Harry Potter i więzień Azkabanu

Streszczenie

Rozdział 1 ,,Sowia poczta’’
Harry siedząc pod kocem odrabia zadania na wakacje. Następnie w oczekiwaniu na północ czyta artykuły ,,Proroka Codziennego’’, wspominając przy tym Rona, który dodzwonił się do wujostwa, co nie skończyło się zbyt miło – odebrał wuj Vernon. W końcu wybiła północ – urodziny Pottera. Chłopak otwiera prezenty i listy od przyjaciół, po czym idzie spać.

Rozdział 2 ,,Wielki błąd ciotki Marge’’
Harry razem z wujostwem ogląda wiadomości, w których mowa jest o niejakim Syriuszu Blacku. Jest on przedstawiany jak osoba niebezpieczna i wznoszona jest prośba o ostrożność i uwagę. Wuj Vernon oburzył się twierdząc, iż Potter jest do niego bardzo podobny. Po chwili złośliwych uwag stwierdza, że pora jechać po jego siostrę – ciotkę Marge , która przyjechała w odwiedziny na parę dni. Chłopaka z ciotką łączy bardzo zła relacja – kobieta na każdym kroku obraża i upokarza Harry’ego. Nim wuj zdąży wyjść z domu Potter szantażuje go, że jeśli nie podpisze mu zgody na wycieczki szkolne, ‘’przez przypadek’’ jego magia wyjdzie na jaw. Mężczyzna zgadza się, jednak pod warunkiem, że chłopak będzie zachowywał się grzecznie i uprzejmie na czas pobytu Marge w domu Dursley’ów. Harry zgadza się i idzie mu to bardzo dobrze. Stara znosić się wszelkie obelgi nie reagować złością, jednak jego cierpliwość kończy się ostatniego dnia jej odwiedzin, kiedy pod wpływem alkoholu ciotka wyzywa jego rodziców, twierdząc, że to ich wina, że zginęli w wypadku. Ostro zdenerwowany Potter nadmuchuje ciotkę, po czym razem z bagażami i sową znika z domu wujostwa wystraszony i niemalże pewny, że zostanie wyrzucony z Hogwartu.

Rozdział 3 ,,Błędny rycerz’’
Po długich rozmyślaniach nad swoją przyszłością, Harry postanawia udać się na pokątną, wyciągnąć z Banku Gringotta wszystkie oszczędności i żyć z dala od czarodziejów. Siedząc na chodniku nagle zauważa duże i ciemne stworzenie zbliżające się do niego na niebezpiecznie bliską odległość. Gdy chce ono skoczyć na Pottera, nagle zjawia się autobus o nazwie ,,Błędny Rycerz’’. Z pojazdu wysiada mężczyzna, Stan Shunpike. Pyta on chłopaka co się stało oraz wyjaśnia czym jest ,,Błędny Rycerz’’. Harry wykorzystuje to, by udać się na pokątną, a na pytanie o imię przedstawia się jako Neville, jego szkolny kolega, po to, aby uniknąć znalezienia go przez Ministerstwo. Podczas podróży do Londynu Potter poznaje kierowcę autobusu(Ernesta Pranga) oraz dowiaduje się nowych informacji na temat Syriusza Blacka, który okazuje się być mordercą. Gdy docierają do ,,Dziurawego Kotła’’, okazuje się,że na chłopaka czeka tam już Korneliusz Knot – Minister Magii. Stan i Ernest dowiadują się kim Harry jest naprawdę, a Knot zabiera go do swojego biura, chcąc z nim porozmawiać. Podczas rozmowy Potter dowiaduje się, że nie zostanie wyrzucony ze szkoły i uznają ten incydent za ‘’mały wypadek’’. Minister zachowuje się dziwnie i prosi, aby chłopak nie opuszczał ulicy Pokątnej i wracał do Dziurawego Kotła przed zachodem słońca. Harry zgadza się tylko po to, aby mężczyzna podpisał mu zgodę na wycieczki do Hogsmeade . Niestety jego prośba została odrzucona. Potter zostaje zaprowadzony przez Toma do pokoju, w którym czeka na niego Hedwiga, która przyleciała za nim. Chłopak kładzie się na łóżku momentalnie zasypiając.
Rozdział 4 ,,Dziurawy Kocioł’’
Harry zostaje na ulicy Pokątnej do zakończenia letnich wakacji. W tym czasie kupuje książki i przedmioty do szkoły, na które pieniądze ma z banku i oszczędności rodziców. Odrabia również wszystkie zadania z pomocą Floriana Fortescue. Do Dziurawego Kotła przybywają najbliżsi przyjaciele Pottera – Hermiona Granger oraz Ron Weasley ze swoją rodziną. Percy zostaje prefektem naczelnym Gryffindoru, z czego Fred i George mają ubaw. Granger postanawia zakupić sobie zwierzaka, więc razem udają się do Magicznej menażerii, gdzie zakupuje ona kuguchara, który zaczyna gonić szczura Rona – Parszywka. Hermiona nazywa zwierzaka Krzywołapem. Ostatniej nocy przed wyjazdem do Hogwartu chłopak podsłuchuje rozmowę rodziców Rona na temat Syriusza Blacka. Uważają oni, iż chce on dostać się do Hogwartu ze względu na Harry’ego i uważają , że nie powinien on brać udziału w wycieczkach do Hogsmeade, gdyż jest to zbyt niebezpieczne. Uspokaja ich jednak fakt, że Dumbledore bardzo dobrze ochrania szkołę.

Rozdział 5 ,,Dementor”
Harry i przyjaciele z rodziną Rona wyjeżdżają na pociąg do Hogwartu. Artur Weasley informuje chłopaka o tym, że jest szukany przez Syriusza Blacka. W pociągu Potter zostaje zaatakowany przez dementora, traci przytomność. Pomaga mu profesor Lupin – nowy nauczyciel obrony przed czarną magią. Gdy docierają do Hogwartu wyjaśniają sytuacje z McGonagall, a Hermiona dostaje nowy plan lekcji. Dowiadują się także o tym,że Hagrid będzie uczył opieki nad magicznymi stworzeniami.

Rozdział 6 ,,Szpony i fusy”
Pierwsza lekcja wróżbiarstwa nie zapadła Potterowi miło w pamięć – nauczycielka przepowiedziała mu nagłą śmierć. Ron również uważa, że ponurak którego zobaczył w fusach z herbaty Harry’ego jest omenem śmierci. Hermiona za to uważa, że to kompletne bzdury. McGonagall uspokaja uczniów mówiąc, że wróżby profesor Trelawney rzadko się sprawdzają. Następnie pora na lekcję z Hagridem, która okazuje się być bardzo ciekawa, chociaż niebezpieczna. Draco, który nie stosował się do zaleceń nauczyciela, został zaatakowany przez hipogryfa. Wieczorem trójka przyjaciół odwiedza Hagrida, martwiąc się o jego stanowisko. Ten jednak nie za bardzo jest zadowolony z ich wizyty, mówi, że Harry nie powinien wychodzić z zamku po zmroku.

