Sanatorium pod Klepsydrą - Opracowanie

Sklepy cynamonowe- opracowanie

Geneza:
Książka ta ukazała się drukiem w 1933 roku, jednak ich pisanie Bruno Schulz zaczął o wiele wcześniej. Pisarz, swoje dzieła chował i dopiero spotkanie z Zofią Nałkowską odmieniło losy jego prac. Zmieniły one życie samego Schulza, po wydaniu ,,Sklepów cynamonowych” stał się rozpoznawalnym pisarzem, jednocześnie zdobywając środki na życie.
Gatunek:
,,Sklepy cynamonowe” należą do prozy poetyckiej. Charakterystyczną akurat dla Schulza cechą jest tutaj, zdeformowana mroczna rzeczywistość. Sama fabuła ma mniejsze znaczenie, ważne dla całości utworu jest miejsce akcji. Czytelnik ma wrażenie, jakby czytał lirykę, ponieważ w opowiadaniach stosowany jest wysublimowany język.
Miejsce akcji:
Jest to Drohobycz, przemysłowe miasto na terenie dzisiejszej Ukrainy. Rodzinne miasto autora. Bardzo mocno zindustrializowane, gdyż niedaleko odkryto złoża ropy. Centralne miejsce to rynek, gdzie mieszka Schulz. Miasto te jest mroczne, tajemnicze, pełne ulic i zakamarków.
Bohaterowie:
Józef- syn Jakuba, narrator całej powieści. Świat poznawany w powieści oglądamy z jego dziecięcej perspektywy. Osoba kierująca się instynktem, pociągiem. Odwiedza miejsca, które opisuje, pasywnie uczestniczy również w życiu rodziny i chorobie Ojca.
Jakub- Ojciec i głowa rodziny. Postać na granicy fantastyki i rzeczywistości, którą nie obejmują żadne prawa fizyki lub czasu. Jest on filozofem i myślicielem, wprowadzającym swoje plany w życie. Autor Traktatu o manekinach. Uważa, że każda osoba osoba powinna dotykać materii i kreować ją na własne wyobrażenia. Eksperymentuje sam z ptakami, które hoduje na strychu. Wraz z upływem czasu w powieści, zaczyna popadać w chorobę psychiczną, której zwieńczeniem jest przemiana w karakona i ucieczka z domu.
Adela- służąca w domu, osoba dosyć prosta i niewykształcona. Ma ona bardzo ciekawy wpływ na ojca, na wpół erotyczny, gdyż jednym stuknięciem potrafi go uciszyć i skupić całą jego uwagę na sobie. Zastanawiający jest również epizod, gdzie Adela wraz z koleżanką wciągają Jakuba do swoich powiedzmy to pół-przyzwoitych zabaw.
Bohaterowie drugoplanowi lub epizodyczni: Matka,Tłuja, Kuzyn Emil.
Problematyka:
Skupiona głównie wokół Jakuba. W powieści poruszonych jest kilka ważnych kwestii filozoficznych. Zadawane są nam pytania takie jak: Czy człowiek może ingerować w otrzymany świat? Czy życie miejskie nie jest nudne, na tyle aby zwariować od rutyny? Nigdy nie dostajemy jednoznacznej odpowiedzi na te pytania. Poznajemy jednak teorię, wykładaną w rozdziałach ,,Traktaty o manekinach”, oraz praktykę w opowiadaniu ,,Ptaki”. Wykreowanie wielkiego dzieła przez Jakuba, nie kończy się dla niego szczęśliwie, gdyż w ostatnim opowiadaniu ,,Noc wielkiego sezonu”, gdy Jakub stoi na rynku w Drohobyczu, otwiera się niebo, z którego zlatują wcześniej wyhodowane przez niego ptaki, jednak zamiast pięknie szybować, spadają na ziemię, gdzie okazują się one zrobione z papieru.
Poruszany jest również problem choroby psychicznej, w którą Jakub powoli zaczyna popadać z opowiadania w opowiadanie. Z początku jak to określa sama jego rodzina, zaczyna zanikać z życia rodzinnego, wymyka się z domu na coraz dłuższe interwały czasu. Później zaczynają dziać się rzeczy zdecydowanie poważniejsze, mianowcie ojciec zaczyna sie skurczać, spać na karniszu, przy oknie. Rodzina do pewnego czasu próbuje z tym walczyć, jednak bardzo szybko sobie odpuszcza. Punkt kulminacyjny tej choroby, pojawia się wtedy, gdy Jakub zamienia się w Karakona, i prawdopodobnie, albo ucieka z domu, albo zostaje zabity przez służącą Adelę.
Z perspektywy narratora poznajemy jeszcze jedną problematykę zawartą w ,,Sklepach cynamonowych”. Mowa tu mianowicie o samym obrazie przemysłowego miasta. Jest ono mroczne, niedostępne dla osób z zewnątrz, tworzy jakby pewną wewnętrzną kulturę i ludzi. Jednocześnie jest ono zniszczone, w szczególności moralnie, o czym czytamy w opowiadaniach ,,Sklepy cynamonowe” i ,,Ulica Krokodyli”. To w nich dowiadujemy się o handlu podejrzanymi przedmiotami i księgami, a na Ulicy Krokodyli kwitnie handel własnym ciałem, ze strony kobiet.

Cała szkoła w Twojej kieszeni

Sprawdź pozostałe wypracowania:

Język polski:

Geografia: