Moralność pani Dulskiej - Moralność pani Dulskiej – Gabriela Zapolska – Recenzja książki

Spotkanie z dziełem ,,Moralność Pani Dulskiej” autorstwa Gabrieli Zapolskiej stało się dla mnie niezwykle interesujące, ale też skłaniające do głębokiej refleksji, pomimo tego, że gatunkiem utworu jest komedia. Dramat został wydany 1907 roku w Warszawie, zaś premiera miała miejsce rok wcześniej w Krakowie.
Zanim zdążyłam przeczytać książkę już sam tytuł dał mi sporo do myślenia i jak się później okaże, wprowadził mały nieład. ,,Moralność” gdyż, zawsze kojarzyła mi się tak dostojnie i godnie. Człowiek moralny, czyli jaki? Jeszcze niedawno odpowiedziałabym, że świadomy, dojrzały i postępujący zgodnie ze swoimi zasadami, które określają normy, reguły życia. ,,Moralny” czyli także zdający sobie sprawę z tego, co jest dobre, a co złe, jednocześnie przyjmując także różne odcienie szarości, bądź też inną strefę koloru, niż tylko biel i czerń. Czy jednak na pewno moralność określa tylko tą jasną stronę człowieka? No właśnie…
Główną bohaterką komedii jest Pani Dulska. Intrygująca, pewna siebie, dominująca kobieta, która jednak niesie ze sobą całe mnóstwo negatywnych cech. Takich np. jak zakłamanie, dwulicowość czy pogardliwość. Jej mąż nazywa się Felicjan Dulski. To mężczyzna obojętny na wszystko i wszystkich. Woli unikać trudnych sytuacji dla własnej wygody i spokoju. Małżeństwo ma troję dzieci. Każde z nich posiada wyróżniającą się, kontrastową osobowość. Zbyszko- najstarszy syn, uwielbia imprezy, flirt, więc często wychodzi na noc do z domu, co nie podoba się jego mamie. Hesia z kolei jest podobna do Dulskiej. Lubi dyrygować, przejmować inicjatywę i być w centrum uwagi. Zaś Mela, najmłodsza córka małżeństwa, to spokojna, skromna i jednocześnie naiwna dziewczyna. Można więc zauważyć, że postacie są bardzo wyrysowane i kolorowe. Oczywiście nie wszystkich bohaterów poznajemy od razu. Nie wszystkich też zamierzam przytoczyć, bo to zaburzyłoby ciekawość i stopniowe wgłębianie się w fabułę. Charakterystyczni bohaterowie dodają wiele dynamizmu komedii oraz sprawiają, że łatwo zorientować się w ich charakterze postaci. Z tego powodu ,,Moralność Pani Dulskiej” może wydawać się być przewidywalnym utworem. Choć wiele na to wskazuje, bo fabuła jest prosta, teoretycznie nieskomplikowana i jednowątkowa, to książka jednak trzyma w napięciu do końca. Posiada nagłe zwroty akcji, które mogą okazać się nie lada zaskoczeniem. Łączy błahą treść z bardzo ważnymi problemami jakie porusza. Można by powiedzieć, że lektura składa się z podniosłości i upadłości jednocześnie. Właśnie to tworzy całość, bo intrygujące jest to, jak istotne sprawy mogą kryć się pod kartkami cienkiej, lecz także zabawnej książki. Autorka udowadnia, że nie trzeba pisać długo, aby móc poruszyć jednak szerokie i trudne aspekty życia, relacji międzyludzkich, hierarchii wartości jakimi się kierują się poszczególne osoby, a także rolę, którą chcieliby przyjąć w społeczeństwie, aby czuć się dobrze we własnej skórze. Właśnie, dzięki takiemu obrazowi Zapolska idealnie przedstawia krytykę i jej stosunek do mieszczaństwa. Ludzi, którzy wbrew pozorom powinni wykazywać się inteligencją i kulturą. Tu widzimy obłudę, egoizm i niekończący się fałsz. Te cechy są przeważające dla większości bohaterów książki. Utwór ukazuje obraz rodziny, na pozór zwyczajnej, niewyróżniającej się. Pewnie, łatwo się domyślić, że to tylko pozory, a za nimi kryje się cała lista innych nieprzewidywalnych zdarzeń, które być może przewrócą życie Dulskich do góry nogami. Komedia skupia też uwagę na tajemnicy, chęci zamiecenia pod dywan tego, czego się wstydzimy bądź chcielibyśmy, aby nigdy nie miało miejsca.
Wracamy więc do naszej tytułowej bohaterki- Pani Dulskiej. Pani, która wynajmuje mieszkania w pewnej kamienicy, w której sama też mieszka. Robi co tylko może, aby uniknąć, jak sama podkreśla ,,skandali”. Mogłoby to bowiem wywołać złą opinię u innych, przestawienie jej w złym świetle. Zbyszko flirtuje z Hanką. A kim jest Hanka? To służąca. Tylko służąca, więc dla Dulskiej jest ona mało wartościowa, delikatnie ujmując. Czy coś połączy Hankę ze Zbyszkiem? Co wywoła,, skandal” w rodzinie? Czy ktoś będzie wstanie sprzeciwić się tak czczonych przez panią domu zasadom? Kto namiesza i okaże się być niesamowicie wpływową osobą? A może w końcu wyjdą na jaw wszystkie brudy, tak długo skrywane? Czy Dulscy utrzymają swój autorytet, na którym tak zależy tytułowej bohaterce? I o co tak dokładnie chodzi z tą całą moralnością? Na te pytania, jak i inne poznamy oczywiście odpowiedź, gdy przeczytamy książkę.
Chciałabym jeszcze zaznaczyć, że oprócz bogatej problematyki jaką porusza utwór, jak już wiadomo, jest to komedia. Ma więc za zadanie rozbawić czytelnika. Jak można się domyślić, robi to doskonale. Dulscy są śmieszni i sprawiają że można naprawdę poprawić sobie humor. Dzięki temu, autorka znacznie poszerzyła sobie grono odbiorców, gdyż nawet młodsi czytelnicy, znajdą tu coś dla siebie. Choćby nawet we względu tylko na zabawną treść.
Książkę ,,Moralność Pani Dulskiej” mogę polecić więc każdemu, kto szuka niekonwencjonalnej fabuły, głębokiej problematyki zawartej w treściwej formie, a także każdemu, kto ma ochotę się pośmiać.

Milena Skóra

Cała szkoła w Twojej kieszeni

Sprawdź pozostałe wypracowania:

Język polski:

Geografia:

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto AdBlocka

Wykryto oprogramowanie od blokowania reklam. Aby korzystać z serwisu, prosimy o wyłączenie go.