Oto jest Kasia - Oto jest Kasia – Mira Jaworczakowa – Charakterystyka bohaterów

a) Kasia to główna bohaterka książki Miry Jaworczakowej pt. „Oto jest Kasia”. To dziewczynka o prostych włosach, okrągłej rumianej buzi, ciemnych oczach, z odrobinę zadartym nosem.
Kasia ma dwoje rodzeństwa. Poznajemy ją jako energiczną, ale zarozumiałą, niegrzeczną i rozkapryszoną dziewczynkę, która na wszystkich patrzy z góry. Lubi być w centrum uwagi, nawet kosztem naśmiewania się z innych. Uwielbia wzbudzać podziw. Dobrze się uczy, ale jest samolubna i zazdrosna. Kasia z niechęcią przyjmuje wieść o narodzinach siostry. Przestaje się uczyć i często dostaje w szkole dwóje. Pewnego dnia, kiedy jej mama musi wyjść z domu i zostawia małą Agnieszkę pod opieką Kasi, dziewczynka, zamiast opiekować się płaczącą siostrą, bawi się lalkami. W tym czasie w pokoju Agnieszki otwiera się okno, które było uchylone.  Dziecko marznie, a potem choruje. Kiedy Kasia dowiaduje się, że jej mała siostra ma zapalenie płuc, jest jej smutno, że wcześniej nie zaopiekowała się siostrą, tak jak prosiła ją o to mama. Zaczyna zauważać potrzeby koleżanek i bliskich jej osób.
b) Kolejnym bohaterem tej książki jest Jurek, starszy brat Kasi. To uczeń piątej klasy. Ma jasne kręcone włosy. Lubi grać w piłkę i majsterkować. Uczestniczy w zajęciach kółka mechanicznego i skleja statki. W wyniku próśb rodziców pomaga siostrze w nauce.
c) Agnieszka to siostra Kasi z malutką główką i bardzo czerwoną buzią. Ma ładne długie rzęsy i rączki jak kwiatuszki.
d) Ewka koleżanka Kasi. Ma jasne warkocze. Jest energiczna i koleżeńska. Staje w obronie Kasi i bardzo w nią wierzy, ale jednocześnie stara się być sprawiedliwą koleżanką.
e) Madzia to koleżanka Kasi z klasy. Jest koleżeńska, uprzejma i skromna, często bawi się z Kasią.
f) Anatolka to nowa koleżanka z klasy. Jest koleżeńska, lubi bawić się z Ewką i Madzią. Jej tata jest strażakiem. Jest zdecydowana, nie boi się przeciwstawić Kasi.
g) Zygmunt to tato Kasi. Jest stanowczy, ale wobec Kasi bardzo uległy. Bardzo kocha swoją córkę i ją rozpieszcza. Często wyjeżdża w podróże służbowe, nie zna się na prowadzeniu domu.
h) Marysia to mama Kasi. Jest troskliwa i opiekuńcza. Zajmuje się domem. Jest zdecydowana i nie lubi, gdy jej mąż rozpieszcza Kasię. Ma niebieskie oczy.

Cała szkoła w Twojej kieszeni

Sprawdź pozostałe wypracowania:

Język polski:

Geografia:

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto AdBlocka

Wykryto oprogramowanie od blokowania reklam. Aby korzystać z serwisu, prosimy o wyłączenie go.