Menu książki:
Dobra Pani - Problematyka
Nowela pt. ,,Dobra pani” Elizy Orzeszkowej opowiada o pięknej, pięcioletniej dziewczynce Helci, jej radościach i smutkach. Dziewczynka była sierotą. Ojciec pracował jako mularz, zginął śmiercią tragiczną – spadł z rusztowania, zabił się. Matka zachorowała na groźną chorobę- cholerę i umarła .
Helcia po śmierci rodziców przebywała u kuzynki Janowej, ubogiej kobiety, matki trójki dzieci i to ona oddała Helcię w ręce zamożnej pani Eweliny Krzyckiej .
Pani ta była wdową, miała pieska Elfa. Pracowała w Towarzystwie Dam Dobroczynnych w Ongrodzie i dzięki temu odnalazła malutką sierotkę, potrzebującą opieki. Sama w życiu czuła pustkę i osamotnienie. Własnych dzieci nie miała. Dziewczynka miała teraz zapewnione dobre warunki życia. Chodziła ślicznie ubrana, wyglądał niczym anioł. Strojom uroku dodawały atłasowe wstążki, koronki, tiule, świecidełka i różne ozdóbki. Ponadto uczyła się dobrych manier, języka francuskiego. Wyrosła na powabną, pełną wdzięku i kultury damę. Pani Ewelina początkowo zachwycała się postępami i mądrością Helci, zabrała ją w daleką podróż do Włoch. Przywiozły stamtąd wiele cennych pamiątek. Helcia pamiętała o córkach Janowej. Podarowała im upominki.
Gdy Helcia dorosła zaczęły pojawiać się kłopoty. Dziewczynka stała się kapryśna, zarozumiała. Pani Ewelina zwierzyła się z tych problemów Czernickiej. Zmienia swój stosunek do Helci, stała się obojętna, egoistyczna, myślała o własnych zachciankach, zamykała się w sobie. Mała bohaterka przeżywała to, czuła odtrącenie, uważała, że nikt jej nie kocha, czasami płakała, a nawet krzyczała. Była zawiedziona.
Do Ongrodu przyjechał wiolonczelista z Florencji, którego pani Ewelina poznała podczas podróży do Włoch. Odzyskała ona wówczas radość i sens życia. Wyjechała z nim za granicę, zostawiając dziewczynkę. Helcia w poczuciu osamotnienia trafiła do pokoju służącej. Ta opowiadała jej bajki, uczyła szycia. Zrezygnowana, osamotniona bohaterka wróciła do swojej kuzynki Janowej. Nie mogła pogodzić się z tym, dlaczego pani Ewelina tak ją potraktowała. Tęskniła za salonowym życiem.