Harry Potter i Czara Ognia - Harry Potter i Czara Ognia – J.K. Rowling – Opracowanie

„Harry Potter i Czara Ognia” jest czwartą powieścią z cyklu książek o Harrym Potterze. Została wydana 8 lipca 2000 roku przez wydawnictwo Bloomsbury Publishing. Autorką książki jest brytyjska pisarka-Joanne Kathleen Rowling.

Czas i miejsce akcji
Akcja rozgrywa się w latach 1994-1995. Wydarzenia toczą się głównie w Hogwarcie.

Najważniejsi bohaterowie:

Harry Potter – główny bohater. Ma kruczoczarne włosy i zielone oczy po swojej matce Lily. Jego rodzice zginęli z rąk Lorda Voldemorta, kiedy Harry miał zaledwie roczek. Czarny Pan miał zamiar zabić też chłopca, lecz nie udało mu się to. Pamiątką tego wydarzenia jest blizna w kształcie błyskawicy na czole Harrego. Chłopiec przyjaźni się z Ronaldem Weasley’em i Hermioną Granger. Jego domem w Hogwarcie jest Gryffidor.

Ronald Weasley– był szóstym z kolei dzieckiem Molly i Artura Weasley’ów . Jego znakiem rozpoznawczym były rude włosy, którymi charakteryzował się każdy Weasley. Był najlepszym przyjacielem Harrego Pottera. Przyjaźnił się również z Hermioną Granger, z którą w późniejszych latach wziął ślub. Został przydzielony do Gryffindoru.

Hermiona Granger– młoda czarownica pochodząca z mugolskiej rodziny. Ma długie ciemne włosy i brązowe oczy. Była niezwykle inteligentną i utalentowaną dziewczyną. Poznała Harrego i Rona podczas podróży do Szkoły Magii i Czarodziejstwa. Podobnie jak jej przyjaciele została przydzielona do Gryffindoru.

Cedrik Diggory– uczeń Hogwartu, brał udział w Turnieju Trójmagicznym. Był obiektem westchnień wielu dziewczyn. Tiara Przydziału przydzieliła go do Hufflepuffu.

Wiktor Krum- uczestnik Turnieju Trójmagicznego,uczeń Durmstrangu. Był szukającym w narodowej reprezentacji Bułgarii w Quidditchu. Podkochiwał się w Hermionie Granger, co bardzo nie podobało się Ronaldowi.

Fleur Delacour- uczennica Akademii Magii Beauxbatons. Reprezentowała swoją szkołę w Turnieju Trójmagicznym. W jakiejś części była wilą, czyli istotą magiczną przypominającą kobietę. Wile potrafiły zahipnotyzować ludzi swoją niezwykłą urodą.

Plan wydarzeń
1. Morderstwo w domu Riddle’ów
2. Harry przybywa do domu Ronalda-Nory
3. Wizyta na Ulicy Pokątnej
4. Mistrzostwa Świata w Quidditchu
5. Mroczny Znak
6. Rozpoczęcie roku szkolnego
7. Ogłoszenie o Turnieju Trójmagicznym w Hogwarcie
8. Rozpoczęcie zajęć lekcyjnych
9. Przyjazd uczniów z Durmstrangu i Akademii Magii Beauxbatons
10. Nieudana próba wrzucenia kartki do Czary wykonana przez bliźniaków
11. Wyłonienie trzech uczestników
12. Czara Ognia wyłania czwartego uczestnika- Harrego Pottera
13. Sprawdzanie różdżek i wywiad z Ritą Skeeter
14. Hagrid prezentuje Harremu smoki
15. Pierwsze zadanie
16. Sukces bohatera i zdobycie Złotego Jaja
17. Bal Bożonarodzeniowy
18. Rada Cedrika
19. Harry Potter w łazience prefektów
20. Harry używa skrzeloziela
21. Drugie zadanie
22. Uratowanie przyjaciół znajdujących się pod wodą
23. Pan Crouch
24. Trzecie zadanie Turnieju
25. Puchar okazuje się świstoklikiem
26. Glizdogon zabija Cedrika
27. Lord Voldemort powraca
28. Przybycie śmierciożerców
29. Walka Harrego z Czarnym Panem
30. Harry bierze Cedrika i powraca do Hogwartu
31. Barty Crouch Jr. zostaje schwytany
32. Harry otrzymuje i przekazuje nagrodę Fredowi i George’owi

Streszczenie krótkie

Harry spędza wakacje w domu przy ulicy Privet Drive, skąd wkrótce zostaje przetransportowany do Nory. Wybiera się z rodziną Ronalda na Mistrzostwa Świata w Quidditchu. Po meczu, kiedy przyjaciele wrócili już do swojego namiotu, zaatakowali śmierciożercy, a na niebie pojawił się mroczny znak. Niedługo później dzieci wróciły do Hogwartu. Tam bohaterowie dowiadują się o Turnieju Trójmagicznym. Następnie do Szkoły Magii i Czarodziejstwa przybywają uczniowie dwóch szkół : Durmstrangu i Beauxbatons. Wszystkim uczniom została przekazana informacja o Czarze Ognia. Dumbledore uprzedził również, że na Czarę Ognia zostaje nałożona Linia Wieku. Dzień później wszyscy zbierają się w Wielkiej Sali, żeby dowiedzieć się kto zostanie uczestnikiem Turnieju Trójmagicznego. Reprezentantami swoich szkół zostali: Wiktor Krum, Fleur Delacour oraz Cedric Diggory. Niespodziewanie Czara Ognia wyrzuciła jeszcze jedną karteczkę, według której Harry Potter miał zostać czwartym uczestnikiem turnieju. Pierwsze zadanie turnieju polegało na pokonaniu smoka i zdobyciu Złotego Jaja. Harry Potter walczył z rogogonem węgierskim. Drugie zadanie polegało na wyciągnięciu z jeziora swojego uwięzionego na dnie przyjaciela. Aby wykonać to zadanie Harry użył skrzeloziela. Ostatnim zadaniem uczestników było przejście labiryntu, na którego końcu znajdował się Puchar Trójmagiczny. Puchar zdobyli Harry Potter i Cedrik Diggory. Okazało się jednak, że nagroda jest świstoklikiem. Bohaterowie zostali przeniesieni na cmentarz w Little Hangleton, gdzie Cedrik został zabity z rąk Glizdogona. Harremu udało się wygrać pojedynek z Czarnym Panem i powrócić bezpiecznie do Hogwartu.

Cała szkoła w Twojej kieszeni

Sprawdź pozostałe wypracowania:

Język polski:

Geografia:

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto AdBlocka

Wykryto oprogramowanie od blokowania reklam. Aby korzystać z serwisu, prosimy o wyłączenie go.