Sposób na Elfa

Streszczenie

„Sposób na Elfa” to książka pełna dobrego humoru i z radością przeczyta ją i mały i duży czytelnik.
Książka opowiada o przygodach Taty samotnie wychowującego Syna i ich nowo zaadaptowanego psa Elfa.
Na początku poznajemy bohaterów i ich pragnienie posiadania psa. Ma on mieć określone cechy. Kiedy jednak tata ogląda pewnej nocy ogłoszenia o adopcje psa w oko wpada mu Elf i już wie, że to ten pies skradł jego serce i żaden inny. Rozmawia o tym ze swoim synem i razem podejmują decyzję że chcą by zamieszkał z nimi.
Okazuje się, że jego schronisko jest bardzo daleko ale na szczęście znajdują się dobrzy ludzie którzy go przywiozą do nich. Sami się bardzo dobrze przygotowują na przyjęcie psa. Kupują potrzebne mu rzeczy czytają książki jak opiekować się dobrze psem.
Wreszcie przychodzi dzień w którym Elf ma z nimi zamieszkać oboje czekają z niecierpliwością na ten moment.
Elf jest przerażony nowym miejscem nowymi zapachami i zachowuje się tak jak opisywano w poradnikach czyli sika w mieszkaniu ale chłopcy cierpliwie to znoszą uczą psa wszystkiego wyprowadzają go regularnie na spacery, sprzątają po nim i mają wiele cierpliwości i wyrozumiałości dla niego.
Dlatego pies powoli adaptuje się do nowej sytuacji podobają mu się nowi ludzie którzy się nim opiekują nowy dom i pyszne jedzenie którym go karmią.
Tata jest pisarzem książek dlatego może siedzieć całymi dniami w domu i ma czas na opiekę nad psem. Uwielbia ich nocne spacery gdzie Elf szaleje a on znajduje wenę na pisanie kolejnej książki.
Je

W tej chwili widzisz 50% opracowania

Plan wydarzeń

Plan wydarzeń książki „Sposób na Elfa”
1. Przeprowadzka Taty i syna.

2. Znalezienie Elfa w Internecie przez tatę.

3. Adopcja psa przez Pisarza i jego syna.

4. Przyklejanie kwiatka przez młodego i tatę na szybie dziewczyny.

Obrabowanie piwnicy w bloku.

Wizyta u weterynarza.

Wizyta policjanta w mi

W tej chwili widzisz 50% opracowania

Problematyka

Książka „Sposób na elfa” jest książką dla każdego czytelnika. Porusza bardzo aktualne tematy jak adopcja psa która musi być bardzo odpowiedzialną decyzją bo niesie za sobą bardzo dużo konsekwencji.
Jeśli podejdzie się do tematu adopcji w odpowiedni sposób, to można mimo początkowych trudności które niestety muszą wystąpić,

W tej chwili widzisz 50% opracowania

Recenzja książki

„Sposób na Elfa” Marcin Pałasz – recenzjaPostanowiłam przeczytać tę książkę, ponieważ biorę udział w konkursie. Nie spodziewałam się, że to wyjątkowa opowieść o piesku, który został zabrany ze schroniska. Sama kocham zwierzęta, więc chętnie czytałam kolejne strony. Rzadko płaczę podczas czytania książek, ale ta historia bardzo mnie wzruszyła. Może dlatego, że mam w domu kundelka o imieniu Nuka, którego kocham nad życie.Ciekawe jest to, że autor tej książki, Marcisz Pałasz, też ma psa, którego przygarnął ze schroniska. Pewnie dlatego postanowił opisać przygody, które spotkały jego i jego psa.A kim jest wspomniany piesek? To Elf, kundelek, który przebywał w schronisku ze swoją siostrą. Miał tam smutne życie, bo większość czasu spędzał w klatce. Nikt się nim nie interesował. Z utęsknieniem czekał na rodzinę, która adoptowałaby go. I właśnie pewnego dnia marzenia się spełniły. Pewien chłopiec wraz ze swoim tatą postanowili zabrać Elfa do domu. Odtąd stają się nierozłączni. Spotyka ich wiele ciekawych i zabawnych sytuacji, biorą też udział w rozwikłaniu zagadek. Pomimo tego, że jest szc

