Harry Potter - Harry Potter – J.K. Rowling – Najważniejsze informacje

„Harry Potter” jest serią powieści, składającą się z siedmiu części. Opowiadają one o losach młodego czarodzieja Harry’ego Pottera. Poniżej przedstawiłam chronologiczną kolejność następowania po sobie książek.
Seria składa się z siedmiu książek:
1. Harry Potter i Kamień Filozoficzny (pierwszy raz ukazał się w 1997 roku, w Polsce zaś 2000)
2. Harry Potter i Komnata Tajemnic (pierwszy raz ukazał się w 1998 roku, w Polsce zaś 2000)
3. Harry Potter i Więzień Azkabanu (pierwszy raz ukazał się w 1999 roku, w Polsce zaś 2001)
4. Harry Potter i Czara Ognia (pierwszy raz ukazał się w 2000 roku, w Polsce zaś 2001)
5. Harry Potter i Zakon Feniksa (pierwszy raz ukazał się w 2003 roku, w Polsce zaś 2004)
6. Harry Potter i Książę Półkrwi (pierwszy raz ukazał się w 2005 roku, w Polsce zaś 2006)
7. Harry Potter i Insygnia Śmierci (pierwszy raz ukazał się w 2007 roku, w Polsce zaś 2008)

W poszczególnych książkach poznamy historie Harry’ego Pottera, którego rodzice zmarli w wyniku spotkania z Czarnym Panem – Lordem Voldemortem, złym czarodziejem, chcącym zgładzić młodego czarodzieja. Przeczytamy o wielu ciekawych jego przygodach: odnalezienie Komnaty Tajemnic, starciach Czarnym Panem, nauce zaklęć, walce z bazyliszkiem, poznanie ojca chrzestnego Harry’ego, który jest zbiegłym więźniem z Azkabanu. Poznamy wartość przyjaźni na podstawie relacji młodego Pottera z Ronem Weasley i Hermioną Granger.

Główni bohaterowie:
Harry Potter: czarnowłosy, zielonooki chłopiec, który w swoje urodziny dowiaduje się, że jest czarodziejem. Zaczyna uczyć się w Hogwarcie, szkole magii i czarodziejstwa. Poznaje tam wiele ciekawych osób i przyjaciół na długie lata. Jest ambitny, oddany i przyjacielski. Chce być jak najlepszym czarodziejem. Mieszka u wujostwa, państwa Dursleyów, gdyż jego rodzice zginęli z rąk Lorda Voldemorta.

Ron Weasley: najlepszy przyjaciel Harry’ego. Ma rudą czuprynę i wiele piegów. Pochodzi z biednej i wielodzietnej rodziny czarodziejów. Jest ambitny, ale i porywczy. Chce być lepszy od swoich braci.

Hermiona Granger: pochodzi z rodziny nie-czarodziejów. Jako pierwsza w rodzinie posługuje się magią. Jest mądra, jako pierwsza uczy się wszystkich zaklęć. Ma bujne, brązowe włosy i wystające przednie zęby.

Problematyka: Książki o Harrym Potterze opowiadają o wielkiej przyjaźni i oddaniu. Pokazują, że uczciwi ludzie są nagradzani a źli są ukarani. Występuje motyw walki dobra ze złem – Harry’ego z Voldemortem. Dobro zawsze zwycięża. Niestety zwycięstwo to okupione jest śmiercią wielu dobrych osób. Voldemort zostaje pokonany przez Harry’ego Pottera, który nie pozwala,aby jego śmierć umożliwiła triumf zła.

Cała szkoła w Twojej kieszeni

Sprawdź pozostałe wypracowania:

Język polski:

Geografia:

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto AdBlocka

Wykryto oprogramowanie od blokowania reklam. Aby korzystać z serwisu, prosimy o wyłączenie go.