🎓 Poznaj Panda Genius – Twojego edukacyjnego superbohatera! https://panda.pandagenius.com/

Oto jest Kasia

Streszczenie

Książka “Oto jest Kasia” autorki Miry Jaworczakowej opowiada o ośmioletniej dziewczynce, która miała na imię Kasia i chodziła do drugiej klasy.
Ma ona starszego brata Jurka, który lubił składać różne rzeczy np. statki z papieru. Dziewczynka jest bardzo dobrą uczennicą, chwaloną i lubianą przez nauczycieli. Wolne chwile, przerwy w szkole spędza na grach, zabawach i rozmowach ze swoimi koleżankami. Zalety dziewczynki sprawiały, że była oczkiem w głowie rodziców i wybaczali jej różne kaprysy.
Kasia jako najmłodsza była rozpieszczana przez swoich rodziców i dziadka Hilarego. Rodzice dziewczynki to tata Zygmunt, który pracował w wydawnictwie jest bardzo zapracowany i często wyjeżdża z domu, ale bardzo kocha swoje dzieci i się o nie troszczy. Oraz mama Marysia, która jest bardzo opiekuńcza. Mama bardzo dbała o swoje dzieci, zwłaszcza troszczyła się o Kasię. Każdego dnia budziła dzieci do szkoły, pomagała się Kasi ubierać, robiła im śniadania. Niestety pewnego dnia było inaczej, mamy nie było z nimi. Tata powiedział tylko dzieciom, że mama wyjechała i wróci do nich za kilka dni, a wtedy będzie miała dla Kasi niespodziankę. Dziewczynka myślała, że dostanie super zabawkę, której będą zazdrościć jej koleżanki. Tego dnia, gdy mama wróciła do domu, w życiu Kasi pojawia się jej młodsza siostrzyczka Agnieszka, którą wszyscy się interesowali i poświęcali jej dużo czasu. Kasi nie spodobało się to i nie rozumiała, dlaczego tak jest. Dziewczynka była zawiedziona i nie wiedziała, po co jej nowa siostrzyczka i poprosiła mamę, by ją oddała.
Kasia zaczyna być niegrzeczna, źle się uczy w szkole – dostaje złe oceny, groziło jej nawet pozostanie na drugi rok w tej samej klasie, robi się niemiła dla koleżanek z klasy. Dodatkowo jej sytuację pogorszyło dołączenie do klasy nowej uczennicy – Anatolki, którą wszystkie dzieci od razu bardzo polubiły. Jej złe zachowanie widać też w domu. Kasia czuje się nieważna i niepotrzebna, zachowywała się źle, aby wymusić uwagę dorosłych. Pewnego dnia mama musiała wyjść na zebranie i Kasia została sama w domu z Agnieszką, ale dziewczynka nie chciała się opiekować siostrą tylko poszła bawić się swoimi zabawkami – lalkami, mała dziewczynka nie była pilnowana przewróciła się i zakrztusiła, dodatkowo w pokoju było otwarte okno i dziewczynka zmarzła. Przez to całe zdarzenie Agnieszka ciężko zachorowała. Okazało się, że młodsza siostra Kasi ma zapalenie płuc i musi dostać zastrzyki. Cała rodzina się tym bardzo martwiła. Od tego momentu Kasia zmieniła się, dziewczynka zaczęła się bawić ze swoją młodszą siostrzyczką, opowiadała o niej koleżankom z klasy. Pchała nawet wózek z dziewczynką podczas spaceru w drodze w odwiedziny do dziadka Hilarego. Kasia jest dumna z roli starszej siostry. Rodzice poprosili Jurka, by pomógł Kasi w lekcjach. Chłopiec nie chciał się zgodzić, jednak w końcu pomógł siostrze. Dzięki pomocy starszego brata Kasia zaczyna lepiej się uczyć i dostawać dobre oceny. Rodzice są z Kasi dumni i zadowoleni. Mi ta książka się bardzo spodobała i trochę nauczyła, bo sam mam dużo młodszą siostrę.

Plan wydarzeń

1.Informacje o postaci głównej bohaterki Kasi.
2.Kłótnia Kasi ze starszym bratem Jurkiem i okłamanie rodziców na temat powodu kłótni.
3.Niechęć Kasi do Antolki, nowej koleżanki w klasie i złe zachowanie wobec niej.
4.Smutek i tęsknota Kasi z powodu wyjazdu mamy.
5.Wiadomość dla Kasi o nadchodzącej niespodziance i oczekiwanie na powrót mamy.
6.Przyjazd mamy z młodszą siostrą Agnieszką i zdziwienie Kasi.
7.Zmiana w życiu rodziny – Agnieszka wymaga stałej opieki rodziców, którzy mają mniej czasu dla Kasi.
8.Niezadowolenie Kasi z powodu zachowania rodziców.
9.Pierwsze złe oceny w szkole i niewłaściwe zachowanie wobec koleżanek i kolegów, a najbardziej wobec Antolki.
Nieodrobiona praca domowa i kolejne kłamstwa Kasi.

