Ropucha - Ropucha – Hans Christian Andersen – Najważniejsze informacje

Ropucha – Hans Christian Andersen – Najważniejsze informacje

Autorem baśni „Ropucha” jest Hans Christian Andersen. Książka została napisana w języku duńskim. Pierwsze jej wydanie miało miejsce w 1866 roku. Na język polski przetłumaczyła ją Cecylia Niewiadomska. Rok pierwszego wydania polskiego to 1908.
Kategoria: literatura piękna.
Gatunek: dziecięca, młodzieżowa.
Forma: baśnie, bajki.
Miejsca akcji: studnia, rów, łąka, staw, droga, wzdłuż której po obu stronach ciągną się ludzkie mieszkania, otoczone kwiatowymi i warzywnymi ogródkami, grządka kapusty, podwórze przed chatą, bocianie gniazdo.
Czas akcji: prawdopodobnie wiosna.
Głównym bohaterem książki jest bardzo szkarłatna, mała ropucha, której marzeniem jest zwiedzić świat.
Drugoplanowi bohaterowie: Babka ropucha, ropuszęta, żabki, kury, kogut, gąsienica, student poeta, student przewodnik, bocian, Pani bocianowa, młode bocianki
Pozostali bohaterowie to: rodzina ropuch, zielone żabki, parobek.
Bajka opowiada o ropusze, która mieszkała w wielkiej studni wraz ze swoją rodziną. Do studni trafiła wraz z rodziną dzięki jej babce, która przyjechała w wiadrze. Ropuchy nie miały zamiaru powracać na ziemię. Pewnego dnia babka ropucha wpadła do wiadra i została wyciągnięta na powierzchnię. Dzięki temu zdarzeniu główna bohaterka książki bardzo szkarłatna, mała ropucha zapragnęła przeżyć przygodę. Wydostała się ze źródła i zaczęła zwiedzać świat. Najpierw mieszkała w rowie, później w stawie, który znajdował się na skraju łąki u żabek, na koniec zawitała na drodze, wzdłuż której po obu stronach ciągnęły się ludzkie mieszkania, otoczone kwiatowymi i warzywnymi ogródkami. Nie mieszkała tam jednak długo, gdyż jeszcze tego samego dnia została zjedzona przez bociana.

Cała szkoła w Twojej kieszeni

Sprawdź pozostałe wypracowania:

Język polski:

Geografia:

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto AdBlocka

Wykryto oprogramowanie od blokowania reklam. Aby korzystać z serwisu, prosimy o wyłączenie go.