Opowieści z Narnii – Książę Kaspian - Opowieści z Narnii – Książę Kaspian – C.S. Lewis – Charakterystyka

Opowieści z Narnii – Książę Kaspian – C.S. Lewis – Charakterystyka
Informacje o książce
Książka pt. „Opowieści z Narnii: Książę Kaspian” (oryginalny tytuł po angielsku to: „The Chronicles of Narnia: Prince Caspian”) o tematyce fantastycznej, została napisana przez brytyjskiego pisarza C.S. Levisa (Clive Stapesa Levisa; 1898 – 1963r.). Jest to drugi z kolei tom z ciągu powieści: „Opowieści z Narnii”. Pierwsze wydanie utworu miało miejsce w 1951 roku, w Wielkiej Brytanii, w oryginalnym języku angielskim. W Polsce natomiast swoją premierę lektura ta miała aż 34 lata później – w 1985 roku, wydana przez Instytut Wydawniczy PAX, a przetłumaczona przez Andrzeja Polkowskiego (tłumaczył też m.in. Harry’ego Pottera). Książka składa się z 15 rozdziałów, każdy podobnej długości. Opowiada ona o niezwykłych przygodach czwórki rodzeństwa, w niezwykłym i pełnym magii świecie – Narnii. W tej części rodzeństwo Pevensie, składające się z dwóch dziewczyn i dwóch chłopców: Piotra, Edmunda, Zuzanny i Łucji, wyruszają w podróż, by pomóc prawdziwemu władcy całej Narnii – Księciu Kaspianowi, który walczy na śmierć i życie o odzyskanie tronu.
Do dzisiejszego dnia utworzono wiele adaptacji oryginalnej książki. Jedną z nich jest amerykańsko-angielski film o tym samym tytule, co książka, który został zekranizowany 16 maja 2008 roku. W Polsce pojawił się 30 maja 2008 roku.
Krótkie streszczenie
Po pokonaniu Białej Czarownicy, wiele się zmieniło w Narnii. Kiedyś, czwórka rodzeństwa była uznawana za królów i królowe, jednak gdy odeszli, szybko to się zmieniło. Otóż jak się dowiedzieli, od przypadkowo napotkanego karła Zuchona, różnica czasowa, pomiędzy światem ludzi a krainą pełną magii, jest ogromna. Gdy rodzeństwo wróciło następnego dnia do Narnii, okazało się, że minęło już kilka wieków, odkąd odeszli. Teraz, zamiast nich rządzi ród Telmarów. Ludzie, którzy do niego należą, nie uznają dobrych zasad, które panowały sprzed ich przyjścia na tron, a także sprzeciwiają się Aslanowi. Są oni okrutni dla ludzi i wszystko odbierają siłą. Gdy czwórka rodzeństwa dociera do Narnii, krainą tą rządzi bezlitosny Mizar. Jest on wujem Kaspiana, który miał prawowicie przejąć tron. Mizar podstępem zabija swojego brata, by dojść do władzy, jednak w tym momencie przeciwstawia mu się właśnie młody Kaspian. Jednak nie ma wystarczającej siły, by go pokonać, ponieważ popierają go jedynie konserwatywni, Starzy Narnijczycy. Skłania do Kaspiana do ucieczki z królestwa, lecz tylko na chwilę, ponieważ niedługo później z odwetem i pomocą Aslana oraz czworga rodzeństwa, pokonuje stryja i odbiera mu władzę, a także przywraca dawne zasady, tuż po tym, jak Lew koronuje go na króla Narnii. Wbrew wcześniej wyznawanym zasadom przez wuja Kaspiana, młodzieniec oszczędza go, zamiast go zabić.
Niestety jest też zła strona tej historii, ponieważ Atlas oznajmia dwójce z rodzeństwa, że zrobili się już za starzy, by nadal wracać do Narnii. Dlatego też musieli wrócić do domu, co było dla nich bardzo smutne.
Charakterystyka bohaterów
– Łucja Pevensie – najmłodsza z czwórki rodzeństwa, dość niska, za to bardzo ładna i jasnowłosa dziewczynka. Ma brązowe włosy i pogodny uśmiech na twarzy. Odkąd odkryła Narnię, nie zamierza z niej wychodzić, uznaje, że to właśnie ta kraina nadaje sens jej życiu. Dziewczynka jest pogodna, inteligentna i ma duże poczucie humoru. Gdy zajdzie potrzeba, wykazuje się sprytem i odwagą.

– Zuzanna Pevensie – najstarsza po Piotrze z rodzeństwa. Zachwycą swą urodą i sylwetką. Ma długie, czarno-brązowe włosy i oczy koloru błękitnego. Świetnie strzela z łuku, umie też dobrze władać mieczem. Wykazuje się trzeźwością umysłu, ponieważ nigdy nie podejmuje decyzji pod wpływem emocji. Zawsze dba o swoje rodzeństwo, próbuje zapewnić im bezpieczeństwo. Zuzannę charakteryzuje odwaga, ambitność, inteligencja i troskliwość.
– Piotr Pevensie – najstarszy młodzieniec z czwórki rodzeństwa Pevensie. Ma blond włosy i jest dość wysokim młodzieńcem. Mimo swojej pychy, zawsze dla niego najważniejsze jest zdrowie rodziny. Podczas pobytu w Narnii dojrzewa, zmienia swój charakter i dorośleje, z dość aroganckiego młodzieńca staje się mężczyzną. Piotra charakteryzuje spryt, odwaga i poświęcenie.

– Edmund Pevensie – trzeci w kolejności wieku, po Zuzannie z czworga dzieci państwa Pevensie’s. Ma brązowe, gęste włosy i dość zmienny charakter. Na początku wykazuje się chciwością, żądzą bogactwa i władzy, natomiast wraz z upływającym czasem pobytu zmienia się praktycznie całkowicie. Gdy po raz pierwszy przybywa do Narnii, myśli tylko o sobie, dopiero po zmianie swojego charakteru zauważa swoją rodzinę i zaczyna mu na niej zależeć. Można więc powiedzieć, że dorasta wraz z wiekiem.

– Książę Kaspian – miał zostać nowym królem Narnii, jednak z powodu obaw przed stryjem, musiał uciekać z królestwa. Podczas swojej podróży przez przypadek napotyka przeróżnych Narnijczyków. Opowiada im, co się stało, i że nadal nie dowierza, że istniejące tylko w bajkach stwory, tak naprawdę istnieją (np. karły, centaury i mówiące zwierzęta, w tym Atlasa). Wraz z nimi udaje mu się najechać na królestwo stryja Miraza. Po ich sukcesie, Kaspian postanawia oszczędzić krewnego. Książę ma brązowe, gęste i dość długie, jak na mężczyznę włosy. Niczego się nie boi i zawsze dąży do sprawiedliwości. Bardzo dobrze posługuje się mieczem, co czyni z niego świetnego rycerza. Charakteryzuje go inteligencja, spryt i przystojność. Ewidentnie podkochuje się w Zuzannie.

– Atlas – niesamowity lew, mieszkający w Narnii, o nadzwyczajnych umiejętnościach. Jednym z nich jest spryt, umiejętność mowy ludzkiej i walki. Cechuje go szlachetność, dobroć i odwaga. Zwierzę to ma złotego koloru sierść i ogniste oczy. Przeprowadza czwórkę rodzeństwa przez krainę i zawsze im towarzyszy, choć nie zawsze jest przy nich. Można rzec, że jest przyjacielem, który pojawia się w najważniejszych momentach, i wtedy, gdy najbardziej się go potrzebuje.

Ekranizacja
Adaptacja filmowa książki „Opowieści z Narnii: Książę Kaspian” została zekranizowana we współpracy Stanów Zjednoczonych (USA) i Wielkiej Brytanii. Pierwsza premiera tego filmu, w języku angielskim, miała miejsce 16 maja 2008 roku w stolicy Wielkiej Brytanii – Londynie. W Polsce natomiast na kinowych ekranach adaptacja ukazała się dopiero dwa tygodnie później – 30 maja 2008r. Czas trwania tego filmu wynosi 145 minut (2 godziny i 25 minut).
Reżyserem został Andrew Adamson, scenarzystami natomiast byli: Andrew Adamson, Christopher Markus oraz Stephen McFeely. Główne role obsadzili: Georgie Henley (jako Łucja Pevensie), Anna Popplewell (jako Zuzanna Pevensie), Skandar Keynes (jako Edmund Pevensie) ,William Moseley (jako Piotr Pevensie), Ben Barnes (jako Książę Kaspian) i Liam Neeson (jako Aslan, podkład głosowy). Filmowi została przyznana nagroda Teen Choice i 10 nominacji. Film mimo upływu niespełna 14 lat od daty jego produkcji, nadal cieszy się sławą i jest chętnie oglądany. Potwioerdza to portal Filmweb, który według oceny widzów, został oceniony na 6,8 gwiazdek z 10, co jest bardzo dobrym wynikiem.
Boxoffice
– Budżet na film: 225 000 000$ (dolarów; czyli 900 000 000 zł).
– Zarobki (ogólne, na całym świecie): 419 665 568$ (dolarów; czyli 1 678 662 272 zł).

– Zarobki (tylko w USA): 141 621 490$ (dolarów; czyli 566 485 960 zł).

– Zarobki (poza USA): 278 044 078$ (dolarów; czyli 1 112 176 312 zł).

– Zarobek na produkcji: 194 665 568$ (dolarów; czyli 778 662 272 zł).

Cała szkoła w Twojej kieszeni

Sprawdź pozostałe wypracowania:

Język polski:

Geografia:

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto AdBlocka

Wykryto oprogramowanie od blokowania reklam. Aby korzystać z serwisu, prosimy o wyłączenie go.