Harry Potter

Recenzja książki

Moim zdaniem saga Harry’ego Pottera jest jedną z najbardziej udanych dzieł wszech czasów.
Dlaczego tak sądzę ? Otóż odpowiedź jest bardzo prosta, zachęca młodych czytelników do rozpoczęcia swej podróży w czytelnictwie, ukazuje wiele motywów życiowych, wartości, a także wiele innych, co postaram się udowodnić, a jeśli nie czytaliście Harry’ego Pottera postaram się Was zachęcić do zainteresowania się treścią książki.
Osobiście sama jestem ogromną fanką Harry’ego , ponieważ fenomen tej książki polega na tym, że na początku całej serii poznajemy małego chłopca, który jest całkowicie zagubiony, jego rodzice nie żyją, (ponieważ Voldemort ich zabił kiedy Harry był małym chłopcem) Harry wychowuje się u wujostwa. Zwłaszcza wuj Vernon nie szczędzi zadawania codziennych przykrości Harry’emu. W dniu 11 urodzin chłopca, niespodziewanie pojawia się Hagrid, gajowy z Hogwartu, szkoły magii i czarodziejstwa, który twierdzi, że młody jest czarodziejem i powinien w tym roku uczęszczać do tejże szkoły.
Harry przybywa o określonej porze na peron 9 i 3/4 skąd prawdopodobnie ma wyjechać pociąg do tajemniczej szkoły.
Jak wcześniej wspomniałam chłopiec był bardzo zagubiony, wystraszony, do momentu kiedy poznaje w pociągu swego najlepszego przyjaciela, Rona, który towarzyszy mu do końca sagi. Wówczas Harry staje się z każdym rokiem coraz pewniejszy siebie.
Książka zawiera mnóstwo mądrości i wskazówek jak powinniśmy żyć i się zachowywać. Warto wspomnieć o tym, że chłopiec co roku przechodzi przez wiele potyczek życiowych, a i tak nie poddaje się i idzie dalej przed siebie.
J.K Rowling napisała 7 tomów o młodym czarodzieju.
Książka została przetłumaczona na 49 języków, a
historia o Harrym jest znana na całym świecie.
Książka powinna wszystkich zachwycić choćby z tego względu, iż nie jest to zwykła książka fantasy,tylko jest to książka niesamowita, przy której możemy się wzruszyć, śmiać się razem z bohaterami, a także obawiać się o ich losy.
Ja sama zżyłam się z bohaterami jak nigdy dotąd.
Książka doczekała się również ekranizacji w roku 2001, jednak sądzę, że lektury są tak dobre, na tym samym samym poziomie, co filmy.
Harry poznaje podczas nauki w Hogwarcie dwójkę najlepszych przyjaciół, Rona i Hermionę , a także dowiaduje się o tym ,że jego ojcem chrzestnym jest Syriusz Black. Właśnie ten wątek pokazuje nam ludziom, którzy bardzo często oceniają ludzi ,,po okładce”, że nie zawsze na jakiego człowiek wygląda, takim jest.
Cenię tę sagę również za to ,że występuje tam bardz

W tej chwili widzisz 50% opracowania

Problematyka

Jedną z ciekawszych współczesnych propozycji dla młodych czytelników jest cykl książek o Harrym Potterze. Bohaterem jest nastoletni chłopiec, który mieszka u ciotki i wuja. Nie cieszy się jednak miłością bliskich. Można nawet stwierdzić, że jest w tej rodzinie niemile widziany. Mieszka w komórce pod schodami, nosi ubrania po starszym kuzynie.
Pewnego dnia jego życie się zmienia. Okazuje się, że Harry jest czarodziejem i ma się udać do specjalnej szkoły. W tym czasie odrywa także, że posiada pewne, niezwykłe umiejętności. Wkrótce jego życie nabiera tempa. Odwiedza go Hagrid i zabiera na zakupy, przed domem pojawia się tajemniczy kot. Przybysze ze świata magii budzą lęk ciotki i wuja i kiedy chłopiec wyjeżdża do Hogwartu, kamień spada im z serca.
Tymczasem bohater dowiaduje się, że nie jest skazany na smutne życie. Co więcej, jest osobą sławną, z którą wielu chce się zaprzyjaźnić. Poznaje Rona i Hermionę, którzy stają się jego najlepszymi przyjaciółki. Wspólnie z nimi przeżywa wiele przygód. Uczy się magii, rywalizuje z innymi w nauce i sporcie, przeżywa miłość. Dowiaduje się także coraz więcej na temat swoich rodziców, którzy byli wielkimi czarodziejami.
Seria utworów o hardym Potterze budzi wiele kontrowersji. Niektórzy przyjęli ją entuzjastycznie, zachwycają się pomysłowością autorki, urzeka ich los bohatera. Na uwagę zasługuje fakt, że J. Rowling stworzyła cykl nowy, świeży, atrakcyjny dla młodych czytelników. Akcja toczy się w świecie, który znają, a jednak odmiennym. Do Hogwartu można się bowiem dostać w bardzo krótkim czasie, z peronu znajdującym się w Londynie. Również w mieście znajduje się inny świat, w którym żyją czarodzieje. Jest to bardzo atrakcyjne dla dzieci i rozbudza ich wyobraźnię.
Jest jednak grupa odbiorców, którzy wypowiadają się bardzo krytycznie. Zarzucają, iż w kolejnych tomach jest zbyt dużo magii, pojawia się także motyw Złego, którego utożsamiają z szatanem. Opinie te wydają się jednak niesprawiedliwe. Cykl o Harrym Potterze to książka, która zawiera wiele wartości. Uwagę zwraca między innymi kontrast mi

W tej chwili widzisz 50% opracowania

Charakterystyka bohaterów

Głównym bohaterem powieści pt. ,,Harry Potter” jest właśnie Harry Potter.
Urodził się on 31 lipca i jest on synem Lily Evans i Jamesa Pottera. W 1981 w Halloween Lord Voldemort zabił jego ojca wraz z jego matką. Występuje on we wszystkich częściach ,,Harrego Pottera”. Dla mnie jest to bardzo fascynująca postać, która zmierza do swoich celów i się nie poddaje.

Drugą postacią jest Hermiona Granger, urodziła się 19 września 1979, jej ulubionym przedmiotem były zaklęcia z których zawsze była najlepsza. Jej rodzice są mugolami i pracują w zawodzie dentystycznym. Hermiona ma gęste, długie, brązowe i dość potargane włosy. Jest jedną z najważniejszych postaci w powieściach o Harrym Potterze.

