Moralność pani Dulskiej - Moralność pani Dulskiej – Gabriela Zapolska – Bohaterowie

„Moralność pani Dulskiej” – Gabriela Zapolska – Bohaterowie
Aniela Dulska – (tytułowa pani Dulska); jest właścicielką kamienicy. To kobieta bardzo skąpa, chciwa i kłamliwa. Oszczędza na wszystkim na czym tylko się da, nawet na bilecie w tramwaju (każe córką się kurczyć, aby otrzymać tańszy bilet). Mimo że żyje w dostatku uważa, że chodzenie do teatru, kupowanie książek czy gazet to stara pieniędzy. Jest bardzo władcza i zaborcza. Swojemu mężowi wyznacza nawet odpowiednią ilość cygar. Po domu chodzi tylko w szlafroku, ma bardzo niedbały styl. Można śmiało powiedzieć, że jest bardzo apodyktyczna i terroryzuje wszystkim domowników. Do innych mieszkańców kamienicy jest bardzo oschła i krytyczna. Jest to bohaterka o bardzo negatywnych cechach, wręcz przerysowanych.
Felicjan Dulski – mąż Anieli, całkowicie jej poddany, można powiedzieć, że przez nią zastraszony. Biernie podporządkowuje się małżonce, która nawet wydziela mu pieniądze i cygara. Niewiele mówi, wręcz milczy. W całej sztuce wypowiada tylko jedno zdanie: „A niech was wszyscy diabli!!!”.
Zbyszko Dulski – syn Anieli i Felicjana. Stara się buntować przeciwko atmosferze panującej w domu, lecz jednocześnie zaniedbuje swoje obowiązki. Chce wyprzeć się zachowania matki, ale tym samym działa tak samo jak ona i jest jej podporządkowany jak ojciec. Na złość matce krzywdzi Hankę, mówiąc, że się z nią ożeni, a później wycofuje się z tej decyzji i rozwiązanie „problemu” zleca Anieli i Juliasiewiczowej.
Hesia – córka Dulskich. Bardzo imponuje jej zachowanie Zbyszka. Jednocześnie jest pełna energii, wigoru i temperamentu. Pragnie być dorosła, chodzić na tańce i do kawiarni. Źle zachowuje się w stosunku do Hanki. Wyśmiewa dobroć Meli i lekceważy swojego ojca.
Mela – córka Dulskich. Jest bardzo spokojna i wrażliwa, a jednocześnie naiwna. Jako jedyna w rodzinie bardzo współczuje Hance i chce jej pomóc. Ma zamiar wstąpić do klasztoru. Czuje się niezrozumiana przez rodziców i rodzeństwo.
Hanka – to służąca, bardzo wykorzystywana przez Zbyszka, z którym rozpoczyna romans oraz zachodzi w ciążę. Grozi Dulskiej sądem i alimentami, ponieważ chce, aby ta zapłaciła jej pokaźną sumę pieniędzy za wyrządzoną jej krzywdę.
Juliasiewiczowa – kobieta pozbawiona skrupułów, bardzo przebiegła. Pozuje na osobę nowoczesną, lecz jej wyzwolenie polega na ułożeniu sobie wygodnego życia poprzez łamanie zasad, a nawet ich brak.

Cała szkoła w Twojej kieszeni

Sprawdź pozostałe wypracowania:

Język polski:

Geografia:

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto AdBlocka

Wykryto oprogramowanie od blokowania reklam. Aby korzystać z serwisu, prosimy o wyłączenie go.