Kamizelka - Kamizelka – Bolesław Prus – Problematyka

Nowela autorstwa Bolesława Prusa pt. „Kamizelka” opowiada o szczęśliwym, lecz ubogim małżeństwie. Pokazuje biedę i rozdźwięk pomiędzy bogatymi kapitalistami, a ciężko pracującą na ich bogactwo – warstwą robotniczą.
Pewnego dnia mężczyzna poważnie zachorował, miał krwotok. Jego zdrowie z dnia na dzień poczęło się pogarszać. Starał się bagatelizować objawy i zakłamywać rzeczywistość. Udawał, że wszystko jest w porządku, by nie martwić ukochanej. Nie stać ich było na podjęcie leczenia, mimo że oboje bardzo ciężko pracowali. Zanim tajemnica męża się wydała, codziennie ścieśniał kamizelkę, by małżonka była o niego spokojna. Niestety wkrótce prawda wyszła na jaw i okazało się, że choroba męża jest śmiertelna. Żona wpadła na podobny pomysł i każdego wieczoru przeszywała pasek od jego kamizelki. Sądziła, że ciasna kamizelka doda mężowi otuchy, bo dzięki temu będzie wierzył, że wraca do zdrowia. Niestety, jego stan bezustannie się pogarszał. Nie było dla niego ratunku i zmarł. Pozostała po nim tylko ten element jego garderoby, który trafił do kolekcjonera pamiątek.
Tytułowa kamizelka symbolizuje walkę niemożliwą do wygrania. Uświadamia nam, że dla takiego małżeństwa choroba lub śmierć któregoś z nich oznacza zgubę. Ratunkiem dla mężczyzny było przyjmowanie leków i opieka lekarska. Niestety to, co dla nas oczywiste, w XIX wieku było niedostępne dla przeciętnych ludzi, których skazywano w ten sposób na śmierć.

Cała szkoła w Twojej kieszeni

Sprawdź pozostałe wypracowania:

Język polski:

Geografia:

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto AdBlocka

Wykryto oprogramowanie od blokowania reklam. Aby korzystać z serwisu, prosimy o wyłączenie go.