Oto jest Kasia

Streszczenie

Książka “Oto jest Kasia” autorki Miry Jaworczakowej opowiada o ośmioletniej dziewczynce, która miała na imię Kasia i chodziła do drugiej klasy.
Ma ona starszego brata Jurka, który lubił składać różne rzeczy np. statki z papieru. Dziewczynka jest bardzo dobrą uczennicą, chwaloną i lubianą przez nauczycieli. Wolne chwile, przerwy w szkole spędza na grach, zabawach i rozmowach ze swoimi koleżankami. Zalety dziewczynki sprawiały, że była oczkiem w głowie rodziców i wybaczali jej różne kaprysy.
Kasia jako najmłodsza była rozpieszczana przez swoich rodziców i dziadka Hilarego. Rodzice dziewczynki to tata Zygmunt, który pracował w wydawnictwie jest bardzo zapracowany i często wyjeżdża z domu, ale bardzo kocha swoje dzieci i się o nie troszczy. Oraz mama Marysia, która jest bardzo opiekuńcza. Mama bardzo dbała o swoje dzieci, zwłaszcza troszczyła się o Kasię. Każdego dnia budziła dzieci do szkoły, pomagała się Kasi ubierać, robiła im śniadania. Niestety pewnego dnia było inaczej, mamy nie było z nimi. Tata powiedział tylko dzieciom, że mama wyjechała i wróci do nich za kilka dni, a wtedy będzie miała dla Kasi niespodziankę. Dziewczynka myślała, że dostanie super zabawkę, której będą zazdrościć jej koleżanki. Tego dnia, gdy mama wróciła do domu, w życiu Kasi pojawia się jej młodsza siostrzyczka Agnieszka, którą wszyscy się interesowali i poświęcali jej dużo czasu. Kasi nie spodobało się to i nie rozumiała, dlaczego tak jest. Dziewczynka była zawiedziona i nie wiedziała, po co jej nowa siostrzyczka i poprosiła mamę, by ją

W tej chwili widzisz 50% opracowania

Plan wydarzeń

1.Informacje o postaci głównej bohaterki Kasi.
2.Kłótnia Kasi ze starszym bratem Jurkiem i okłamanie rodziców na temat powodu kłótni.
3.Niechęć Kasi do Antolki, nowej koleżanki w klasie i złe zachowanie wobec niej.
4.Smutek i tęsknota Kasi z powodu wyjazdu mamy.
5.Wiadomość dla Kasi o nadchodzącej niespodziance i oczekiwanie na powrót mamy.
6.Przyjazd mamy z młodszą siostrą Agnieszką i zdziwienie Kasi.
7.Zmiana w życiu rodziny – Agnieszka wymaga stałej opieki rodziców, którzy mają mniej czasu dla Kasi.
8.Niezadowolenie Kasi z powodu zachowania rodziców.
9.Pierwsze złe oceny w szkole i niewłaściwe zachowanie wobec koleżanek i kolegów, a najbardziej wobec Antolki.
Nieodrobiona praca domowa i kolejne kłamstwa Kasi.

W tej chwili widzisz 50% opracowania

Streszczenie szczegółowe

„Oto jest Kasia” to tytuł książki autorstwa Miry Jaworczakowej. Tak brzmi także zdanie rozpoczynające tę lekturę. Główną bohaterką jest książki Kasia, dziewczynka chodząca do drugiej klasy. Kasia mieszka na pierwszym piętrze domu znajdującego przy ulicy Wesołej jedenaście razem z mamą, tatą i starszym bratem Jurkiem. Jest najlepszą uczennicą w klasie, a jej najbliższe przyjaciółki to Ewka i Magdzia. Książka opowiada o szkolnych i rodzinnych przygodach dziewczynki. Pewnego dnia do klasy dołączyła nowa dziewczynka – Antolka. We włosach miała śliczną kokardę, czym wzbudziła zachwyt wielu uczennic. Zachwyt ten powiększył się, gdy uczennice dowiedziały się, że jej tatuś jest strażakiem! Kasi się to bardzo nie spodobało, gdyż wcześniej to ona była najbardziej lubiana. Od czasu, gdy pojawiła się nowa dziewczynka, wszyscy się nią zachwycali. Zazdrość Kasi spowodowała, że nie polubiła ona Antolki. Na przerwie zabierała jej skakankę i robiła jej na złość, nie chcąc jej oddać. Ewce i Magdzie, dziewczynkom, które były przyjaciółkami Kasi, nie spodobało się to, więc przestały ją lubić i przeszły na stronę Antolki. Kasia została sama i nie było jej tym dobrze. To nie był koniec niepowodzeń.
Pewnego poranka mamusia nie przyszła obudzić głównej bohaterki i jej brata, jak to zwykle robiła. Tata wytłumaczył Kasi i Jurkowi, że mama musiała wyjechać w nocy. Powiedział dzieciom, że mama wróci do nich za tydzień lub może nawet za dziesięć dni. Podczas jej nieobecności nic nie było takie jak zawsze. Tata nie wiedział, co się gdzie znajduje, nie nadążali z porządkami, a posiłki były przypalone lub rozgotowane. Dwa dni przed przyjazdem mamy tata zarządził porządki. Najwięcej pracy było z pastowaniem podłogi. Kasia poszła spać pierwsza, ale Jurek dalej pilnie pomagał ojcu. Pastowali i pastowali, ale podłoga za nic nie chciała błyszczeć. W końcu tata stwierdził, że wypastują tylko jeden pokój, a następnego dnia drugi. W końcu nadszedł dzień przyjazdu mamy. Kiedy Kasia wróciła ze szkoły, czekała na nią pewna niespodzianka. Okazało się, że mama wcale nie wyjechała daleko, tylko znalazła się w szpitalu, by urodzić córeczkę. Jurek i Kasia od teraz mieli nową siostrę, Agnieszkę.
W życiu Kasi zaszło dużo zmian. Nie polubiła Agnieszki jeszcze bardziej niż Antolki. A dlaczego? Dlatego, że odkąd się jej siostra urodziła, odkąd była najmłodsza w rodzinie, cały świat kręcił się wokół niej. A przynajmniej tak zdawało się Kasi. Teraz już nikt o niej nie pamiętał, nawet tatuś, który niegdyś zawsze jej we wszystkim dogadzał. Z powodu zazdrości o siostrę Kasia zaczęła gorzej się uczyć. Dostawała same dwójki. Wszystko po to, żeby sprawić przykrość rodzicom. Chciała też zwrócić na siebie ich uwagę. Rodzice zaczęli się o nią bardzo martwić. Kasia zrobiła się też bardzo nieposłuszna. Nie wykonywała poleceń rodziców i nie pomagała im przy opiece nad Agnieszką. W szkole natomiast zaczęła być niemiła dla koleżanek i kolegów. Psuła zabawę na przerwie wszystkim dzieciom, przez co przestała być przez nie lubiana. Na tym nie koniec kłopotów.
Gdy raz Kasia była w domu tylko z mamą i Agnieszką, do mamy przyszła jakaś pani, która powiedziała mamie, że za chwilę rozpocznie się ważne zebranie, na które musi przyjść. Mama nie wiedziała, co zrobić z Agnieszką i z Kasią. Pani zaproponowała, by zostawić Agnieszkę pod opieką Kasi, bo uznała, że Kasia jest już dużą dziewczynką. Mama się zgodziła, dając starszej córce kilka wskazówek. Między innymi nie kazała Kasi dawać siostrze nic do jedzenia. Poprosiła też, by zawsze reagowała, kiedy Agnieszka będzie płakała. Miała dużo do niej mówić, co zawsze uspokajało siostrę, a także zamknąć okno uchylone w pokoju, w którym Agnieszka spała. „Agnieszka popamięta” – pomyślała Kasia, gdy tylko mama zamknęła za sobą drzwi. Poszła bawić się do pokoju, nie zwracając uwagi na głośny płacz siostry. Po dłuższej chwili, gdy nie mogła wytrzymać już tego hałasu, poszła zajrzeć do pokoju. Gdy weszł

W tej chwili widzisz 50% opracowania

Recenzja książki

Oto jest Kasia. – Mira Jaworczakowa – Recenzja książki

Książkę tą przeczytałam w klasie drugiej szkoły podstawowej. Zaczęłam czytać, ponieważ miałam ją jako lekturę zadaną przez moją wychowawczynię. Książka ta ma wiele lat, nawet mój tata czytał ją, gdy był małym chłopcem. Powiedział mi, że to była jego jedna z ulubionych książek. Przeczytałam ją w tydzień, bo była wciągająca i bardzo mi się podobała. To była moja pierwsza książka tej autorki. Czytałam ją w komputerze, ponieważ była już epidemia koronawirusa i nie mogłam jej wypożyczyć w bibliotece.
Głównym bohaterem tej opowieści była uparta dziewczynka o imieniu Kasia. Kasia miała 9 lat, oczy ciemne, buzię rumianą, włosy proste i brązowe, nosek troszkę zadarty. Wyobrażam ją sobie jako bardzo ładną, idealną dziewczynkę. Ale jestem ciekawa, czy była gruba czy chuda. Była wesoła i moim zdaniem trochę wredna i często kłamała. Bardzo lubiła się chwalić i wszystkim rozkazywać. Była również najlepszą uczennicą w klasie, chociaż to się później zmieniło. Kasia

W tej chwili widzisz 50% opracowania

Problematyka

Książka pod tytułem „Oto jest Kasia’’ napisana przez Mirę Jaworczakową opowiada o pewnej drugoklasistce o imieniu Kasia. Mieszka w mieszkaniu z dwoma sypialniami, kuchnią i łazienką. Mieszka tam razem z mamą, tatą i starszym bratem Jurkiem.
Jurek był od niej starszy o trzy lata i chodził już do piątej klasy. Niestety Jurek dosyć często kłócił się z Kasią.
Po jakimś czasie okazało się, że Kasia i Jurek będą mieli młodsze rodzeństwo. Była nim dziewczynka o imieniu Agnieszka. Jurkowi od razu podobała się siostrzyczka, ale w Kasi Agnieszka wzbudziła wielką zazdrość. Dlatego że cała rodzina, bliższa i dalsza, przestała myśleć o Kasi na rzecz jej młodszej siostry.
Kasia była zazdrosna o jeszcze inną osobę. O Antolkę, nową dziewczynkę w jej klasie. Kasia nie była dla Antolki szczególnie miła. Zwłaszcza gdy zauważyła, że nowa dziewczynka gorzej się uczy. Jej najlep

W tej chwili widzisz 50% opracowania

Streszczenie krótkie

Kasia była małą dziewczynką. Mieszkała z rodzicami i starszym bratem. Pewnego dnia Kasia pokłóciła się ze swoim bratem Jurkiem i okłamała rodziców na temat powodu kłótni. W Kasi klasie pojawia się nowa dziewczynka Antolka. Kasia źle się zachowywała wobec niej. Mama Kasi nagle wyjechała do Warszawy i dziewczynka została sama i było jej z tego powodu smutno. Kasia dostała od taty informację, że mama przywiezie niespodziankę. Kasia niecierpliwie czekała na powrót mamy. Gdy przyjeżdża, ku zdziwieniu Kasi zamiast niespodzianki przywozi Agnieszkę, czyli młodszą siostrę Kasi. Gdy Agnieszka pojawiła się w rodzinie, dziewczynka zauważyła różne zmiany np. rodzice zaczęli zajmować się głównie Agnieszką i nie mieli już czasu dla Kasi. Musiała robić większość rzeczy sama. Była z tego powodu smutna i zawiedziona. Kasia dostawała coraz niższe stopnie w szkole, bo myślała, że w ten sposób zwróci uwagę swoich rodziców. Dodatkowo źle się zachowywała wobec koleżanek i kolegów, a najbardziej wobec Antolki. Kiedy Kasia nie odrobiła pracy domowej, okłamała panią i dostała kolejną dwóję. W związku z

W tej chwili widzisz 50% opracowania

Najważniejsze informacje

Książkę pt. ,,Oto jest Kasia” napisała Mira Jaworczakowa. Autorka w swoich książkach opisuje dzieje bohaterów na tle życia szkolnego i stosunków panujących w rodzinie.
Główną bohaterką książki jest uczennica drugiej klasy – Kasia. W domu dziewczynka była bardzo rozpieszczana. Wszyscy poświęcali jej wiele uwagi, spełniali jej życzenia. Lubiła być w centrum zainteresowań. Często popisywała się. Chciała, by zawsze ją chwalono i podziwiano. W szkole koledzy patrzyli na to niechętnie. Uważali, że jest samolubna, zarozumiała.
Głównym problemem utworu jest zazdrość Kasi o miłość rodzicielską, w związku z urodzeniem się młodszej siostry Agnieszki. Książka zawiera wiele ciekawych i wzruszających scen z życia rodzinnego i szkolnego Kasi.
Pewnej nocy mama Kasi pojechała do szpitala. Domem zajął się tata. Tata niezbyt dobrze radził so

W tej chwili widzisz 50% opracowania

Bohaterowie

Główną bohaterką lektury pt. ,,Oto jest Kasia” – Miry Jaworczakowej jest uczennica drugiej klasy- Kasia. Autorka tak ją przedstawia na początku książki: ,,Buzia rumiana, okrągła, trochę nadąsana. Oczy ciemne, ani ładne, ani brzydkie- takie sobie zwyczajne, szarobure; nos odrobinę zadarty, włosy proste, przyczesane. Do tego jeszcze spódniczka w kratkę i sweter granatowy, własnoręcznie przez mamę zrobiony na drutach”.
Kasia to pewna siebie, przemądrzała, samolubna, kapryśna, nieczuła, czasami złośliwa dziewczynka. Uważa, że jest ,,pępkiem świata”. Wprost woła- patrzcie na mnie, podziwiajcie mnie. Koncentruje na sobie uwagę. W domu czuje się najważniejsza. Niezbyt chętnie pomaga. Jest przyzwyczajona, że wszystko jej się należy od życia. Dokucza bratu. Zdarza się, że kłóci się ze swoją mamą.
W szkole początkowo uczy się dobrze, z czego jej rodzice są zadowoleni, ale jest niekoleżeńska, czasami robi skwaszone miny, często z byle powodu obraża się. W zabawach chce być przywódcą, grać zawsze główne role.
Nie akc

W tej chwili widzisz 50% opracowania

Charakterystyka bohaterów

a) Kasia to główna bohaterka książki Miry Jaworczakowej pt. „Oto jest Kasia”. To dziewczynka o prostych włosach, okrągłej rumianej buzi, ciemnych oczach, z odrobinę zadartym nosem.
Kasia ma dwoje rodzeństwa. Poznajemy ją jako energiczną, ale zarozumiałą, niegrzeczną i rozkapryszoną dziewczynkę, która na wszystkich patrzy z góry. Lubi być w centrum uwagi, nawet kosztem naśmiewania się z innych. Uwielbia wzbudzać podziw. Dobrze się uczy, ale jest samolubna i zazdrosna. Kasia z niechęcią przyjmuje wieść o narodzinach siostry. Przestaje się uczyć i często dostaje w szkole dwóje. Pewnego dnia, kiedy jej mama musi wyjść z domu i zostawia małą Agnieszkę pod opieką Kasi, dziewczynka, zamiast opiekować się płaczącą siostrą, bawi się lalkami. W tym czasie w pokoju Agnieszki otwiera się okno, które było uchylone.  Dziecko marznie, a potem choruje. Kiedy Kasia dowiaduje się, że jej mała siostra ma zapalenie płuc, jest jej smutno, że wcześniej nie zaopiekowała się siostrą, tak jak prosiła ją o to mama. Zaczyna zauważać potrzeby koleżanek i bliskich jej osób.
b) Kolejnym bohaterem tej książki jest Jurek, star

W tej chwili widzisz 50% opracowania

Czas I miejsce akcji

Książka, którą opisuje to: „Oto jest Kasia” Miry Jaworczakowej. Utwór jest bardzo ciekawy i imponujący toteż jest chętnie czytana przez dzieci. W dziele znajduje się niezwykle wiele wątków. Akcja powieści nie jest dokładnie przedstawiona, jednak jest to książka obyczajowa, więc czas toczy się tak samo, jak w chwili obecnej. Można stwierdzić, że jest to przełom 60/70 lat dwudziestego wieku. Miejsce również nie jest opisane dokładnie, ale zdarza się, iż dzieci są w Warszawie – stolicy kraju. W książce występuje dużo ważnych bohaterów, jednak głównym jest Kasia – tytułowa bohaterka. W utworze przedstawiona jest przyjaźń, miłość, dobroć oraz nieufność, zazdrość. Dziewczynka uczęszcza do drugiej klasy szkoły podstawowej. Zdarza się, że jest wyśmiewana przez znajomą

W tej chwili widzisz 50% opracowania

Geneza utworu i gatunek

Książka, którą opisuję nosi tytuł: „Oto jest Kasia” autorki Miry Jaworczakowej. Ten utwór jest bardzo chętnie czytany zarówno przez dzieci, jak i młodzież. Na jego podstawie powstała nawet adaptacja filmowa. Dzieło jest bardzo popularne i znane, a nawet stało się lekturą obowiązkową w szkole podstawowej. Gatunkiem książki pod tytułem: „Oto jest Kasia” jest fikcja. Ogólnie wyżej wymieniona książka jest obyczajowa, ponieważ opowiad

W tej chwili widzisz 50% opracowania

Opracowanie

„Oto jest Kasia” – Mira Jaworczakowa – opracowanieKsiążka „Oto jest Kasia” opowiada o losach Kasi, która ma osiem lat. Ma starszego brata, ale to ona jest oczkiem w głowie rodziców. Całej jej życie zmienia się o 180 stopni, kiedy dowiaduje się, że będzie miała siostrzyczkę. Nieszczęśliwa z tego powodu dziewczynka zaczyna się źle zachowywać – jest niemiła dla mamy, taty, brata, koleżanek, a swojej młodszej siostry początkowo nienawidzi. Zachęcam do przeczytania tej lektury!1) Bohaterowie:- Kasia – główna bohaterka, 8 lat i chodzi do II klasy. Ma proste włosy, ciemne oczy i zadarty nos. Jest bardzo zarozumiała i arogancka. Patrzy na wszystkich z góry. Pragnie być w centrum uwagi oraz wzbudzać podziw.
– Jurek – starszy brat Kasi. Chodzi do V klasy, ma krótkie, jasne, kręcone włosy. Jego pasją jest majsterkowanie i gra w piłkę.
– Mama Marysia – dobra, troskliwa oraz opiekuńcza kobieta
– Tata Zygmunt – rozpieszcza Kasię, jest wobec niej bardzo uległy. Bardzo często wyjeżdża w podróże służbowe.
– Agnieszk

W tej chwili widzisz 50% opracowania

Charakterystyka

Kasia to główna bohaterka utworu już znanej nam wszystkim autorki Miry Jaworczakowej. Ma osiem lat i jest uczennicą drugiej klasy szkoły podstawowej.
Dziewczynka ma dwójkę rodzeństwa – starszego brata Jurka, chodzącego do piątej już klasy i młodszą od niej siostrzyczkę Agnieszkę. Jest bardzo ładna, ma okrągłą, rumianą buzię, proste włosy, odrobinę zadarty nos i ciemne oczy. Do pewnego momentu była rozpieszczona, zarozumiała, zazdrosna i samolubna – często się nadąsała i obrażała na innych. Bardzo lubi być w centrum uwagi, nawet kosztem krzywdzenia innych naśmiewając się z nich. Dobrze się uczy i nauka nie sprawia jej większego problemu. Pewnego dnia Kasia dowiedziała się, że w domu pojawi się nowy członek rodziny. Ta wieść była nie do zniesienia dla niej, przez to zaczyna się słabiej uczyć, nie dostaje już samych piątek i szóstek, a z koleżankami nie dogaduje się najlepiej. Po narodzinach jej młodszej siostrzyczki Agi, od tej pory to najmłodszej rodzice – mama zaczynają poświęcać cały swój czas, uwagę i troskliwość. Bohate

W tej chwili widzisz 50% opracowania
Cała szkoła w Twojej kieszeni

Sprawdź pozostałe wypracowania:

Język polski:

Geografia:

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto AdBlocka

Wykryto oprogramowanie od blokowania reklam. Aby korzystać z serwisu, prosimy o wyłączenie go.