Trzecią postacią jest Ron Weasley, urodził się 1 marca 1980. Jest on najlepszym przyjacielem Harrego Pottera, występował on tak jak Hermiona we wszystkich częściach powieści Harrego Pottera. Jego wygląd był typowy dla rodziny Weasleyów: rude włosy i piegowata cera, Był on wysoki, miał niebieskie oczy i długo nos. Miał on też liczne rodzeństwo. m.in. Freda i Georga czyli bliźniaków oraz siostrę Ginny.

Czwartą postacią jest Draco Malfoy, urodził się 5 czerwca 1980. Jego wielkim wrogiem jest Harry Potter. Występował również jak Hermiona i Ron we wszystkich częściach powieści Harrego Pottera. Jego ojciec był sługą Czarnego Pana czyli Lorda Voldemorta. Jego ojciec nazywał się Lucjusz Malfoy a matka Narcyza Malfoy. Jego ojciec kupił jego drużynie najnowsze miotły Nimbusy 2001. Zabił on najważniejszą osobę w Hogwarcie czyli Albusa D

W tej chwili widzisz 50% opracowania

Streszczenie

( I HARRY POTTER I KAMIEŃ FILOZOFICZNY) Saga książek o Harrym Potterze rozpoczyna się w momencie, gdy mały chłopiec zostaje ,,podrzucony” pod drzwi domostwa Dursleyów ze względu śmierci jego rodziców. Petunia, Vernon i Dudley, ich syn są najbliższą rodziną chłopca ze strony matki, dlatego zobowiązują się wychować małego.
Jest to rodzina całkiem normalna, trzymająca się z dala od wszelkich magicznych dziwactw.
Harry, mimo, iż wychowuje się z rodziną, nie jest szczęśliwy, ponieważ na co dzień musi znosić okropne dręczenie ze strony wuja, z resztą ciotka Petunia nie próbuje hamować męża, dlatego też w pewnym sensie przyczynia się do prześladowania Harry’ego.
Chłopiec znosi pastwienie się ze strony rodziny do dnia 11 urodzin, kiedy to zaczynają dziać się nieprzewidywalne, magiczne zdarzenia, które wuj Vernon próbuje zatamować, lecz nie daje rady.
Przychodzi wiele listów z tajemniczego ,,Hogwartu”, które są zaadresowane do chłopca.
Rodzina jest rozzłoszczona całą tą sytuacją i wynosi się na ,,odludzie”, niestety nawet i tam dosięgają informacje magiczne.
Podczas zawiei, tajemnicza, ogromna postać zaczyna walić w drzwi.
Po czasie okazuje się, że to Hagrid, gajowy z tego Hogwartu, jednak ten już nie zabrania chłopcu obejrzeć listu i jest wręcz wzburzony faktem, iż Harry nie wie czym jest Hogwart.
Z wielkim zapałem zabiera chłopca z wyspy, a następnie w towarzystwie Harry’ego udaje się na ulicę pokątną, aby przygotować chłopca na zbliżający się rok szkolny.
Na peronie, z którego Harry ma odjechać poznaje rodzinę Weasley’ów, ponieważ jest tak zagubiony, iż musiał się kogoś spytać jak dotrzeć na peron 9 i 3/4.
W pociągu poznaje swoich przyszłych przyjaciół Rona i Hermionę, którzy towarzyszą chłopcu do końca całej sagi.
W I roku w Hogwarcie uczniowie zapoznają się ze szkołą, Harry zostaje wybrany do drużyny Qudditcha, wówczas okazuje się on być mistrzem w tej grze.
głównie przeżywają pierwsze wspólne przygody, ale także zmagają się z rozwikłaniem tajemnicy kamienia filozoficznego. Pod koniec tej części Harry stawia się do pojedynku z Voldemortem, czarnoksiężnikiem, który zabił jego rodziców.
( II HARRY POTTER I KOMNATA TAJEMNIC)
Część druga jest to historia o komnacie tajemnic.
Harry ,,za złe zachowanie” ma zamontowaną kratę w oknie przez wuja, jednak nie pozostaje długo w niewoli, ponieważ Ron i jego bracia przybywają na pomoc, resztę czasu do powrotu do szkoły, spędza w tzw, ,,norze” czyli w domu Weasley’ów. Pomimo , iż jest tam ubogo, w przeciwieństwie do domu Dursleyów, w norze panuje miłość, szczęście rodzinne.
W tej części Harry poznaje bliżej młodszą siostrę Rona, Ginny.
Chłopcy spóźniają się na pociąg, gdyż próbując przejść przez ścianę, portal przejściowy na peron 9 i 3/4 zostaje zamknięty.
Chłopcy postanawiają pojechać samochodem ojca Rona.
Na drugim roku w Hogwarcie sporo się dzieje, Harry znajduje tajemniczy dziennik Toma Riddle’a, z którym konwersuje, dowiadują się o komnacie tajemnic, a także o ukrytym potworze, który petryfikuje ofiary.
Pod koniec roku Hermionę dopada potwór, jednak dziewczyna ma w zaciśniętej dłoni wskazówkę, która pomaga Ronowi i Harry’emu rozwikłać zagadkę kim jest potwór.
Chłopcy są jeszcze bardziej zdeterminowani, kiedy dowiadują się, że do komnaty tajemnic została zaciągnięta siostra Rona.
Harry wdaje się w kolejną konfrontację z osobowością Voldemorta tylko teraz jest to tylko ,,wspomnienie”.
Na szczęście dziewczynę udaje się wyciągnąć z lochów.
– (III HARRY POTTER I WIĘZIEŃ AZKABANU)
W tej części Harry poznaje mentora, profesora Lupina, który okazuje się później przyjacielem zmarłego ojca Harry’ego.
Na trzecim roku chłopiec dorasta bo ma już 13 lat.
Do Hogwartu zostali sprowadzeni dementorzy, postacie które przypominają duchy i wysysają z człowieka całe szczęście. Harry jest przez cały rok męczony przez te istoty, lecz dementorzy są potrzebni, aby chronić szkołę przed uciekinierem Azkabanu, Syriusza Blacka.
Harry uczy się w ciągu roku zaklęć takich jak m.in. Expecto Patronum, aby uchronić się przed dementorami atakującymi.
Na koniec roku Harry dowiaduje się, że zbrodniarz jest jego ojcem chrzestnym, chłopiec się załamuje, jednak dochodzi do spotkania, podczas którego okazuje się, że Syriusz został jako niewinny skazany do więzienia, zamiast Petera Pettigrew.
(IV HARRY POTTER I CZARA OGNIA)
Uczniowie po powrocie do Hogwartu dowiadują się o zbliżającym się niesamowitym wydarzeniu, bowiem o Turnieju Trójmagicznym.
Wszystko idzie