W tej chwili widzisz 50% opracowania

Streszczenie krótkie

Marcin Pałasz jest autorem, pisarzem oraz napisał książkę pod tytułem „Sposób na elfa”.
Mottem autora twórczości jest „słowa niosą uśmiech” zgadzam się z tym mottem, ponieważ gdy czytałem tę książkę miałem dużo uśmiechu na twarzy, ponieważ opowiadała ona o psie, który był w schronisku. Tak dokładniej to książka opowiada o tym jak chłopiec mający czternaście lat wraz ze swoim tatą poszli do schroniska, po psa, który część swojego życia spędził ze swoją bliźniaczką o imieniu Erka. Chłopiec, jak i jego najlepszy pies mieli bardzo wiele śmiesznych przygód. Nazwali tego pieska Elf. Jedną przykrą sytuacją było to, że większość czasu Elf spędził ze swoją bliźniaczką Erką, przez co za nią bardzo tęsknił. Jedną z przygód pieska była wizyta u weterynarza. Jak wiadomo każdy pies musi chodzić do weterynarza.Przygody jakie spotkały Elfa i jego właściciela młodego:
Według mnie najśmieszniejszą przygodą było to, że młody wraz ze swoim ojcem w nocy chcieli przykleić na okno ró

W tej chwili widzisz 50% opracowania

Streszczenie szczegółowe

„Marzenia o lesie i oswojonym człowieku”
Główny bohater książki to Elf – kundelek w typie owczarka niemieckiego. Znajduje się w schronisku razem ze swoją siostrą bliźniaczą Erką. Opowiada o tym, jak żyje mu się w klatce. Przedstawia Tofika, który jest owczarkiem alzackim i mieszka poza ogrodzeniem. Elf marzy o pobycie w lesie i ludzkiej opiece. Wspomina także o husky, któremu na imię Rambo. Pies ten wzbudza strach w innych rasach.
„Przeprowadzka, pomysł Młodego i pewien niezwykły sen”
W kolejnym rozdziale poznajemy 39-letniego mężczyznę, który pisze książki, a także jego syna. Młody – bo tak na niego mówi ojciec – wychowuje się bez matki, która nie żyje. Oboje przeprowadzają się do mieszkania na drugim piętrze we Wrocławiu. Są w trakcie przenoszenia ciężkich rzeczy. Wieczorem Młody dzieli się informacją, że chciałby mieć psa. Mówi o Karze. To dziewczyna, która jest właścicielką suczki – Lindy. Chłopak oddaje się marzeniom o spacerach z psami i Karą. Tata Młodego pomimo zmęczenia nie może zasnąć. Postanawia włączyć laptopa i przejrzeć portal ze zwierzętami. Sprawdza ceny szczeniaków z hodowli. W oczy rzuca mu się sześciomiesięczny kundelek. Rozmyśla na temat jego wzięcia. Tymczasem Elf budzi się w środku nocy. Uświadamia sobie, że śniło mu się łono natury, a także on szczęśliwy i skaczący. Psiak nie rozumie tego snu.
,,Czy sen się spełni?”
Tata się budzi. Śniły mu się łąki. Elementem sennego marzenia był pies biegający po zielonych obszarach. Ojciec przedstawia synowi propozycję na temat pieska. Okazuje się, że schronisko jest daleko pod Warszawą. Tata dzwoni do ośrodka adopcyjnego. Należy podpisać umowę z fundacją. Ważną częścią jest wizyta przedadopcyjna. Oboje są nieco przerażeni. Wracamy do Elfa. Kundelek ma bardzo pozytywny humor, co zauważa jego siostra. Przeczuwa, że spotka ich coś dobrego. Tymczasem ojciec przynosi potrzebne rzeczy do opieki nad Elfem. Miski na karmę, woda, kilka zabawek do gryzienia i rzucania oraz worek karmy. Syn z ojcem wyobrażają sobie spacery z psem.
„Dzień, który w końcu musiał nadejść”
Po śniadaniu ktoś wyciąga Elfa z boksu. Zostaje on zapakowany w transporter i zawieziony do nowego właściciela. Przerażona Erka głośno szczeka. Przed dziedzińcem zatrzymuje się niewielki minivan. Piesek jest bardzo spłoszony. Ojciec siada na chodniku. Następnie powoli wstaje, a Elf za nim. Razem idą do mieszkania. Poznajemy emocje z perspektywy psa. Jest nieco przerażony. Przyszłego właściciela nazywa Dużym.