Rozdział 7 ,,Upiór w szafie”
Lekcja eliksirów. Harry i Ron pomagają Draconowi w przyrządzaniu eliksiry powodującego kurczenie się zwierząt i ludzi. Ślizgon porusza temat Hagrida i tego, co jego tata ma zamiar zrobić. Neville zostaje skarcony przez Snape’a, przez co na koniec lekcji jego żaba kurczy się do rozmiaru kijanki. Następnie pora na obronę przed czarną magią – Lupin prezentuje klasie bogina. Hermiona wyjaśnia, iż jest to zjawa przybierająca wygląd czegoś, czego najbardziej się boimy, Profesor prezentuje zaklęcie, po czym zaczynają się ćwiczenia. Pierwszy jest Neville, którego bogin zamienia się w Snape’a. Za pomocą zaklęcia chłopak ubiera go w zieloną sukienkę i kapelusz z wypchanym sępem. Po kilku następnych osobach pora na Pottera, którego bogin zmienił się w dementora. Nauczyciel staje przed chłopakiem i pokonuje bogina.

Rozdział 8 ,,Ucieczka Grubej Damy”
Harry prosi McGonagall o podpisanie zgody na wycieczkę do Hogsmeade. Niestety kobieta odmawia, więc Hermiona z Ronem idą sami. Potter ten czas spędza u Lupina na herbatce, gdzie zauważa jak ten wypija eliksir, który dostał od Snape’a. Chłopak ostrzega Remusa przed nim, nie będąc pewnym intencji mistrza eliksirów. Remus jednak nie bierze sobie słów Harry’ego na poważnie. Gdy jego przyjaciele wracają opowiada im o spotkaniu z nauczycielem, po czym wieczorem razem wybierają się na ucztę z okazji Nocy Duchów. Kiedy wracali do wieży, okazało się, że Gruba Dama została zaatakowana przez Syriusza Blacka.

Rozdział 9 ,,Ponura przegrana”
Uczniowie zostali przeniesieni do Wielkiej Sali. Poszukiwania zbiega zakończyły się niepowodzeniem, o czym dowiedział się Harry podsłuchując rozmowę Albusa i Snape’a. Obraz Grubej Damy został zastąpiony portretem Sir Cadogana, który od teraz bronił wieży Gryffindoru. Nadszedł mecz Quidditcha Puchonów z Gryfonami, a pogoda była fatalna.Mieli oni również nowego szukającego, dużo większego od Pottera. Dodatkowo na meczu zjawili się dementorzy przez co Harry stracił przytomność i spadł z miotły z wysokości 50 stóp. Obudził się w łóżku szpitalnym, a gdy dowiedział się , że przegrali a jego miotła została roztrzaskana i nie da się jej naprawić; załamał się.

Rozdział 10 ,,Mapa Huncwotów”
Lupin zgadza się nauczyć Pottera jak wyczarować Patronusa, który służy do obrony przed dementorami. Podczas kolejnego wypadu do Hogsmeade Harry nie zamierza zostać w zamku. Pomagają mu bliźniacy Fred i George, którzy dają mu mapę huncwotów – magiczny plan Hogwartu na którym widać wszystkie tajne przejścia i skróty. Dzięki temu Harry dostaje się do piwnicy miodowego królestwa i razem z przyjaciółmi idą do pubu, w którym podsłuchują rozmowę Hagrida, Ministra Magii oraz innych nauczycieli, z której dowiedział się, że Syriusz Black przyjaźnił s