W tej chwili widzisz 50% opracowania

Streszczenie szczegółowe

Książka pod tytułem „Harry Potter i Kamień Filozoficzny”, autorstwa J.K. Rowling otwiera siedmiotomowy cykl fantastyczno-przygodowy dla dzieci i młodzieży. Zarówno powieści, jak i ekranizacja wytwórni Warner Bross oraz gry szturmem zdobyły serca fanów na całym świece. Książki sprzedały się w milionach egzemplarzy i stały się absolutnym fenomenem. Premiera odbyła się w dniu 26 czerwca 1997 roku w kraju ojczystym pisarki (Wielka Brytania), natomiast w Polsce wydawnictwo o nazwie Media Rodzina wydało pierwszy tom 10 kwietnia 2000 roku (w przekładzie Andrzeja Polkowskiego). W jednym zdaniu pisząc, pierwszy tom opowiada o młodym czarodzieju, tytułowym Harrym Potterze, który trafia do szkoły magii i poznaje swoich przyjaciół – Hermionę Granger i Rona Weasley’a. Książka otwiera pełną przygód historię o sile przyjaźni, lojalności oraz magii.

Rozdział pierwszy: Chłopiec, którzy przeżył.
Poznajemy małżeństwo Dursley’ów, którzy mieszkają przy ulicy Privet Drive, w domu numer cztery. Pan Vernon i pani Petunia mają syna o imieniu Dudley, który jest dla nich oczkiem w głowie. Pan domu, wychodząc do pracy mija dziwnie odzianych ludzi, czytającego kota, a wszyscy wokół zdają się mówić tylko o Harrym Potterze, co go irytuje. Późnym wieczorem, pod osnową ciemności, pod domem zjawia się Albus Dumbledore – szczupły człowiek z długą, siwą brodą. Nadchodzi także uprzednio widziany przez pana Vernona kot, po czym zmienia się w kobietę – Minerwę McGonagall. Kobieta i mężczyzna zaczynają rozmawiać o śmierci rodziców Harry’ego oraz o czarodzieju, Voldemorcie, który chciał zabić chłopca, ale mu się to nie udało, po czym tajemniczo zniknął. Po chwili zjawia się też bardzo postawny mężczyzna (Rubeus Hagrid), który trzyma niemowlę z charakterystyczną blizną na czole w kształcie błyskawicy. To właśnie malutki jeszcze Harry Potter. Chłopiec zostawiony położony wraz z listem pod drzwiami swego wujostwa. (Mama Harry’ego była siostrą pani Petuni.)

Rozdział drugi: Znikająca szyba.
Minęło jedenaście lat. Wuj i ciotka wychowali Harry’ego, jednak był on dla nich ciężarem i często mu dokuczali (łącznie z ich synem). Przez cały ten czas Potter jest przekonany, że jego rodzice zginęli w wypadku samochodowym i nikt nie powiedział mu szokującej prawdy. Oto dzień urodzin Dudley’a i rodzina wybiera się z tej okazji do zoo. Potter nie ma na to ochoty, ponieważ obawia się, że jak to bywa zazwyczaj, znów przydarzy mu się coś dziwnego i wujostwo będzie na niego złe. Podczas pobytu w zoo Harry odkrywa, że rozumie mowę węża (jest to brazylijski boa dusiciel), usadowionego za ogromną szybą. Gad opowiada chłopcu o swej niewoli. Tymczasem Dudley dokucza zwierzakowi i stuka w szybę, która nagle tajemniczo znika. Wąż ucieka i gryzie kuzyna Harry’ego w stopy. Rodzice obwiniają Pottera i zamykają go w jego malutkim pokoiku pod schodami, nie pozwalając zjeść kolacji.

Rozdział trzeci: Listy od nikogo.
Nadeszły wakacje, jednak Harry nie cieszy się z tego powodu, ponieważ po lecie będzie zmuszony iść do najgorszego w mieście gimnazjum. Chłopiec bardzo lubi naukę i chciałby trafić to lepszej szkoły, niestety taki zaszczyt należy się wyłącznie jego kuzynowi. Pewnego poranka Harry odkrywa list zaadresowany bezpośrednio do niego, jednak wuj nie pozwala mu go przeczytać. Wywiązuje się sprzeczka. Pan Vernon nie ustępuje, pozwala jednak chłopcu przenieść się do innego pokoju, położonego na piętrze. Następnego dnia pojawia się kolejny list i następnego kolejny i kolejny… Listy wlatują nawet przez komin. Zdenerwowany wuj pakuje rodzinę i wszyscy wyjeżdżają poza miasto. Tam również docierają listy do Harry’ego. Gdziekolwiek chłopiec się nie pojawia, tam nadciąga fala listów. Wieczorem, kiedy Potter wraz z wujostwem przebywa w odludnej chatce, rozlega się głośne pukanie do drzwi.

Rozdział czwarty: Strażnik kluczy.
Tajemniczy mężczyzna, dobijający się donośnie do drzwi, to Hagrid (strażnik klucza i gajowy ze Szkoły Magii i Czarodziejstwa Hogwarcie). Jego ogromna postawa i gęsta broda wywołują przerażenie u wujostwa. Mężczyzna, niezrażony reakcją jaką wywołał, wręcza chłopcu czekoladowy tort urodzinowy z napisem „Harry’emu w dniu urodzin”. Olbrzym opowiada Potterowi o jego rodzicach, o ich śmierci oraz fakcie, że walczyli z najpotężniejszym czarodziejem. Wyjaśnia również chłopcu, że on również jest czarodziejem, po czym wręcza mu list zapraszający do nauki w pierwszej klasie szkoły magii o nazwie Hogwart. Harry jest bardzo zdziwiony. Okazuje się, że wujostwo wiedziało o jego magicznych predyspozycjach i o fakcie, że trafi do tej szkoły. Postanowili jednak ukryć ten fakt, co złości Hagrida. Pan Vernon nie pozwala chłopcu odejść i obraża dyrektora szkoły. Nie kończy się to dobrze, gdyż Hagrid za pomocą magii „dorabia” Dudleyowi świński ogonek.

