Menu książki:
Daleki rej
W tej chwili widzisz tylko 50% opracowania
by czytać dalej, podaj adres e-mail!Streszczenie szczegółowe
Paweł, główny bohater książki i zarazem jej narrator, codziennie po powrocie ze szkoły sprawdza skrzynkę na listy. Znajduje się ona w dosyć niewygodnym miejscu. Matka Pawła chciałaby ją przenieść w inne miejsce, ale nie umie posługiwać się młotkiem, śrubkami i innymi narzędziami. Ojca nie ma. Wyjechał gdzieś dawno temu i rodzina nie wie, gdzie się znajduje. Chłopak ma ciągłą nadzieję, że tata napisze list, dlatego codziennie sprawdza skrzynkę. Jeszcze nigdy nie dostał listu zaadresowanego tylko do niego. Tego dnia to się zmieniło. Paweł na kopercie zobaczył swoje imię i nazwisko! Był kompletnie zdezorientowany. Nikomu nic nie powiedział. Kiedy już wszedł do swojego pokoju, zobaczył tam Kubę. Nie miał on najmniejszych zamiarów pójścia sobie, mimo że Paweł go o to prosił. Mama zawsze prosi chłopaka, by ten opiekował się swoim młodszym i jedynym bratem, ale Paweł niezbyt lubi Kubę. W końcu Kuba jest tylko rok młodszy, ale jest gruby, ciapowaty i nosi okulary. Starszy brat długo nie mógł otworzyć upragnionego listu. Miał wiele spraw na głowie. Po pewnym czasie wreszcie otworzył paczkę. List był najwyraźniej napisany przez chłopaka lub dziewczynę, nie przez dorosłego, pisany ręcznie, koślawymi i kulfoniastymi literami. Najważniejsza była jednak treść. Ktoś podpisujący się jako Tajemniczy Dżejms wiedział wszystko o Pawle, jego zainteresowaniach i jego otoczeniu. Poprosił go również o odpisanie i wrzucenie listu do dziupli w pewnym kasztanie rosnącym niedaleko. Adresat listu bardzo długo myślał o tej sprawie, tajemniczej, jak zresztą ten cały Dżejms. Następnego dnia przystąpił do napisania listu, jednak było to trudniejsze, niż przypuszczał. Wreszcie mu wyszło. W liście podziękował za napisanie i nie dowierzał w fakt, iż wie absolutnie wszyściuteńko o nim. Postanowił wystawić Tajemniczego Dżejmsa na próbę. Miał dla niego dwa pytania: jak się nazywał jego chomik i jakiej zupy najbardziej nie lubi. Poprosił go także o opisanie jego wyglądu. Paweł od razu chciał „wysłać” list, ale mama mu nie pozwoliła na to, ze względu na to, że na zewnątrz panowała ciemność. Nie chciał nikomu mówić o listach, nawet matce i przyjaciołom, Bartkowi i Grześkowi. Później oglądali razem z Kubą film o wyprawie w Himalaje. Grubas bardzo marzył o tym, żeby się wspinać tak jak doświadczeni himalaiści. Gdy już leżał w łóżku, zastanawiał się, czy mógłby się zaprzyjaźnić z bratem. Uznał, że nie. Nie dość, że był powolnym prymusem, to jeszcze nie miał żadnych przyjaciół. Po wyjeździe ojca bardzo się zmienił. Znielubił go jeszcze bardziej, bo przez pewien czas chodził za nim krok w krok, a na dodatek kot przyprowadzony do domu właśnie przez Kubę zjadł ukochanego chomika Pawła.
Chłopak uznał, że pomysł z chowaniem listów do kasztana nie był dobry. Codziennie wracał z kolegami alejką, przy której stało drzewo. Głupio mu było przy ludziach zaglądać do dziupli. Dopiero następnego dnia rano w drodze do szkoły wyjął list i go przeczytał, pomimo tego, że było już późno. Dżejms kolejny raz zszokował Pawła. Odpowiedział poprawnie na zadane mu pytania! Rzeczywiście, chomik miał na imię Wincenty, a najbardziej znienawidzoną zupą była fasolowa! Opisał także swój wygląd i wyznał, że w przyszłości chciałby zostać pilotem albo alpinistą i poprosił go, by napisał znowu. Paweł wpadł do klasy lekko spóźniony wraz ze swoim kolegą, który przechodził obok niego. W ramach lekcji dzieci miały narysować swojego tatę, nauczycielce przypomniało się o Pawle, i pozwoliła mu na narysowanie mamy. Ostatecznie, chłopak pamiętał wygląd swego ojca.
