmieniająca się akcja sprawia, że książkę czyta się jednym tchem.

Jest to opowieść o małej dziewczynce Calineczce która została porwana przez ropuchę, która myślała że będzie idealną kandydatką na żonę jej syna. Nikt się nie pytał o jej zdanie została porwana i sama przerażona gdy została zostawiona na liściu na środku rzeki postanowiła uciekać. Jednak jej małe rączki nie były w stanie szybko wiosłować. Na szczęście pomógł jej ptak który ciągnął liść i tak udało jej się uciec od ropuchy.

Jednak sama nic nie mogła zrobić a zbliżała się zima i potrzebowało schronienia. Calineczka poznała mysz u której zamieszkała i pracowała. Mysz znała kreta który miał piękne mieszkanie i zapasy na zimę i w ogóle dla myszy był idealnym kandydatem na męża dla Calineczki. Ona jednak go nie kochała i nie chciała zostać jego żoną. Czas mijał i któregoś dnia w ciemnych korytarzach w krecich podziemiach znalazła ptaka, który wyglądał jakby spał albo był martwy. Calineczka przytuliła się do niego mocno i usłyszała że w jego piersi bije jego małe serce, ta

W tej chwili widzisz 50% opracowania

Czas I miejsce akcji

Autor baśni pt. ,,Calineczka”- Hans Christian Andersen sam miał trudne dzieciństwo. Swoimi baśniami chciał rozweselić i uszczęśliwić inne dzieci. Bohaterami baśni są często zwierzęta, rośliny czy też różne przedmioty.

Czas akcji – dawno, dawno temu, od wiosny do jesieni następnego roku.

Miejsce akcji – Dania, dom pewnej kobiety, bagna nad rzeką, las, nora myszy polnej, ciepłe kraje.

Bohaterowie: Calineczka, kobieta, czarownica, żaba, jej syn, mysz polna, kret, jaskółka, rybki, motylek, chrabąszcz, książę elfów,

Pewna kobieta bardzo pragnęła mieć dziecko. Otrzymała od czarownicy ziarnko jęczmienia. Zasadziła je w doniczce. Wyrósł piękny kwiat podobny do tulipana. Gdy go pocałowała, z kielicha wyłoniła się śliczna maleńka dziewczynka, mająca nie więcej niż cal wysokości i dlatego nazwano ją Calineczką. Dziewczynka sp

W tej chwili widzisz 50% opracowania

Opracowanie

,, Calineczka ” jest książką Hansa Christiana Andersena. Hans Christian Andersen jest to pisarz najbardziej znany ze swojej twórczości baśnio-pisarskiej , prawdziwy klasyk literatury. Jest to autor , który od najmłodszych lat pisał baśnie.

Czytając tę książkę poczułem się jak bym tam był, zafascynowałem się nią. W książce jest także pouczenie, że należy pytać się o czyjeś słowo , a nie wybierać coś za niego/nią.

Książka ,, Calineczka ” opowiada o tym jak kiedyś pewna kobieta chciała bardzo mieć malutkie dziecko. Otrzymała ona tajemnicze i magiczne ziarenko od starej czarownicy. Po pewnym czasie zobaczyła, że w ziarnku pąku kwiatu jest strasznie malutka dziewczynka. Kobieta postanowiła nazwać ją Calineczka. Bohaterka lubiła się bawić, a spała w kołysce od łupiny orzecha, ponieważ była taka maleńka. Calineczka była piękną dziewczynką , która miała cudowną urodę przez co w nocy porwała ją ropucha do swojego błotnego domu, ponieważ chciała ,aby jej syn ożenił się z nią.

Jednak, gdy Calineczk

W tej chwili widzisz 50% opracowania

Charakterystyka bohaterów

Calineczka jest to malutka dziewczynka, która urodziła się w magicznym ziarnku w pąku kwiaty. Była ona taka mała, że swoje łóżeczko, kołyskę miała w łupince po orzeszku.
Swoje imię otrzymała od kobiety, Calineczka, ponieważ była ona maleńka. Bohaterka jest blondynką, która nosi na sobie fioletowe buciki oraz fioletową sukienkę.
Kobieta była samotna oraz jej marzeniem było mieć malutkie dziecko. To u niej na początku Calineczka pomieszkiwała.
Stara czarownica jest to kobieta, która dała samotnej kobiecie ziarenko, z którego urodziło się maleńkie dziecko, a była to Calineczka.
Ropucha jest to żaba, która chciała dla swojego syna jak najlepiej. Porwała Calineczkę po to, aby bohaterka ożeniła się z jej synem. Wraz ze swoim synem mieszkała w mokradłach.
Chrząszcz był to owad, który tak samo jak syn ro

W tej chwili widzisz 50% opracowania

Bohaterowie

Hans Christian Andersen „Calineczka” – bohaterowie1) Calineczka to tytułowa bohaterka baśni Andersena.
Calineczka to maleńka dziewczynka, która jest śliczna i delikatna. Wyrosła w kielichu kwiatka zasianego przez kobietę, która pragnęła mieć dziecko. Ma nie więcej niż cal wzrostu – stąd jej imię.  Była tak mała, że jej łóżkiem była łupina orzecha.Na początku historii Calineczka mieszkała w domu pewnej kobiety. Miała też zamieszkać u ropuchy, chrabąszcza i kreta, jednak uniknęła tego okropnego losu. Pod koniec historii zamieszkała w ciepłych krajach razem z księciem elfów, który nadał jej imię Maja.
Drugoplanowi bohaterowie to:

2) Ropucha – jest wstrętna, brzydka, duża i mokra. Razem ze swoim synem mieszka na bagnistym brzegu szerokiej rzeki. Porwała Calineczkę i chciała zmusić ją do ślubu ze swoim synem.3) Syn ropuchy – równie brzydki i wstrętny jak jego matka. Po ślubie z Calineczką miał zamieszkać  w izbie pod bagnem. Calineczce w porę udało się uciec od niego.4) Chrabąszcz – mieszkał wraz z innymi chrabąszczami na drzewie. Chciał poślubić Calineczkę, ale nie spodobała się ona jego rodzinie.5) Polna myszka – mieszkała w małej norze pod ścierniskiem. Była

W tej chwili widzisz 50% opracowania

Geneza utworu i gatunek

Geneza i gatunek literacki książki ,,Calineczka”

,,Calineczka” to baśń napisana przez Hans’a Christian’a Andersen’a. Pierwsze wydanie powstało w roku 1835, w drugim tomie ,,Baśnie dla dzieci”. Pierwotny a zarazem oryginalny tytuł jest w języku duńśkim: ,,Tommelise”. Dzisiaj możemy j�

W tej chwili widzisz 50% opracowania

Problematyka

Baśń Hansa Christiana Andersena pod tytułem „Calineczka” to jedna z najpiękniejszych i najpopularniejszych baśni tego autora. Opowiada ona o dziewczynce, która zagubiła się w wielkim świecie. Próbuje pokonać przeciwności losu i odkrywa, że świat nie jest tylko dobry. Jedne z żyjątek, jak żaba czy mysz polna nie chciały jej szczęścia. Przeciwnie zachowywała się jaskółka, która zatroszczyła się o Calineczkę i chciała, aby zaznała radosnych emocji. Baśń ta przekazuje nam, że łatwo zagubić się na świecie, a wszystko wtedy wydaje się ogromne, przez co sami sobie nie dajemy rady. Jednak gdy wytrwamy odpowiednio długo, to możemy uzyskać pewną pomoc.
Utwór ten uczy nas także, że trzeb walczyć o siebie i być dumnym ze swoich poglądów i przekonań. Dobrym przykładem jest sytuacja chrabąszcza, któremu spodobała się mała dziewczynka, lecz pod krytyką innych zmienił zdanie. Porzucił swoje myśli, przekonania, by inne chrabąszcze z jego otoczenia się z niego nie naśmiewały.
Baśń podejmuje także problemu szczęścia jednostk

W tej chwili widzisz 50% opracowania

Charakterystyka

„Calineczka” jest tytułową bohaterką jednej z najpiękniejszych baśni Christiana Andersena. Przyszła na świat dzięki magicznemu ziarnku, które zasadziła jej mama pragnąć dziecka. Poprosiła o to czarownicę. Z tego cudownego ziarnka jęczmienia wyrósł piękny kwiat. Kiedy otworzył swe płatki okazało się, że znajduje się tam mała dziewczynka.
Opisując jej zewnętrzne cechy możemy dostrzec, że była ona uroczą blondyneczką. Otrzymała imię Calineczka ze względu na swój wzrost. Była tak mała, że swoje łóżeczko miała w łupince po orzeszku. Dziewczynka umiała pięknie śpiewać, czym wzbudzała zachwyt. Była piękna, uczynna i miała niezwykle dobre serce, dlatego też wiele stworzeń próbowało uczynić z niej swoją żonę. Ta mała drobna istotka nie potrafiła się sprzeciwiać, tylko dzięki pomocy innych udało jej się uciec przed ropuchą i kretem. Dzięki pomocy przyjaznych zwierząt uniknęła ropucha, który chciał ją mieć za żonę. Początkowo Calineczka jest bezbronna, jednak później jest bardziej samodzielna i podejmuje decyzje. Pomag

W tej chwili widzisz 50% opracowania
Cała szkoła w Twojej kieszeni

Sprawdź pozostałe wypracowania:

Język polski:

Geografia:

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto AdBlocka

Wykryto oprogramowanie od blokowania reklam. Aby korzystać z serwisu, prosimy o wyłączenie go.