Rozdział piąty: Ulica Pokątna.
Następnego ranka Harry budzi się i uznaje, że to wszystko było snem. Obecność Hagrida szybko wybija mu z głowy tę myśl. Mężczyzna zabiera chłopca do Londynu, na ulicę o nazwie „Pokątna”. Aby się tam dostać, wchodzą na obskurne podwórko pubu, po czym Hagrid przekręca odpowiednie cegły w murze. Chłopiec jest zaskoczony. Olbrzym pokazuje Potterowi listę przedmiotów, które będą mu potrzebne w szkole (między innymi tiara, podręczniki, różdżka, kociołek oraz zwierzę). Wspólnie odwiedzają Bank Gringottta, w którym pracują gnomy i Harry odkrywa, że jego rodzice zostawili my spory majątek. Mężczyzna ukradkiem wynosi z banku jakieś pudełko, które skrzętnie chowa. Chłopiec kupuje rzeczy i kompletuje swą szkolną wyprawkę. W sklepie Harry poznaje jasnowłosego chłopca, który go irytuje wymądrzaniem się i niezrozumiałym słownictwem. Hagrid opowiada Potterowi o szkole i tłumaczy, że są w niej cztery domy o nazwach: Gryffindor, Ravenclaw, Hufflepuff i Slytherin. Następnie wręcza mu urodzinowy prezent – białą sowę, której chłopak daje imię Hedwiga. Ostatni sklep, jaki odwiedzili bohaterowie, to sklep z różdżkami. Mija nieco czasu, zanim Potter wybiera odpowiednią, jak się okazuje zrobioną z tego samego materiału, co różdżka Lorda Voldemorta. Następnie Hagrid wręcza Harry’emu bilet na pociąg i informuje, że jeśli ciotka i wuj będą dla niego niemili, ma dać znać poprzez sowę.

Rozdział szósty: Peron numer dziewięć i trzy czwarte.
Jest pierwszy września, Harry udaje się na dworzec King’s Cross, aby pojechać do szkoły. Chłopiec szuka peronu dziewięć i trzy czwarte, jednak okazuje się, że nie ma takiego, co wzbudza śmiech u wuja i ciotki. Wygląda na to, że nikt nie wie, gdzie jest taki peron. Nagle Potter spostrzega rudowłosą rodzinę, która rozmawia o szkole i postanawia podążyć za nimi. Miła pani wraz ze swym synem – Ronem – pomaga Harry’emu dostać się do miejsca docelowego (należało wejść w barierkę między peronami dziewiątym i dziesiątym). Nadjeżdża ciężki, ogromny parowóz. Okazuje się, że bracia Rona, bliźniacy o imionach Fred i George, słyszeli już o Harrym i nie dowierzają że to on. Podczas podróży do Harry’ego i Rona siedzących w przedziale dołącza dziewczyna – Hermiona Granger – która wydaje się być zbyt zarozumiała, pochodzi też z mugolskiej rodziny. Ron przedstawia koledze swego tłuściutkiego szczura o imieniu Parszywek. Chłopcy szybko zaprzyjaźniają się. Zjawia się też jasnowłosy chłopiec, którego Potter spotkał już wcześniej podczas zakupów, przedstawia się jako Draco Malfoy i jest niemiły dla Rona. Ostatnim etapem podróży jest przepłynięcie zaczarowanymi łódkami przez ogromne jezioro, co sprawia pierwszoroczniakom wielką frajdę.

Rozdział siódmy: Tiara Przydziału.
Wewnątrz szkoły uczniów wita pani profesor McGonagall, która prowadzi ich do Wielkiej Sali. Ogromne, przepiękne pomieszczenie, pełne magicznych przedmiotów, zrobiło spore wrażenie na Harrym i jego nowych przyjaciołach. Następuje ceremonia przydziału. Każdy uczeń z pierwszej klasy ma nakładaną Tiarę Przydziału (rodzaj nakrycia głowy), która jest magiczna i przypisuje ucznia do danego domu według następującego schematu: mężnych i odważnych do Gryffindoru, przebiegłych i sprytnych do Slytherinu, rozsądnych i sprawiedliwych do Hufflepuffu, pracowitych i wytrwałych do Ravenclawu. Harry prosi Tiarę o przydział do Gryffindoru, gdyż – jak się wcześniej dowiedział – to właśnie tam uczęszczali jego rodzice. Magiczna czapa zgadza się, mimo pewnego wahania. Hermiona i Ron również trafiają do tego domu. Po ceremonii rozpoczyna się uczta. Stoły wręcz uginają się od ilości pysznego jedzenia. Mimo iż panuje radosny nastrój, Harry czuje niepokój. Kiedy spogląda na niego złowrogowyglądający, kruczo włosy nauczyciel, chłopiec czuje ból w miejscu, w którym ma bliznę. Owym profesorem okazuje się Severus Snape, nauczyciel czarnej magii i tworzenia eliksirów. Nocą Harry’ego dręczy dziwny koszmar, którego nazajutrz już nie pamięta.

Rozdział ósmy: Mistrz eliksirów.
Harry zauważa, że wiele osób wpatruje się w niego i wskazuje palcami. Taka „sława” niezbyt mu odpowiada, gdyż wolałby skupić się na nauce. Lekcję obrony przed czarną magią prowadzi profesor Quirrell, który sprawia wrażenie wiecznie zlęknionego. Nauczyciel nosi na głowie sporych rozmiarów turban i prowadzi swe nauki w sposób dość nudny. Z kolei profesor Snape nie pozwala Harry’emu na nudę, gdyż jest dla niego złośliwy, a swą lekcję eliksirów traktuje jak okazję do dokuczenia chłopcu. Potter czuje, że profesor go nie lubi, ale nie ma pojęcia dlaczego. Z kolei jasnowłosy Draco Malfoy staje się pupilem Severusa, którego on wyraźnie faworyzuje. Po południu Harry, Hermiona i Ron opuszczają mury szkoły i udają się w odwiedziny do Hagrida, który mieszka w drewnianym domku na skraju Zakazanego Lasu. Jak sama nazwa wskazuje, uczniom nie wolno tam chodzić. Przed domem wita ich Kieł, olbrzymi pies Hagrida, który okazuje się być bardzo przyjacielski. Potter przedstawia swoich przyjaciół olbrzymowi. Podczas poczęstunku bohaterowie dowiadują się, że ktoś włamał się do Banku Gringotta, co było bardzo trudnym wyczynem ze względu na silne zabezpieczania. Nic nie zostało jednak skradzione, co wydało się przyjaciołom zastanawiające. Harry przypomina sobie o tajemniczym pudełku w banku, jednak Hagrid wyraźnie unika tematu.

