Świętoszek - Świętoszek – Molier – Rozprawka

Czy rodzina jest istotną wartością w życiu człowieka? „Świętoszek” rozprawka.

W tej pracy pragnę poruszyć ciekawy temat, a mianowicie zamierzam zastanowić się, czy rodzina jest istotną wartością w życiu człowieka. Każdy z nas ma przecież jakąś rodzinę, ludzi z którymi się wychował, którym ufa, przy których czuje się bezpiecznie. Nie zawsze z takimi osobami muszą łączyć nas więzy krwi. Czasem nie są to ci, z którymi jesteśmy spokrewnieni, ponieważ oni nie nadają się do przeznaczonej im roli, wówczas bliskimi okazują się ludzie, którzy pomagają, dają poczucie bezpieczeństwa i darzą nas miłością. W tej pracy przedstawię kilka argumentów potwierdzających tezę, że rodzina odgrywa ważną rolę w naszym życiu. Odwołam się przede wszystkim do przykładów z „Świętoszka” autorstwa Moliera.
W pierwszej kolejności pragnę zwrócić uwagę na to jak bardzo najbliżsi Orgona wspierali go nawet pomimo zaślepienia jakim się cechował. Na szczególne uznanie zasługuje postawa Elmiry. Kobieta dzielnie znosiła brak zainteresowania męża, który nie przejął się nawet jej chorobą. Stale wspierała ukochanego, a w ostateczności postanowiła nawet odegrać rolę przynęty w planie mającym na celu ujawnienie niegodziwość Tartuffe’a. Pomimo wielu błędów jakie popełnił jej małżonek nie zostawiła go, wręcz przeciwnie pozostała przy nim stale oferując wsparcie i zrozumienie, ponieważ tak właśnie postępuje rodzina.
Na wspomnienie w tej pracy zasługują także relacje Damisa z jego siostrą Marianną. Chłopak za wszelką cenę usiłował wyperswadować ojcu pomysł wydania dziewczyny za Tartuffe’a. Wiedział bowiem, że nie mogłaby być z nim szczęśliwa, ponieważ kochała Walerego. Chłopak gotów był prosić o pomoc wuja, a nawet kłócić się z ojcem, byleby tylko ocalić miłość Marianny.
Damis zasłużył się nie tylko jako dobry brat, lecz także jako wzorowy syn. Nie żywił urazy do ojca, który niesłusznie wygnał go z domu, lecz wrócił dowiedziawszy się o niecnym postępowaniu tytułowego świętoszka, by w ramach własnych możliwości wspomóc bliskich. Mógł przecież pozostawić Orgona samego, w końcu ten odwrócił się od niego. Młodzieniec czuł się jednak w obowiązku, aby zrobić wszystko, co mogłoby udaremnić niecne plany Tartuffe’a i ocalić rodzinę.
Wiernością wobec więzów krwi wykazał się także Kleant, brat Orgona, który pozostał w domu, aby wspierać zagubione rodzeństwo. Utrapienia domowników mogłyby przecież być mu całkowicie obojętne. On jednak poznawszy problem postanowił coś z nim zrobić. Na kartach powieści wielokrotnie rozmawiał z bratem usiłując wytłumaczyć mu co ten robi źle i że nie powinien ufać obcemu, a raczej tym, z którymi jest spokrewniony i którym na nim zależy. Nawet jeśli jego słowa na niewiele się zdawały Kleant nie poddawał się. Walczył o Orgona jak tylko rodzina potrafi walczyć o rodzinę.
Praca ta nie byłaby pełna, gdybym nie odwołała się do przykładu spoza twórczości Moliera. Mógłbyś pomyśleć Drogi Czytelniku, iż jedynie ten pisarz hołduje relacjom rodzinnym. Aby poprzeć moją tezę odwołam się więc jeszcze do klasyka, jeśli chodzi o omawiany temat, a mianowicie do „Ani z Zielonego Wzgórza” autorstwa Lucy Maud Montgomery. Tej historii z pewnością nikomu przypominać nie muszę. Książka ta opowiada o dziewczynce, która dzięki odnalezieniu rodziny mogła być wreszcie w pełni szczęśliwa, czuć się kochana i rozwijać swoje pasje. Maryla i Mateusz stali się jej ostoją, powiernikami sekretów, a przede wszystkim ludźmi, którzy w pełni ją zaakceptowali. Znalezienie bliskich odmieniło całe jej życie i to na lepsze.
W ramach podsumowania powyższych wywodów zacytuję słowa Maxima Chattama, który powiedział, że „Rodzina to silnik umożliwiający podbój świata, a zarazem bunkier, w którym można się schronić.”. W pełni zgadzam się z tym stwierdzeniem. Gdy otaczają nas ludzie, na których nam zależy, i którym zależy na nas możemy przenosić przysłowiowe góry, a zarazem czuć się bezpiecznie i swobodnie. Rodzina daje nam komfort oraz poczucie przynależności. Stanowią ją pierwsze osoby, jakie dane jest nam poznać w naszym życiu. To od niej w sporej mierze zależy, jak będzie wyglądać nasza egzystencja. Dlatego odpowiadając na pytanie postawione na samym wstępie mojej pracy, tak, uważam, że rodzina jest istotną wartością w życiu człowieka.

Cała szkoła w Twojej kieszeni

Sprawdź pozostałe wypracowania:

Język polski:

Geografia:

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto AdBlocka

Wykryto oprogramowanie od blokowania reklam. Aby korzystać z serwisu, prosimy o wyłączenie go.