W tej chwili widzisz 50% opracowania

Streszczenie szczegółowe

„Harry Potter i Więzień Azkabanu” – trzecia część serii o młodym czarodzieju autorstwa J.K. Rowling.
„Sowia Poczta”
Zbliża się trzeci rok nauki Harry’ego w Szkole Magii i Czarodziejstwa w Hogwarcie. Do Harry’ego docierają listy od: Hermiony, Rona i Hagrida. Pierwszy raz w życiu dostaje prawdziwe prezenty z okazji swoich urodzin: zestaw miotlarski, fałszoskop i Potworną księgę Potworów, kolejno od wymienionych wcześniej przyjaciół.
Przychodzi też list z Hogwartu, z którego wynika, że w ciągu roku szkolnego będzie można brać udział w wycieczkach do Hogsmeade – tylko za pisemną zgodą rodziców.
„Wielki błąd Ciotki Marge”
Harry oglądając wiadomości zwykłych ludzi dowiaduje się o ucieczce groźnego Syriusza Blacka. Zostaje też poinformowany przez wujostwo o odwiedzinach Ciotki Marge i umawia się, że jeśli będzie się dobrze zachowywał, to dostanie zgodę na zwiedzanie Hogsmeade. Niestety, pewnego wieczoru Ciotka obraża rodziców Harry’ego, który w przypływie złości powoduje, że pęcznieje i unosi się do nieba. Przestraszony tym, co zrobił, pakuje rzeczy i ucieka.
„Błędny Rycerz”
Harry, uciekając, przebiegł kilkanaście przecznic, po czym dopiero się zatrzymał. Tam Potter z przerażeniem spostrzegł, że jest obserwowany przez straszne zwierzę. Na szczęście pojawia się autobus, który okazuje się środkiem transportu dla zagubionych czarownic. Konduktor, który przedstawił się jako Stan Shunpike, zaprosił go do środka i zgadza się zawieść go – oczywiście za standardową opłatą – do Londynu. Po drodze Harry poznaje nowe informacje o seryjnym mordercy, natomiast gdy u celu czeka go niespodzianka – Korneliusz Knot. Ucina on rozmowę z głównym bohaterem, któremu tłumaczy, że nie dostanie kary za swój czyn. Potter jest zdezorientowany, gdyż w zeszłym roku grożono mu wyrzuceniem za czar, który był rzucony przez Skrzata. Skoro nie czeka go kara, próbuje przekonać Ministra Magii, żeby zezwolił mu na wyjścia do Hogsmeade, jednak ten się nie zgadza, a nawet odradza mu brania udziału w wycieczkach.
„Dziurawy Kocioł”
Harry zamieszkuje w Dziurawym Kotle do końca wakacji. W międzyczasie często odwiedza ul. Pokątną. Dzień przed wyjazdem spotyka przyjaciół, Hermionę, Rona i jego rodzinę. Potter podsłuchuje, że Syriusz uciekł z Azkabanu, żeby go odnaleźć.
„Dementor”
Harry zostaje odwieziony – wraz z rodziną Weasley’ów i Hermioną – na peron. Wszyscy wsiadają do przedziału wraz z tajemniczą postacią – Remusem Lupinem. W drodze pociąg się zatrzymuje, wtedy straszliwy cień odnajduje Harry’ego. Traci on na chwilę przytomność. Gdy się budzi, dowiaduje się, że to był dementor.
„Szpony i fusy”
Draco szydzi podczas śniadania z tego, że Harry zemdlał podczas spotkania z dementorem.
Później odbywa się pierwsza lekcja wróżbiarstwa. Hermionie nie podoba się nauczycielka tego przedmiotu, zwłaszcza gdy profesorka wróży Harry’emu z fusów ponuraka.
Inną lekcją tego dnia jest opieka nad magicznymi stworzeniami, gdzie karma wraca do Draco – zostaje on zaatakowany przez Hardodzioba, którego prowokował swoim zachowaniem. Musi udać się do skrzydła szpitalnego.
„Upiór w szafie”
Zbliża się pierwsza lekcja Obrony przed czarną magią z nowym – już trzecim – nauczycielem tego przedmiotu. Remus Lupin naucza o boginach – stworach przyjmujących postać największego lęku osoby, która go widzi – i sposobu obrony przed nimi. Przed Nevill’em pojawia się bogin w postaci Snape’a, którego zaklęciem ozdabia ubraniem swojej babci. Potem każdy w kolejce walczy z tym stworzeniem, jednak gdy nadchodzi kolej Pottera, Lupin nie pozwala mu na konfrontację. Przejmuje na siebie uwagę bogina, który zamienia się w księżyc w pełni. Młodzieniec myśli, że profesor uznaje go za zbyt słabego do walki.
„Ucieczka Grubej Damy”
Zaczyna się kolejna lekcja obrony przed czarną magią. Całej klasie podoba się sposób, w jaki Remus Lupin te lekcje prowadzi. Nikt nie zwraca nawet na uwagi Malfoy’a odnośnie jego ubioru. Zajęcia są ciekawe, Harry marzy o tym, by pozostałe przedmiot też były tak przyjemne.
Niestety lekcje jego przyjaciela, Hagrida, nie były tak lubiane. Główną przyczyną był incydent na pierwszej lekcji. Teraz gajowy przygotowywał do lekcji bezpieczniejsze stwory, które jednak były też nudniejsze.
Przyszedł czas na pierwszą wycieczkę do Hogsmeade. Harry dalej nie uzyskał żadnego zezwolenia na udział.
Ron kłóci się z Hermioną, bo jej kot próbuje złapać Parszywka, szczura chłopca.
Następnego dnia cała trójka udaje się na lekcję zielarstwa. Zauważają tam płaczącą Lavender Brown. Dowiadują się, że jej królik został zabity przez lisa, na co dziewczyna rozpłakana mówi, że mogła to przewidzieć. Zarzeka się, że przepowiednia ją o tym ostrzegała. Hermiona uporczywie doszukuje się w całości logicznego wyjaśnienia, ponieważ nie wierzy we wróżenie przyszłości.
Podczas gdy przyjaciele są na wycieczce, Harry włóczy się po szkole. Spotyka go Filtch, który każe mu iść do pokoju wspólnego, jednak młodzieniec udaje się do sowiarni odwiedzić Hedwigę. Po drodze spotyka profesora Lupina, który zaprasza go na herbatę. Podczas rozmowy Lupin przedstawia powody, dla których nie pozwolił na jego walkę z boginem.
W czasie uczty, z okazji Nocy Duchów, Gruba Dama zostaje zaatakowana przez nieznanego sprawcę, po czym ucieka ze swojego stanowiska. Uczniowie spędzają noc w Wielkiej Sali, natomiast na miejsce portretu Grubej Damy zostaje przeniesiony Sir Cadogan. W międzyczasie nauczyciele poznają od Irytka tożsamość włamywacza: Syriusz Black.
„Ponura przegrana”
Harry i Ron słyszą rozmowę Severusa i Dumbledore’a. Wynika z niej, że mistrz eliksirów podejrzewa kogoś z grona nauczycieli o to, że współpracuje z Syriuszem i pomógł mu dostać się do środka.
Na krótko przed rozpoczęciem meczu między Gryffindorem a Slytherinem Oliver Wood informuje, że z powodu kontuzji Malfoy’a będą grać przeciw Puchonom.
Na lekcji obrony przed czarną magią nie zjawia się Remus Lupin. Zastępuje go Severus Snape, który pomija wiele tematów i zaczyna lekcję na temat wilkołaków. Podczas zajęć zadaje pytania, na które Hermiona zna odpowiedź. Gdy dziewczyna odpowiada, Snape karze ją utratą punktów za to, że mówiła niepytana. Ron staje w jej obronie, przez co dostaje szlaban. Na koniec zadaje całej klasie absurdalnie długą pracę domową.
Podczas tego meczu dementorzy wkraczają na stadion przeszkadzając uczniom w meczu. Harry traci przytomność, przez co jego drużyna przegrywa mecz a Nimbus 2000 zostaje zniszczony.
„Mapa Huncwotów”
W związku z wydarzeniami podczas meczu, profesor Lupin obiecuje Harry’emu, że nauczy go jak walczyć z dementorami.
Ogłoszono kolejną wycieczkę do Hogsmeade. Harry już planował, w jaki sposób spędzi ten dzień w pokoju wspólnym, gdy Fred i George obdarowują go wyjątkowym prezentem: Mapą Huncwotów. Uczą go jak z niej korzystać, on natomiast używa nabytej wiedzy, by zwiedzić Hogsmeade. Tam spotyka się z Ronem i Hermioną, potajemnie ze sobą rozmawiają. Wtedy Harry podsłuchuje rozmowę nauczycieli, z której dowiaduje się, że Syriusz Black to jego ojciec chrzestny i zdradził on rodziców Pottera.
„Błyskawica”
Do Hagrida przychodzi list, w którym znajduje się wiadomość odnośnie ataku hipogryfa na Draco Malfoy’a. Nie zostaje on uznany za odpowiedzialnego za to wydarzenie, jednak Hardodziób zostaje oceniony surowiej. Uważa się go za niebezpieczeństwo dla uczniów i dlatego Hagrid ma się z nim stawić na przesłuchanie.
W czasie świąt Bożego Narodzenia Harry dostaje niezwykły prezent: nową miotłę. Jest to n

W tej chwili widzisz 50% opracowania

Streszczenie krótkie

W tej części przygód młodego czarodzieja Harry przygotowuje się do trzeciej klasy. Tym razem przeszkodą na drodze do szkoły zostaje ciotka Marge, która obraża jego rodziców. W złości zamienia ją w balon.
W lęku przed konsekwencjami ucieka z domu, gdzie zauważa w cieniu tajemnicze zwierzę. Na szczęście pojawia się magiczny autobus, Zabłąkany Rycerz, którego kierowca mu pomaga.
Harry, podając się za Neville’a Longbottom’a, dociera aż do Londynu. Tam trafia na Korneliusza Knota, okazuje się jednak, że nie zostanie przez niego ukarany. Spędza samotnie okres od przybycia w dniu urodzin do przedednia wyjazdu do szkoły. Spotyka się ze swoimi przyjaciółmi i wraz z nimi jedzie pociągiem na peronie 9 i 3/4, w międzyczasie dowiaduje się o polującym na niego Syriuszu Blacku.
W drodze do Hogwartu pociąg się zatrzymuje i wchodzi do niego dementor, który wywołuje w Harrym jego najstraszniejsze wspomnienia i powoduje jego utratę przytomności. Nie kończy się na poważnych obrażeniach dzięki obecności nowego nauczyciela Obrony Przed Czarną Magią – profesora Remusa Lupina.
Na pierwszej lekcji wróżbiarstwa Harry słyszy straszną wróżbę, że towarzyszy mu znak Ponuraka – omen nieszczęścia. Tego samego dnia ma też opiekę nad magicznymi zwierzętami, podczas której Draco ulega kontuzji.
Niedługo później, Harry, udaje się na pierwszą lekcję z profesorem, który go ocalił w pociągu. Pokazuje on uczniom bogina, jednak jedynie Potterowi nie pozwala na konfrontację z nim.
Harry próbuje przekonać kogo się da, żeby dali mu zgodę na wycieczki do Hogsmeade, niezbędna jest jednak zgoda rodziców, której nie otrzymał. Gdy pozostali byli w miasteczku, Harry spotkał Lupina i rozmawiał z nim na temat tego, czemu nie pozwolił mu walczyć z boginem.
W Noc Duchów, podczas uczty, Gruba Dama zostaje napadnięta i ucieka. Jej miejsce zostaje przekazane szalonemu rycerzowi Sir Cadogan’owi. Irytek wyjawia, że atak to sprawka Syriusza Black’a.
Pierwszy mecz przeciw Ślizgonom zostaje w ostatniej chwili przełożony, a tego dnia – zamiast Slytherin – stanie przed nimi Hufflepuff. Podczas meczu dementorzy ponownie powodują utratę przytomności Harry’ego. Tym razem zostaje też zniszczona jego ulubiona miotła.
Profesor postanawia nauczyć Harry’ego zaklęcia Patronus, by mógł się bronić przed kolejnymi atakami.
Przed kolejną wycieczką do Hogsmeade Harry dostaje prezent od Fred’a i Georg’a Weasley’ów: Mapę Huncwotów. Korzysta z niej i peleryny-niewidki, żeby dołączyć do przyjaciół poza szkołą. Przy okazji udaje mu się podsłuchać od nauczycieli, że Syriusz Black jest jego ojcem chrzestnym i zdradził rodziców Pottera.
Hagrid dostaje list od ministerstwa, w którym zawarta jest data sądu nad hipogryfem, który skrzywdził Malfoy’a.
Na Boże Narodzenie Harry dostaje najnowszą Błyskawicę. Hermiona ma obawy, że może miotła może być przeklęta, dlatego informuje o tym panią McGonagall.
Sam Potter ćwiczy z Lupinem patronusa, kt�

W tej chwili widzisz 50% opracowania

Recenzja książki

Ta, to znaczy trzecia, część Harry’ego Potter’a, to moim zdaniem jedna z – być może paradoksalnie – weselszych książek serii. Pierwszy raz przeczytałem ją, tak jak wszystkie książki serii (poza jedną, o czym wspomniałem w recenzji Czary Ognia), w podstawówce. To było tak dawno, że nawet nie pamiętam szczegółów. Fascynowała mnie historia tego chłopca, ten magiczny świat. Książki rozbudzały moją wyobraźnię, były – przynajmniej przez ten okres – paliwem moich marzeń. Być czarodziejem… To musi być cudowne. Magia zawsze należała do jednych z niespełnionych marzeń dziecięcych. Czytając właśnie Harry’ego Pottera mogłem się zagłębić w to, co było dla mnie niedosięgalne, czego pragnąłem w swojej niezadowalającej, mugolskiej codzienności. Kto by nie chciał posiadać zdolności lewitacji, poruszania przedmiotami – zdecydowanie za ciężkimi na siłę mięśni – na odległości, o których nawet olimpijscy sportowcy mogliby pomarzyć. Dlatego każdą kolejną książkę z serii chwytałem jak tylko skończyłem czytać poprzednią.

Książka jest napisana przez znaną nam dobrze – na całym świecie – Joanne Kathleen Rowling. Ta część została wydana w 1999 roku – w Polsce w roku 2001. Pisanie tej książki szło pisarce z łatwością, skończyła ją zaledwie rok po rozpoczęciu prac nad nią. Przez pierwsze dni po wydaniu sprzedano ten tytuł w sześćdziesięciu ośmiu tysiącach kopii oraz wygrał Nagrodę Książki Dla Dzieci Whitbread oraz Nagrodę Bram Stoker w 1999 roku i Nagrodę Locus za Najlepszą Opowieść Fantastyczną w 2000 roku.

Po raz kolejny chcę zauważyć, że książki są zbudowane w podobny sposób. Ograniczę się do wypisania, w jaki sposób ta budowa się ujawnia, natomiast chętnych poznania dokładnie tej budowy odsyłam do mojej recenzji książki „Harry Potter i Komnata Tajemnic”.

Książka zaczyna się w wakacje w domu Dursley’ów.
Harry naraża się wujostwu. Ma problem jak dostać się do Londynu i pojawia się rozwiązanie: Błędny Rycerz.
Potter poznaje w pociągu nowego nauczyciela Obrony Przed Czarną Magią.
Pojawiają się trudności w dotarciu do szkoły: atak dementora.
(Tutaj również pominę wyliczanie wszystkiego i przeniosę się od razu na sam koniec, ponieważ zaraz i tak omówię fabułę książki)
Na koniec Harry konfrontuje się z Syriuszem. Spodziewał się, że jest jego wrogiem, jednak okazuje się, że prawdziwym przeciwnikiem jest ktoś inny.
Harry stawia też na szali swoje życie, żeby uratować ważne dla niego osoby.

Do podsumowania tego zabiorę się na koniec. Musimy przecież wziąć pod uwagę jeszcze pozostałe wydarzenia, a tych było w tej książce sporo.

Po powrocie do szkoły wszystkie oczy znów były zwrócone na naszego protagonistę. Między innymi dlatego, że profesor Trelawney, na wszystkich zajęciach wróżbiarstwa, wróżyła Potterowi omen śmierci – Ponuraka.
Kolejną sprawą, przez którą Ślizgon

W tej chwili widzisz 50% opracowania

Plan wydarzeń

1. Przysłanie listów do Harry’ego z Hogwartu oraz od przyjaciół: Hermiony, Rona i Hagrida.
2. Pojawienie się w wiadomościach telewizyjnych informacji o zbiegłym więźniu Syriuszu Blacku.
3. Przybycie ciotki Marge.
4. W akcie wściekłości za obrażanie rodziców Potter nadmuchuje magicznie ciotkę.
5. Ucieczka z domu Dursleyów.
6. Spotkanie wielkiego psa w ciemnej uliczce.
7. Skorzystanie z autobusu dla czarodziejów – Błędnego Rycerza i ukrycie się pod tożsamością Neville’a Longbottoma.
8. Dotarcie Harry’ego do Dziurawego Kotła.
9. Spotkanie Pottera z Hermioną i Ronem.
10. Podsłuchanie rozmowy państwa Weasley o Syriuszu Blacku.
11. Podróż pociągiem do Hogwartu.
12. Omdlenie Harry’ego wynikające ze spotkania z dementorem.
13. Pierwsze zajęcia wróżbiarstwa, w trakcie których dochodzi do sprzeczki pomiędzy Hermioną a nauczycielką Trelawney.
14. Podczas lekcji o opiece nad magicznymi stworzeniami hipogryf Hardodziób, przyprowadzony przez Hagrida, atakuje Draco Malfoya.
15. Zaprowadzenie Draco do skrzydła szpitalnego.
16. Pierwsze zajęcia z obrony przed czarną magią w trakcie, których, każdy uczeń walczy z boginami – stworzeniami, przybierającymi kształt czyichś leków.
17. Uniemożliwienie Potterowi przez profesora Lupina walki z boginem.
18. Wyprawa do Hogsmeade, na którą Harry nie może się udać bez stosownego formularzu od opiekuna prawnego bądź rodzica.
19. Zaproszenie Pottera na herbatę do gabinetu profesora Lupina.
20. Rozmowa między Harrym i nauczyciele oraz wyjaśnienie powodu uniemożliwienia chłopcu walki z boginem.
21. Noc Duchów i zaatakowanie Grubej Damy przez Syriusza Blacka.
22. Spędzenie przez uczniów Hogwartu nocy w Wielkiej Sali.
23. Miecz Quidditcha pomiędzy Puchonami i Gryfonami.
24. Pojawienie się na stadionie dementorów.
25. Upadek Harry’ego z miotły i zniszczenie jego miotły.
26. Klęska Gryffindoru.
27. Podarowanie Potterowi Mapy Huncwotów przez Freda i George’a Weasley.
28. Udanie się Harry’ego pod peleryną niewidką do Hogsmeade.
29. Podsłuchanie rozmowy nauczycieli w gospodzie „Trzy Miotły”
30. Otrzymanie przez Hagrida listu nakazującego przybycie razem z Hardodziobem na przesłuchanie.
31. Podarowanie Harry’emy nowej miotły od nieznanego nadawcy.
32. Skonfiskowanie prezentu przez profesor McGonagall.
33. Prywatne lekcje Harry’ego u Lupina i uczenie się zaklęcia chroniącego przed dementorami –„Patronus”.
34. Oddanie chłopcu skonfiskowanej miotły.
35. Podejrzenie Rona, co do pożarcia jego szczura Parszywka przez kota Krzywołapa.
36. Zwycięstwo Gryffindoru w meczu Quidditcha z Krukonami.
37. Włamanie się Syriusz

W tej chwili widzisz 50% opracowania

Najważniejsze informacje

„Harry Potter i Więzień Azkabanu”
Jest to tom trzeci serii „Harry Potter”
Autor: J. K. Rowling
Pierwsze wydanie: lipiec 1999 roku przez wydawnictwo Bloomsbury Publishing
Narrator: trzecioosobowy, wszechwiedzący
Gatunek: powieść
Rodzaj literacki: epika

Czas i miejsce akcji: miejsca rzeczywiste (np. Londyn, Little Whinging), lokalizacje magiczne (np. Hogsmeade). Fabuła rozgrywa się od 13 urodzin Harry’ego do ukończenia trzeciego roku nauki w Hogwarcie

„Harry Potter i Więzień Azkabanu” stanowi kontynuację losów Harry’ego, który skończył 13 lat. Dowiadujemy się, że z więzienia dla niebezpiecznych czarodziei uciekł Syriusz Black. Harry jest sfrustrowany „nadmuchuje” ciotkę Petunię i ucieka z domu Dursleyów. Dostaje się do pubu „Dziurawy Kocioł”, gdzie spotyka się z ministrem magii Korneliuszem Knotem. Harry ma pozostać do końca wakacji w pubie i nie chodzić po mongolskim Londynie. Potter spotyka się z przyjaciółmi, z którymi udaje się do Hogwartu. W szkole dzieją się dziwne rzeczy. Hagrid jako nauczyciel od opieki nad magicznymi stworzeniami przyprowadza na zajęcia hipogryfa Hardodzioba, który atakuje Draco. Zwierzę ma zostać ścięte. Harry otrzymuje nową miotłę od nieznanego nadawcy. Potter odbywa kilka prywatnych lekcji u profesora Lupina, aby młodzieniec nauczył się zaklęcia „Patronus”, które odpędza dementorów – zjawy, które przebywają w Więzieniu Azkabanie, lecz przybyły do Hogwartu w celu odnalezienia Syriusza Blacka. Harry spotyka zbiegłego więźnia w postaci psa, który porywa Rona do Wrzeszczącej Cha

W tej chwili widzisz 50% opracowania

Charakterystyka bohaterów

Harry Potter
Harry Potter miał około 13 lat, w chwili, gdy poznał swojego ojca chrzestnego. Był synem Lily i Jamesa Potterów. Jego rodzice zostali uśmierceni z ręki Voldemorta, kiedy Harry był jeszcze niemowlęciem. Na czole chłopca pozostała blizna w kształcie błyskawicy jako symbol tego spotkania i przeżycia tak bliskiego kontaktu z Czarnym Panem. Harry ma czarne, zmierzwione włosy, które są często niesforne i zielone oczy. Nosił również okulary, ponieważ miał wadę wzroku. Mieszkał w domu wujostwa Dursleyów, którzy nie przepadali za siostrzeńcem. Harry był bardzo przebiegłym chłopcem, który podrobił zezwolenie wyjścia do Hogsmeade, aby spotkać się tam z przyjaciółmi. Kiedy uciekł z domu, po tym jak w złości nadmuchał ciocię Petunię, trafi na autobus dla czarodziei, w którym ukrył się pod tożsamością jego przyjaciela Neville’a Longbottoma. Potter bardzo lubił Hagrida oraz jego magiczne zwierzęta. Był bardzo smutny, kiedy dowiedział się, że Hipogryf Hardodziób zostanie zgładzony za zaatakowanie Draco. W celu uratowania zwierzęcia oraz swojego ojca chrzestnego Syriusza Blacka razem z Hermioną przeniósł się w czasie, co wskazuje na wielkie męstwo, miłosierność i odwagę chłopca. Harry jest bardzo utalentowanym czarodziejem, szybko nauczył się zaklęcia „Patronus”, dzięki któremu uratował przed dementorami Syriusza. Patronus Harry’ego przybrał postać białego jelenia.

Ron Weasley
Ron był bardzo wysoki jak na swój wiek. Był podobny do swoich rodziców i braci. Miał rude włosy i liczne piegi na twarzyczce. Uważał, że jest najgorszym czarodziejem w rodzinie, dlatego chciał to zmienić, ucząc się j

W tej chwili widzisz 50% opracowania

Rozprawka

„Harry Potter i Więzień Azkabanu” rozprawka
Temat: „Harry Potter i Więzień Azkabanu” jest książką edukacyjną, która może nas wiele nauczyć.

„Harry Potter i Więzień Azkabanu” jest powieścią młodzieżową, która wzruszyła serca wielu milionów fanów Harry’ego Pottera. Jest to trzecia część serii książek o małym czarodzieju, uczącym się w Szkole Magii i Czarodziejstwa Hogwarcie, napisana przez J. K. Rowling. Nikt chyba nie zaprzeczy, że w dziełach brytyjskiej pisarki możemy odnaleźć wiele uniwersalnych rad, które mogą pomóc zarówno młodszym, jak i starszym czytelnikom. Uważam, że książkę „Harry Potter i Więzień Azkabanu” możemy nazwać książką edukacyjną, ponieważ utwór ten uczy nas i zawiera ważne wskazówki, mówiące jak powinniśmy postępować. Tezę tę poprę następujący argumentami.
W „Harrym Potterze i Więźniu Azkabanu” profesor Remus Lupin wykorzystał lekcję z uczestnictwem boginów, aby nauczyć młodych czarodziei, czym jest strach i jak z nim walczyć. Powiedział, że nasze lęki chowają się w ciemnościach, pod zlewem, pod łóżkiem, w szafie. Ukrywa się w najgłębszych odmętach naszego umysłu i ujawnia się w najmniej spodziewanym momencie. Lupin uczy czarodziei, że aby zwalczyć nawet największy strach wystarczy obrócić go w żart. To jest najlepszy sposób, aby wyzbyć się wszelkich lęków i nabrać pewności siebie oraz odwagi, w momencie, kiedy jest to nam potrzebne.
Książka Rowling uczy, że nigdy nie jesteśmy sami, zawsze ktoś przy nas jest, zawsze komuś na nas zależy. Harry był zasmucony, że jego jedyną rodziną jest wujostwo Dursleyowie, którzy są dla chłopca niezwykle nieprzyjemni i oziębli. Kiedy młody Potter otrzymuje nową miotłę ma nadzieję, że pochodzi ona od kogoś z jego rodziny. Miał nadzieję, że nie wszystkich stracił. Kiedy dowiedział się, że zbiegły więzień z Azkabanu – Syriusz Black jest jego ojcem chrzestnym był przeszczęśliwy. Zrozumiał jednak, że nawet bez Syriusza nigdy nie był sam. Jego przyjaciele Hermiona i Ron bez zastanowienia przenieśli się w czasie z Potterem, aby pomóc mu uratować jego ojca chrzestnego. Zależało im na młodym czarodzieju, nie chcieli, aby stracił kolejnego członka rodziny, zaraz po tym, jak się o nim dowiedział. Harry pojął, że zawsze ma przy sobie wiernych przy

W tej chwili widzisz 50% opracowania

Bohaterowie

„Harry Potter i Więzień Azkabanu” najważniejsi bohaterowie:

Harry Potter – młody czarodziej, który był synem Jamesa i Lily Potterów, zamordowanych przez Voldemorta jeszcze kiedy Harry był niemowlęciem. Od tej pory młodzieniec mieszka u wujostwa Dursleyów. Młody Potter był średniego wzrostu chłopcem o krótkich, czarncyh, niesfornych włosach i zielonych oczach. Bardzo przypominał z wyglądu rodziców. Harry był niezwykle utalentowanym czarodziejem, szybciej niż jego przyjaciele nauczył się przywoływać Patronusa, zaklęcia którego uczył go Remus Lupin. Młody Potter był bardzo dobrym ścigającym podczas meczów w Quidditcha. Pewnego dnia otrzymał w Hogwarcie nową miotłę od nieznajomego adresata. Została ona jednak skonfiskowana przez profesor McGonagall. Harry dowiedział się, że zbiegły więzień z Azkabanu to jego ojciec chrzestny Syriusz Black. Był niezmiernie szczęśliwy, kiedy zrozumiał, że wciąż ma rodzinę (nie wliczając w to niemiłych Dursleyów), której zależy na nim.

Hermiona Granger – to młoda czarodziejka, która jako pierwsza w rodzinie posługuje się magią. Chce, aby jej rodzice byli z jej dumni, dlatego tez dużo się uczy, jest ambitna i inteligenta. Ma bujne, geste, brązowe włosy, które zazwyczaj są rozpuszczone. Do Hogwartu przybyła ze swoim rudym kotem Krzywołapem. Pewnego dnia podczas nauki odnalazła zmieniacz czasu, który pozwolił jej uczestniczyć w dwóch lekcjach na raz w tym samym czasie. Dzięki temu magicznemu urządzeniowi mogła z Harrym przenieść się w czasie, aby uratować Hardodzioba i Syriusz Blacka. Hermionie nie udało się wyczarować Patronusa, który miałby odpędzić de mentorów od Syriusza Blacka.

Ron Weasley – młody czarodziej, przyjaciel Harry’ego i Hermiony. Pochodził z biednej i wielodzietnej rodziny państwa Molly i Arthura Weasley; miał pięciu braci i młodszą siostrę Ginny. Bardzo przypominał z wyglądu rodziców i rodzeństwo. Miał rudą czuprynę i liczne piegi. Do Hogwartu przybył ze swoim szczurem o imieniu Parszywek, którego otrzymał od rodziców. Uważał się za gorszego czarodzieja od swoich braci, dlatego też chciał nauczyć się wielu zaklęć, aby to zmienić. Często

W tej chwili widzisz 50% opracowania

Opracowanie

Opracowanie książki „Harry Potter i Więzień Azkabanu”
Autorem książki jest J. K. Rowling, która utwór pt. „Harry Potter i Więzień Azkabanu” wydała po raz pierwszy w lipcu 1999 roku. Wydawcą był wówczas Bloomsbury Publishing. Książka do Polski trafiła dopiero nieco później niż w dniu premiery. Rodzajem utworu jest powieść, zaś rodzajem literackim epika. W książce występuje wszystkowiedzący narrator trzecioosobowy, który opowiada nam o wszystkich wydarzeniach, odczuciach bohaterów oraz ich myślach i planach.
Książka „Harry Potter i Więzień Azkabanu” opowiada o losach młodego czarodzieja Harry’ego Pottera, który dopiero co skończył 13 lat. Pewnego poranka dowiaduje się, że z wiezienia dla najgroźniejszych czarodziei uciekł jeden z więźniów – Syriusz Black. Do domu Dursleyów przyjeżdża dalsza rodzina, a Harry w napadzie gniewu nadmuchuje ciotkę Merge. Ucieka i natrafia na autobus dla czarodziei „Błędnego Rycerza”. Ukrywa się pod tożsamością swojego kolegi Neville’a. Dociera do pubu „Dziurawego Kotła”, gdzie spotyka Ministra z Ministerstwa Magii Korneliusza Knota. Młody czarodziej aż do końca wakacji wynajmuje pokój w „Dziurawym Kotle”. Następnie spotyka się z przyjaciółmi i udaje się z nimi do Szkoły Magii i Czarodziejstwa Hogwartu. Na miejscu okazuje się, że nieopodal szkoły przebywają dementorzy, poszukujący zbiegłego więźnia. Harry bierze udział w meczu Quidditcha, w trakcie którego atakuje go dementor. Profesor Remus Lupin uczy Pottera zaklęcia przywoływania Patronusa, które może odstraszyć dementorów. Pewnego dnia Harry otrzymuje zawiniątko, którym okazuje się być nowa miotła. Niestety zostaje ona skonfiskowana przez profesor McGonagall, która w obawie, że może pochodzić od Syriusza Blacka, woli ją odebrać chłopcu. Harry traci również Mapę Huncwotów, którą otrzymał od braci Rona. Pewnego dnia Ron zostaje porwany przez wielkiego czarnego psa i zaciągnięty między korzenie wierzby bijącej. Tam znajduje się Wrzeszcząca Chata, w której psem okazuje się być Syriusz Black. Nie ma on jednak złych zamiarów w stosunku do Harry’ego. Wyjaśnia, że jest ojcem chrzestnym Pottera. Odkrywa również, że szczur Rona – Parszywek, tak naprawdę jest zwolennikiem Voldemorta, który przyjął postać szczura, aby móc się ukryć . Syriusz chce oddać szczura w ręce dementorów, lecz złoczyńca ucieka. Syriusz zostaje ranny. A Harry, Hermiona i Ron po dotarciu do Blacka zostają otoczeni przez dementorów. Na szczęście ratuje ich Patronu. Harry myśli, że należy od do jego ojca. Niestety nie udaje im się uratować Syriusza. Na szczęście Hermiona pos

W tej chwili widzisz 50% opracowania

Czas i miejsce akcji

Harry Potter i więzień azkabanu to trzecia część całego tomu. Harry wraz z przyjaciółmi jest już w trzeciej klasie. Jest to rok szkolny 1993-1994. Początek utworu, tak jak poprzednie części swój początek ma jeszcze w trakcie wakacji. Kolejne część powieści to rok szkolny oraz zakończenie roku szkolnego.

Prawie cała akcja utworu toczy się na terenach Hogwartu. Nikt nie wie, gdzie dokładnie znajduje się ten zamek. Najprawdopodobniej znajdziemy go gdzieś na terenie Szkocji. Dla mugoli zamiast pięknego zamku ukazują się ruiny, z tabliczką o możliwości zawalenia ich zawalenia się. Jednym z pierwszych wspomnianych miejsc jest Privet Drive 4- dom Dursleyów. Chwilę czasu Harry błąka się po uliczkach mugolskiego miasta. Po biegach wydarzeń spowodowanych złością i rozgoryczeniem Harry trafia do Dziurawego Kotła w Londynie. Dziurawy Kocioł to pub w Londynie. Stanowi on też granicę między światem zwyczajnych mugoli, a światem czarodzejów. Chwilowo tam pomieszkując Potter często zwiedza i spaceruje ulicą Pokątną, na której znajduje się wiele magicznych sklepów, takich jak Bank Gringotta, Madame Malkin − szaty na wszystkie okazje czy też Magiczne Dowcipy Weasleyów. Tak jak co roku Harry, Ron i Hermiona oraz wielu innych uczniów udają się na stację King’s Cross, aby następnie wsiąść do Hogwart Express, który dowiezie wszystkich swoich uczniów do Szkoły Magii i Czarodziejstwa w Hogwarcie. Historia Hogwartu sięga aż do IX lub X wieku naszej ery. Czterech najpotężniejszych czarodziejów i czarodziejek postanowiło zbudować s

W tej chwili widzisz 50% opracowania

Geneza utworu i gatunek

Harry Potter to seria książek opowiadających o przygodach młodego czarodzieja i jego przyjaciół – Hermiony i Rona. J.K. Rowling, kiedy wsiadała do pociągu jadącego do Londynu nie wiedziała, że w trakcie podróży zacznie się jej przygoda z Potterem. Chciała jedynie znaleźć dogodne mieszkanie, ale nie sądziła, że będzie potrzebowała masę papieru i czegoś do pisania.
Harry Potter przyszedł jej do głowy, gdy siedziała w zatłoczonym pociągu. Podekscytowana tym pomysłem, niestety nie miała przy sobie nic, czym mogłaby pisać. Była zbyt nieśmiała, aby kogokolwiek poprosić o długopis czy ołówek. Dlatego też przez następne parę godzin siedziała i obmyślała fabułę Pottera. Pod koniec podróży miała prawie gotową część pierwszą i opis głównych postaci.
W wolnym czasie jeszcze tego samego wieczora zaczęła pisanie. Jednak skąd mogła wiedzieć, że 30 grudnia wydarzy się coś, co zmieni nie tylko książkę, ale i jej życie?
Jej rękopis ciągle się powiększał, zabrała go ze sobą do Manchesteru, gdzie się przeprowadziła. Już na tamten moment planowała więcej, niż tylko jedna część o Harrym, bo planowała już jego dalszą naukę w Hogwarcie, w świecie czarodziejów. Ale wszystko uległo zmianie, gdy 30 grudnia nadeszła okropna wiadomość – umarła rodzicielka Rowling.
Dziewięć miesięcy później wyjechała do Portugalii, chcąc wrócić z ukończoną książką. Pracowała tam jako nauczycielka języka angielskiego. Codziennie też o

W tej chwili widzisz 50% opracowania

Problematyka

„Harry Potter i więzień Azkabanu” jest trzecią częścią serii książek, które wyszły spod pióra brytyjskiej pisarki J.K. Rowling. Głównym bohaterem powieści jest młody chłopiec, znany powszechnie jako Harry Potter. Początkowo wychowuje się wśród zwyczajnych ludzi, zwanych mugolami, lecz potem trafia to świata czarodziejów, który staje się jego domem. Chłopiec dowiaduje się o swojej niezwykłości podczas jedenastych urodzin i pierwszy raz idzie do Hogwartu, Szkoły Magii i Czarodziejstwa. Poznaje tam Rona Wesleya oraz Hermionę Granger, którzy zostają jego przyjaciółmi. Harry jest sławny, ponieważ w dzieciństwie przeżył atak najsilniejszego czarnoksiężnika, który chcąc go zabić zostawia chłopakowi bliznę w kształcie błyskawicy na czole. Podczas każdego roku spędzanego w Hogwarcie główny bohater i jego przyjaciele przeżywają wiele różnych przygód.
W tej części trójka przyjaciół będzie musiała ponownie stawić czoła nieugiętemu czarnoksiężnikowi, Lordowi Voldemortowi, a konkretniej jego sługusowi. Lecz moim zdaniem w tej historii nie chodzi tylko o walkę ze złem. Uważam, że problematyką tego utworu jest zaufanie do innej osoby, wierność, oddanie, potęga zgody i przyjaźni, ukazanie jak wielka jest moc słów, tych dobrych i tych złych, a przede wszystkim znaczenie poznania prawdy. W tym utworze prawdą było wyjawienie sekretu parszywka, który okazał się Glizdogonem, sługą Lorda Voldemorta. Był tym, który zdradził miejsce pobytu rodziców Harry’ego i zabił mnóstwo ludzi, a potem ukrywał się przez dwanaście lat, by na końcu powrócić do swojego władcy. Na jaw wyszedł również fakt, iż Syriusz Black był w Azkabanie nie popełniając przestępstwa, o które został oskarżony oraz to, że był ojcem chrzes

W tej chwili widzisz 50% opracowania

Charakterystyka

Harry Potter i więzień Azkabanu – J.K. Rowling – Charakterystyka
Informacje o książce
Książka pt. „Harry Potter i więzień Azkabanu” (oryginalny tytuł to po angielski: „Harry Potter and the Prisoner of Azkaban”) została napisana przez J.K. Rowling (Joanne Kathleen Rowling). Jej pierwsze wydanie ukazało się 8 lipca 1999 roku, w Wielkiej Brytanii, w oryginalnym języku angielskim. Jej wydawcą było wydawnictwo Bloomsbury Publishing. W Polsce natomiast, w przekładzie Andrzeja Polkowskiego, za pośrednictwem wydawnictwa Media Rodzina, pojawiła się niecałe dwa lata później – 31 stycznia 2001 roku. Jest to trzecia z kolei część powieści fantastycznej, napisanej przez J.K. Rowling. Cała książka opiera się na świecie magicznym i walce ze złem. Opisuje losy młodego czarodzieja – znanego i popularnego Harry’ego Pottera. Utwór składa się z 22 rozdziałów.
W 2004 roku została wyprodukowana ekranizacja tej książki, pod tym samym tytułem. Jej premiera miała miejsce 31 maja tego samego roku, w którym została wyprodukowana, w Wielkiej Brytanii, dokładniej w stolicy tego kraju – Londynie. Wersja kinowa trwa 136 minut, natomiast wersja rozszerzona 141 minut (5 minut dłużej).
Krótkie streszczenie
Pewnego razu z oddalonego od ludzkości i bardzo pilnie strzeżonego więzienia – Azkabanu udaje się uciec Syriuszowi Blackowi, który został niesłusznie wrobiony w zabójstwo Petera Pettigrewa i innych dwunastu mugoli. Oprócz zwykłego więźnia, Syriusz to także ojciec chrzestny Harry’ego. W całej fabule tego tomu dowiadujemy się o nowym nauczycielu od Obrony Przed Czarną Magią, którym zostaje Lupin Remus. Harry ma także możliwość poznania przeszłości jednego z uważanych za najgroźniejszych nauczycieli – Severusa Snape’a. Gdy sięga do jego pamięci, dowiaduje się, że kiedyś był poniżany i nie lubiany przez kolegów, co bardzo denerwuje nauczyciela i od razu wyrzuca go z sali.
Harry odbywa także podróż do jedynej na świecie wioski w Anglii, w której mieszkają sami czarodzieje – Hogsmeade. W tym samym czasie jego tropem podążają groźni dementorzy – latające stwory, które potrafią wysysać radość, szczęście, a nawet dusze ludzi. Oprócz nich, główny bohater musi uważać także na Syriusza Blacka, który mimo poglądów chłopaka na tę sprawę, może okazać się dobrym człowiekiem.
Charakterystyka bohaterów
Harry Potter – niepozorny chłopak, który ma wielką moc. Ma czarne włosy i nosi okulary, najbardziej wyróżnia go blizna w kształcie błyskawicy na czole, która powstała po walce jego rodziców z Lordem Voldemortem. Harry uczęszcza do Szkoły Magii – Hogwartu. Jest bardzo ambitnym, lecz nie zawsze uważającym na lekcjach uczniem. Oprócz tego charakteryzuje go odwaga, silna wola i przyjacielskość.

Hermiona Granger – przyjaciółka Harry’ego i bardzo wrażliwa osoba. Ma umiejętność zamieniania się w kota, co odkrywa dopiero w późniejszych latach nauki. Ma długie i gęste brązowe włosy. Zawsze stara się stosować do zasad, jednak nie zawsze jej to wychodzi, gdy obok niej są jej przyjaciele. Jest pilną i ambitną uczennicą. Charakteryzuje ją troskliwość i przyjacielskość, a także nieustępliwo�

W tej chwili widzisz 50% opracowania
Cała szkoła w Twojej kieszeni

Sprawdź pozostałe wypracowania:

Język polski:

Geografia:

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto AdBlocka

Wykryto oprogramowanie od blokowania reklam. Aby korzystać z serwisu, prosimy o wyłączenie go.