Podczas drogi do domu Elf się ośmiela i idzie dynamicznie przy nodze pana.
,,Pierwsze dni: zupełnie nowy świat!”
Ojciec wsypuje psu zmieszaną karmę. Ten pożera wszystko w ciągu kilku sekund. Następnie Młody poznaje Elfa. Kundelek warczy na chłopca. Tata mówi mu, żeby był cierpliwy. W nocy mężczyzna pisze opowiadanie do zamówionego przez wydawnictwo tomiku. Tymczasem Elf wstaje i zaczyna skomleć. Pisarz postanawia wyjść z nim na pierwszy spacer. Noc jest pogodna i cicha. Wędrówka trwa już prawie godzinę. Jednak piesek źle się czuje na obcym terytorium. Oboje wracają do mieszkania.
„Weterynarz, czyli pewne sprawy, których uniknąć się nie da”
Następnego dnia właściciel wraz z psiakiem udają się do weterynarii. Okazuje się, że Elf za mało waży. Potem dostaje zastrzyk i tabletkę na odrobaczenie. Kundelek z trudem znosi ból. Zastanawia się, co weterynarz trzyma w szafkach.
,,Do kogo ja trafiłem?”
Elf nie rozumie niektórych zachowań właściciela. Spogląda wzrokiem, kiedy ten wyciera podłogę dziwną rzeczą, którą Duży nazywa ,,ręcznikiem”. Po wieczornym bieganiu mężczyzna wyciera głowę ścierką. Piesek jest zdezorientowany.
,,Sposób na Karę, czyli co tu zrobić?”
Ojciec wspomina o Karze i jej psie. Młody jest zakochany w dziewczynie. Nie wie, jak się odważyć i z nią porozmawiać. Zasięga porad taty, który jest autorem książki „Licencja na zakochanie”.
„Historia pewnej róży, czyli całkowita katastrofa”
Tata przedstawia synowi plan dotyczący zdobycia serca Kary. Nastolatek z pomocą ojca opuszcza się z góry na linie po budynkach i przykleja różę do okna wybranki. Niespodziewanie Młody zahacza się o antenę i jego dolna część garderoby zostaje zdarta. Następnego dnia Duży wychodzi z Elfem na spacer. Pies zaczyna węszyć z wyraźnym zaciekawieniem. Odnajduje bokserki Młodego wiszące na antenie. Następnie Elf zauważa w krzakach krótkie spodenki. Tata pospiesznie ukrywa je pod bluzą.
,,Gdzie rosną kiełbasy?”
Po południu cała rodzina idzie do supermarketu. Elf ma zostać na zewnątrz z Młodym. Chłopak spotyka Karę spacerującą z Lindy. Kundelek zauważa, że Duży wychodzi z domu raz dziennie na ,,zakupy”. Opowiada o tym, że właściciel przynosi ciekawe rzeczy. Niektóre z nich, np. ,,mydło” i ,,dezodorant” mają okropny zapach. Jednak jest zafascynowany czymś, co pachnie przyjemnie i nazywa się ,,kiełbasa” albo ,,kabanosy”. Elf zastanawia się, gdzie rosną kiełbasy. Podczas wyprawy po żywność, piesek spotyka suczkę Lindy. Nie wykazuje ona żadnego zainteresowania. Kundelek

W tej chwili widzisz 50% opracowania

Opracowanie

Czas akcji:
Fabuła rozgrywa się w latach współczesnych, najprawdopodobniej w XXI wieku. Czas akcji nie jest dokładnie sprecyzowany. Mamy informację, że jest to krótko przed zakończeniem roku szkolnego.

Miejsce akcji:
Wydarzenia dzieją się we Wrocławiu, dokładniej w bloku mieszkalnym. Mieszkanie pisarza to miejsce, gdzie głównie osadzone są rozgrywane akcje. Dostrzegamy także klatkę schodową, korytarze, dach bloku. Terenem, gdzie psiak może się wybiegać jest łąka niedaleko bloku oraz ogród Ewy. Elementami poza stałym miejscem zamieszkania jest gabinet weterynarza, którego Elf bardzo się boi oraz schronisko – dawna lokalizacja pieska.

Bohaterowie:
Elf – tytułowy i pierwszoplanowy bohater powieści. W momencie rozpoczęcia akcji ma sześć miesięcy.
Tata – nazywany przez Elfa ,,Dużym”, to pisarz, ojciec nastolatka i właściciel psa.
Syn – Elf nazywa go ,,Młodym”, chłopak ma wspaniałego i kochającego ojca, zajmuje się kundelkiem.
Sąsiadka – starsza pani na emeryturze.
Maciej – policjant prowadzący sprawę włamań do piwnic.
Erka – siostra bliźniacza Elfa, mieszkająca razem z nim w schronisku.

Geneza utworu:
Autor napisał książkę z powodu faktycznych wy

W tej chwili widzisz 50% opracowania

Czas I miejsce akcji

TYTUŁ: „Sposób na Elfa”AUTOR: Marcin PałaszMIEJSCE AKCJI: Wrocław (osiedle, tereny przyległe do osiedla, schronisko dla zwierząt)CZAS AKCJI: nieokreślony, nieznany – przypuszczalnie można go umiejscowić w czasie roku szkolnego lub tuż przed rozpoczęciem się wakacji.- „Sposób na Elfa” to niezwykle emocjonująca i wzruszająca opowieść o sympatii i uczucie jakim chłopak darzy swoje zwierzę – psa. Mimo iż jest to książka, która niejednokrotnie potrafi „wycisnąć łzy” ma również wiele scen i momentów pełnych radości, rozrywki i wyjątkowego humoru, który rozbawi niejednego młodego czytelnika.. Czas akcji – opis:Nie jest nam znany niestety dokładny czas w którym wydarzają się wydarzenia ukazane w książce, możemy jednak przypuszczać, że podczas akcji utwor

W tej chwili widzisz 50% opracowania

Bohaterowie

Dzień dobry. W tym wypracowaniu chciałbym przedstawić bohaterów z książki pt. „Sposób na Elfa” wraz z ich charakterystyką.
Najpierw zostaną wymienieni bohaterowie pierwszoplanowi. Bohaterami pierwszoplanowymi są następujące postacie:
– Elf
– Duży
– Młody
Elf – kiedy go poznajemy, jest malutkim, mającym sześć miesięcy kundelkiem będącym w typie owczarka niemieckiego, który zamieszkiwał podwarszawskie schronisko. Pomimo swojej niezbyt miłej sytuacji jest on wesoły, oraz chętny do zabawy z innymi psami. Jest on bardzo przywiązany do Erki – swojej siostry. Podczas gdy trafia do nowego domu, dość szybko potrafi zaufać swojemu nowemu właścicielowi, a z czasem staje się psem całkowicie jemu oddanym. Jest psem, który potrafi odczytywać emocje swojego właściciela oraz na nie reagować. Trudniej było mu zaufać Młodemu. Elf uwielbia biegać z innymi psami, jest ciekawy świata oraz kocha spacery. Z tego kundelka jest pies o tyle przyjacielski i towarzyski, że potrafi zaprzyjaźnić się nawet z kotem. Najbardziej nie lubi weterynarzy, a już w ogóle zastrzyków. Również nie jest on miły dla złych ludzi. Jego nos wyczuwa takie osoby z daleka. Choć zazwyczaj jest odważnym psem, to niektóre przedmioty ludzkie wzbudzają w nim strach (np. plecak lub deska klozetowa).
Duży (pseudonim, który został nadany przez Elfa) – autor książek przeznaczonych dla dzieci i młodzieży, również tej o Elfie. Jest właścicielem tego kundelka, ojcem Młodego i wdowcem. Po wyprowadzce ze starego mieszkania i przeprowadzeniu się do nowego stał się współwłaścicielem psa, co całkiem zmieniło jego życie. Ma on dużą wiedzę na temat dbania o swojego małego przyjaciela. Jest osobą odpowiedzialną. Również jest oddanym ojcem, zawsze gotowym do pomocy synowi, rozmowy z nim, doradzeniu mu w jakiejś sprawie, przez co łączy ich silna i bliska relacja. Dla innych ludzi jest pomocny, wrażliwy oraz uprzejmy. Jego ulubionymi zajęciami to bieganie i czytanie książek.
Młody – jest nastolatkiem oraz synem Dużego. Jest on z ojcem w bardzo bliskiej, wręcz partnerskiej relacji. Ufa swojemu ojcu, nie ma oporów w zwróceniu się do niego o pomoc, za to także go sam wspiera, np. w pisaniu. Bardzo chętnie spędza z nim czas, przy czym

W tej chwili widzisz 50% opracowania

Charakterystyka bohaterów

Elf – kundelek w typie owczarka niemieckiego. Kiedy go poznajemy ma on sześć miesięcy i mieszka w schronisku pod Warszawą. Chociaż piesek nie ma właściciela jest wesoły i z ochotą bawi się ze swoimi kolegami ze schroniska. Kundelek bardzo kocha swoją siostrę – Erki. Gdy główny bohater trafia do nowego domu szybko zaczyna ufać nowemu właścicielowi, natomiast trudno mu jest zaufać Młodemu. Elf, tak jak większość piesków, uwielbia chodzić na spacery, a także biegać z innymi psami. Kundelek jest ciekawy świata, przyjacielski oraz towarzyski. W przeciwieństwie do większości piesków zaprzyjaźnia się z kotem. Elf nienawidzi chodzić do weterynarza, a szczególnie zastrzyków. Kundelek nie lubi złych ludzi, których wyczuwa z daleka. Mimo że piesek jest odważny, to boi się niektórych rzeczy, których używają ludzie. Jedną z takich przedmiotów jest deska klozetowa.
Duży – jest autorem wielu książek dla dzieci i młodzieży (m.in. „Sposób na Elfa”). Mężczyzna jest właścicielem Elfa, ojcem, a także wdowcem. Jest on odpowiedzialny oraz zawsze gotowy, aby pomóc synowi, doradzić. Dzięki temu ich relacja jest bardzo silna. Mężczyzna wobec innych ludzi jest bardzo uprzejmy, pomocny i wrażliwy. Duży ma świetne poczucie humoru. Uwielbia on biegać, a także czytać książki.

W tej chwili widzisz 50% opracowania

Geneza utworu i gatunek

Temat: Sposób na Elfa – Marcin Pałasz – Geneza i gatunek utworu.
Na początku, przypomnijmy sobie czym jest gatunek, i geneza.
Czym jest gatunek?
To forma utworu literackiego.
Czym jest Geneza?
Geneza to przyczyna, czynnik powstania czegoś, np. książki.
Jeżeli znamy już definicje, możemy p

W tej chwili widzisz 50% opracowania

Najważniejsze informacje

„Sposób na Elfa” Marcina Pałasza – najważniejsze informacjeKsiążka pod tytułem „Sposób na Elfa”, której autorem jest Marcin Pałasz, opowiada o psie imieniem Elf. Został on zabrany ze schroniska przez Dużego pana (tatę) i Młodego (syna). Dla wszystkich mieszkanie na drugim piętrze wrocławskiego bloku jest nowym domem. Zarówno pies, jak i właściciele przyzwyczajają się do nowego miejsca, do siebie nawzajem i do mniej lub bardziej życzliwych sąsiadów. Wyjątkowo wścibską i szkodliwą osobą okazuje się jedna z sąsiadek, która twierdzi, że tata Marcin i jego syn mogą być złodziejami rowerów, które giną w piwnicy. Elf obserwuje ludzki świat z psiej perspektywy, a tata Marcin, który jest pisarzem, z ludzkiej. Młody zaś przeżywa przyjaźń z czworonogiem i z sympatyczną dziewczyną z sąsiedztwa. Pies okazuje się mieć niezwykłe wyczucie – odróżnia dobrych ludzi od złych, dzięki czemu udaje się schwytać złodzieja. A na końcu powieści spotyka się ze swoją siostrą, Erką, która także znalazła nowy przyjazny

W tej chwili widzisz 50% opracowania
Cała szkoła w Twojej kieszeni

Sprawdź pozostałe wypracowania:

Język polski:

Geografia: