Profesor Andrews w Warszawie

Profesor Andrews w Warszawie – Olga Tokarczuk – Najważniejsze informacje

„Profesor Andrews w Warszawie” Olga Tokarczuk – najważniejsze informacje

„Profesor Andrews w Warszawie” jest jednym z opowiadań wchodzącym w skład zbioru pt. „Gra na wielu bębenkach”, który został opublikowany w 2001r.. jest to zbiór 19 krótkich historii wypełnionych różnymi, barwnymi postaciami i stylami pisarskimi.

Czas i miejsce

Utwór jest specyficzny, gdyż właściwie opisuje pewien przeskok w czasie, dlatego też analizując świat przedstawiony, czas musimy rozgraniczyć. Początkowo akcja dzieje się w czasach współczesnych, kiedy to główny bohater – profesor Andrews leci samolotem do Warszawy. Jest kilka dni przed świętami Bożego Narodzenia. Jednak będąc już w Polsce bohater zauważa sprzeczność ze światem współczesnym. Na ulicach pojawiają się czołgi oraz żołnierze, przed sklepami z pustymi półkami ciągną się długie kolejki. Analizując ten świat możemy się domyślić, że bohater znalazł się w czasach PRL-u.

Bohaterowie

Główny bohater to tak jak już wcześniej wspomniałam – profesor Andrews, który jest przedstawicielem jednej z najlepszych szkół psychologicznych w Anglii. Przybywa do Polski na tydzień by nauczać, prowadzić rozmowy o psychologii. Kolejnym bohaterem jest otyły pan, którego poznajemy pod koniec utworu. Odgrywa on jednak kluczową rolę, ponieważ pomaga naszemu uczonemu wyjść z trudnej dla niego sytuacji. Pojawiają się też takie postacie jak Gosha czy panie w barze – jednak są to bohaterowie epizodyczni.

W tej chwili widzisz 50% opracowania
Cała szkoła w Twojej kieszeni

Sprawdź pozostałe wypracowania:

Język polski:

Geografia:

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto AdBlocka

Wykryto oprogramowanie od blokowania reklam. Aby korzystać z serwisu, prosimy o wyłączenie go.