W związku ze złymi ocenami Kasi informacja od nauczycielki o zagrożeniu w przejściu do następnej klasy.

Pomoc brata Jurka w lekcjach polskiego i matematyki.

Pilna nauka i poprawa stopni Kasi.

Agnieszka zostawiona sama z Kasią – niewłaściwe zachowanie w stosunku do młodszej siostry.

Zapalenie płuc Agnieszki przez zostawienie otwartego okna przez Kasię.

Przyjście pana doktora i wyzdrowienie Agnieszki.

Spóźnienie Antolki na lekcje z powodu opieki nad młodszym bratem i dyskusja klasie o młodszym rodzeństwie.

Zadowolenie Kasi z powodu posiadania młodszej siostry.

Poprawa zachowania wobec kolegów i koleżanek w szkole. Pogodzenie z Antolką.

Zmiana w zachowaniu Kasi, okazywanie miłości i zainteresowania Agnieszką.

Streszczenie szczegółowe

„Oto jest Kasia” to tytuł książki autorstwa Miry Jaworczakowej. Tak brzmi także zdanie rozpoczynające tę lekturę. Główną bohaterką jest książki Kasia, dziewczynka chodząca do drugiej klasy. Kasia mieszka na pierwszym piętrze domu znajdującego przy ulicy Wesołej jedenaście razem z mamą, tatą i starszym bratem Jurkiem. Jest najlepszą uczennicą w klasie, a jej najbliższe przyjaciółki to Ewka i Magdzia. Książka opowiada o szkolnych i rodzinnych przygodach dziewczynki. Pewnego dnia do klasy dołączyła nowa dziewczynka – Antolka. We włosach miała śliczną kokardę, czym wzbudziła zachwyt wielu uczennic. Zachwyt ten powiększył się, gdy uczennice dowiedziały się, że jej tatuś jest strażakiem! Kasi się to bardzo nie spodobało, gdyż wcześniej to ona była najbardziej lubiana. Od czasu, gdy pojawiła się nowa dziewczynka, wszyscy się nią zachwycali. Zazdrość Kasi spowodowała, że nie polubiła ona Antolki. Na przerwie zabierała jej skakankę i robiła jej na złość, nie chcąc jej oddać. Ewce i Magdzie, dziewczynkom, które były przyjaciółkami Kasi, nie spodobało się to, więc przestały ją lubić i przeszły na stronę Antolki. Kasia została sama i nie było jej tym dobrze. To nie był koniec niepowodzeń.
Pewnego poranka mamusia nie przyszła obudzić głównej bohaterki i jej brata, jak to zwykle robiła. Tata wytłumaczył Kasi i Jurkowi, że mama musiała wyjechać w nocy. Powiedział dzieciom, że mama wróci do nich za tydzień lub może nawet za dziesięć dni. Podczas jej nieobecności nic nie było takie jak zawsze. Tata nie wiedział, co się gdzie znajduje, nie nadążali z porządkami, a posiłki były przypalone lub rozgotowane. Dwa dni przed przyjazdem mamy tata zarządził porządki. Najwięcej pracy było z pastowaniem podłogi. Kasia poszła spać pierwsza, ale Jurek dalej pilnie pomagał ojcu. Pastowali i pastowali, ale podłoga za nic nie chciała błyszczeć. W końcu tata stwierdził, że wypastują tylko jeden pokój, a następnego dnia drugi. W końcu nadszedł dzień przyjazdu mamy. Kiedy Kasia wróciła ze szkoły, czekała na nią pewna niespodzianka. Okazało się, że mama wcale nie wyjechała daleko, tylko znalazła się w szpitalu, by urodzić córeczkę. Jurek i Kasia od teraz mieli nową siostrę, Agnieszkę.
W życiu Kasi zaszło dużo zmian. Nie polubiła Agnieszki jeszcze bardziej niż Antolki. A dlaczego? Dlatego, że odkąd się jej siostra urodziła, odkąd była najmłodsza w rodzinie, cały świat kręcił się wokół niej. A przynajmniej tak zdawało się Kasi. Teraz już nikt o niej nie pamiętał, nawet tatuś, który niegdyś zawsze jej we wszystkim dogadzał. Z powodu zazdrości o siostrę Kasia zaczęła gorzej się uczyć. Dostawała same dwójki. Wszystko po to, żeby sprawić przykrość rodzicom. Chciała też zwrócić na siebie ich uwagę. Rodzice zaczęli się o nią bardzo martwić. Kasia zrobiła się też bardzo nieposłuszna. Nie wykonywała poleceń rodziców i nie pomagała im przy opiece nad Agnieszką. W szkole natomiast zaczęła być niemiła dla koleżanek i kolegów. Psuła zabawę na przerwie wszystkim dzieciom, przez co przestała być przez nie lubiana. Na tym nie koniec kłopotów.
Gdy raz Kasia była w domu tylko z mamą i Agnieszką, do mamy przyszła jakaś pani, która powiedziała mamie, że za chwilę rozpocznie się ważne zebranie, na które musi przyjść. Mama nie wiedziała, co zrobić z Agnieszką i z Kasią. Pani zaproponowała, by zostawić Agnieszkę pod opieką Kasi, bo uznała, że Kasia jest już dużą dziewczynką. Mama się zgodziła, dając starszej córce kilka wskazówek. Między innymi nie kazała Kasi dawać siostrze nic do jedzenia. Poprosiła też, by zawsze reagowała, kiedy Agnieszka będzie płakała. Miała dużo do niej mówić, co zawsze uspokajało siostrę, a także zamknąć okno uchylone w pokoju, w którym Agnieszka spała. „Agnieszka popamięta” – pomyślała Kasia, gdy tylko mama zamknęła za sobą drzwi. Poszła bawić się do pokoju, nie zwracając uwagi na głośny płacz siostry. Po dłuższej chwili, gdy nie mogła wytrzymać już tego hałasu, poszła zajrzeć do pokoju. Gdy weszła do sypialni rodziców, zobaczyła, że silny wiatr otworzył okno na oścież, a Agnieszka leży odkryta w łóżeczku i płacze. Buzię miała wtuloną bardzo mocno w poduszkę. Po pewnym czasie Kasia zorientowała się, że dziewczynka się dusi i nie może oddychać. Kasia podbiegła do niej i uspokajając ją, ostrożnie obróciła ją na plecy. Zobaczyła, że dziewczynka jest cała zmarznięta. Zamknęła okno, okryła siostrę kocykiem i ogrzała ją swoim sweterkiem. Gdy wróciła mama, Kasia nie powiedziała jej o tym, co się wydarzyło. Agnieszka niestety rozchorowała się.
Następnego dnia do domu przyszedł doktor i zbadał małą. Okazało się, że siostra Kasi ma zapalenie płuc. Kasia czuła się winna. Mama dziewczynek nie wiedziała, jak to się stało, że Agnieszka zachorowała. Kasia wiedziała, że Agnieszka bardzo płakała i się męczyła, mama zaś nie spała po nocach. W końcu dziewczynka wyzdrowiała. Po tamtym wydarzeniu Kasia pokochała Agnieszkę i zawsze pomagała mamie się nią zajmować.
Tymczasem w szkole wychowawczyni zauważyła zmianę w zachowaniu Kasi i jej opuszczenie się w nauce. Postanowiła przeprowadzić z jej tatą rozmowę na ten temat. Parę dni później porozmawiała o tym również z dziewczynką. Wytłumaczyła jej, że takie postępowanie może prowadzić do pozostania następny rok w tej samej klasie.
Po tej rozmowie Kasia przemyślała swoje zachowanie. Dziewczynka bardzo chciała z powrotem zaprzyjaźnić się z Ewką, Magdzią, a nawet gotowa była zbliżyć się do Antolki. Wkrótce nadarzyła się do tego wspaniała okazja. Podczas klasowej wycieczki autobusem do lasu Kasia usiadła obok Ewki i spytała, czy na miejscu będzie mogła się pobawić z nią i z innymi koleżankami. Ewka zgodziła się pod warunkiem, że Kasia nie popsuje im zabawy. Dziewczynka zapewniła ją, że tego nie zrobi. Kiedy cała klasa dotarła na miejsce, wszystkie cztery dziewczynki  – Ewka, Magdzia, Antolka i Kasia – zaczęły wesołą i beztroską zabawę w chowanego na polance. Przez całą wycieczkę bawiły się naprawdę świetnie.
W dzień wolny od szkoły Kasia zdecydowała się zaprosić do siebie Antolkę, Ewkę i Magdzię. Chciała je ugościć najlepiej, jak potrafiła. Zaplanowała, że będą się bawić w cyrk i kalkomanię. Wszystko wcześniej przygotowała. Dziewczynki dawno u niej nie były, a dla Antolki była to pierwsza wizyta w domu Kasi. Gdy dziewczynki weszły do pokoju Kasi i Jurka, gospodyni przedstawiła im swoje pomysły na zabawę. Ku jej zdumieniu, dziewczyny nie miały zachwyconych min. Wręcz przeciwnie – Ewka i Magdzia głośno wyraziły swoje niezadowolenie. Wadą Kasi była jej ogromna potrzeba rządzenia zabawą i nieprzyjmowanie sprzeciwu koleżanek. Tylko Antolka milczała i wysłuchiwała tej burzliwej wymiany zdań. Gdy już miało dojść do kłótni, nagle zaproponowała zabawę w statek. Na szczęście wszystkim spodobała się jej propozycja. Pojawił się tylko jeden problem, gdy zaczęła się dyskusja, kto ma zostać kapitanem. Ostatecznie została nim Antolka, jako że to ona wpadła na pomysł zabawy w statek. Ta zabawa trwała bardzo długo. Statkiem zostało łóżko, na którym stały dziewczynki. Bawiły się w niezwykle groźny sztorm. Wiał straszny wicher, ale one mocno trzymały się burty, to znaczy poręczy łóżka.
W pewnym momencie ta zabawa im się znudziła. Postanowiły bawić się w mamy i córeczki. Bawiły się w to, dopóki koleżanki nie musiały wracać już do swoich domów. Tego dnia Kasia zrozumiała bardzo ważną rzecz. Nie zawsze trzeba pełnić najważniejszą rolę w zabawie, by ta zabawa była udana. Ustąpiła z roli kapitana, a i tak świetnie się bawiła.Książka bardzo mi się podobała. Gdy wzięłam ją do ręki, nie spodziewałam się, o czym będzie. Przygody Kasi są bardzo podobne do przygód moich i moich koleżanek. Historia z młodszą siostrą Kasi nauczyła mnie, żeby nie traktować rodzeństwa jako konkurencji. Ja także mam młodszą siostrę i tak jak Kasia czasem jestem trochę o nią zazdrosna. Ale bardzo ją kocham i nigdy bym nie chciała, by wydarzyło jej się coś złego. Ta książka mi o tym przypomniała.

