Syrena - Syrena – Hans Christian Andersen – Bohaterowie

„Syrena” jest baśnią napisaną w roku 1837przez Hansa Christiana Andersena jednego z najbardziej znanych baśniopisarzy wszechczasów. Jest to jedna z jego najpopularniejszych historii. Przez lata doczekała się wielu odsłon filmowych i animacyjnych z różnymi zakończeniami. Sam autor zmieniał zakończenie przygód małej Syrenki. Dzieci znają tę baśń najczęściej właśnie pod tytułem „Mała Syrenka”. W baśni tej występuje wielu bohaterów. Zostali oni wymienieni poniżej.

Tytułowa Syrenka będąca najmłodszą-szóstą córką króla morza. Syrena marzyła o wypłynięciu na powierzchnię wody. Cały czas słuchała o tym co tam jest i sama pragnęła doświadczyć tego piękna. Gdy ukończyła 15 lat i mogła wypłynąć zakochała się w księciu- ludzkim księciu. Uratowała go i pragnęła, aby i on odwzajemnił to uczucie. Z tego powodu postanowiła zostać człowiekiem. Mimo, iż musiał zapłacić za to ogromną cenę- oddając swój cudowny głos i cierpiąc męki stawiając każdy krok, jednak jej miłość zwyciężyła. Gdy książę poślubił jednak inną kobietę pękło z żalu jej serce. Przed zamianą w morską pianę mogło ją ocalić jedynie zabójstwo księcia magicznym sztyletem od morskiej wiedźmy. Jednak i w tym wypadku jej bezgraniczna miłość do księcia zwyciężyła nie pozwalając jej go zabić. W nagrodę została córą powietrza, z nadzieją na otrzymanie duszy nieśmiertelnej. Mała Syrenka była marzycielką o ogromnym sercu, która wiele wycierpiała i poświęciła w imię niespełnionej miłości.

Bohaterkami są siostry i babka Syrenki. Opowiadały one najmłodszej syrence o świecie na powierzchni tyle ile tylko zdołały. Babka tłumaczyła jej również koleje życia, że syreny żyją długo, ale później zmieniają się w morską pianę i nie mają duszy jak ludzie. Siostry Syrenki pomogły jej odnaleźć księcia. Na końcu zaś chcąc uratować Syrenkę przed śmiercią i zamianą w morską pianę siostry i babka Syrenki oddały swoje piękne, długie, lśniące włosy złej morskiej wiedźmie, aby uratowała Syrenkę przed śmiercią. Kupiły dla niej magiczny sztylet, który po zabiciu księcia miał zmienić Syrenkę z kobiety z powrotem w morską istotę.

Bohaterką jest również zła morska wiedźma, która spełniła życzenie Syrenki o zostaniu kobietą. Przygotowała jej wywar-miksturę w zamian za piękny głos Syrenki. Później zaś pomogła jej siostrom i babce- w zamian za ich włosy- w próbie uratowania Syrenki. Dała im magiczny sztylet, którym Syrenka miała zabić księcia, aby na powrót zostać syreną.

Bohaterem jest również książę, który został uratowany przez Syrenkę i został jej obiektem westchnień. Później po jej zamianie w kobietę przygarnął ją pod swój dach. Zaprzyjaźnił się z nią i pokochał jak siostrę. Nie rozpoznał w niej tej, która uratowała mu życie z morskiej toni, Nie zapałał do niej tym samym uczuciem, co ona do niego. Jednak jej strata go bolała i tęsknił za nią.

Cała szkoła w Twojej kieszeni

Sprawdź pozostałe wypracowania:

Język polski:

Geografia:

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto AdBlocka

Wykryto oprogramowanie od blokowania reklam. Aby korzystać z serwisu, prosimy o wyłączenie go.