Rozdział dziewiąty: Pojedynek o północy.
Pewnego dnia odbywa się pierwsza lekcja latania nam miotle. Harry i Hermiona bardzo denerwują się, a Draco stale im dokucza. Neville (uczeń pierwszego roku) niefortunnie spada z miotły i łamie sobie rękę w nadgarstku, a pani profesor idzie z nim na opatrunek, zostawiając uczniów samych. Pod jej nieobecność obowiązuje absolutny zakaz latania. Tymczasem Malfoy zabiera przypominajkę Nevill’a i złośliwie umieszcza ją na drzewie. Harry postanawia pomóc koledze i odzyskać magiczny przedmiot. Mimo zakazu, wsiada na miotłę. Draco ciska przedmiotem daleko, ale Potter go łapie. Wraca profesor McGonagall, która daje ostrą reprymendę Harry’emu. Chłopiec obawia się, że zostanie za karę wydalony ze szkoły, tymczasem okazuje się, że przejawia duży talent do popularnej w szkole gry o nazwie Quidditch. Niespodziewanie Potter zostaje przyjęty do drużyny na stanowisko „szukającego”. Harry dowiaduje się, że na tej samej pozycji grał również jego ojciec. Draco, wyraźnie zazdrosny, wyzywa Pottera na pojedynek o północy. Okazuje się, że to pułapka, gdyż Malfoy zawiadamia woźnego, aby spotkała ich kara. Chodzenie po szkole w czasie, gdy nie odbywały się lekcje, było surowo zabronione. Harry Potter, Hermiona, Ron i Neville uciekają w popłochu i trafiają do dziwnego miejsca, w którym znajduje się trzygłowy pies. Przyjaciołom udaje się uciec, ale spostrzegają, że stwór stoi na klapie i najwyraźniej pilnuje czegoś cennego. Harry dedukuje, że to musi być tajemnicza paczka, którą wcześniej Hagrid zabrał z banku.

Rozdział dziesiąty: Noc Duchów
Nazajutrz sowa przynosi

W tej chwili widzisz 50% opracowania

Plan wydarzeń

„Harry Potter i Kamień Filozoficzny” – J.K. Rowling

1. Rubeus Hagrid i zostawienie niemowlaka z blizną pod domem wujostwa.
2. Vernon i Petunia Dursley jako rodzice zastępczy dla małego Harry’ego.
3. Wycieczka do zoo i rozmowa Pottera z wężem boa.
4. Znikająca szyba w terrarium węża i kara dla chłopca.
5. Tajemnicze listy zalewające Pottera w każdym miejscu.
6. Poznanie przez Harry’ego Hagrida.
7. List zapraszający chłopca do nauki w Hogwarcie.
8. Prawda o śmierci rodziców i odkrycie magicznych zdolności przez Pottera.
9. Ulica Pokątna. Bank i zakupy wyprawki szkolnej.
10. Wybranie odpowiedniej różdżki przez Harry’ego.
11. Biała sowa o imieniu Hedwiga jako prezent urodzinowy.
12. Poszukiwania peronu dziewięć i trzy czwarte.
13. Harry Potter i Ron Weasley zostają przyjaciółmi.
14. Poznanie Hermiony Granger oraz Draco Malfoy’a.
15. Podróż zaczarowanymi łodziami do zamku.
16. Ceremonia Przydziału przez Tiarę oraz uczta w szkole.
17. Gryffindor jako nowy dom Harry’ego, Rona i Hermiony.
18. Lekcja obrony przed czarną magią i dziwny profesor Quirrell.
19. Severus Snape i nauka tworzenia eliksirów.
20. Wyraźna niechęć Snape’a do Pottera.
21. Odwiedziny Hagrida w chatce na skraju Zakazanego Lasu.
22. Informacja o włamaniu do Banku Gringotta.
23. Pierwsza lekcja latania na miotle.
24. Harry i niespodziewanie przyjęcie do drużyny w meczu Quidditcha.
25. Podstęp i pułapka Draco Malfoy’a.
26. Spotkanie z trzygłowym psem pilnującym tajemniczego przedmiotu.
27. Miotła „Nimbus Dwa tysiące” jako prezent dla Herry’ego.
28. Pierwszy trening przed meczem.
29. Noc Duchów i troll w budynku szkoły.
30. Ratunek dziewczyny w łazience przed

W tej chwili widzisz 50% opracowania

Bohaterowie

Bohaterowie powieści pt. ,, Harry Potter ”

1. Główny bohaterem powieści jest Harry Potter. Urodził się on 31 lipca 1980r. Jego rodzice nazywali się Lily Evans-Potter i James Potter, mieszkali oni w Dolinie Godryka.
2. Hermiona Granger, urodziła się 19 września 1979r. Jej rodzice nazywali się Pan i Pani Granger.
3. Ron Weasley, urodził się 1 marca 1980r. Jego rodzice nazywali się Molly Weasley i Artur Weasley.
4. Draco Malfoy, urodził się 5 czerwca 1980r. Jego rodzice nazywali się Narcyza Malfoy-Black i Lucjusz Malfoy.
5. Albus Dumbledore, urodził się w lipcu lub sierpniu 1881r. Jego rodzice nazywali się Kendra Dumbledore i Percival Dumbledore.
6. Lord Voldemort, urodził się 31 grudnia 1926r. Jego rodzice nazywali się Meropa Riddle z domu Gaunt i Tom Riddle.
7. Severus Snape, urodził się 9 stycznia 1960r. Jego rodzice nazywali się Eileen Snape z domu Prince i Tobiasz Snape.
8. Rubeus Hagrid, urodził się 6 grudnia 1928r. Jego rodzice nazywali się Olbrzymka Frydwulfa i Pan Hagrid.
9. Minerva McGonagal, urodziła się 4 października 1935r. Jej rodzice nazywali się Isobel McGonagall z domu Ross i Robert McGonagall.
10. Neville Longbottom, urodził się 30 lipca 1980r. Jego rodzice nazywali się Alicja Longbottom i Frank Longbottom.
11. Bellatriks Lestrange, urodziła się 1951r. Jej rodzice nazywali się Druella Black z domu Rosier i Cygnus Black.
12. Syriusz Black, urodził się 3 listopada 1959r. Jego rodzice nazywali się Walburga Black z domu Black i Orion Black.
13. Remus Lupin, urodził się 10 marca 1960r. Jego rodzice nazywali się Hope Lupin i Lyall.
14. Ginny Weasley, urodziła się 11 sierpnia 1981r. Jej rodzice nazywali się Molly Weasley zd. Prewet

