Ogniem i mieczem - Ogniem i mieczem – Henryk Sienkiewicz – Charakterystyka bohaterów

Bohaterowie powieści „Ogniem i mieczem” Henryka Sienkiewicza
Jan Skrzetuski – był najpierw namiestnik, a potem porucznik chorągwi husarskiej. Jest dobrze zbudowanym, silnym dowódcą. Odznacza się odwagą, patriotyzmem i odpowiedzialnością. Jest wierny swojej ojczyźnie i kiedy jest ona w potrzebie to on nie waha się, żeby jej pomóc. Chyba jednymi z najważniejszych zalet Skrzetuskiego są bohaterstwo oraz poświęcenie się dla innych i swojej ojczyzny. Był chodzącym przykładem patriotyzmu. Mógłby oddać za ojczyznę nawet swoje życie. Bez chwili namysłu rusza na pomoc oblężonemu Zbarażowi. Kiedy widzi doszczętnie zniszczone miasto, decyduje się dalej walczyć. Jest doskonałym żołnierzem i dowódcą, który zawsze wszystkie siły podporządkowuje walce.
Jerzy Bohun – to podpułkownik i kozacki przywódca pełniący funkcje wojskowe a zarazem polityczne. Jest szczerze zakochany w Helenie, lecz ona nie odwzajemnia jego uczuć. Uważa, że jest za bardzo nachalny i okrutny. Bohun jest odważny i bardzo porywczy. Jest zakochany na zabój w Helenie, więc jest gotów poświęcić dla nie całą swoją sławę, na którą tyle pracował. Jest osobą bardzo cenioną wśród Kozaków. Ludzie śpiewają o nim różne pieśni, ponieważ uważają, że jest niepokonany i nie boi się śmierci. Jest bohaterem negatywnym ze względu na jego charakter. Wyróżniał się niepohamowaną radością i gniewem.
Helena Kurcewiczówna – to córka Wasyla. Została sierotą, więc została oddana w opiekę wujence Kurcewiczowej. Był bardzo piękną i uroczą panną. Jednak miała także swój temperamenty. Odznaczała się wyniosłością, gracją, odwagą i swoim nieskazitelnie czystym sercem. Widząc, że Bohun darzy ją głębszym uczuciem to ona odtrąca, ponieważ się go boi. Bowiem kiedy poznaje Skrzetuskiego jest wierna co do jego uczuć. Staje się kobietą silną, zdecydowaną i opanowaną. Cieszy się, że jej przyszły mąż odnosi takie sukcesy i podziwia go za to bohaterstwo i odwagę. Jest wręcz zaszczycona, że niedługo będzie miała takiego człowieka za męża.
Michał Wołodyjowski – to młody oficer. Jest bardzo dzielnym żołnierzem. Odznacza się odwagą, zdecydowaniem i zdyscyplinowaniem. Jest doskonałym dowódcą. Jednocześnie jest wierny przyjacielem. Bardzo szybko się zakochuje i często zmienia zdania co do swoich kobiet. Więcej możemy dowiedzieć się w trzeciej części Trylogii.
Longinus Podbipęta – był pochodzenia Litwińskiego. Służy w wojsku księcia Jeremiego Wiśniowieckiego. Jest bardzo silny i dobrze zbudowany. Możemy go jednocześnie nazwać dobrodusznym, a za drugiej strony bardzo naiwnym. Jednak staje się wśród innych obiektem drwin i szyderstwa. Cechuje go czystość myśli, prostota ducha i religijność. Podjął się ciężkiego zadania za wypełnienie swojego ślubowania. Mianowicie chciał przedostać przez łańcuch oblężenia i dotrzeć do króla. Prawie mu się to udało, ale pod koniec został wypatrzony przez Tatarów. Zginął godnie jako wzorowy i godny do naśladowania rycerz. Taka strata była ogromnym ciosem, bowiem wniósł on bardzo dużo do wojska i powinien zostać godnie zastąpiony na tym stanowisku.

Cała szkoła w Twojej kieszeni

Sprawdź pozostałe wypracowania:

Język polski:

Geografia:

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto AdBlocka

Wykryto oprogramowanie od blokowania reklam. Aby korzystać z serwisu, prosimy o wyłączenie go.