Następnego dnia były imieniny Bartka, przyjaciela Pawła. W ramach „prezentu” brat Kuby nazbierał ładnych, dużych liści, bowiem Bartek założył sobie zielnik. Gdy chłopak wrócił do domu, przypomniało mu się, że jego ojciec również ma na imię Bartłomiej. Postanowił, że napisze o tym Dżejmsowi. W liście napisał tym razem, że dziś są imieniny ojca, a nawet nie wie, gdzie on jest. Powiedział też, że jeszcze nie do końca wie, kim będzie w przyszłości. Był wyraźnie zaciekawiony faktem, że Dżejms naprawdę wie wszystko. Kiedy tylko skończył, do pokoju weszła mama. Okazało się, że imieniny ojca były już w sierpniu.
Dżejms odpisał. Niestety nie wiedział o tacie Pawła zbyt dużo, ale napisał, że mógłby pomóc w jego poszukiwaniach. Tajemniczemu osobnikowi wydawało się, że nawet widział go w warzywniaku, ale nie zdołał do niego dobiec. To mógłby być jakiś trop, chociaż ludzi podobnych było wielu. A tata był tylko jeden. Paweł nie był jednak do końca pewny, czy Tajemniczy Dżejms dobrze pamięta ojca. Postanowił pożyczyć mu zdjęcie, ale i tutaj nie było pewności, że da się rozpoznać kogokolwiek. Tata miał czepek kąpielowy i był cały mokry, zażywał kąpieli w morzu. Lepszego zdjęcia nie było. Wkrótce napisał list, w którym opisał zdjęcie i charakter swojego brata.
Do tej pory Paweł nikomu nie mówił o poszukiwaniach, ale powiedział o tym Bartkowi, a ten odparł, że będzie mógł się rozglądać. Dżejms odpisał. Według niego, Kuba także powinien przyłączyć się do poszukiwań. Czytał list, gdy bez pukania do pokoju wparował – o wilku mowa! – Kuba. Sięgnął po książkę, która nazywała się… „Gimnastyka dla wszystkich”.
Do rodziny przyjechała ciotka Sylwia. To, co powiedziała podczas rozmowy z mamą, było prawdziwym wstrząsem dla Pawła. Uznała, że skoro ojca nie ma, to powinna wyjść za mąż ponownie. Chłopak chciał o tym powiedzieć Kubie, ale nie było go w domu. Trenował gimnastykę, ponieważ zaczął się odchudzać. Miał na szczęście Dżejmsa. Zaproponował mu spotkanie twarzą w twarz pod kasztanem następnego dnia około czwartej. Niestety nikt się nie zjawił oprócz staruszka wyprowadzającego swego psa.
Paweł porozmawiał z chłopakami ze szkoły o pomysłach ciotki, którą znielubił. Później zrobił to samo z mamą. Ona na szczęście nie miała zamiaru szukać sobie męża. Wtedy wrócił Kuba, który gdzieś poszedł. Gdy jedli obiad, Paweł poczuł, że jednak trochę lubi swojego brata. Przyszedł list od Dżejmsa. Ten napisał, że Kuba ostatnio bardzo wyprzystojniał i że nie przyszedł pod kasztan, by się nie ujawniać. Dalsza
Charakterystyka bohaterów
„Daleki Rejs” to fascynująca, piękna książka, która może przyprawić nas o łzy współczucia dla głównych bohaterów. Powieść została napisana w XX wieku przez Annę Onichimowską, a wydaną 1989 roku. Kobieta urodziła się 28 stycznia 1952 roku i do dzisiaj przeżyła 68 pięknych lat, pełnych jej debiutów i książek, które zdobyły serca czytelników z różnych zakątków Polski. Anna jest również autorką takich utworów jak: „Najwyższa góra świata”, „Hera moja miłość”, „Dziesięć stron świata” czy „Duch starej kamienicy”. Omawiana dzisiaj książka pokazuje nam losy pewnego rodzeństwa, które musiało przeżyć odejście swego ojca i dalsze życie bez męskiego autorytetu. Utwór „Daleki rejs” ma gatunek powieści fikcyjnej, która pokazuję nam wiele ciekawych bohaterów, którzy mają swoje wątki, historię oraz przemyślenia, co czyni tę książkę tak wyjątkową oraz pełną kolorów.
Paweł to główny bohater książki. Mieszkał on wraz z mamą i bratem, którego nie lubił. Ich ojciec wyjechał jakiś czas temu z niewyjaśnionych nam przyczyn, co dodaje tajemniczości temu utworowi. Chłopiec nie jest prymusem w szkole, ale na pewno nie jest głupi, bardziej „normalny”. Przeważnie dostaje z matematyki trójki, gdy był rozkojarzony – jedynki, a gdy się postarał – piątki. Już na pierwszych str
Streszczenie
,,Daleki Rejs”
W książce pt., Daleki Rejs” głównym bohaterem jest Paweł. Chłopiec i jego brat – Kuba, mieszkają razem z mamą. Ich ojciec wyjechał dawno temu nie wiadomo, dokąd.
Pewnego dnia Paweł znalazł w skrzynce list, który był zaadresowany do niego. Otworzył go wieczorem i zaczął czytać. Pismo było kulfoniaste. Adresat informował chłopca, że sporo o nim wie oraz prosił o wymienianie się listami, które podkładane byłyby do dziupli kasztanowca.
Paweł długo się zastanawiał, co odpisać. Nie mógł uwierzyć, że Tajemniczy Dżejms wie o nim prawie wszystko. Zadał mu w swoim liście kilka pytań. Gdy ten odpowiedział bezbłędnie, chłopiec był zdziwiony.
Bohaterowi ciężko było zabierać pocztę z umówionego miejsca, ponieważ razem z nim do domu wracali po szkole jego koledzy. Paweł nie mógł się z tym wydać. Chłopiec w ostatnim liście zapytał Dżejmsa – jak on wygląda. A ten odpisał mu, że jest chudym, wysokim, brunetem i ma super wzrok. Napisał również, że umie się wspinać. Tego samego dnia w szkole rysowali swoich ojców. Paweł nie mógł sobie przypomnieć, jak wyglądał jego tata. Narysował ojca w sposób niewyraźny. Pani pochwaliła, go jednak za ten rysunek.
Kilka dni później były imieniny Bartka – kolegi Pawła. Chłopiec nazbierał mu liście do zielnika, które przyjaciel kolekcjonował. Wiedział też, że jego ojciec obchodzi tego samego dnia imieniny. Tą informacją podzielił w swoim liście z Dżejmsem.
Jedną z rzeczy, o których marzył Paweł było to, żeby dowiedzieć się, gdzie mieszka jego tata. Jednak wieczorem mama powiedziała, że ojciec obchodził zwykle imieniny w sierpniu. Bohater postanowił, że do tego czasu odnajdzie ojca.
Dżejms w swoich listach często wypytywał Pawła o jego tatę oraz o brata. Chłopiec postanowił wysłać mu zdjęcie ojca. Kiedy szukał zdjęć, nadeszła mama. W tej samej jednak chwili, gdy mamę zainteresowało, co robi Paweł, jego brat starał się odwrócić jej uwagę.
Paweł wybrał w końcu zdjęcie taty. Na jednym z nich tata był w czepku. Bohater postanowił wraz z Dżejmsem poszukać ojca. Następnego dnia Paweł wracając ze szkoły co chwilę pytał przypadkowych mężczyzn o godzinę. Jego koledzy zdenerwowali się takim zachowaniem.
Kilka dni później chłopiec przeprosił ich i wyjawił im, że poszukuje ojca. Zdarzyło się też, że gdy Paweł czytał list napisany przez Dżejmsa, wszedł jego brat Kuba i pożyczył od niego książkę o gimnastyce.
Pewnego dnia przyjechała do chłopców ciotka Sylwia, która podczas rozmowy powiedziała, że jej siostra powinna się ponownie ożenić. Paweł bardzo się zdenerwował tym faktem, jednak po rozmowie z matką, wszystko zostało wyjaśnione. Chłopiec poprosił Dżejmsa, by się spotkali w miejscu odbioru listów. Niestety, pod kasztanem stał tylko starszy pan z pieskiem.
Któregoś dnia Kuba zmienił się – schudł, o czym świadczyły za luźne spodnie. Paweł zdał sobie sprawę, że polubił Kubę. W liście tajemniczy kolega wytłumacz
Recenzja książki
Książka Anny Onichimowskiej „Daleki rejs” oczywiście ma w sobie przewrót, bo tutaj o żadnym rejsie w namacalnym sensie nie ma mowy.
Książka została napisana z myślą o pobudzeniu dziecięcej kreatywności i poruszeniu w bardzo przyjazny sposób podstawowych problemów dla dzieci, jak odejście ojca głównych bohaterów czy ich wzajemne relacje.
Paweł, syn ojca który zostawił jego, jego brat Kuba, tęsknią za swoim ojcem. Paweł czekał z utęsknieniem na list od ojca. W pewnym dniu pojawił się list od niejakiego Dzejmsa. Ten za pośrednictwem wyrytej dziury na drzewie kasztanowca miał kontaktować się z Pawłem. Paweł wspominał o złych relacjach ze swoim bratem, nie lubiał go ponieważ był gruby, nieco ciapowaty i nie potrafił się z nim dogadać. Dzejms często prosił go o różne fanty, mówiąc, że to chciał jego ojciec. Pojawiały się prośby o znaczki, rysunek ojca na plastykę. Historia która dalszy swój ciąg miała w momencie w którym Paweł poprosił Dzejmsa o wspólną żeglugę w poszukiwaniu ojca pokazuje, że dzieci bardzo mocno odczuwają brak jednego ze swoich rodzicieli, ważnym też było dla autorki aby pokazać, że miłość braterska może przezwyciężyć każdą trudność. Kiedy Dzejms w pewnym momencie nie pojawia się na jednym ze spotkań potem na kolejne, Paweł zaczyna mieć pewne wątpliwości i podejrzenia, że Dzejmsem tak naprawdę jest ktoś kogo bardzo dobrze zna. Tak się też okazało bo któregoś razu zauważył bardzo chorego Kubę, który siedział w kasztancowcu podczas bardzo mroźnego i deszczowego dnia. Paweł odkrył, że owym Dzejmsem jest Kuba, który miał już dosyć tego, że brat ciągle na
Bohaterowie
Paweł – Główny bohater utworu „Daleki Rejs” Anny Onichimowskiej. Mieszka z mamą i młodszym bratem. Jego przyjaciółmi są Bartek i Grzesiek. Chłopak marzy o zostaniu żeglarzem. Jest wrażliwą osobą. Chce znaleźć swojego ojca, który jakiś czas temu opuścił rodzinę. Paweł bardzo za nim tęskni. Chciałby do niego napisać, lecz nie zna adresu. Robi mu prezenty na Gwiazdkę. Widzi ojca w przypadkowych ludziach. W szukaniu taty pomaga mu Tajemniczy Dżejms, który proponuje wspólny rejs. Myśl o tym przeważa w uczuciach Pawła. Bohater na początku nie lubi brata. Wydarzenia zmieniają pogląd Pawła, który po pewnym czasie uważa go za jedną z najważniejszych dla niego osób.
Kuba – młodszy brat Pawła. Nosi on okulary, jest otyły, uczy się bardzo dobrze. Jest nielubiany przez Pawła, ponieważ Kuba kiedyś przyniósł kotka, który zagryzł chomika. Podczas akcji utworu zmienia się, zaczyna ćwiczyć, chudnie. Kuba wymyśla podstęp i jako Tajemniczy Dżejms koresponduje z bratem. To wydarzenie jednoczy braci.
Mama Pawła – Samotnie wychowuje synów.
Streszczenie krótkie
Akcja powieści „Daleki rejs” Anny Onichimowskiej toczy się najprawdopodobniej w czasach współczesnych. Miejscem akcji jest przede wszystkim dom Pawła i Kuby, lecz także szkoła, droga Pawła ze szkoły oraz dom dziadka na wsi.
