Winnetou - Winnetou – Karol May – Bohaterowie

„Winnetou” to powieść autorstwa niemieckiego pisarza Karola Maya.

W powieści występują następujące postacie:

1.) W i n n e t o u – tytułowy i jeden z głównych bohaterów – młody czerwonoskóry Indianin, po śmierci ojca Inczu-czuny zostaje wodzem swojego plemienia Apaczów. Bardzo szlachetny i honorowy. Uznaje Old Shatterhanda za brata i przyjaciela, zawiera z niem braterstwo krwi. jest świetnym strzelcem i tropicielem, swoimi umiejętnościami dzieli się z Old Shatterhandem. Posługuję się dwururką, która wcześniej należała do jego ojca. Był wykształcony, umiał czytać i pisać, a także dzięki naukom „Białego Ojca” doskonale posługiwał się językiem angielskim. Umiera przez strzał w płuca, kiedy ratuje białych ludzi z rąk Siuksów. Przy śmierci wyznaje, że stał się chrześcijaninem. Niestety nie można wypełnić jego testamentu, ponieważ jeden z jego wrogów – Santer – niszczy ten dokument. Jego imię nie pochodzi z żadnego języka indiańskiego.

2.) O l d S h a t t e r h a n d – drugi główny bohater – do Ameryki przybywa jako niedoświadczony mężczyzna, szuka pracy, pracuje m.in. jako nauczyciel w St. Louis, aż w końcu wyrusza na „prawdziwy” Dziki Zachód, aby pomóc przy budowie torów kolejowych gdzie spotyka plemiona Indian, dzięki temu, że ratuje Winnetou z rąk innego plemienia oraz daruje życie jego ojcu Inczu-czunie unika śmierci i staje się ich „bratem”. Szybko uczy się od Winnetou wszystkich najpotrzebniejszych umiejętności tropienia, odczytywania śladów czy polowania. Byłby w stanie poświęcić za przyjaciela swoje życie.

3.) Kleki-Petra – Niemiec przyjęty do plemienia Apaczów i nazywany tam „Białym Ojcem”.

4.) Inczu-czuna – znakomity wódz plemienia Apaczów, ojciec Winnetou, ginie powracając ze skrytki ze złotem.

5.) Nszo-Czi – siostra Winnetou i córka Inczu-czuny, zakochała się z wzajemnością w Old Shatterhandzie, ginie razem z ojcem, kiedy wracają ze skrytki ze złotem.

W powieści mamy także wymienione inne plemiona Indiańskie, między innymi Siuksów, Komańczów czy plemię Kiowa.

Cała szkoła w Twojej kieszeni

Sprawdź pozostałe wypracowania:

Język polski:

Geografia:

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto AdBlocka

Wykryto oprogramowanie od blokowania reklam. Aby korzystać z serwisu, prosimy o wyłączenie go.