Szkice węglem - Szkice węglem – Henryk Sienkiewicz – Charakterystyka bohaterów

Franciszek Burak jest niemłodym już wójtem wsi Barania Głowa. To człowiek prosty, chłop, który nie potrafi pisać urzędowych pism. Jest jednak ważną personą we wsi (czym muchy zupełnie się nie przejmują i go obsiadają). Podziwia pisarza gminnego, Zołzikiewicza, gdyż ten pisze sprawnie. Z drugiej strony, nie podoba mu się to, że młodzik się wywyższa. Gdy pisarz chce umieścić Rzepę na liście poborowej, nie chce się na to zgodzić (Rzepa ma żonę i dziecko). Ale zmienia zdanie, bo w ten sposób jego syn nie zostanie zabrany i nie trzeba będzie go wykupywać. Wójt ma resztki sumienia i poczucie, że dzieje się coś niezgodnego z prawem i niemoralnego. Jednak szybko mu przechodzi – jego prywatne korzyści są ważniejsze. Podstępem (razem z ławnikiem Gomułą i Zołzikiewiczem) skłania Rzepę do podpisania dokumentów, w których ten oświadcza, że pójdzie do wojska zamiast syna wójta.
Zołzikiewicz jest młodym pisarzem gminnym. Dba o swój wygląd aż do przesady (pomada z jego włosów przyciąga muchy). Ma wysokie mniemanie o sobie, swoim wyglądzie i wykształceniu (ale dłubanie w nosie i wyjmowanie z włosów ubitych much nie świadczą o nim dobrze). Czuje się lepszy od innych, zwłaszcza chłopów. Jest ambitny – chce zostać podrewizorem lub sędzią. Żyje fantazjami, dla których inspiracją są książki – romanse, powieści awanturnicze. Lubi pochlebstwa i zachwyty dziewcząt ze wsi. Nie ma skrupułów, jest intrygantem. Doprowadza do dramatu rodziny Rzepów i nie czuje się za tę tragedię odpowiedzialny. Nie ma wyrzutów sumienia – dostaje od Rzepowej to, czego chciał i nic poza tym go nie interesuje. Marzy mu się zainteresowanie jego osobą panienki z dworu, Jadwigi Skorabiewskiej.
Wawrzon Rzepa jest mężem Marysi, ojcem małego chłopca. Jest silny, pracowity. Jest drwalem, cenionym pracownikiem. Może utrzymać rodzinę. Jako człowiek jest wesoły, otwarty. Ma jednak wadę. Za dużo pije, a wtedy wszczyna awantury i bije żonę. Później ją przeprasza. Ale sytuacja się powtarza. Kiedy dowiaduje się, że został wpisany na listę poborową, załamuje się i ciągle pije. Nie umie o siebie zawalczyć. Próbuje go ratować żona. Rzepa nie docenia jej działań. Morduje ją za zdradę.
Marysia Rzepowa to żona Wawrzona Rzepy i matka małego chłopca. Jest młoda, ładna. Kocha swojego męża, dba o rodzinę i dom. Odrzuca Zołzikiewicza, który chce ją zdobyć, bo ma taką fantazję i potrzebę podbudowania swojego ego. Gdy mąż zostaje wpisany na listę poborową, robi wszystko, żeby mu pomóc. Szuka wsparcia u księdza, pana i w urzędzie. Nikogo nie interesuje jej sprawa. Udaje się więc do pisarza Zołzikiewicza i spędza z nim noc. Zostaje oszukana – Zołzikiewicz dostaje to, czego chce i nie ma zamiaru podejmować działań, by ocalić Rzepę od wojska. Mąż nie docenia poświęcenia żony i z wściekłości zabija ją.
Pan Skorabiewski to właściciel dworu w Baraniej Głowie. Kiedy zależy mu na tym, by gmina podjęła korzystną dla niego decyzję, daje łapówkę panu Zołzikiewiczowi, a ten załatwia sprawę. Gdy jakieś kwestie go nie interesują, tłumaczy, że chłopi są tylko sąsiadami, a on nie może się wtrącać (tak właśnie odsyła Rzepową).

Cała szkoła w Twojej kieszeni

Sprawdź pozostałe wypracowania:

Język polski:

Geografia:

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto AdBlocka

Wykryto oprogramowanie od blokowania reklam. Aby korzystać z serwisu, prosimy o wyłączenie go.