Głównym bohaterem utworu jest Paweł, który mieszka razem z mamą i młodszym bratem. Chłopak z niecierpliwością czeka na list od ojca, który już dawno wyjechał. Pewnego razu Paweł otrzymał list, którego nadawcą był Tajemniczy Dżejms. Autor listu chciał korespondować z adresatem, poprzez przekazywanie wiadomości za pomocą dziupli kasztanowca. Chłopak odpisując nieznajomemu, zastanawiał się, skąd tajemniczy kolega tyle o nim wie. Główny bohater nie lubił swojego grubego i ślamazarnego młodszego brata. Pomimo napotkanych problemów Paweł odebrał list od Tajemniczego Dżejmsa. Okazało się, że nieznany korespondent naprawdę dobrze zna chłopaka. Paweł podczas lekcji rysunku miał za zadanie narysować swojego tatę, jednak nie pamiętał, jak wygląda twarz mężczyzny. Na imieniny bohater zebrał przyjacielowi (Bartkowi) kilka roślin do zielnika. Paweł w wiadomości do Dżejmsa wspomniał, że jego ojciec też ma na imię Bartłomiej. Napisał również, że chciałby wiedzieć, gdzie jest jego ojciec.
Nieznajomy wspomniał chłopakowi, że kolekcjonuje znaczki. Napisał także, że kiedyś najprawdopodobniej widział tatę Pawła. Chłopak odpisał, iż kiedyś również myślał, że spotkał swojego ojca, jednak okazało się to pomyłką. Paweł zdecydował, że wykradnie z domu zdjęcie taty i pokaże je tajemniczemu koledze. Koledzy postanowili zacząć poszukiwania taty Pawła. Kiedy chłopak wracał ze szkoły, pytał nieznajomych przechodniów o godzinę. Paweł na początku nie powiedział nic swoim kolegom, jednak wkrótce postanowił, że poprosi ich o pomoc. Dżejms pisał, że Kuba (brat Pawła) jest fajny. Wieczorem młodszy brat Pawła pożyczył od niego podręcznik do gimnastyki i zdecydował, że będzie ćwiczyć, aby schudnąć.
Paweł podsłuchał rozmowę mamy z ciocią Sylwią. Kobiety rozmawiały o ponownym ślubie mamy chłopaka. Paweł nie miał z kim porozmawiać o rozmowie matki i cioci, więc poprosił Dżejmsa, żeby się spotkali. Kolega jednak się nie pojawił. Paweł zdecydował, że wygada się kolegom. Mama Pawła zapewniła go, że w tym momencie nie myśli o weselu. Dżejms wytłumaczył
Plan wydarzeń
Anna Onichimowska „Daleki rejs” – Plan wydarzeń1. Niecierpliwe wyczekiwanie listu od ojca przez głównego bohatera.
2. Otrzymanie listu od Tajemniczego Dżejmsa.
3. Odpowiedź Pawła na list od nieznajomego.
4. Konflikt braci – Pawła i Kuby.
5. Odebranie wiadomości od tajemniczego kolegi.
6. Lekcja rysunku głównego bohatera.
7. Imieniny Bartka – przyjaciela Pawła.
8. Wspomnienie Dżejmsowi o braku taty.
9. Decyzja o poszukiwaniach ojca Pawła.
10. Informacja nieznajomego o tacie głównego bohatera.
11. Wykradnięcie przez Pawła zdjęcia ojca z domu.
12. Pytanie przechodniów o godzinę.
13. Wyjawienie prawdy o poszukiwaniach taty kolegom.
14. Rozpoczęcie przez Kubę ćwiczeń mających umożliwić mu schudnięcie.
15. Podsłuchanie przez Pawła rozmowy mamy z ciocią Sylwią o ponownym wyjściu za mąż.
16. Próba spotkania się z Tajemniczym Dżejmsem.
17. Zapewnienia mamy chłopców o braku decyzji o ślubie.
18. Zapewnienia tajemniczego kolegi o braku decyzji ponownego wyjścia za mąż przez mamę.
19. Podanie pomysłu o podróży przez Dżejmsa.
20. Spędzenie Świąt przez Pawła wraz z mamą i b