Syrena - Problematyka

„Syrena” jest baśnią napisaną przez Hansa Christiana Andersena w roku 1837. Jest to jedna z najpopularniejszych historii stworzonych przez niego. Przez lata doczekała się wielu odsłon filmowych i animacyjnych z różnymi zakończeniami. Dzieci znają ją najczęściej pod tytułem „Mała Syrenka”.
Baśń ta porusza przede wszystkim wątek niespełnione i gorącej miłości małej Syrenki. Najpierw jest to zafascynowanie do stałego lądu, do tego co jej nieznane i jeszcze zakazane. Po piętnastych urodzinach, gdy po raz pierwszy może wypłynąć fascynacja ziemią się powiększa. Widzi pięknego księcia i się w nim zakochuje. Podczas sztormu, gdy statek tonie ratuje mu życie. Po tym wydarzeniu jej miłość do księcia stale rośnie. Syrenka tęskni za nim całym sercem, aż w końcu nie wytrzymuje i postanawia prosić o pomoc starą wiedźmę, która pomaga jej stać się człowiekiem. Syrenka ma nadzieję, że książę odwzajemni jej uczucie i dostaną małżeństwem, a ona dzięki temu dostanie duszę. Jej miłość i zmiana w człowieka jest okraszona ogromnym cierpieniem Syrenki. Nie dość, że oddała głos to każdy krok sprawia jej niewyobrażalny ból, jednak jest w stanie znieść cierpienie dla miłości. Gdy okazuje się, że książę jednak poślubi inną kobietę, pęka jej serce. Aby nie zmienić się w morską pianę, jej siostry dają jej sztylet, aby zabić księcia- miałaby wtedy na powrót stać się syreną. Jednak jej miłość do księcia jest tak ogromna, że rezygnuje. Jest gotowa poświęcić swoje życie w imię miłości do księcia. W nagrodę, nie zmienia się w morską pianę, ale zostaje córą powietrza mając szansę na zyskanie nieśmiertelnej duszy.
Baśń „Syrena” opowiada o dążeniu do szczęścia, bezgranicznej miłości, cierpieniu, oddaniu i poświęceniu. Jest to opowieść o wielkiej nadziei (na miłość oraz zdobycie nieśmiertelnej duszy). Opowiada też o nagrodzie, jaka za to spotkała Syrenkę.
Baśń ta ma charakter religijno-filozoficzny, jest w nim poruszony temat duszy nieśmiertelnej oraz zasadności i celu życia (w tym przypadku Syrenki). Staje ona przed dylematem życia dotychczasowego, a później zamiany w pianę morską lub zamianie w człowieka i być może uzyskaniu duszy. Pojawia się również aspekt psychologiczny walki uczuć Syrenki z jednej strony do oceanu, a z drugiej do lądu i jej księcia, następnie walki między szczęściem swoim (razem z księciem) a szczęściem księcia (z żoną).
Hans Christian Andersen jak nikt inny potrafił poruszyć ludzkie serca i wstrząsnąć do głębi. Tak jest również w przypadku „Syreny”, która swoją smutną historią oddziałuje na każdego odbiorcę w sposób szczególny krusząc wewnętrzne bariery i wzruszając do głębi.

Sprawdź pozostałe wypracowania:

Język polski:

Geografia: