Pan Wołodyjowski - Pan Wołodyjowski – Henryk Sienkiewicz – Czas i miejsce akcji

Czas i miejsce akcji, Henryk Sienkiewicz „Pan Wołodyjowski”.
Czas:
Większość akcji odbywa się w ciągu dwóch lat. Czas zdarzeń jest określony przez narratora. W pierwszych dwudziestu rozdziałach jest to przełom roku 1668 i 1669. Akcja rozpoczyna się jesienią 1668 r. W początkach września Charłamp przybywa do Wodokotów, z wieścią o nieszczęściu jakie dotknęło pana Michała Wołodyjowskiego. Od razu później Kmicic wyrusza aby pocieszyć przyjaciela i dociera do majętności Skrzetuskich pod Łukowem. Stamtąd wyrusza pan Zagłoba i dociera do Warszawy w październiku i wyciąga pana Michała z klasztoru już gdy zaczyna się sejm konwokacyjny (piąty listopada 1668 roku). Starszy szlachcic zajmuje się sejmami i przekonywaniem wszystkich do głosowania na Michała Korybuta Wiśniowieckiego, zaś niedawny wdowiec zakochuje się w pannie Krzysi Drohojowskiej. Pan Wołodyjowski wyrusza w bój, a w tym czasie Krzysia poznaje Ketlinga. Rozkwit uczuć przypada na wiosnę roku 1669, a do wyznań dochodzi w czasie Wielkiego Tygodnia. W tym samym czasie szlachta zbiera się na elekcje i wraca Wołodyjowski.
Akcja następnych rozdziałów rozgrywa się cztery lata później, latem roku 1671 na Podolu. Wołodyjowski obejmuje komendę w Chrepitowie koło Uszycy. Jesienią przybywa do niego Basia i spędzają tam całą zimę. Po nowym roku przybywa na posterunek wiele gości, m.in. Boscy, Nowowiejscy. Prawdopodobnie na luty przypada zdrada Azji i spalenie Raszkowa. 2 sierpnia 1672 sułtan z wojskami przekracza Dniestr i oblega Kamieniec, który upada 26 sierpnia. W epilogu opisane jest bitwa pod Chocimiem, która odbyła się 11 listopada 1673 r.
Miejsce akcji:
Miejsc akcji jest również wiele. Powieść zaczyna się w Wodokotach na Żmudzi z Częstochowy. Następnie Kmicic wyrusza na Polesie pod Łuków. Następnie Zagłoba jedzie przez Mińsk do Warszawy. Tam rozwija się wątek miłosny, lecz mimo tego bohaterowie nadal wędrują. Wołodyjowski z rozkazu hetmana na Podole, a Ketling do Kurlandii. Później Wołodyjowscy przybywają do Chrepitowa, a wkrótce później do Kamieńca Podolskiego.

Cała szkoła w Twojej kieszeni

Sprawdź pozostałe wypracowania:

Język polski:

Geografia:

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto AdBlocka

Wykryto oprogramowanie od blokowania reklam. Aby korzystać z serwisu, prosimy o wyłączenie go.