Recenzja książki

Oto jest Kasia. – Mira Jaworczakowa – Recenzja książki

Książkę tą przeczytałam w klasie drugiej szkoły podstawowej. Zaczęłam czytać, ponieważ miałam ją jako lekturę zadaną przez moją wychowawczynię. Książka ta ma wiele lat, nawet mój tata czytał ją, gdy był małym chłopcem. Powiedział mi, że to była jego jedna z ulubionych książek. Przeczytałam ją w tydzień, bo była wciągająca i bardzo mi się podobała. To była moja pierwsza książka tej autorki. Czytałam ją w komputerze, ponieważ była już epidemia koronawirusa i nie mogłam jej wypożyczyć w bibliotece.
Głównym bohaterem tej opowieści była uparta dziewczynka o imieniu Kasia. Kasia miała 9 lat, oczy ciemne, buzię rumianą, włosy proste i brązowe, nosek troszkę zadarty. Wyobrażam ją sobie jako bardzo ładną, idealną dziewczynkę. Ale jestem ciekawa, czy była gruba czy chuda. Była wesoła i moim zdaniem trochę wredna i często kłamała. Bardzo lubiła się chwalić i wszystkim rozkazywać. Była również najlepszą uczennicą w klasie, chociaż to się później zmieniło. Kasia była także zazdrosna o swoją koleżankę Antolkę. Mieszkała z bratem Julkiem, z którym się często kłóciła i z rodzicami. Czuła się najważniejsza, dopóki nie przyszła na świat jej siostrzyczka Agnieszka. Kasi było trudno się pogodzić, że teraz mała Agnieszka jest w centrum uwagi. Było jej też trudno podzielić się z nią miłością i ją pokochać. Kasia przeżywała bardzo dużo zaskakujących i interesujących przygód. Niektóre przydarzały się w szkole, a niektóre w domu. Jej przygody były i śmieszne i straszne. Dzięki tym przygodom Kasia stawała się z dnia na dzień inna, i coraz lepiej rozumiała wszystkich wokoło siebie. Często postępowała bardzo spontanicznie i lekkomyślnie, dlatego każdy kolejny rozdział był ciekawszy od poprzedniego. Czasami było mi trudno oderwać oczy od książki i gdy na przykład miałam iść na obiad, to najpierw musiałam skończyć rozdział.
Była to jedna z moich ulubionych lektur. Bardzo polecam tę książkę szczególnie dziewczynkom, ale chłopcom także. Na pewno nie jest nudna, a zwariowane przygody zaskakują cały czas.

Problematyka

Książka pod tytułem „Oto jest Kasia’’ napisana przez Mirę Jaworczakową opowiada o pewnej drugoklasistce o imieniu Kasia. Mieszka w mieszkaniu z dwoma sypialniami, kuchnią i łazienką. Mieszka tam razem z mamą, tatą i starszym bratem Jurkiem.
Jurek był od niej starszy o trzy lata i chodził już do piątej klasy. Niestety Jurek dosyć często kłócił się z Kasią.
Po jakimś czasie okazało się, że Kasia i Jurek będą mieli młodsze rodzeństwo. Była nim dziewczynka o imieniu Agnieszka. Jurkowi od razu podobała się siostrzyczka, ale w Kasi Agnieszka wzbudziła wielką zazdrość. Dlatego że cała rodzina, bliższa i dalsza, przestała myśleć o Kasi na rzecz jej młodszej siostry.
Kasia była zazdrosna o jeszcze inną osobę. O Antolkę, nową dziewczynkę w jej klasie. Kasia nie była dla Antolki szczególnie miła. Zwłaszcza gdy zauważyła, że nowa dziewczynka gorzej się uczy. Jej najlepsze przyjaciółki Ewka i Magdzia przeszły na stronę Antolki i przestały ją lubić.
W końcu po jakimś czasie Kasia przekonała się do młodszej siostry i zaczęła ją kochać. Przestała w niej widzieć wroga.
Zrozumiała również że i Antolka nie powinna być jej konkurentką. Jej relacje z dziewczynką bardzo się polepszyły.
Książka opowiada o tym, że nie zawsze gdy coś nie idzie po naszej myśli musi być złe i że niektóre zmiany mogą wyjść nam na dobre. Bycie w centrum uwagi nie jest najważniejsze, trzeba dostrzec też inne osoby, które są wokoło i potrzebują pomocy i wsparcia. Niosąc pomoc może się to okazać bardzo fajnym sposobem na zaprzyjaźnienie się. Wygrywa miłość, pomoc i dobroć. Nie warto być w życiu zarozumiałym i skupiać tylko i wyłącznie na sobie uwagę. Książka przypomniała mi, by nie traktować innych z góry, dać każdemu szansę, by go lepiej poznać.

Streszczenie krótkie

Kasia była małą dziewczynką. Mieszkała z rodzicami i starszym bratem. Pewnego dnia Kasia pokłóciła się ze swoim bratem Jurkiem i okłamała rodziców na temat powodu kłótni. W Kasi klasie pojawia się nowa dziewczynka Antolka. Kasia źle się zachowywała wobec niej. Mama Kasi nagle wyjechała do Warszawy i dziewczynka została sama i było jej z tego powodu smutno. Kasia dostała od taty informację, że mama przywiezie niespodziankę. Kasia niecierpliwie czekała na powrót mamy. Gdy przyjeżdża, ku zdziwieniu Kasi zamiast niespodzianki przywozi Agnieszkę, czyli młodszą siostrę Kasi. Gdy Agnieszka pojawiła się w rodzinie, dziewczynka zauważyła różne zmiany np. rodzice zaczęli zajmować się głównie Agnieszką i nie mieli już czasu dla Kasi. Musiała robić większość rzeczy sama. Była z tego powodu smutna i zawiedziona. Kasia dostawała coraz niższe stopnie w szkole, bo myślała, że w ten sposób zwróci uwagę swoich rodziców. Dodatkowo źle się zachowywała wobec koleżanek i kolegów, a najbardziej wobec Antolki. Kiedy Kasia nie odrobiła pracy domowej, okłamała panią i dostała kolejną dwóję. W związku ze złymi stopniami nauczycielka powiedziała Kasi, że bardzo prawdopodobne jest to, że nie przejdzie do następnej klasy. Gdy Kasia się o tym dowiedziała, poprosiła o pomoc brata Jurka. Ten pomógł jej w nauce. Od tamtej pory Kasia starała się poprawić oceny i udało się to jej. Pewnego dnia Kasia została sama z Agnieszką. Dziewczynka płakała, a Kasia się tym nie przejmowała. Na złość otworzyła okno na oścież. Agnieszka piszczała i zaczęła się dusić. Dopiero to sprawiło, że Kasia zmieniła swoje zachowanie. Późnej okazało się, że Agnieszka dostała zapalenia płuc. Kasia miała z tego powodu wyrzuty sumienia. Lekarz, który przyszedł do domu, pomógł wyleczyć Agnieszkę.
Następnego dnia Antolka spóźniła się na lekcję z powodu opieki nad młodszym bratem, co stało się przyczyną dyskusji o młodszym rodzeństwie. Wydarzenia w szkole spowodowały zadowolenie Kasi z powodu posiadania młodszej siostry. Zmieniła też swoje zachowanie wobec kolegów i koleżanek w szkole. Pogodziła się też z Antolką. Najważniejsze było jednak to, że Kasia zaakceptowała młodsza siostrę i zaczęła ją kochać.

Najważniejsze informacje

Książkę pt. ,,Oto jest Kasia” napisała Mira Jaworczakowa. Autorka w swoich książkach opisuje dzieje bohaterów na tle życia szkolnego i stosunków panujących w rodzinie.
Główną bohaterką książki jest uczennica drugiej klasy – Kasia. W domu dziewczynka była bardzo rozpieszczana. Wszyscy poświęcali jej wiele uwagi, spełniali jej życzenia. Lubiła być w centrum zainteresowań. Często popisywała się. Chciała, by zawsze ją chwalono i podziwiano. W szkole koledzy patrzyli na to niechętnie. Uważali, że jest samolubna, zarozumiała.
Głównym problemem utworu jest zazdrość Kasi o miłość rodzicielską, w związku z urodzeniem się młodszej siostry Agnieszki. Książka zawiera wiele ciekawych i wzruszających scen z życia rodzinnego i szkolnego Kasi.
Pewnej nocy mama Kasi pojechała do szpitala. Domem zajął się tata. Tata niezbyt dobrze radził sobie z gotowaniem i sprzątaniem. Kasia nie mogła doczekać się powrotu mamy.
Gdy mama wróciła, Kasia dowiedziała się, że ma maleńką siostrzyczkę. Od początku jej nie lubiła, ponieważ życie rodziny skupiało się wokół maleństwa. Kasia była zazdrosna o Agnieszkę. Przestała uczyć się. W szkole otrzymywała słabsze oceny, nie uważała na lekcjach. Pojawiły się też kłamstwa. Dziewczynka czuła się skrzywdzona przez wszystkich. Na prośbę rodziców z pomocą przyszedł jej brat Jurek. W szkole poprawiły się relacje z koleżankami. Kasia zaczęła dostawać coraz lepsze stopnie.
Gdy Kasia została w domu sama z Agnieszką, nie zajmowała się nią. Agnieszka przeziębiła się i zachorowała. Kasia bardzo się tym przejęła. Od tego momentu zmieniła swoje zachowanie. Stała się miła, życzliwa dla innych. Znów poczuła się dzieckiem kochanym i szczęśliwym.

Bohaterowie

Główną bohaterką lektury pt. ,,Oto jest Kasia” – Miry Jaworczakowej jest uczennica drugiej klasy- Kasia. Autorka tak ją przedstawia na początku książki: ,,Buzia rumiana, okrągła, trochę nadąsana. Oczy ciemne, ani ładne, ani brzydkie- takie sobie zwyczajne, szarobure; nos odrobinę zadarty, włosy proste, przyczesane. Do tego jeszcze spódniczka w kratkę i sweter granatowy, własnoręcznie przez mamę zrobiony na drutach”.
Kasia to pewna siebie, przemądrzała, samolubna, kapryśna, nieczuła, czasami złośliwa dziewczynka. Uważa, że jest ,,pępkiem świata”. Wprost woła- patrzcie na mnie, podziwiajcie mnie. Koncentruje na sobie uwagę. W domu czuje się najważniejsza. Niezbyt chętnie pomaga. Jest przyzwyczajona, że wszystko jej się należy od życia. Dokucza bratu. Zdarza się, że kłóci się ze swoją mamą.
W szkole początkowo uczy się dobrze, z czego jej rodzice są zadowoleni, ale jest niekoleżeńska, czasami robi skwaszone miny, często z byle powodu obraża się. W zabawach chce być przywódcą, grać zawsze główne role.
Nie akceptuje swojej młodszej siostry Agnieszki. Jest o nią zazdrosna. Przestaje się uczyć. Nie ma koleżanki, której mogłaby się zwierzyć ze swoich problemów. Zmienia częściowo swoje zachowanie wówczas, gdy została z siostrzyczką sama. Okno było otwarte, dziecko przeziębiło się, zachorowało i mogło nawet umrzeć. Kasia wystraszyła się i mocno to przeżyła. Odtąd jej postępowanie zeszło na inne tory. Zauważyła swoje błędy. Stała się miłą, sympatyczną, życzliwą dziewczynką. W szkole koleżanki zaczęły się z nią przyjaźnić.
Jurek- brat Kasi był grzeczniejszy od siostry. Chętnie pracował w domu. Nie sprawiał problemów rodzicom. Pomagał Kasi w nauce. Był spokojny, uczynny, odpowiedzialny, życzliwy.
Rodzice Kasi – ulegają jej zachciankom i kaprysom. Po narodzinach Agnieszki powinni równo traktować swoje dzieci i wspólnie spędzać z nimi czas, tak, by starsze rodzeństwo nie czuło się ,,odtrącone” lub mniej zauważane. Można było szczerze porozmawiać z Kasią wskazując jej wady i wyjaśniając nieprzyjemne sytuacje.

Charakterystyka bohaterów

a) Kasia to główna bohaterka książki Miry Jaworczakowej pt. „Oto jest Kasia”. To dziewczynka o prostych włosach, okrągłej rumianej buzi, ciemnych oczach, z odrobinę zadartym nosem.
Kasia ma dwoje rodzeństwa. Poznajemy ją jako energiczną, ale zarozumiałą, niegrzeczną i rozkapryszoną dziewczynkę, która na wszystkich patrzy z góry. Lubi być w centrum uwagi, nawet kosztem naśmiewania się z innych. Uwielbia wzbudzać podziw. Dobrze się uczy, ale jest samolubna i zazdrosna. Kasia z niechęcią przyjmuje wieść o narodzinach siostry. Przestaje się uczyć i często dostaje w szkole dwóje. Pewnego dnia, kiedy jej mama musi wyjść z domu i zostawia małą Agnieszkę pod opieką Kasi, dziewczynka, zamiast opiekować się płaczącą siostrą, bawi się lalkami. W tym czasie w pokoju Agnieszki otwiera się okno, które było uchylone.  Dziecko marznie, a potem choruje. Kiedy Kasia dowiaduje się, że jej mała siostra ma zapalenie płuc, jest jej smutno, że wcześniej nie zaopiekowała się siostrą, tak jak prosiła ją o to mama. Zaczyna zauważać potrzeby koleżanek i bliskich jej osób.
b) Kolejnym bohaterem tej książki jest Jurek, starszy brat Kasi. To uczeń piątej klasy. Ma jasne kręcone włosy. Lubi grać w piłkę i majsterkować. Uczestniczy w zajęciach kółka mechanicznego i skleja statki. W wyniku próśb rodziców pomaga siostrze w nauce.
c) Agnieszka to siostra Kasi z malutką główką i bardzo czerwoną buzią. Ma ładne długie rzęsy i rączki jak kwiatuszki.
d) Ewka koleżanka Kasi. Ma jasne warkocze. Jest energiczna i koleżeńska. Staje w obronie Kasi i bardzo w nią wierzy, ale jednocześnie stara się być sprawiedliwą koleżanką.
e) Madzia to koleżanka Kasi z klasy. Jest koleżeńska, uprzejma i skromna, często bawi się z Kasią.
f) Anatolka to nowa koleżanka z klasy. Jest koleżeńska, lubi bawić się z Ewką i Madzią. Jej tata jest strażakiem. Jest zdecydowana, nie boi się przeciwstawić Kasi.
g) Zygmunt to tato Kasi. Jest stanowczy, ale wobec Kasi bardzo uległy. Bardzo kocha swoją córkę i ją rozpieszcza. Często wyjeżdża w podróże służbowe, nie zna się na prowadzeniu domu.
h) Marysia to mama Kasi. Jest troskliwa i opiekuńcza. Zajmuje się domem. Jest zdecydowana i nie lubi, gdy jej mąż rozpieszcza Kasię. Ma niebieskie oczy.

Czas I miejsce akcji

Książka, którą opisuje to: „Oto jest Kasia” Miry Jaworczakowej. Utwór jest bardzo ciekawy i imponujący toteż jest chętnie czytana przez dzieci. W dziele znajduje się niezwykle wiele wątków. Akcja powieści nie jest dokładnie przedstawiona, jednak jest to książka obyczajowa, więc czas toczy się tak samo, jak w chwili obecnej. Można stwierdzić, że jest to przełom 60/70 lat dwudziestego wieku. Miejsce również nie jest opisane dokładnie, ale zdarza się, iż dzieci są w Warszawie – stolicy kraju. W książce występuje dużo ważnych bohaterów, jednak głównym jest Kasia – tytułowa bohaterka. W utworze przedstawiona jest przyjaźń, miłość, dobroć oraz nieufność, zazdrość. Dziewczynka uczęszcza do drugiej klasy szkoły podstawowej. Zdarza się, że jest wyśmiewana przez znajomą z klasy Anatolkę, która pod koniec książki zostaje jej przyjaciółką od serca. W życiu dziewczynki pojawia się ktoś ważny… a mianowicie jej młodsza siostrzyczka, której bardzo nie lubi, jednak z czasem się to zmienia. W jej życiu ważną rolę pełniła jej mama, ponieważ była ciepła, opiekuńcza, otwarta, uprzejma i kochająca. Mama bardzo różni się od taty Kasi, ponieważ jest zawsze zapracowany i wiecznie nie ma dla niej czasu. Troszczy się o Agnieszkę i bardzo martwi go zachowanie Kasi, które z czasem się jeszcze bardziej pogarsza. Nie zgadza się na wyprawę do kina toteż maleje w oczach bohaterki. Kasia ma też starszego brata, który jest wzorowym synem i bratem, ponieważ doskonale rozumie Kasię oraz wyręcza rodziców w sprzątaniu mieszkania. Sądzę, iż ta książka jest warta przeczytania.

Geneza utworu i gatunek

Książka, którą opisuję nosi tytuł: „Oto jest Kasia” autorki Miry Jaworczakowej. Ten utwór jest bardzo chętnie czytany zarówno przez dzieci, jak i młodzież. Na jego podstawie powstała nawet adaptacja filmowa. Dzieło jest bardzo popularne i znane, a nawet stało się lekturą obowiązkową w szkole podstawowej. Gatunkiem książki pod tytułem: „Oto jest Kasia” jest fikcja. Ogólnie wyżej wymieniona książka jest obyczajowa, ponieważ opowiada o codziennym życiu tytułowej bohaterki. Zawarte są w niej wartości przyjaźni, miłości, zaufaniu i koleżeństwu. Głównej, a zarazem tytułowej bohaterce rodzi się mała siostrzyczka, z czego nie jest w pełni zadowolona, jednak po czasie bardzo ją kocha i jest w stanie oddać za nią nawet swoje życie. Osobiście polecam zapoznanie się z wyżej wymienioną książką, ponieważ jest bardzo fascynująca oraz możemy przeżywać w niej przygody wraz z bohaterami.

Opracowanie

„Oto jest Kasia” – Mira Jaworczakowa – opracowanieKsiążka „Oto jest Kasia” opowiada o losach Kasi, która ma osiem lat. Ma starszego brata, ale to ona jest oczkiem w głowie rodziców. Całej jej życie zmienia się o 180 stopni, kiedy dowiaduje się, że będzie miała siostrzyczkę. Nieszczęśliwa z tego powodu dziewczynka zaczyna się źle zachowywać – jest niemiła dla mamy, taty, brata, koleżanek, a swojej młodszej siostry początkowo nienawidzi. Zachęcam do przeczytania tej lektury!1) Bohaterowie:- Kasia – główna bohaterka, 8 lat i chodzi do II klasy. Ma proste włosy, ciemne oczy i zadarty nos. Jest bardzo zarozumiała i arogancka. Patrzy na wszystkich z góry. Pragnie być w centrum uwagi oraz wzbudzać podziw.
– Jurek – starszy brat Kasi. Chodzi do V klasy, ma krótkie, jasne, kręcone włosy. Jego pasją jest majsterkowanie i gra w piłkę.
– Mama Marysia – dobra, troskliwa oraz opiekuńcza kobieta
– Tata Zygmunt – rozpieszcza Kasię, jest wobec niej bardzo uległy. Bardzo często wyjeżdża w podróże służbowe.
– Agnieszka – młodsza siostra Kasi, niemowlak.
– Ewa – koleżanka Kasi. Energiczna, pomocna oraz koleżeńska dziewczynka.
– Anatolka – nowa dziewczynka w klasie Kasi. Bawi się z Ewą oraz Madzią. Nie boi się apodyktycznej Kasi.2) MIEJSCE AKCJI Akcja powieści ma miejsce w bliżej nieokreślonym polskim mieście. Wspominana jest także Warszawa – wyjeżdża do niej ojciec Kasi.3) CZAS AKCJICzas również nie jest dokładnie określony, można jednak domyślać się, iż są to czasy współczesne autorce, czyli lata 60. i 70. dwudziestego wieku.4) PLAN WYDARZEŃ1.Przedstawienie głównej bohaterki.2. Okłamanie rodziców i kłótnia z bratem Jurkiem.3. Poznanie nowej dziewczyny w klasie – Anatolki.4. Wyjazd mamy do szpitala i powrót z nowym członkiem rodziny.5. Poznanie małej Agnieszki przez Kasię.6. Niezadowolenie głównej bohaterki z powodu siostry.7. Zmiana trybu życia rodziny.8. Złość Kasi.9. Otrzymanie pierwszej złej oceny.10. Niechęć do Anatolki.11. Kłamstwa Kasi.12. Agnieszka pod opieką Kasi.13. Ciężka choroba niemowlaka.14. Wyrzuty sumienia.15. Wyzdrowienie Agnieszki.16. Dobre zmiany.

Charakterystyka

Kasia to główna bohaterka utworu już znanej nam wszystkim autorki Miry Jaworczakowej. Ma osiem lat i jest uczennicą drugiej klasy szkoły podstawowej.
Dziewczynka ma dwójkę rodzeństwa – starszego brata Jurka, chodzącego do piątej już klasy i młodszą od niej siostrzyczkę Agnieszkę. Jest bardzo ładna, ma okrągłą, rumianą buzię, proste włosy, odrobinę zadarty nos i ciemne oczy. Do pewnego momentu była rozpieszczona, zarozumiała, zazdrosna i samolubna – często się nadąsała i obrażała na innych. Bardzo lubi być w centrum uwagi, nawet kosztem krzywdzenia innych naśmiewając się z nich. Dobrze się uczy i nauka nie sprawia jej większego problemu. Pewnego dnia Kasia dowiedziała się, że w domu pojawi się nowy członek rodziny. Ta wieść była nie do zniesienia dla niej, przez to zaczyna się słabiej uczyć, nie dostaje już samych piątek i szóstek, a z koleżankami nie dogaduje się najlepiej. Po narodzinach jej młodszej siostrzyczki Agi, od tej pory to najmłodszej rodzice – mama zaczynają poświęcać cały swój czas, uwagę i troskliwość. Bohaterka uważa, że rodzice więcej czasu poświęcają małej niż jej. Pewnego dnia, gdy mama Kasi musiała pilnie wyjść z domu, nakazała Kasi pilnować młodszej siostry, gdyż ta może czegoś potrzebować. Dziewczynka z lekceważeniem posłuchała mamy i, zamiast zaopiekować się Agnieszką, gdy ta płakała, bawiła się lalkami. W tym czasie w pokoju gdzie leży siostra uchyla się okno i robi się przeciąg. Dziewczynka marznie i rozchorowuje się. Gdy Kasia dowiaduje się o tym, że Aga ma zapalenie płuc, bardzo się martwi i żałuje, że nie zaopiekowała się siostrą na czas, gdy mamy nie było w domu. Dziewczynka po tym wstrząsającym dla niej wydarzeniu staje się dobra, zauważa potrzeby innych – koleżanek, – Marysi, Anatolki, Madzi i Ewki, czy właśnie swojej siostry. Kontakty z koleżankami ze szkoły robią się coraz lepsze, zaczyna się z nimi dogadywać.
Uważam, że dla Kasi ta sytuacja była nauczką i zmieniła jej życie na lepsze. To dobrze, że dziewczynka wreszcie zauważa, że nie zawsze można być w centrum uwagi, mimo tego, jak bardzo byśmy to chcieli.

Sprawdź pozostałe wypracowania:

Język polski:

Geografia: