Sokół - Sokół – Giovanni Boccaccio – Recenzja książki

Krótkie informacje o autorze dzieła

Data urodzin Giovanniego Boccaccia przypada na 16 czerwca 1313 roku. Miastem rodzinnym Giovanniego jest Certaldo-miejscowość we Włoszech. Pisarz tworzył swoje dzieła w języku włoskim oraz łacińskim. Najbardziej kojarzymy Boccaccia z jego dzieła pod tytułem ,, Dekameron”. Tytuł ten oznacza dziesięć dni ( z języka greckiego deka hemeròn). ,, Dekameron” to zbiór nowel, które zostały opowiedziane w 10 dni. Jedną z nich jest ,, Sokół”, który opisany jest w dniu piątym, opowieści dziewiątej. Giovanni Boccaccio zmarł w 1375 roku. Niektóre źródła podają, że data i miejsce narodzin poety nie jest dokładnie znana.

Krótkie streszczenie utworu

Na początku noweli poznajemy młodego szlachcica- Federiga degli Alberighiego, który był synem Filipa. Fedrigo zakochuje się w pięknej szlachetnej damie. Mianowicie była to Monna Giovanna. Uważano ją za najpiękniejszą białogłowę w całej Florencji. Współcześnie miano białogłowy możemy przypisać kobiecie, która wyszła za mąż, jest zamężna. Nieco później dowiadujemy się o czynach mężczyzny, które miały na celu podbić serce urodziwej kobiety. Oczywiście chciał dać jej dużo podarunków. Monna Giovanna nie zaprzątała sobie głowy uczuciami Federiga oraz tym co robił z miłości zakochany mężczyzna. Działo się tak, ponieważ kobieta miała męża, którego bardzo kochała, była mu wierna i oddana. Kiedy Federigo zmarnotrawił cały swój majątek na rzecz Monny Giovanny popadł w biedę. Można powiedzieć, że jego sokół był najcenniejszą rzeczą jaką on posiadał. Gdy mężczyzna stracił wszystko opuścił miasto i przeniósł się do swej posiadłości, która była jego majątkiem. Tam urządzał polowania wraz ze swoim sokołem. Wkrótce mąż Monny Giovani ciężko zachorował a z czasem zmarł. Przewidując swoją śmierć mężczyzna spisał testament na swojego jedynego syna jednak gdyby nie miał on swoich dzieci dziedziczyć miałaby wszystko jego żona Monna Giovanna. Tuż po śmierci męża Monna Giovanna opuszcza miasto wraz z synem i udaje się do posiadłości niedaleko siedziby Federiga . Szlachcic zaprzyjaźnia się z chłopcem. Z czasem kobietę spotyka ponowne nieszczęście. Jej jedyne dziecko zachorowało. Kobieta kierując się matczyną miłością pragnie spełnić marzenia chłopca. Kiedy Monna Giovanna dowiaduje się jakie jest pragnienie jej dziecka jest niepewna co ma zrobić. Początkowo jest nieprzychylna tej prośbie jednak z czasem zmienia zdanie i postanawia spełnić życzenie swojej pociechy. Następnego dnia kobieta wybrała się w towarzystwie drugiej damy do domu Federiga. Na początku spotkania prowadzili między sobą krótki monolog, który przerywa Federigo mówiąc, że towarzystwa dotrzyma im żona człowieka obrabiającego jego pole a on sam udaje się przygotować posiłek dla swoich gości. Alberighi zauważył jednak, że nie ma czym poczęstować przybyłych kobiet. Wówczas spostrzegł tłustego sokoła, który był mu bardzo bliski. Nakazał, aby służąca przyrządziła sokoła i podała go jako obiad. Po spożyciu wystawnej, wykwintnej potrawy Monna Giovanna przedstawiła przyczynę swojego przybycia. Wtedy Federigo był zrozpaczony, zalał się łzami kiedy dotarła do niego powaga sytuacji. Alberighi pokazał dowody Monnie Giovannie. Początkowo kobietę ogarnęła złość jednak szybko ona minęła a zastąpił ją podziw. Kobieta była zaskoczona szlachetnym czynem mężczyzny. Następnie opuściła dom Federiga i udała się do swojego domu. Niedługo potem syn Monny Giovanny umarł. Oczywiście Monna Giovanna rozpaczała jak każda matka po stracie swojego jedynego, ukochanego dziecka. W niedługim czasie jej bracia chcieli, by kobieta wyszła za mąż.

Moim zdaniem nowela ,, Sokół” Giovanniego Boccaccia jest warta przeczytania. Możemy w niej odnaleźć wiele dość istotnych motywów, które mogą okazać się pomocne przy pisaniu dłuższych wypracowań na przykład gdy na egzaminie musimy napisać rozprawkę. Motywami, które odnajdujemy w ,, Sokole” jest: miłość matki do swojego dziecka, poświęcenie, miłość kobiety do mężczyzny, miłość nieodwzajemniona. Czytając wzbogacamy również swój zasób słownictwa. Myślę, że możemy utożsamiać się z bohaterami książki lub traktować ich jako swój autorytet, wzór do naśladowania.
Monna Giovanna- ocena
Monna Giovanna jest archetypem matki, która jest w stanie zrobić wszystko dla swojego dziecka. Według mnie Monna Giovanna powinna być przykładem dla współczesnych rodziców. Mimo, że dręczyły ją wyrzuty sumienia związane z odrzuceniem względów Federiga miłość do jej dziecka zwyciężyła i kobieta schowała honor i poszła prosić Federigo, aby spełnił prośbę jej syna. Ta postawa pokazuje, że w obliczu śmierci naszych bliskich zrobimy wszystko, aby czuli się lepiej. Monna Giovanna jest doskonałym przykładem wierności, oddaniu swoim najbliższym. Można określić Monnę Giovannę jako osobę skromną.

Federigo- ocena

Federigo jest osobą skorą do poświęceń nawet rzeczy najważniejszych. Bardzo kochał piękną Monnę Giovannę. Mimo odrzucenia nadal ją kochał przez co można się domyśleć, że było to silne uczucie.

Ocena noweli

Przekaz tej noweli jest bardzo piękny a zarazem prosty. Chodzi o to, że prawdziwa miłość skora jest do poświęceń, rezygnacji z czegoś ważnego dla nas. Oczywiście nie musimy rezygnować ze wszystkich marzeń, cennych rzeczy. To co mnie wzruszyło w noweli ,, Sokół” to czyn matki, która jest w stanie poświęcić wszystko dla swojego dziecka oraz postępowanie Federiga, który mimo odrzucenia, nieodwzajemnionej miłości i tak był gotowy poświęcić wszystko. Czytając nowelę zrozumiałam, że istnieje coś więcej niż rzeczy materialne. Tym czymś jest miłość, której nie kupimy za pieniądze. Współcześnie dochodzi do wielu rozwodów. I może nasunąć się nam pytanie czy istnieje prawdziwa miłość. Odpowiedź na to pytanie jest dosyć subiektywna, ponieważ każdy inaczej rozumie, interpretuje dane pojęcia. Moją odpowiedzią na to pytanie jest odpowiedź twierdząca. Jako uzasadnienie podam przykład moich dziadków, którzy niedawno obchodzili 50 rocznicę ślubu.
Zachęcam Was do przeczytania tej noweli i prześledzenia losów Federiga i Monny Giovanny.

Cała szkoła w Twojej kieszeni

Sprawdź pozostałe wypracowania:

Język polski:

Geografia:

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto AdBlocka

Wykryto oprogramowanie od blokowania reklam. Aby korzystać z serwisu, prosimy o wyłączenie go.