W tej chwili widzisz 50% opracowania

Streszczenie krótkie

Saga o Harry’m Potterze zaczyna się przyprowadzeniem go przez Hagrida do domu jego wujostwa. Dowiadujemy się, że pokonał Czarnego Pana, nie wiemy jednak jak miałby tego dokonać. Dziesięć lat później widać, jak wielkim błędem było umieszczenie dziecka u państwa Dursley’ów. Bardzo go nie tolerują i nim pomiatają. Na szczęście podczas swoich jedenastych urodzin dowiaduje się, że jest czarodziejem i został przyjęty do Szkoły Magii i Czarodziejstwa w Hogwarcie. Tam poznaje nowych ludzi i nawiązuje przyjaźń z Ronem i Hermioną. Gdy dzieją się dziwne rzeczy, razem docierają do ich źródła. Na koniec roku szkolnego Harry toczy swoją pierwszą walkę ze złem, z Lordem Voldemortem. Po zwycięstwie okazuje się, że z przyjaciółmi pomógł swojemu domowi wygrać Puchar Domów. Po tylu sukcesach wraca na wakacje do Dursley’ów.

Niestety, wujostwo wciąż widocznie go nie znosi. Harry’emu ciągle na drodze do szkoły stają przeszkody, jednak mimo wszystko do niej dociera. Poznaje nowego nauczyciela Obrony Przed Czarną Magią, którego nie lubi ze względu na swoje narcystyczne zachowanie. W szkole zaczynają rosnąć ofiary, które zostały spetryfikowane przez nieznanego sprawcę. Przerażeni Harry, Ron i Hermiona obawiają się, że ich przyjaciel Hagrid może być za to odpowiedzialny. Gdy kończy się czas, a przyjaciółka zostaje spetryfikowana, chłopcy decydują się na brawurową akcję, dzięki której drugi raz ratują szkołę przed groźnym bazyliszkiem i kłamliwym profesorem oraz Hagrida przed zesłaniem do Azkabanu. Harry’emu udaje się jeszcze przed odjazdem dać wolność Zgredkowi, skrzatowi domowemu. Znów przyszła pora na powrót do domu.

Kolejne nieprzyjemne wakacje wśród mugolskich krewnych skończyły się tym razem katastrofą. Ciotka Marge, która odnosiła się bez żadnego szacunku wobec rodziców Harry’ego, poczuła jak to jest być balonem. Przerażony swoim zachowaniem Harry próbował uciec, jednak Minister Magii go znalazł i wyjaśnił, że nic złego się nie stało. Potter, eskortowany razem rodziną Weasley’ów i Hermioną, dotarł prawie bezpiecznie do szkoły. Prawie, ponieważ został w pociągu zaatakowany przez dementora. W taki nieprzyjemny sposób zaczął się trzeci rok nauki, podczas którego niejednokrotnie te stworzenia atakowały Pottera, a Syriusz kilka razy włamał się do Hogwartu. W międzyczasie toczył się proces zakończony decyzją o egzekucji Hardodzioba, który skrzywdził ucznia. Ostatecznie okazało się jednak, że Black nie był seryjnym mordercą, jak powszechnie sądzono. Dzięki magicznemu urządzeniu, które Hermiona dostała od Albusa Dumbledore’a, byli w stanie we dwójkę uratować hipogryfa oraz Syriusza i podarować im wolność. Niestety, w trakcie uciekł prawdziwy morderca, przez co nie można było udowodnić niewinności Blacka.

Ten rok szkolny, dla odmiany, nie zapowiadał dla Harry’ego żadnych trudności z wyjściem z domu, jednak tradycyjnie przed rozpoczęciem roku szkolnego – coś złego musi się wydarzyć. Tym razem to był atak zamaskowanych osób po zakończonym finale mistrzostw świata w quidditcha. Na szczęście dociera do szkoły cały i zdrowy. Nie wiadomo jak długo potrwa ten stan rzeczy, ponieważ zostaje ogłoszony Turniej Trójmagiczny, w którym zostaje – wbrew ograniczeniom regulaminu – jednym z reprezentantów. W niesamowity sposób radzi sobie ze wszystkimi postawionymi wyzwaniami, jednak chwilę przed końcem igrzyska puchar okazuje się być świstoklikiem. Konfrontuje się z Lordem Voldemortem i ucieka. Okazuje się, że Czarny Pan powrócił.

Tym razem, gdy Harry spędzał znów spędzał wakacje wśród mugoli, jego kuzyna zaatakowali dementorzy. Źle się zaczęło dziać na świecie. Jego decyzja, by obronić Dudley’a, niesie za sobą konsekwencje. Zostaje wyrzucony ze szkoły i dowiaduje się o Zakonie Feniksa. Udaje się z Arturem Weasley’em na nieplanowane przesłuchanie, na którym zostaje uniewinniony, dzięki czemu może wrócić do nauki. W szkole pojawia się nowa nauczycielka, która jest jedną z pracownic Ministerstwa Magii. Na prawo i lewo rzuca szlabanami i wpaja uczniom, że Lord Voldemort nie powrócił. Ponadto na jej lekcjach Obrony Przed Czarną Magią nie ma żadnej praktyki, przez co uczniowie się w ogóle nie uczą. Gdy zostaje Wielką Inkwizytor Hogwartu, zaczyna się robić zbyt niebezpiecznie. Harry prowadzi dla prz

W tej chwili widzisz 50% opracowania

Geneza utworu i gatunek

„Harry Potter” jest serią książek o przygodach młodego czarodzieja imieniem Harry Potter. Cykl J. K. Rowling opowiada o świecie magii, w którym dochodzi do potyczek miedzy dobrem i złem. Poznajemy tam Harry’ego Pottera, który jako jedyny przeżył spotkanie z Voldemortem, Czarnym Panem. Musi pokonać wiele przeszkód i trudności losu, aby pokonać go ostatecznie. Rowling uważa, że jej seria książek opowiada głównie o śmierci.
Seria składa się z siedmiu książek:
1. Harry Potter i Kamień Filozoficzny (pierwszy raz ukazał się w 1997 roku, w Polsce zaś w 2000 r.)
2. Harry Potter i Komnata Tajemnic (pierwszy raz ukazał się w 1998 roku, w Polsce zaś w 2000 r.)
3. Harry Potter i Więzień Azkabanu (pierwszy raz ukazał się w 1999 roku, w Polsce zaś w 2001 r.)
4. Harry Potter i Czara Ognia (pierwszy raz ukazał się w 2000 roku, w Polsce zaś w 2001 r.)
5. Harry Potter i Zakon Feniksa (pierwszy raz ukazał się w 2003 roku, w Polsce zaś w 2004 r.)
6. Harry Potter i Książę Półkrwi (pierwszy raz ukazał się w 2005 roku, w Polsce zaś w 2006 r.)
7. Harry Potter i Insygnia Śmierci (pierwszy raz ukazał się w 2007 roku, w Polsce zaś w 2008 r.)

Serię otwiera tom 1 „Harry Potter i Kamień Filozoficzny”,

W tej chwili widzisz 50% opracowania

Najważniejsze informacje

„Harry Potter” jest serią powieści, składającą się z siedmiu części. Opowiadają one o losach młodego czarodzieja Harry’ego Pottera. Poniżej przedstawiłam chronologiczną kolejność następowania po sobie książek.
Seria składa się z siedmiu książek:
1. Harry Potter i Kamień Filozoficzny (pierwszy raz ukazał się w 1997 roku, w Polsce zaś 2000)
2. Harry Potter i Komnata Tajemnic (pierwszy raz ukazał się w 1998 roku, w Polsce zaś 2000)
3. Harry Potter i Więzień Azkabanu (pierwszy raz ukazał się w 1999 roku, w Polsce zaś 2001)
4. Harry Potter i Czara Ognia (pierwszy raz ukazał się w 2000 roku, w Polsce zaś 2001)
5. Harry Potter i Zakon Feniksa (pierwszy raz ukazał się w 2003 roku, w Polsce zaś 2004)
6. Harry Potter i Książę Półkrwi (pierwszy raz ukazał się w 2005 roku, w Polsce zaś 2006)
7. Harry Potter i Insygnia Śmierci (pierwszy raz ukazał się w 2007 roku, w Polsce zaś 2008)

W poszczególnych książkach poznamy historie Harry’ego Pottera, którego rodzice zmarli w wyniku spotkania z Czarnym Panem – Lordem Voldemortem, złym czarodziejem, chcącym zgładzić młodego czarodzieja. Przeczytamy o wielu ciekawych jego przygodach: odnalezienie Komnaty Tajemnic, starciach Czarnym Panem, nauce zaklęć, walce z bazyliszkiem, poznanie ojca chrzestnego Harry’ego, który jest zbiegłym więźniem z Azkabanu. Po

W tej chwili widzisz 50% opracowania

Opracowanie

„Harry Potter” została napisana przez J. K. Rowling. Jest serią siedmiu książek: „Harry Potter i Kamień Filozoficzny”, „Harry Potter i Komnata Tajemnic”, „Harry Potter i Więzień Azkabanu”,„Harry Potter i Czara Ognia”, „Harry Potter i Zakon Feniksa”,„Harry Potter i Książe Półkrwi”, „Harry Potter i Insygnia Śmierci”.
Cały pomysł na stworzenie serii powieści powstał podczas podróży Rowling zatłoczonym pociągiem z Manchesteru do Londynu w 1990 roku. Jak sama pisarka powiedziała, zaczęła pisać Harry’ego jeszcze tego samego wieczoru. Warto pamiętać, że aktualna wersja historii zawartej w książkach, nie wyglądała tak od samego początku. Duży wpływ na utwór miała śmierć matki Rowling, w wyniku czego pisarka postanowiła uczynić Harry’ego sierotą, mieszkającą u wujostwa. Pomyślała, że nada to historii głębi, a postać będzie bardziej wyraźna.

O czym jest Harry Potter? Tak w skrócie:
W serii książek poznajemy historię młodego czarodzieja Harry’ego Pottera, który jako niemowlę stracił rodziców (Lily i Jamesa Potterów) z rąk Lorda Voldemorta, Czarnego Pana. Jako sierota zamieszkuje u swojego wujostwa – państwa Dursleyów. Kilka lat później dowiaduje się, że jest czarodziejem. Dochodzi również do kilku pierwszych starć z Voldemortem, który gromadzi sojuszników, aby pozbyć się chłopca, który jak głosi przepowiednia, ma moc zniszczenia Pana Ciemności. Voldemort w obawie przed tym chce pozbawić go życia. Harry’emu jednak pomagają przyjaciele m.in. Ron Weasley, Hermiona Granger, Albus Dumledore, Hagrid, profesor McGonagall, rodzice Rona i jego rodzeństwo, Syriusz Black, członkowie Zakonu Feniksa. Wszyscy potrafią zjednoczyć się przed obliczem nieuchronnego widma zwycięstwa Voldemorta, potrafią współdziałać, aby osiągnąć swój cel, gdyż wiedzą, jak wiele od nich zależy. Mają świadomość, że tak naprawdę nawet świat mugoli jest w ich rękach. Zdolni są do największych poświęceń – nawet do własnej śmierci w walce za dobre i szlachetne idee. W ostatniej części powieści Harry umiera, jednak nie pozwala, aby jego śmierć wszystko zniweczyła i uniemożliwiła pokonanie Voldemorta. Jest na tyle silny, że wraca do żywych i pokonuje Czarnego Pana.

Czas i miejsce akcji: fabuła dzieje się w czasach rzeczywistych w Londynie (np. peron 9 i ¾ ), magiczne lokalizacje: np. Ulica Pokątna, Hogsmeade, szkoła Hogwart. Historia rozgr

W tej chwili widzisz 50% opracowania

Rozprawka

O gargantuizmie spektakularnego sukcesu J.K. Rowling niech świadczy fakt, jak brutalnie niewielu twórcom – czy to filmowym, czy literackim – udało się wprowadzić swoje dzieła na szczyty mainstreamowego (z ang. głównonurtowego) Olimpu. I choć gronu sceptyków po nocach śnią się argumenty umniejszające skalę trudności dojścia do triumfu przez serię o Harry Potterze, niedopuszczalnym wręcz byłoby zlekceważenie formatu konkurentów, z którymi zmuszony był się zmierzyć książkowy Wybraniec. Bowiem Joanne, bo tak brzmi prawdziwe (i jedyne) imię autorki, o skrawek w blasku fleszy i sercach publiczności przyszło rozpychać się łokciami z prawdziwymi tuzami branży. Pokroju powracających w chwale „Gwiezdnych Wojen” oraz przeżywającej drugą młodość trylogii „Władcy Pierścieni”. Z dzisiejszej perspektywy uznać ten wyczyn za zwyczajne powodzenie to wyjątkowe niedopowiedzenie.

I tak przez przeszło dwie dekady Rowling zaliczała susami kolejne stopnie medialnej i biznesowej kariery, by w pewnym momencie osiągnąć według magazynu Forbes zawrotną wartość netto oscylującą wokół jednego miliarda dolarów. Przy akompaniamencie błyskawicznie rozrastającego się uniwersum „Wizarding World” jej status kobiety sukcesu zdawał się być nienaruszalnie przypieczętowany „wieczystą przysięgą”. Dziś jednak na pęczki jest osób, które najchętniej osierociłyby „Chłopca, który przeżył” raz jeszcze. Co zatem sprawiło, że w ostatnim czasie do antyklubu J.K. Rowling dokuśtykało tak liczne grono krytyków (jeśli uznać ich opinie za uzasadnione) bądź też zwyczajnych hejterów (jeśli z kolei uznać ich zdanie za bezpodstawne)? Czy faktycznie matka sukcesu „Harry Pottera” jest obecnie dla przyszłości swojego cudownego dziecka największym zagrożeniem?

Niczym więcej niż truizmem jest przyznanie, iż persony o tak szerokim kulturowym wpływie niosą na swych twórczych barkach wielowymiarową odpowiedzialność społeczną. Od osób, których nazwiska zapiszą się na stałe w historii ludzkości, a do tego niewątpliwie pretenduje J.K. Rowling, oczekuje się najzwyczajniej „czegoś więcej”. To właśnie krótkowzroczność i niedojrzała ignorancja dla kształtujących się ruchów w społeczeństwie postawiły udział Joanne w życiu własnej marki pod znakiem zapytania, na co dowody znaleźć można na ulicy. Te wręcz same pukają do drzwi, stawiając wykluczenie autorki z prac nad kolejnymi projektami z uniwersum w roli dodatkowego atutu tychże produkcji. Tak stało się w wypadku nadchodzącej wielkiej gry wideo „Hogwart.

W tej chwili widzisz 50% opracowania

Czas i miejsce akcji

Czas i miejsce akcji serii książek o przygodach czarodzieja Harry’ego Pottera

Czas akcji serii książek pn. Harry Potter
Akcja rozgrywa się w czasie rzeczywistym. Wszystko rozpoczyna się w pierwszy roku życia Harry’ego Pottera, kiedy to jego rodzice zostają zabici przez Lorda Voldemorta, a chłopiec przeżywa to spotkanie jako jedyny i na jego czole pojawia się blizna w kształcie błyskawicy. Miało to miejsce w 1981 roku. Następnie na kartach serii powieści czytamy o wydarzeniach z pierwszego roku nauki w Hogwarcie (1991–1992 rok), drugiego (1992–1993 rok), trzeciego (1993–1994 rok), czwartego (1994–1995 rok), piątego (1995–1996 rok), szóstego (1996–1997 roku). Następnie dowiadujemy się o wydarzeniach z czasów poszukiwania przez Harry’ego horkruksów Lorda Voldemorta w latach 1997–1998. Sam „finał” historii Pottera i Czarnego Pana kończy się w dniu 2 maja 1998 roku, kiedy doszło do Bitwy o Hogwart i pokonania Voldemorta przez Harry’ego, który powrócił ze zmarłych. Na samym końcu możemy przeczytać epilog historii, który ma miejsce 19 lat później po Bitwie o

W tej chwili widzisz 50% opracowania

Charakterystyka

Harry Potter to seria składająca się z 7 książek fantasy. Ich autorką jest brytyjska pisarka Joanne Murray, która pisze pod pseudonimem J. K. Rowling. Urodziła się ona 31 lipca 1965 roku w Chipping Sodbury. Seria książkowa opowiada o historii chłopca, którego rodziców zamordował groźny czarnoksiężnik Voldemort. Harry w swoje jedenaste urodziny dowiaduje się, iż jest czarodziejem oraz wyrusza w podróż do Hogwartu gdzie poznaje swoich najlepszych przyjaciół: Rona Weasley’a oraz Hermionę Granger. Chłopiec naznaczony blizną w kształcie pioruna uczy się magii, obrony przed nią i wielu innych rzeczy. Świat przedstawiony przez pisarkę jest równoległy do świata realnego, w książce nazywanego mugolskim. Głównym wątkiem powieści jest walka o dobro na świecie, na drodze którego stoi wyżej wspomniany czarnoksiężnik Voldemort. Walczy on o nieśmiertelność i panowanie nad światem.
Cała seria składa się z 7 książek, którego powstawały między latami 1997-2007. J. K. Rowling napisała również ósmą książkę opowiadającą o dorosłym życiu Harry’ego Pottera. Tym razem natomiast walkę o dobro stoczy jego syn Albus Potter wraz z córką Voldemorta – Doris Riddle. Książka ta nie wlicza się do serii, a jest jedynie kolejnym dziełem Rowling, opisującym świat magii.
Skład serii i lata publikacji:
1.”Harry Potter i Kamień Filozoficzny” – 26 czerwca 1997 r.
2.”Harry Potter i Komnata Tajemnic”- 2 lipca 1998 r.
3.”Harry Potter i Więzień Azkabanu” – 8 lipca 1999 r.
4.”Harry Potter i Czara Ognia” – 8 lipca 2000 r.
5.”Harry Potter i Zakon Feniksa” – 21 czerwca 2003
6.”Harry Potter i Książę Półkrwi” – 16 lipca 2005
7.”Harry Potter i Insygnia Śmierci” – 21 lipca 2007
Miejscem wydania serii o czarodziejach była Wielka Brytania. Książka napisana jest w języku angielskim, ale została przetłumaczona na ponad 80 języków, między innymi na język polski. Wydawcą był Bloomsbury Publishing, czyli brytyjskie wydawnictwo założone w 1986 roku przez Nigela Newtona. Pierwsze wydanie w Polsce ukazało się 10 kwietnia 2000 roku. Każda kolejna książka ukazana w Wielkiej Brytanii ukazywała się również w Polsce. Ostania powieść z serii miała swoją premierę 26 stycznia 2008 roku. Polskim wydawcom Harry’ego Pottera było Media Rodzina. Za przekład odpowiedzialny był Andrzej Polkowski. Seria o czarodzieju reprezentuje liczne gatunki literackie, takie jak: fantasa, powieść przygodowa, powieść młodzieżowa czy nawet dreszczowiec. Do roku 2018 sprzedaż światowa 7 książek osiągnęła 500 milionów pozycji, co jest najwyższym wynikiem spośród cyklów powieściowych. Niektóre książki z serii, pob

W tej chwili widzisz 50% opracowania
Cała szkoła w Twojej kieszeni

Sprawdź pozostałe wypracowania:

Język polski:

Geografia: